1

Temat: Atari Freezer raz jeszcze...

Hi!

Tak sobie patrze na schemat tego freezera (notebene podesłanego przez Xana) podłączanego do szyny PBI w serii XL. Ale nie mogę zrozumieć jak ten Freezer przejmuje kontrole nad ATARI. W przypadku Happy Freezera było wykorzystane przerwanie NMI. Partrze na te sygnały która są do niego podpięte i nie mogę zrozumieć jak ten freezer robi następujące rzeczy:

#1) w jaki sposób podmapowuje swojego eproma w obszar pamięci ATARI.
#2) w jaki sposób udaje mu się wymusić tak aby procek skoczył pod wskazany obszar po wciśnięciu przycisku

tak naprawdę to jedynym sygnałem którym może manipulować jest sygnał ~REF. Reszta sygnałów to wejścia do tego freezera.

Tak się właśnie głowie co daje temu freezerowi wystawienie dodatkowego "fałszywego" /REF'a? CPU się odpina od szyny, ale co dalej?

Ma ktoś jakieś pomysły jak to może działać?

Ma kawałek własnego RAMu, wiec tam sobie może zapiswyać informacje zapisywane do POKEYA, GTIA i ANTICA. Tu wszystko załatwia ten programowalny układ PLS105. Teraz ten zabytkowy układzik można zastąpić programowalną logiką ale najpierw trzeba by zrozumieć zasadę działania.

Może ktoś ma e-mail do autora tego projektu Pana Bernhard'a Engl'a?

Wydaje mi się to zbyt proste aby mogło działać. A jednak może to jest na tyle genialne w swojej prostocie że działa w jakiś sposób. Albo ja po prostu nie rozumiem idei działania tego wynalazku do końca ;)

Happy Freezer wymagał sporej ingerecj w sygnały między RAM'em a FREDDIE'im. Tu tego nie ma. taki Freezer może zostać po prostu podpięty pod PBI, czy nawet w XE do złącz CART i EXT i działa. Ale jak?

Jakieś pomysły?

chętenie posłucham waszych opini.

pozdrawiam
Seban/SLIGHT

2

Odp: Atari Freezer raz jeszcze...

Może ktoś ma e-mail do autora tego projektu Pana Bernhard'a Engl'a?

Napisz do tego kolesia: http://atariarea.krap.pl/forum/profile. … &u=429 on powinien cosik wiedziec...

"wszystko się kiedyś kończy......."

3

Odp: Atari Freezer raz jeszcze...

Seban, napisz jak uda Ci sie dowiedziec czegos wiecej... tym bardziej napisz jezeli uda sie to uruchomic :)

4

Odp: Atari Freezer raz jeszcze...

Ok!

Już wszystko jasne ;)

Trochę posiedziałem z oscyloskopem i wszystko wyszło.

No cóź cała tajemnica sygnału ~REF polega na tym iż on tylko steruje MMU, tak aby przygotowano RAM do odświeżenia przez ANTIC.  W momencie odświeżania ANTIC sam wystawia adresy na magistrale,  a DRAM w momencie odświeżenia nie wystawia nic na magistrale danych. Do tego ANTIC jeszcze wystawia HALT troszkę wcześniej procesorowi aby ten też "odpioł" się od szyny.

I tu cały bajer :) generując fałszywy ~REF, generujemy dla MMU i FREDDIEGo cykl odswieżania pamięci, magistrala danych pozostaje nieużywana (DRAM w cyklu odświeżania pozostawia magistrale danych w stanie wysokiej impedancji) procesor pozpstaje podpięty po nie ma HALT'a :) teraz freezer podpina swoją pamięć (EPROM,ROM) w obszar $fffa,$fffb. Stan cały utrzymuje się do momentu wystąpienia najbliższego NMI :D

Wtedy procek skacze pod adres który obecnie się znajduje $fffa,$fffb. A w podanym obszarze znajduje się już nasza pamięć EPROM podpięta przez logikę freezera :)

Jedny problem jaki występuje w takiej sytuacji to aby nie wygenerować fałszywego REF'a w momecie gdy antic odświeża sobie RAM. Ale to można wyczaić po magistali adresowej. z tego co widzę to na schematcie aby uaktuwnić freezera linia A3 musi być w stanie "1".

Można domyślać się iż ANTIC podczas odświeżania generuje na szynie adresowej tylko adresy typu: $0000,$0100,$0200,$0300....$ff00 (adresowane są tylko wiersze, ROW).

Szacun dla Pana Bernarda :) Musiał mieć zacięcie i dużo wolnego czasu aby to wymyślić i opracować w tamtych czasach :)

Ktoś zainteresowany przeniesiemiem freezera na jakąś nowszą programowalną logikę? bo układ PLS105 to swego rodzaju zabytek :)

Jak już wiemy, ma być Turbo Freezer 2005 od ABBUCA, pytanie tylko czy będzie dostępny czy będzie trzeba za niego płacić chorą kasę. Tak myślę sobie że można się pokusić o stworzenie własnego... tylko pytanie czy ktoś jest zainteresowany? (oprócz mnie :) bo mój Freezer by Stecu/The Distals [jak to wymyślił Miker :D ] już prawie nie działa :(

pozdrawiam
Seban/SLIGHT

5

Odp: Atari Freezer raz jeszcze...

... tylko pytanie czy ktoś jest zainteresowany?

;] jasne tylko wpierw dokoncz tego slighsida  :?

"wszystko się kiedyś kończy......."

6

Odp: Atari Freezer raz jeszcze...

Znalazłem coś http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopi … 018#p96018

Ostatnio edytowany przez pajero (2009-06-20 17:23:34)