701

(39 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

macgyver: gdzies niedawno widzialem dual port sram .... u samsunga chyba, ale teraz nie widze - moze wycofali ? Poszukam jeszcze...

candle: mylisz sie. Antic czyta dane obrazu a GTIA czyta dane spriteow.... Antic zatrzymuje procesor, wystawia adres i mowi do GTIA "wez se te dane !" - tak sie to dzieje. 3 bitowa magistrala nie ma NIC do PMG. Polecam stosowne PDF od ANTICA i GTIA.

702

(39 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

w przeciwfazie czyta czesc danych uklad VIC w c64 - to dobre rozwiazanie, zwlaszcza, ze tam oprocz danych znakow i fontow musi jeszcze czytac pamiec kolorow (buuu - nie ma tego w atari) i duzo danych spriteow (lepszych niz w atari). W atarynce to raczej odpada, bo trzeba by przeprojektowac uklad generacji RAS / CAS (freddy) lub zamienic pamiec na statyczna. Poza tym puszczenie odczytu danych przez Antic w przeciwfazie odwrociloby takze faze komunikacji z rejestrami tegoz (a moze sie myle?), a to duuuzy klopot - rzecz ogolnie niewarta zachodu. Tym bardziej, ze GTIA tez jest zwiazany z ANTICEM i to tak naprawde on czyta dane duszkow.  Nalezaloby rozwazyc jedynie uklad graficzny z wlasna niezalezna od 6502 pamiecia lub faktycznie DUAL PORT SRAM

703

(12 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zaraz zaraz - po co podłączać 16550(lepszy) czy 6551(gorszy) ??? Przecież SIO to nic innego jak RS232 - wystarczy MAX232 i .... mamy SIO2PC ! TO JEST JUZ PRAWDZIWY RS232 (Half-duplex) !    Jedyny problem - to soft, tzn. potrzebny byłby program terminalowy obsługujący RS232 przez SIO. Może coś takiego jest ?

704

(11 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Dely: dokładnie :-)

705

(130 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

Lewis: Heh....  Mossad... Używałem tego - super program :-)

706

(11 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Tak szczerze mówiąc, to FREDDIEgo nie interesuje jaką pamięć obsługuje. Odpowiedzialnym za obsługę rozszerzenia, w tym także oddzielnego dostępu CPU i ANTICA jest układ sterownika pamięci dodatkowej 130 XE... Popieram jednak Lewisa, że nie należy z tego korzystać - większość softu pisana była z założeniem, że ma działać tak samo na kompach z tą funkcją jak i bez niej. A tak poza tym POTRB ($d301)

dla 130 XE:

bit 4 = 0 - włącz dostęp CPU do extra RAM
bit 5 = 0 - włącz dostęp ANTIC do extra RAM


dla rozszerzeń bez oddzielnego dostępu:

bit 4 = 0 - włącz dostęp CPU i ANTICA (jednocześnie!)  do extra RAM
bit 5  - najczęściej jest jednym z bitów wyboru banku.


i tyle, ...o!

707

(18 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Blacha suxx !  ;-)

708

(100 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Jaskier: OK, możesz się zgłosić do założenia STEREO, Jakby Ci się udało to załatw POKEYA, jak się nie uda to trudno, rozbebeszę płytę od 800XL.

W ogóle to jestem zszokowany twoim wyciągnięciem Atarynki z szafy... :-)

709

(100 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Jaskier: Ja poproszę o źródła AFM, o ile sam nie chcesz się w to bawić.

710

(173 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

Nie używać nielegali - to jest nieprofesjonalne !

Czy ktoś je dobrze opisał ? Ktoś dał gwarancję, że ZAWSZE na każdej wersji procka każdego producenta będą tak samo działać ? A efekt ? Te parę cykli ? Po co i w imię czego ?

Co do 65816 to zupełnie inna sprawa, powinna być jednak opcja uruchomienia na 6502 i Wyraźna informacja o użyciu przez program tego
procesora.

711

(20 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Problemem może być to, że transmisja do sio2pc puszczana jest na standardowych dla atari poziomach 0-5V. Prawdę powiedziawszy byłem zażenowany, jak wykonywane są interfejsy sio2pc - przewód sio atari i gdzieś na końcu interfejs do zmiany poziomów napięć - to jest bez sensu ! A gdyby interfejs wbudować do kompa (ja tak mam) lub zamontować bezpośrednio na wtyczce sio wówczas transmisja na poziomach RS232 -11 i +11V byłaby znacznie mniej podatna na zakłócenia. Poza tym proponuję sprawdzić lutowanie, a może przewody są uszkodzone ?

Macgyver: Nie potrzeba cyklotronu ! U mnie w firmie robimy falowniki - to potrafi tak siać zakłóceniami elektromagnetycznymi, że o transmisji powyżej 19200 można zapomnieć. Sam PC może być w jakimś stopniu źródłem zakłóceń.

712

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Uważam, że problem nie w tym "czy to jeszcze będzie atari czy nie".

Pytanie raczej brzmi: czy jest sens rozwalać sprawne kompy po to, by stworzyć jakieś hybrydy. Nawiązując do tematu drugiego ANTICA i GTIA
z innego wątku, chciałem powiedzieć, że trzeba raczej stworzyć coś
całkiem nowego a nie z klapkami na oczach opierać się na wysłużonych układach. Można zrobić coś ciekawego na FPGA, np. nowe GTIA z większą ilością spriteów i wyjściem RGB. To byłoby coś  - przede wszystkim w końcu super czyste kolorki no i sprajty.

To jest możliwe, tylko dość drogie, rozpoznaję obecnie problem.

713

(13 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Orginał Arden (z 1995) miał rzeczywiście "lekkie" przegięcie z zabezpieczeniami. Jednak posiadam wersję Arden z 1996 lub 1997 nieco ulepszoną i typowo plikową. Jak znajdę to podrzucę, proszę o listy chętnych na adres: tpiorek@wp.pl :-)

714

(34 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

rozstaw w TQFP to 0.4 - 0.6 mm, sam lutuję w ciągu 10 minut ręcznie DSP texasa a jest to 100 nóżkowe TQFP o rozstawie 0.5mm więc w czym problem ?

Co do rozszerzeń jednakże: dajcie SE SPOKÓJ z tymi pomysłami, generalnie cuda jak odtwarzanie MP3 czy nawet 816 to niepotrzebna strata czasu. A głupotą byłoby już pisać soft tylko pod te rzeczy - dla paru osób ? A co z resztą ?

Jak ktoś cierpi na nadmiar czasu to niech napisze lepiej jakieś proste gierki, jak najmniej dem a jeśli już to w stylu sprzed 1994 - skrole i te sprawy.

Pozdrawiam

715

(28 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

Taquart istniał do 1997 !!! ;-) Potem już było tylko kółko towarzyskie...

716

(36 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Mam pytanie do użytkowników Atari podłączonego do jakiegokolwiek sprzętu przez S-Video (Chrom-Lum). Czy przy takiem podłączeniu nie
macie efektu w stylu wyrażnych pionowych cienkich pasów o szerokości mniej więcej 1 cyklu koloru (może trochę mniej) Bo u mnie take coś występuje i pomimo ogólnej poprawy kontrastu, nasycenia kolorów efekt jest kiepski. Zaznaczam, że posiadam tuner TV Aver Capture 2000
i przez wejście Composite Video takich pasków nie ma ! Jest to o tyle dziwne, że w komputerze sygnał Composite Video wytwarzany jest właśnie z chrominancji i luminancji dostarczonych (prawie) bezpośrednio do wyjścia S-Video komputera (piny bodaj 1 i 4 gniazda monitorowego DIN). Na drugim posiadanym przeze mnie komputerze efekt jest identyczny a są to sprzęty pochodzące z różnych okresów i sprawne (GTIA też sprawne). Może winna jest moja karta TV, może tego efektu nie ma na telewizorze / monitorze ?

717

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Padło tu stwierdzenie, że dostępne są schematy układów specjalizowanych atari.... Ale gdzie?

718

(41 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

OJ ludziki - mielibyśta ROM SIMULATORA toby nie trzeba było wywalać żadnych OSow z płyty - tylko wczytać inny :-) he he

DO FOXa : $d301 jako rejestr PIA6520 nie zależy od rozszerzenia pamięci. Jeżeli ustawisz go w trybie sterowania liniami portu a nie w trybie sterowania kierunkiem to pokazuje zawsze to, co się do niego ostatnio wpisało. Dobrze byłoby odpowiednio inicjować $d303 o ile pamiętam (i ustawić wszystkie linie jako PORTA jako wyjściowe, bo inaczej problem gotowy!). Służę precyzyjniejszą pomocą jak tylko odkurzę odpowiednie szare komórki... :-)

PS. Numen jest super.