1

(10 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

xxl napisał/a:

ten soft wygladal genialnie, obsluga z okienek/ikonek/menusow... jak soft dla 16bit maszyn

Ja się nie mogę doczekać skończonego GUI od flashjazzcata smile
https://youtu.be/T14dL9MeMHE

Wbrew pozorom, ten XC12 nie jest taki zły jak się uruchamia oryginały lub soft nagrany na porządną kasetę IEC type I.
W epoce raczej pokutowały fatalne n-te kopie przegrywane nierzadko (głównie?) na sprzęcie audio.
A i błąd w Atari OS swoje pewnie dołożył wink http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=9188

[MM dely]: Proszę nie offtopikować, nie temu służy ten wątek

Tak samo oczekiwanie na dodanie posta w tematach na forum trwa bardzo długo. Edycja o dziwo nie wink

4

(77 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Tyle co Twoje prowokacyjne "WSTAĆ (...) SIADAĆ".
Kto sieje ...burzę, ten zbiera ripostę wink

5

(77 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Sikor napisał/a:

Chyba @mono powinieneś wiedzieć, że to nadal ten sam dos. Od wersji 4.0 jest na  - UWAGA, WSTAĆ! - o zgrozo niekoszernym nośniku, cardridge-u (lub odpowiednik) - UWAGA, MOŻNA SIADAĆ, więc nietrafione.

Ach Sikor, trollujesz, jeszcze mało Ci gównoburzy czy ignorujesz co się pisze jak pewien szaman koszerności?
Na pierwszej stronie wyjaśniłem o co chodzi z cartridge'ami:

Jacques napisał/a:

Da mnie po prostu "BE" jest przekładanie CARTRIDGE-y Z POJEDYNCZĄ GRĄ (jak w konsoli) i w tym sensie ich nie lubię, gdy do dyspozycji mam szybkie (SIDE) lub mniej szybkie (SIO2SD) urządzenie peryferyjne (+ okazjonalnie CA-2001 Toms Multi Drive uruchamiana "dla przyjemności"), z których mogę wygodnie załadować wszystko używając tylko klawiatury, a nie przekładając carta z grą (natychmiastowe uruchomienie jest dla mnie sprawą drugorzędną wobec takiej żonglerki i "wyruchiwania" złącza w Atari).
SIDE z SDX to dysk twardy i DOS w jednym, to że jest w formie carta i korzysta z portu równoległego to żaden problem, bo to urządzenie mam dla odmiany wpięte w port podczas 99.5% czasu używania Atari i nie sprowadza mnie do cartridge'owej "dyskoteki".

Już rozumiesz, że nie chodzi o ten kawałek plastiku z wyprowadzeniem do złącza równoległego, tylko o ewentualny sposób jego używania?
A przynajmniej mi ;)

6

(574 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Myślę, że jest analogicznie do 2019 i nie trzeba do tego rocket-science: co roku pojawia się kilkadziesiąt "mniejszych" gier działających na 64KB, a takich, obszernych, dopieszczonych graficznie/dźwiękowo zaledwie kilka w roku lub w skrajnym przypadku jedna na parę lat, a i tak nie każda z nich wymaga EXT-RAM, bo np. jest wersja na carta lub nie wymaga, bo się doczytuje w trakcie.
Ale jak liczby coś przedstawiają, co komuś nie pasuje, to należy wrzucić koronny argument: "nie objęto badaniem (lub przedstawionymi danymi) całego zbioru" z tezą w domyśle, że "na pewno wyszłoby inaczej", więc to jest g... warte smile

Ale przecież "Program nie działa, program nie działa, dodaj pamięci, dodaj pamięci.", więc może udowodnij tę tezę i pokaż chociaż rok, kiedy tak było, skoro proszenie o przykłady jest takie ostatnio modne? smile

Moja teza jest taka (poparta liczbami zbytiego): ogromna większość gier działa na 64 KB, a jak nie, to większość forumowiczów Atari Area  i tak ma ilość RAM-u wymaganą do uruchomienia, bo w tym gronie dyskutujemy. Parę osób po prostu najgłośniej krzyczy, że 64KB powinny wystarczyć każdemu, bo chce krzewić swoją neoidologię lub bronić rzekome tysiące ucieśnionych nieobecnych atarowców z 64KB, bo to jest idealny i idealistyczny "lewar".
Ja nie pamiętam sytuacji, by ktoś nowy się tu zarejestrował (ani AOL, A.Age, grupie FB) i na powitanie z wyrzutem przyznał, że fajny ten powrót do Atari, ale do większości softu ma za mało RAM-u. Kojarzycie?

Dziękuję smile

7

(574 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Sikor napisał/a:

1. Zwykły użytkownik, czyli taki, który Atari tylko używa, nie jeździ na zloty, nie udziela się na scenie, być może wrócił po latach i chciał coś nowego zobaczyć, być może na fali ciekawią go komputery retro. I co zastaje? Program nie działa, program nie działa, dodaj pamięci, dodaj pamięci.


zbyti napisał/a:

1. The Rescue Expedition
2. Gravity Worms
3. Castle Defender
4. Wasteland
5. Monty on the Run, 312
6. Star Vagrant, 231
7. Great Green Adventure 2 Prologue, 209
8. Moon Patrol Redux, 208
8. Jet Set Willy 2019, 208
10. Fruity Pete, 184
11. Adventure Ponies, 176
12. Abyssus, 174
13. Mister Hoppe, 164
14. Berks Four, 148
15. Imogen, 145
16. Dungeon Hunt II, 126
17. Block on Legs: First Steps, 92
18. Last Disk +, The, 80
19. Eel Ecurb, 67
20. Space Fortress Omega, 65
21. Millionaire (wersja CZ), 50
22. Deszczownik, 49
23. Lord of the Orb XaVeR 2019, 47
24. 601F, 30
25. Boulder Dash Mugen 21, 21
26. Borek in ASCII World, 18
27. New Year Girls, 17
28. Popeye Hack, 15
29. Train 3, 14
30. Multi 10, 13
31. Realsports Curling, 11
31. Novawolf, 11
33. Joyas, 10
34. Animal Keeper, 9
34. Floody Bot, 9
36. Jaskiniowiec w czasach Inkwizycji, 8
36. Mini Bros, 8
36. My Home, My Space, My Planet, 8
39. Last Disk, The, 7
39. Bouncy, 7
41. Bocianoric, 6
41. Old Mansion / Stary dom, 6
41. Lander, 6
44. Robbo After 30 Years, 5
45. Another Pong, 4
45. Circle of Richness M4, 4
45. UFO Attack!, 4
48. Full House Poker, 3
48. Missile 10, 3
48. Tre Robbo 53, 3
51. Ruczajowa proza życia, 2
51. Hubbub, 2
51. Wiedźmin Wiesiek, 2
54. Poke Pig, 1
54. Bomber, 1
54. Borek Stworek z Tworek, 1
54. Bounce & Catch, 1
54. Pixelated Puzzle, 1
59. Neverending Sorry, 0
59. Missile, 0
59. Kostky M8, 0
59. Mini Kaboom, 0
59. License Plates, 0
59. Fruit Machine, 0
59. Robbo Galtron, 0
59. Dragon Trainer, 0
59. Shootout 2 M4, 0
59. Space Arena 16K, 0
59. Defence, 0
59. ReactorX, 0
59. Bugs Fight M4, 0
59. Mouse Mervin, 0
59. Tre Robbo 54 Kraina Śrubek 2, 0
59. Tutoris, 0
59. Jaskinia City Quest, 0
59. Vader’s Last Stand, 0
59. Moj Mikro Asteroids, 0
59. Nailrace Pak, 0
59. Yahtzee M8, 0

To gry z 2019, żadna z gier nie wymaga chyba nawet 128KB.

Hmmm... Ciekawe wink Chyba rzeczywistość i liczby przytoczone przez zbytiego nie potwierdzają tej tezy czy skali problemu.

8

(77 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Sikor napisał/a:

@Jacques: pytanie nie brzmiało o najlepszy DOS, ale przyjmuję, bo sparta nie jest taka zła

A, OK, faktycznie, to "najlepszy" jakoś tak mi się zasugerowało, sorki, może to pisanie przed kawą. W każdym razie dla mnie i do ogromnej większości moich zastosowań i urządzeń SDX jest  lepsza od MyDOS-a, są to dwa różne światy, choć jak wspomniałem, z MyDOS-a też zdarza mi się korzystać, ale nie jako narzędzia codziennego użytku, tylko do wąskich, prostszych zastosowań.
No i Sparta w ogóle "nie jest taka zła", jest bardzo zaawansowana i bardzo dobra, choć już nie dla każdego.
Tym nie mniej, żeby coś rzetelnie ocenić, należy się z czymś w jakimś stopniu zaznajomić, więc pytanie czy "nie jest taka zła" nie należałoby zastąpić przez "nie do końca mi się nie podoba" w Twoim przypadku wink

Za Pina się wypowiadać nie zamierzam, generalnie niech każdy używa co lubi, dopóki nie ocenia nie znając, bo to może wpływać na uprzedzenia innych i może im DOS życia przejdzie koło nosa (ten czy inny) smile

9

(77 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Sikor napisał/a:

Btw: według niektórych piszących tutaj Cartridge są BE, ale DOS jest zawarty na cartridge-u (w dodatku o stosunkowo dużej pojemności) lub w urządzeniu powielającym port cartridge-a jest cacy. Czy to już Panowie nie jest zwykłą obłudą?

W moim przypadku nie jest ani odrobiną obłudy (co wyjaśnię dalej), ale zależy kto co ma na myśli "BE"-bując cartridge wink
Da mnie po prostu "BE" jest przekładanie CARTRIDGE-y Z POJEDYNCZĄ GRĄ (jak w konsoli) i w tym sensie ich nie lubię, gdy do dyspozycji mam szybkie (SIDE) lub mniej szybkie (SIO2SD) urządzenie peryferyjne (+ okazjonalnie CA-2001 Toms Multi Drive uruchamiana "dla przyjemności"), z których mogę wygodnie załadować wszystko używając tylko klawiatury, a nie przekładając carta z grą (natychmiastowe uruchomienie jest dla mnie sprawą drugorzędną wobec takiej żonglerki i "wyruchiwania" złącza w Atari).
SIDE z SDX to dysk twardy i DOS w jednym, to że jest w formie carta i korzysta z portu równoległego to żaden problem, bo to urządzenie mam dla odmiany wpięte w port podczas 99.5% czasu używania Atari i nie sprowadza mnie do cartridge'owej "dyskoteki". Mam kilka gier wydanych tylko na cartach, ale odpalone były z nich raz, siedzą w pudełkach, a uruchamiam ich odpowiedniki niefizyczne (jak choćby Adam Is Me ostatnio).

Dla MNIE i do MOICH zastosowań najlepszym DOS-em jest SpartaDOS X, bo to jest już tak naprawdę świetny, pełnoprawny system operacyjny.
Ale jak robię sobie dyskietkę (ATR) np. z kompilacją wybranych copierów z epoki, albo chcę uruchomić terminal ICE-T po SIO z wcześniejszym automatycznym załadowaniem handlera R:, wówczas nierzadko używany jest MyDOS.

Słowo "najlepszy" jest karkołomne, dlatego podkreśliłem, że SDX jest najlepsza dla mnie i do moich zastosowań (peryferia + soft).
Ale w zależności od potrzeb, dla kogoś innego najlepszy może być DOS II+/D, MyDOS, SuperDOS 2.9 czy DOS 2.5 albo... Chaos Loader wink

Na pewno obiektywnie i bezpiecznie można stwierdzić, że SDX to najbardziej zaawansowany DOS na Atari.

10

(77 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Bluki napisał/a:

Sparta DOS X to taki buldog, którego nie każdy potrafi oswoić, a nawet nie każdy ma na to ochotę.

Jeżeli ktoś na PC zaczynał od DOS-a i orientował się co w nim piszczy w odrobinę większym zakresie niż uruchomienie NC, to tutaj jest bardzo podobnie i nie powinien mieć problemu.
A wraz z poznawaniem, wykorzystujemy coraz więcej możliwości i tworzymy sobie "system" uszyty na miarę pod własne potrzeby.
Możliwości są ogromne jak na sprzęt 8-bitowy, ale nie znaczy, że od razu trzeba nie wiadomo co ogarniać, można, ale nie trzeba, na pewno warto smile
Pliki wsadowe, konfigurowalne skojarzenia rozszerzeń z programami do ich przeglądania/odtwarzania, no i przede wszystkim doskonała współpraca z HDD i SIO, mnogość sterowników do turbo różnych stacji, konsola 64 lub 80 znaków (nawet bez VBXE), itp. itd. Jeżeli ktoś choćby z SIO2SD działa na wielu napędach/dużych ATR jednocześnie (np. systemowy dla SDX, gry, użytki, zbiory gfx/msx, itd.) to jest to rewelacyjny DOS, a w sumie system operacyjny w tym "dużym" znaczeniu. Sparta Commander także rządzi wink

MyDOS jest super spośród klasycznych DOSów z menu, ale są to tak naprawdę dwa światy, zależy kto czego potrzebuje, na pewno warto liznąć SDX, jeżeli nie brzydzimy się command processorem, korzystamy intensywnie z czegoś więcej niż napędu D1 (zwłaszcza różnych urządzeń jednocześnie czy HDD), lubimy mieć porządek w zbiorach i łatwość dokonywania na nich operacji.

11

(17 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Właściwy link do Tej ankiety:
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=17338

12

(97 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Piękna maszyna, ale przede wszystkim niesamowita renowacja, gratulacje smile
Trochę to wygląda na ścieżkę Tramiela: od naprawy maszyn do...? smile

13

(17 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ta wink

14

(68 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

pajero napisał/a:

@Jacques: Na party chce być, bo produkcję szykuję. A w tym roku nie koliduje termin party z turnusem rehabilitacyjnym.

Super, mam nadzieję, że do zobaczenia na miejscu!

15

(12 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Cyprian napisał/a:

@Jacques ok. Czyli na Amidze jest w 8bitach / 256 kolorach?

Nie wiem, jeśli tylko AGA to pewnie tak, a jeśli obsługuje karty graficzne to może więcej.

EDIT:
16-bitów na Amidze i wynika z tego, że wymaga karty graficznej (RTG), którą np. Vampire ma wbudowaną:

Requirements:
040+ CPU. PeterK's icon library for icons.
It needs about 18 MB of RAM and ~15MB HD free space.
Increase stack to at least 100000 in case staring problems.
Try different AHI modes if still starting problems occurs.
RTG set to 16 bit. (32bit mode displays wrong colors)

16

(145 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Pierwszy post + CAŁA wypowiedź Grzybsona.
Podtrzymuj sobie co chcesz, naprawdę nie interesuje mnie to, już nie.

17

(145 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Mq napisał/a:

Bajzel i brak celu, bo nadal odpowiedzi na pytanie o cel ankiety nie ma.

Myślałem, że jest opisany w pierwszym poście, większości to wystarczyło by zagłosować i ewentualnie po ludzku ten fakt skomentować. Może warto przeczytać ze zrozumieniem, a jeśli nie starczy, to ostatni post Grzybsona również.

Twojego kolejnego ataku, pomówień, bo Ci się coś wydaje, nie będę już komentować, nie zamierzam polemizować z czyjąś paranoją, to ma być przyjemność z hobby, a nie coś takiego.

18

(145 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Mq napisał/a:

Większość z tych osób nawet się na forach nie odzywa właśnie z powodu takiego bajzlu jaki tutaj obserwujemy

Fajnie piszesz o tym "całym bajzlu", co najmniej ze dwa razy używając tego stwierdzenia, jakby sprawa się Ciebie nie tyczyła, a tutaj sam narobiłeś takiego smrodu z atakiem personalnym i pomówieniami włącznie, że głowa mała zarzucając mi coś, co sam pokazałeś wybitnie. Ankieta była "wścibstwem", wykluczeniem Zbytiego, atakiem na Sikora, a teraz nic nie znaczy, bo nie obejmuje 100% atarowców w Polsce.
Nikt nie twierdzi, że to 100% reprezentacji, chyba normalne jest, że zakładając ankietę na danym forum, jego gremium głosuje, a kolekcjoner lub osoba, która sobie odpala gry z epoki po wyjęciu Atari z pawlacza, niekoniecznie. Ale ankieta jest OTWARTA, jak ktoś do nas przybędzie i się zarejestruje, będzie mógł zaznaczyć swój największy config RAM-u.
Takiego hejtu bym się w życiu nie spodziewał, na Atari Age jakimś cudem nikt się nie obrusza o ankietę, jej wyniki, ani też totalnie ich nie próbuje dezawuować, bo mu się nie podobają czy nie pasują do wizji danej atarowej społeczności, która ostatecznie jeśli chce, wskazuje swoją opcję. Wyniki tu i na Atari Age są podobne i skoro się skupiamy w tej społeczności, zebranej z najbardziej aktywnych atarowców (twórców i użytkowników), którzy tym hobby żyją na tyle, że chcą więcej informacji, oprogramowania i wymiany doświadczeń, bo kochamy ten sprzęt.
Gdy ktoś dojdzie do takich wniosków, że chce się bardziej zaangażować w hobby, znajdzie forum to czy inne albo trafi poprzez grupę FB i sobie zagłosuje.

19

(12 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Chyba działa, tylko pewnie wolno wink

"Also in regards to requirements, it does require at least a 040+ CPU and 8MB ram. Although Vampire users shouldn't have any issues!"

Szkoda, bo z A1230/50MHz chyba nie mam nawet co próbować wink

20

(145 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

A, acha smile

21

(145 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Chyba największy dla niektórych komentujących, a nie dla mnie i Sikora.

22

(145 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

xxl, Ty chyba najmniej powinieneś pisać o zagrywkach.
Jeżeli ktoś widzi tu coś innego niż w tytule ankiety, czyli pytanie czysto statystyczne, to ma jakieś dziwne urojenia.
Rozumiem, że wyniki pewnie powodują jakąś dziwną ślepą furię?
Bo Mq zrobił tu gnój już 3 razy:
- próbując mnie poróżnić ze Zbytim, którego rzekomo dyskryminuję ze względu na emulator, nonsens,
- zarzucając chęć przyćmienia (???) ankiety Sikora już dwa razy, w oszczerczych podłych słowach.

Przykre oszczerstwa i tyle, to są dwie różne ankiety z zupełnie innym pytaniem, jedna bardziej refleksyjna co do kierunku podążania softu, druga weryfikująca RAM u atarowców,czysto statystyczna, gdzie nawet dyskusja jest w sumie zbędna.
Jeżeli po dwóch tygodniach po założeniu tamtej i jako takim wyczerpaniu tematu u Sikora ktoś widzi problem, to chyba jego problem jest o wiele większy.
Za wyniki nie odpowiadam, ale widać i tu i na Atari Age są dla niektórych dość "toksyczne", skoro przeprowadzacie toksyczny atak personalny. Miłych wyczynów Mq pod moim adresem z ankiety o emulatorze nawet nie skomentuję. Notabene zagłosowałem w niej nie widząc problemu i też skomentowałem, choć była założona "5 minut" po tej, a nie dwa tygodnie jak pomiędzy Sikora a moją. Ktoś chce o coś zapytać to pyta, jego prawo.

23

(145 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Mq napisał/a:

Nie czepiał bym się tego rodzaju ankiety, gdyby ona powstała ot tak, dla zabawy, w koleżeńskiej atmosferze. Najgorsze jednak jest to, że ankieta została stworzona, żeby przyćmić i zdeprymować ankietę i wątek Sikora na temat tego pod jakie konfiguracje programiści powinni celować ze swoimi produkcjami. Tamta dyskusja mnie interesowała, a programiści wyrażali w niej wiele istotnych kwestii. Szkoda wielka, że w ten sposób psuje się dobre inicjatywy.

Człowieku, nie znasz mnie, a wciąż zarzucasz tu najgorsze intencje, to zwykła podłość, odechciewa się wszystkiego i jeszcze śmiesz pisać o "koleżeńskiej atmosferze"???
Przyćmić ankietę Sikora po ponad 2 tygodniach od jej założenia i ponad 20 stronach tamtej dyskusji? Odbiło Ci? Sikor nawet tutaj zagłosował i nie miał tego wyimaginowanego problemu, który najwyraźniej masz Ty.
Opanuj się, bo to co wyprawiasz jest chore i toksyczne. Bez odbioru.

24

(145 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@pancio.net
Nie w tej ankiecie, bo tutaj chodzi o wskazanie Atari o największej ilości RAM-u, którą posiadamy.

Na Atari Age obecnie 64KB to 10.2%
W sumie świetny graficznie Albert, wymagający 128KB by dało się zagrać we wszystkie poziomy, nie spowodował jakiejś afery ani w Polsce, ani na świecie.
Niewykluczone, że kwestia 64KB może być bardziej ideologiczna niż techniczna, a możliwości uruchomieniowe wymagających pamięciowo produkcji przez atarowców w większości naprawdę duże, kwestia dobycia odpowiedniego Atari, więc "namieszanie" o niczym by nie świadczyło.

25

(145 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Moje w ogóle nie działa, bo czeka w szafie na montaż w wolnej, naprawianej MoBo wink