1

(20 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 16/32bit)

Co prawda moje doświadczenie w ST jest małe, ale ja to robię tak, że definiuję odpowiednio dużą sekcję BSS i niech TOS się martwi (choć chyba nic mojego póki co nie wymaga więcej jak 520 smile ).

Pogadaliśmy sobie, ale główny problem - 'jak zweryfikować dyski' - nadal nierozwiązany smile.
Wydaje mi się, że niektóre kopiery dyskietek miały taką opcję, ale teraz nazwy sobie nie przypomnę. Ale to działało tylko w obrębie 3ch standardowych gęstości (SD, ED, DD).

Jak sprawdzasz tylko zawartość pliku to nie. Ale jak sprawdzasz cały obraz - to sprawdzasz również zawartość katalogu oraz zawartość pustych sektorów.

Na poziomie obrazu/dysku to są dwa problemy:
1. Fragmentacja plików. Inne poukładanie sektorów wygeneruje inna sumę,
2. SDX ma atrybuty, m. In. Czas modyfikacji. On może się różnić co też na sumę kontrolna wpłynie.

Więc jak chcesz porównywać całe dyski to kopiuj je sektor po sektorze nie wnikając w treść.

MM (miker): usunięto triple-posta.

5

(65 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Najsampierw - gratulacje z nowej zabawki!
Co do ogarnięcia systemu - najlepiej by było skombinować skądś dyskietkę z jakimś softem. Jakaś gra/demo od biedy wystarczy - zwłaszcza jak będzie działać poprawnie. Jeśli faktycznie w innym ST będzie śmigać, a u Ciebie nie, to diagnostyka będzie przydatna. Do tego przydatny może być ktoś z Twojej okolicy (czyli pytanie: skąd Ty?).
Ja zaczynając przygodę (dzięki Grey!!!), skombinowałem sobie UltraSatana. Także polecam.

Na stronie konkurancji opisałem, jak to zrobiłem w Kupcu (na ST).
Tam było mi potrzebne ładowanie kodu ASM z dysku (dynamiczny wybór kodu w trakcie pracy programu), więc opcja z linkerem odpadała.

Ja w takich sytuacjach:
1. includuję plik, w którym funkcja jest zadeklarowana,
2. grepuje wszystkie biblioteki danego kompilatora, by znaleźć plik, który powinienem dołączyć do linkowania.

8

(0 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Objawiła się kolejna edycja SH: https://dhs.nu/sommarhack/2021/

9

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Moja CA2001 Flash Turbo/Top Drive tak nie robiła.
Dodatkowo - w czasie formatowania był tylko 1 przebieg - wolniejszy ale jeden.

10

(4 odpowiedzi, napisanych Scena - 16/32bit)

1. Maxymiser ma opcję eksportowania utworu. Po tym już nie da się tego załadować do trackera. !Cube tego używa, nie wiem jak inni.
4. Na wcześniejszych TOSach da się podpiąć program pod rozszerzenie. Choć nie wiem, czy MaxYMiser z tym zadziała.

11

(10 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Dokładnie z powodów różnic w brzmieniu XE vs emulacja Dhor robił muzykę tylko na real sprzęcie.
Dosyć sporo błędów emulacji znajdywał.

Nie znam dokładnie Twojego systemu, ani co tam dokładniej kombinujesz, ale opcje widzę dwie:
1. Dodasz trochę tablic (które przeliczą współrzędne X i Y na Twoj wyświetlacz) i zrobisz plota, który będzie działać na pamięci wyświetlacza. Tablice powinny być dosyć proste. Mając działającego plota linie i inne są już (w miarę) proste.
2. Rysujesz na pamięci jak normalnie dla XE to robisz. Potem konwertujesz tą pamięć i przesyłasz do wyświetlacza. Ale jak już pisałem - nie znam systemu, więc ciężko mi ocenić czy przesyłanie w kółko całości jest racjonalne (chyba, że i tak wysyłasz - w speca się nie wczytywałem dokładniej i nie wiem, czy da się wysłać mniejsze kawałki).

btw: następnym razem zainwestuj w wyświetlacze DSI - tam jest command mode smile.

Jeśli nie używasz BASICa, to wolne są od adresu $80.

14

(26 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ta gra wygląda jak prowokacja smile.

15

(73 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

@Pin - i dobrze. Bo to taki korpo-dev-dełkot smile.
Ale na scenie używać tego nie trzeba, więc kod pisze się swobodniej. I na tym zabawa polega.

Inna rzecz, że łamanie standardów demoscena ma w swoich genach.

16

(73 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

@Pin - proponuję zatem, by do regulaminu kompotów dopisać punkty:
1. Projekt zgodny ze schematem MVC
2. Założenia muszą być opsane w UML
3. Spełnone metryki HIS
4. Unit testy - bądźmy litościwi - niech będzie przynajmniej 90% pokrycia.
Parę kolejnych punktów pewnie by się dało dodać.
Myślę, że będzie stado chętnych smile.

A tak całkiem serio - koledzy chyba przeoczyli fakt, że sprzęt Atari (XE i ST) to jest już trup. Trochę podgrzewamy tego trupa nowym softem i/lub sprzętem, ale jednak wiele to nie zmienia. Nas (podtrzymywaczy) raczej ubywa niż przybywa więc to podgrzewanie coraz słabiej nam wychodzi.

17

(73 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Pisałem już wiele razy - kto sobie rozszerza sprzęt sam sobie jest winien. Też nie mam stocka, ale nie marudzę że coś nie działa 'bo cośtam'.

18

(73 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Co do 1200XL - ja nigdy swoich dem nie sprawdzam na NTSC, więc zakładam, że i tak tam działać nie będą.

Jeśli chodzi o procedury w ROMie: jeśli adresy są takie same we wszystkich wersjach - to robi się z tego wątek podobny do PUTLINE, a tam swoje zdanie już określiłem.

Co do exclusive'ów - mi po głowie chodzi coś na 130XE - nielegale+osobny dostęp do EXT RAMu. Jak to dobrze rozegrać, dwubuforowanie będzie robione sprzętowo.

19

(12 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Ja używałem playera do TMC. Problemów z playerem nie miałem nigdy. Acha - jeszcze jest jeden parametr - ile strony zerowej jest używane przez player.

20

(4,750 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Adam Klobukowski napisał/a:
Bober napisał/a:

Dziwne, bo w krajach dalekich (Afryka, wschodnia Azja) firmy z Europy zachodniej nie potrafią zrozumieć konsekwencji nawet dziś. Polecam lekturę m.in. 'No Logo'.

Czytałem. I dokładnie o to chodzi - tylko kiedyś nie było tych przebrzydłych ekologów i swiadomość tego co dzieje się ze środowiskiem naturalnym była znacznie niższa.
[...]

Bober napisał/a:

Generalnie, wygląda to tak, że w 18-19 wieku kraje uprzemysłowione walczyły ze słabszymi za pomocą patentów. Dziś do tego służą normy i technologie ekologiczne (odnawialna energia, itd...). Takie Niemcy wciskają wiatraki gdzie się da, bo mają kasę z tego. A że te same wiatraki co prawda nie dymią, ale z ptaków robią sieczkę - no cóż...

Oczywiście, problem jest 'bo ktoś inny na tym zarobi'. To jest najbardziej bzdurny argument chyba na ze wszystkich możliwych. To my teraz wytniemy sobie ostatnie naturalne lasy i zatrujemy powietrze tylko po to żeby jacyś niemcy nie zarobili. Zaraz, zaraz, a co jest aktualnie głównym produktem polskich stoczni? Czy czasem nie wieże do wiatraków? Czy czasem głównym kierunkiem eksportu (i prawie całości sprzedaży) nie są niemcy? Są.

Adam - nie zrozumiałeś. Bardzo dobrze, że ktoś zarobi, bo wtedy gospodarka się kręci (choć jeszcze lepiej by było, gdyby zarobił ktoś w PL). Chdzi o to, że:
1. Dbanie o środowisko naturalne kraje zachodnie w praktyce robią albo u siebie, albo tam, gdzie trzeba naprawdę się liczyć z lokalnymi układami (np. BP za numer w Zatoce Meksykańskiej). Wycinanie lasów Amazonii, zatruwanie środowiska w krajach 3go świata te same kraje mają w d.... Starbucks czy Lego dają certyfikaty, że trochę o środowisko dbają, ale to nie jest rozwiązanie systemowe. Bardziej chodzi o to, żeby nikt się nie przyczepił do tych firm (i wielu innych).
2. W ramach akcji 'promujemy swój przemysł' Europa Zachodnia wciska gdzie się da normy jakościowo/ekologiczne, w których tak naprawdę chodzi o sprzedaż własnych produktów i napędzanie własnej gospodarki.  Np. Niemcy opanowali technologię elektrowni wiatrowych (Adam - super, że robimy maszty do nich, ale gdzie są biura RnD, i kto produkuje turbiny (najważniejszy element tych elektrowni)?) i z atomówek się wycofują. Francja ma technologię elektrowni atomowych i dziwnym trafem elektrownie wiatrowe u nich kuleją. I nie mniej dziwny zbieg okoliczności, że rdzeń UE tak ostro promuje wysokie normy ekologiczne na całym świecie.

U nas, w PL jak społeczeństwo (jako całość) będzie bogatsze, też się zajmiemy ekologią poważniej. A teraz - jeśli medianę zarobków  mamy poniżej 3k PLN, to na takie fanaberie nie mamy kasy (i mamy smog).

21

(4,750 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Adam Klobukowski napisał/a:

Wielkie lasy w Europie zachodniej zostały wycięte na początku ery przemysłowej, kiedy jeszcze nie rozumiano konsekwencji. Teraz wiemy jakie są konsekwencje, mamy w Polsce ostatnia naturalną puszczę w Europie, to na złość specjalnieją sobie wytniemy?
Z wydobycia węga w Europie zrezygnowano z przyczyn ekonomicznych - taniej było go sprowadzić niż wydobywać na miejscu. I w ten sposób te kraje się wzbogaciły, a nie upierając się na wydobyciu u siebie.

Dziwne, bo w krajach dalekich (Afryka, wschodnia Azja) firmy z Europy zachodniej nie potrafią zrozumieć konsekwencji nawet dziś. Polecam lekturę m.in. 'No Logo'.

Generalnie, wygląda to tak, że w 18-19 wieku kraje uprzemysłowione walczyły ze słabszymi za pomocą patentów. Dziś do tego służą normy i technologie ekologiczne (odnawialna energia, itd...). Takie Niemcy wciskają wiatraki gdzie się da, bo mają kasę z tego. A że te same wiatraki co prawda nie dymią, ale z ptaków robią sieczkę - no cóż...

22

(62 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

@XXL - Przecie wyżej masz kawałek dyskusji o wyższości Lost Patrol na platformie na A lub na A.

23

(120 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Ja czasem rozpętlam połowicznie - tzn, mam osobny kod dla każdego wiersza. A pixle/bajty w wierszu jadę w pętli.
Wszystko zależy od tego, ile masz czasu procesora, pamięci, itd...

Rozpętlanie to niekoniecznie jest łatwizna. Wtedy trzeba bardzo ostro upakować logikę efektu w kilka rozkazów asemblera. To nie zawsze jest proste.

24

(11 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Ja kiedyś napisałem toola, który generuje mi maski na podstawie sąsiedztwa Moore'a ( https://pl.wikipedia.org/wiki/S%C4%85si … 3%B3rkowe) ). Efekty użycia tego toola można zobaczyć w Undesigned oraz np. w Unglobal.
Jako parametr podaję tylko, na ile pól ma sięgać ramka (czy 1 pixel, czy więcej).
Jednakże, nie jest ona robiona w locie. Od biedy można taką prockę napisać, i wtedy w czasie initu taka ramka się wygeneruje.

Adam Klobukowski napisał/a:

Przy pomocy movem da się chyba jeszcze szybciej, ale nie jestem w stanie policzyć.

Movem ma trochę pokręcone tryby adresowania. Zakładając normalne jego użycie, czyli dwa rejestry adresowe na adres skąd i dokąd oraz a7 dla stosu mamy:
    movem.l    (a0)+,d0-d7/a2-a6
    movem.l    d0-d7/a2-a6,(a1)
    lea    52(a1),a1
To nam daje 240 cykli na 13 4bajtowych słów, więc 4.62 cykla na bajt.
Programowo na 68k chyba się nie da tego szybciej zrobić.