Temat: Jak właściwie działa MyIDE?

Było już o tym tony wątków, więc przepraszam za następny, ale jak wiemy internet to śmietnik i przejrzałem kilka kubłów, ale bez rezultatu. Otóż interesuje mnie jak to działa softwarowo. Z tego co udało mi się dowiedzieć ustrojstwo wpinane jest tylko w gniazdo kartridża I jakoś się bootuje. No i pytanie jak? Ma jakąś specjalną wersję MyDOSa ze specjalnym handlerem CIO dla dysku D? (Bo jak wiemy z samego kartridża SIO nie można sobie podmienić).

2

Odp: Jak właściwie działa MyIDE?

Hej!

Z tego co pamiętam to chyba są dwie wersje. Jedna to elektronika (pakowana do środka komputera) + zmieniony OS-ROM. Druga to kombinacja cartridge MAX-Flash + Elektronika MyIDE zamknięta w jednej obudowie od carta. No i należy wspomnieć iż słowo "elektronika" to dużo powiedziane :) Jeden bufor i parę bramek :)

Co do wersji cartridge to myślę że skoro ma w środku FLASH to spokojnie może się z niego uruchomić jakiś software :) Może być tam również specjalnie spreparowana wersje MyDOS na potrzeby MyIDE.

Być może się mylę bo nigdy się tym interface jakoś nie interesowałem bardziej, więc większość tego co tu napisał to moje domysły.

pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2009-02-13 10:09:21)

3

Odp: Jak właściwie działa MyIDE?

Nie wiem, czy wersja flaszowa nie podmienia przypadkiem OS-u, tzn. przepisuje go do RAM-u i paczuje. Ale może się mylę.

KMK
? HEX$(6670358)

4

Odp: Jak właściwie działa MyIDE?

nie znam sie ale czy przpadkiem cardridge nie ma wyzszego priorytetu do boota? nie wystarczy napisac programu uruchamianego z karta, ktory zaladuje sterownik D?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

5

Odp: Jak właściwie działa MyIDE?

Pare dni temu skladalem wersje 3.1 wewnetrzna. Botuje sie z dodatkowego zaprogramowanego eproma 27128 wstawianego do atarki .Na nim jest modyfikowany Atari OS do wspolpracy z myide . Z koleji atarimax sprzedaje nowsze wersje, z flascartem na ktorym jest OS.

http://www.mr-atari.com/hardware-info-old.htm

Ostatnio edytowany przez zaxon (2009-02-13 11:57:55)

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

6

Odp: Jak właściwie działa MyIDE?

No to już wiem co chciałem. Dzięki za pomoc.
Ta wersja z atarimaxem jeśli nie patchuje ROMu w ramie (co ma bardzo krótkie nogi) chyba działa mniej więcej tak jak pisze XXL, czyli boot carta instaluje sterownik D i ładuje do pamięci spreparowanego DOSa, który korzysta tylko z CIO. Normalne bootowanie odpada, bo DSKINT korzysta z SIO, którego bez "nowego urządzenia" nie da się przekonać do użycia niczego innego poza łączem szeregowym, a nowego urządzenia na samym kartridżu uruchomić się nie da.

7

Odp: Jak właściwie działa MyIDE?

ano wlasnie myide jest tak bardzo uproszczone, ze nie ma zbyt wielkiego sensu
sektory maja po 256 bajtow, bo polowa informacji jest tracona
nie przeszkadza to przy wykonywaniu komend przez ide, bo rejestry sa i tak 8 bitowe, ale rejestr we-wy dla danych niestety jest 16 bit, a pan mr-atari nawet nie sprobowal lapac drugiej polowki danych
mozna cos zrobic dobrze (kmk & idea) albo po kosztach - to jest po kosztach
nawet nie da sie odczytac informacji o podlaczonym urzadzeniu, bo te sa zwracane jako sektor (512 bajtow), wiec odczyta sie jakas sieczka, ale coz...
jest dostepne

przechodze na tumiwisizm

8

Odp: Jak właściwie działa MyIDE?

Candle napisał/a:

to jest po kosztach

Tu chyba główną rolę nie tyle grały koszty, co horyzonty autora rozwiązania. Wedle stawu grobla.

KMK
? HEX$(6670358)

9

Odp: Jak właściwie działa MyIDE?

Kiedys zbudowalem to ustrojstwo ale nie dzialalo ono z wieloma dyskami, i w sumie nie udalo mi sie tego sprawdzic.
Ale wersja darmowa dzialala tak i po wlaczeniu atarynki trzeba bylo zaladowac handler ze stacji dyskow i wtedy dopiero mozna bylo jakies operacje przeprowadzac (tyle ze moj kontroler ich nie chial). Pamitam iz byl na stronie eprom z onowym osem, ktory byla spachowany i mozna bylo go wymienic w atarynce.

10

Odp: Jak właściwie działa MyIDE?

Hmm,  od tego czasu myide chyba  uroslo. Ogolnie jak ktos chce z atarki jukeboxa do gierek i demek zrobic  samodzielnym kosztem ew miec szybka wgrywarke i nic poza tym to po przebiciu sie przez konfiguracje plus dodatkowe programy, dziala calkiem fajnie. Problemy z dopasowaniem dyskow tez juz chyba przeszly do histori od kiedy karte CF z przelotką mozna kupic za grosze. Niewykorzysana pojemnosc? Podobnie. Gigowa karta CF dla zwyklego atari usera spokojnie wystarczy. Podmiena sie eproma, na D2 laduje mydosa, w opcjach ustawia boot from image i mozna sie bawic.

Ostatnio edytowany przez zaxon (2009-02-14 00:11:14)

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

11

Odp: Jak właściwie działa MyIDE?

Co do wersji na carcie (max-flash), korzystając z linka zapodanego przez zaxon-a, zacytuję:

To make it work you need drivers. I have incorporate these MyIDE-drivers in a Operating system you can load from disk or flash (a "soft" OS) or solder into your Atari (a "hard" OS). The latest version is 3.1, based on reported bugs and kind requests I have received from very happy MyIDE-users (thanks!).

Please note that the "soft"-OS uses the RAM beneath the OS and all software that uses this space too, will not work. The "hard"-OS at the other hand is a ROM-based OS and allows all programs that run on a XL/XE (and uses legal entry points) to work correctly. When you have bought a EPROM from me and there is a new release, you can send in your old EPROM and get e new one for free.

No świetne rozwiązanie :) Przepisać ROM do RAM i dokonać poprawek :) Pierwszy dostęp do $d301 przez wczytywany program i pozamiatane :D

Ostatnio edytowany przez seban (2009-02-14 22:12:17)

12

Odp: Jak właściwie działa MyIDE?

Hmm Seban na my de do tak pory zaladowalem od montezumy,poprzez yoompa, zybexa, bombjacka na numenie i ass kicker konczac  kolo 80  gierek i dem, wszystko sie laduje naprawde szybko i uruchamia. Co wiecej potrzeba zwyklemu userowi skoro ATR na dysk  kopiuje trzema klawiszami ewentualnie joystickiem? Poza tym mam zrobiona homemade stara wersje, mysle kupic gotowca od maxflasha bo pewnie ma nowe opcje.
Poza tym na atareimax jest dosyc dobry suppport.

Druga sprawa czemu nie pisac softu z uwzglednieniem myide? W koncu za oceanem jest to pewien standart.

Ostatnio edytowany przez zaxon (2009-02-14 22:44:00)

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

13

Odp: Jak właściwie działa MyIDE?

Zaxon, ale ty masz chyba wersję ze "patchowanym" ROM-em (dodatkowy EPROM z MyIDE OS-em w środku komputera). Ja mówiłem o wersji która się odpala z carta. Ona przepisuje ROM->RAM po czym dokonuje modyfikacji OS-ROM przepisanego do RAM. W tym wypadku dużo programów (np. wszystkie spakowane np. Cruncher-em 5.0 lub Code3 Cruncherem) nie ma szans odpalić. Przykłady można by mnożyć ale nie to jest moim celem.

Ja rozumiem iż MyIDE spokojnie wystarczy do odpalania gierek i nawet większości dem. Dla każdego według potrzeb. A że 90% użytkowników ATARI takie coś wystarcza to takie rozwiązanie jak MyIDE jest w stanie zapewnić to czego od interface oczekują... czyli szybkiedo załadowania gry/dema/programu. No i wszystko mają pod maską :) Nie trzeba angażować SIO2PC lub szukać dyskietek/kaset :)

[joke mode ON] Ale Bitter Reality i Overmind Ci nie działają :P[/joke mode OFF]

zaxon napisał/a:

Druga sprawa czemu nie pisac softu z uwzglednieniem myide? W koncu za oceanem jest to pewien standart.

W przypadku wersji MaxFlash + MyIDE to byłaby paranoja. Nie można użyć RAM pod OS-ROM. Można chyba twierdzić iż 90% obecnych produkcji wykorzystuje te obszary pamięci. Co do zgodności z wersją z MyIDE OS-ROM. To chyba nie ma większego problemu. Jeżeli program nie ma własnego loadera i nie korzysta z własnych procedur transmisji (np. Overmind, Bitter Reality). To chyba wszystko powinno chodzić (chyba że coś wykorzystuje bezpośrednie skoki w OS-ROM).

pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2009-02-14 22:54:02)

14

Odp: Jak właściwie działa MyIDE?

a nie wiem, sprobuje, jak nie to z sdrive odpale, sorry bo poprzedniego posta modyfikowalem wiec cos sie moze w dyskusji nie zgadzac.
Zgadza sie mam z os pod my ide, ale po podlaczeniach patrzac to go rownie dobrze mozna na carta wstawic,poza tym  w tym momencie mam atarke tylko z epromem pod myide. orginalny osrom wywalony.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

15

Odp: Jak właściwie działa MyIDE?

Wsadzając EPROM w cart nijak nie spowodujesz aby mógł być on widoczny w obszarze $C000-$CFFF oraz $D800-$FFFF (ATARI OS-ROM). Tylko wersja ze zmodyfikowanym OS-em pod maską ma szanse na działanie ze znaczącą większością software.

Co do modyfikowane OS-ROM... to można zapomnieć o starszych produkcjach z lat 80-90. Wtedy panowała moda na EOR-owanie gier/dem/programów np. z zawartością OS-ROM. Miał być to rodzaj zabezpieczenia przez zmieniaczami napisów i np. próbujących użyć QMEG-ów albo innych modyfikowanych OS-ów. Efektem w dniu dzisiejszym jest to iż odpalają one tylko na niezmodyfikowanym ROM-ie. Np. demka Hurka.

Ostatnio edytowany przez seban (2009-02-14 22:56:29)

16

Odp: Jak właściwie działa MyIDE?

no tak, zapedzilem sie w skrotach myslowych, pewnie ze to wymaga troche przerobek czyli to co tygryski lubia najbardziej, a tak btw to gdzie sa paski do 1010?? hehehe hmm, mozesz podeslac jakies pliki do testow sam jestem ciekawy. Hurka? Tego od ktorego mialem carta do blizzarda? Super byl

Ostatnio edytowany przez zaxon (2009-02-14 23:03:30)

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

17

Odp: Jak właściwie działa MyIDE?

Co do Hurka to sprawdź sobie:

http://atari.fandal.cz/detail.php?files_id=850
http://atari.fandal.cz/detail.php?files_id=654

tyle że nie sprawdziłem czy Fandal ma wersję poprawione (czytaj usunięte xor-owanie z OS-ROM).

I dokładnie to był ten sam Hurek co robił carty z Blizzardem.

Co do pasków do 1010, to byłem na wolumenie. Jedną budę (czytaj pawilon) z paskami już zlikwidowali. W drugiej gość miał mi coś znaleźć odpowiedniego jednak nie dobrał mi nic pasującego ;( Cały czas pamiętam o tym i jak tylko znajdę coś wyślę paski jak tylko znajdę coś odpowiedniego.

18

Odp: Jak właściwie działa MyIDE?

super,dzieki a linki , Hurek byl moim guru odkad jego carta z blizardem odpalilem w latach 90-tych, jak ktos ma kontakt to niech mu podziekuje ode mnie.
Seban az tak wolumen spadl na dziady? Echh kiedys sie tam dostalo wszystko. Chyba sklepy online jednak i na wolumen wplywaja. Konczy sie pewna epoka.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

19

Odp: Jak właściwie działa MyIDE?

taki jeszcze malutki OT: Gdzie można zazwyczaj było dostać carta od Hurka. Niestety za młody byłem żeby być świadomy skąd ten cart się wziął razem z turbo blizzard.

20

Odp: Jak właściwie działa MyIDE?

Hmm mnie jakos wpadl w rece w Czestochowie. Nawet w sklepie go sprzedawali w kilku odmianach za straszliwe pieniadze. Zreszta blizzard byl w okolicy dosyc popularny w porownaniu z turbo 2000 z wtyczka do joysticka.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

21

Odp: Jak właściwie działa MyIDE?

zaxon napisał/a:

Seban az tak wolumen spadl na dziady? Echh kiedys sie tam dostalo wszystko. Chyba sklepy online jednak i na wolumen wpływają. Konczy sie pewna epoka.

No kicha kompletna tam się robi :( Nie dość że ceny mają szalone to dużo solidnych sprzedających nie wytrzymało próby czasu ;( Co gorsza chodzą słuchy że mają zamknąć wolumen. Ziemia dość cenna i chyba miasto chce coś tam budować. Ale gadają tak tam od paru lat i jakoś nikt jeszcze tego nie zamknął... więc nie wiem czy to jest w ogóle prawda. Czas pokaże... ale zgadzam się... kończy się pewna epoka.

pozdrawiam
Seban

22

Odp: Jak właściwie działa MyIDE?

sprzedawcy sie przeniosa na alledrogo po prostu i zamiast isc do sklepu scalaczka kupic to bedziesz zamawial u 4 roznych sprzedawcow plus wysylka. Skad ja to znam.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

23

Odp: Jak właściwie działa MyIDE?

Właśnie te koszty wysyłki... kupuję scalaki po 50 gr, a potem taki uczciwy sprzedawca wysyła paczką za 15zł.

a jeszcze propos Hurka to mi się jeszcze przypomniały dwa jego demka:

http://atari.fandal.cz/detail.php?files_id=386
http://atari.fandal.cz/detail.php?files_id=652

zrobiliśmy już taki "offtopic" że nas ktoś zaraz odstrzeli ;P

pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2009-02-15 00:37:25)

24

Odp: Jak właściwie działa MyIDE?

No to wlasnie jest ten problem z czesciami. Zadko sie trafi zeby ci ktos normalna cene dal za przesylke. Ja ostatnio na ebayu kupilem 4 scalaczki od jednego goscia z UK no i razem z przesylka z UK do USA zapalcialem moze z $5.