1

(99 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

kończę ostatnie testy prototypu, nic sie już nie wywala, poprawiam schemat i niedługo płytki...

2

(99 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

oki, płytki się robią. teoretycznie za 3 tygodnie powinny być gotowe.
niedługo wkleje schemacik dla zainteresowanych.

3

(99 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

antic... sie robi... bedzie wiecej pozytywnych reakcji antica--> to się pochwalę... związane jest to ściśle z 816.
co do predkości układów wokoło procka--> nie tylko logika ttl i cmos istnieje....  a atmel potrzebuje chociażby zatrzasków na portach aby je rozmnożyć i ttl-e wyrabiały na 40MHz. można przyspieszyć ustalanie sie stanów wyjściowych. jak?? teraz nie powiem....
tak z ciekawych przekombinowań: potrzebowałem translator adresów na szynie 16 bitowej. na galu nie dało rady,
na epromach za wolno.... a na bardzo szybkiej 64kx16bit pamieci statycznej stosowanej w oscyloskopie cyfrowym
miało czas translacji adresu w pojedyńczych nanosekundach.

4

(99 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

atmela 16MHz udało sie stabilnie puscic na 40MHz, jak z tym prockiem wyjdzie ta sama sztuczka to nie widze problemu osiągnąć 20 mega lub wiecej. ale-najpierw antic, później dopałka na procku 65c816...

gtia upgrade--> płytki sie robia...

5

(99 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

podstawke z taśmą oczywiście można włożyć w podstawkę po gtia, wtedy lutowanie niepotrzebne, montaz błyskawiczny...

z 6502 przy 20mega to bedzie albo zwiecha, albo dziura w płycie. oczywiściew 65c816. ale o tym później... (niedługo)

ps co do wykrywania dopałki to żaden problem, jeżeli na stronie d0 sprawdzi sie zawartość rejestrów d000 i d010 (dowolny z nich przeznaczony do odczytu) a następnie sprawdi sie czy to samo powtarza sie od d020 d030
to nie ma dopałki, jeżeli wartości bedą różne (od d020 do d03f raczej bedzie ff) to dopałka jest. i to całe wykrywanie jest.
d000...d01f gtia
d020...d03f dopałka
d040...d05f juz wiem co ale jeszcze nie powiem
d060..itd

6

(99 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

zrezygnowałem z wersji płytki wtykanej w poprzednie miejsce gtia. bedzie to 40 żyłowa taśma zakonczona podstawką dil-40 wlutowywaną zamiast gtia. płytka bedzie jedna dla wszystkich modeli. jak ktoś ma ciasno, to sie tak podlutuje taśme aby było ok. teraz szukam wytwórcy który szybko mi te płytki zrobi. schemat dam a co mi tam. jak ktoś chce projektować płytkę i ją zamawiać to i tak zapłaci ponad 200 złotych kosztów przygotowania klisz itp. ale na samoróbki nie daję gwarancji i ew. upgrade'ów, upgrade'a. płytka głowna jest zaprojektowana rozwojowo. bedzie na niej dekoder strony $d0 ze skokiem $20. bede na niej (na stronie) umieszczał rejestry sterujące do innych dopałek. teraz pracuje nad całkowitym wywaleniem sygnału HALT. mi tam do niczego on nie jest potrzebny, i jeszcze przeszkadza. skończe ten projekt to założe nowy wątek o antic upgrade. w dalszej przyszłości widzę puszczenie procka na 20MHz i 4mega ramu statycznego. ale o tym wkrótce.
ps. prosze odzywać sie na email. nie mam w domu neta, bo nie chcę. a poczte sprawdzam przez telefon. nie chciałbym zamówić za mało płytek...
ps.2 bedzie możliwość instalacji na zlocie...

7

(99 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

ręczny routing 300-stu ścieżek... oki zrobie, dopałka będzie gotowa za około 3 lata. mogę też nie robić przelotek. każdy chętnie wlutuje je sobie sam. jest ich tylko ok 300. 
po całym dniu patrzenia w 2 monitory, i zmianie pozycji układów względem siebie projekt jest gotowy. jedna z firm od płytek pierwszy wolny termin ma za 6-ść tygodni... może w tym czasie jeszcze coś się zmieni na płytce...
dopałka działa, jest kompatybilna (w normalnym trybie) nawet już duchy działają. jakoś wcześniej nie zauważyłem że znikły. a jeszcze przy okazji jakieś dzwięki generuje jak jest bajzel w pamięci i się włączy dopałke.
proszę info na mejla kto zainteresowany.
cena może zmaleć przy wiekszej ilości. (hurtowy zakup elementów)

8

(99 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

teraz ja, wreszcie dorwałem sie do neta...
dopałka prawie skonczona, niestety atari jest komputerem dwuprocesorowym, gdzie najwiekszą władze ma procesor graficzny.
z tego wynika zagmatwana budowa elektroniki, i stosowanie układów takich jakie były w danych czasach produkowane.
nie ułatwia mi to zadania, szczególnie że jedne układy zapisuje sie opadajacym zboczem, inne narastającym, jeszcze inne są przezroczyste dla stanu niskiego a zapisywane narastajacym.. itd. w najprostrzym trybie przewiduje 1 kilową mapę kolorów, (pixsel 8/8)
wiec takich stron można bedzie zapisac 64, a może zastosuje pamięć 128 kilo. no właśnie może! pracuje nad tym drugi tydzień! czy to za wolno? gdybym woscyloskopie nie miał uwalonego wejścia synchronizacji, a pamięci nie wyjał z analizatora stanów logicznych to by było już skończone. chwilowo jestem bezrobotny, więc nie szastam kasą na prawo i lewo, dlatego dopałka bedzie tania i skuteczna, zrobiona z części dostępnych w sklepie elektronicznym, montaż SMD, żeby nie było za duże, lecz troche potrwa jeszcze budowa...
prosze czekać.... drugim utrudnieniem jest brak softu, co nie jest dziwne, bo skąd ma być na hard w budowie, Tebe robi co może, i nawet dobrze mu to wychodzi...
prosze czekać...

9

(51 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

chociażby wysokonapięciowy piezo przetwornik o rozmiarach 2/2metry ale to temat na inne forum. zwykłe dynamiczne też przenoszą nie tylko sinusoidalne dźwięki. podaj sobie 5 kHz trójkąta i sprawdź harmoniczne mikrofonem pomiarowym :)
dlatego rozróżniamy instrumenty które generują tą samą częstotliwość a jednak brzmią inaczej.

10

(51 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

ano dlatego +/- 12V ponieważ dzisiaj scalony 8-mio przetwornik c/a jest tańszy od 8-miu covox'ów. ale wymaga zasilania +/- 5V, a wzmacniacze operacyjne muszą mieć jeszcze +/- 2V wiecej. dlatego wieksze napiecie zasilające. ogólnie dużo zajmuje sie przetwarzaniem a/c i c/a. szumu kwantyzacji nie trzeba wycinać bo i tak go nie słychać, a wzmacniacze same wycinają wszystko co za wysoko przychodzi. no chyba że to super audio filski wzmacniacz który dobrze przenosi harmoniczne aby nie zniekształcać dzwieku. takie wzmacniacze potrafią przenieść sinus do 2MHz.

11

(45 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

sprawdzę dokładnie, jak teraz mam zrobiony serwer ftp i wkrótce rozwinę ten galimatias. jest jakiś zonk z "socket'ami" i ich sposobem działania.

12

(45 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

po obejrzeniu specyfikacji lepiej to najpierw obsługiwać z atmela. zawiera duże wymagania adresowe pożera ponad 16 kilo w 32kilo przestrzeni adresowej!!! pisze obsługe do tego modułu w asm na atmela. to nie takie chop siup. ten modół ma własny dziwny świat i nie działa zgodnie ze specyfikacją. jest po prostu na swój sposób ułomny. na przykład nie działa z zegarem powyżej 8MHz, zasilanie 3,3 Volt. ale ma soft do obsługi w jezyku bascom czyli basic dla atmela. koszt układu atmega162 to 10 pln i wtedy nie trzeba prawie zadnej elektroniki wiecej. o wiele taniej i wygodniej od stosowania ttl'i.
moduł ma obsługe http i tcp. nie ma ftp. trzeba zrobić na tcp. i obgadac na forum protokół. ja pisze dla maszyn, a wy jesteście ludzmi wiec czekam na sugestie protokołu ftp po tcp.

13

(51 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

jak chcecie coś zrobić z covox'em to sie ładnie usmiechnijcie, tylko bedzie to dążyć do ugrzybiania atarki. czy mam się zdenerwować i dorobić dosłownie samogrającą kartę muzyczną opartą na atmelu? nawet bedzie miała 10-bitowy sampler i tyle ramu ile tylko jesteście w stanie uzbierać, na razie moge obsłuzyć 109951627776 banków po 64k, a prędkość odtwarezania hmmm 512 kilobajt'ów na każdy z 16 kanałów wystarczy? przecież mamy już w Polsce mikrokontrolery ARM z zegarem 96MHz za niewielką kasę?
ustrojstwo takie zbudowałem dla pewnej firmy xxx bo chcieli mieć dzwonki "real music" w firmie. czego to ludzie sobie nie pragną...
aby wykrywać covoxa wystarczy dołożyć jeden 574 podłączony z sygnałem 1-go kanału-> wtedy zapis do pierwszego kanału/odczyt i sprawdzenie czy jest tam wartość która była wpisana. nie zrobiłem tego celowo budując pierwsze covox'y, miał być tani. ps 74hct574 kosztuje 2pln w poznaniu. jak bedzie potrzeba to dorobie tą regulacje głośności. problem tylko w tym że rozdzielczość mocno spadnie do 6-bit. chyba że drugi zasilacz do atarka. 5Volt jest niezbyt przyjazne dla zastosowań audio. już lepiej +/-12Volt.

14

(45 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

oki. skończę walkę z opanowaniem usb i o'soft'uje iim7010a. tylko jeszcze wcześniej dorobie rs'a z prawdziwego zdarzenia, takiego sprzetowego do atarka. bez dobrej transmisji szeregowej to można zapomnieć o szybkich i autonomicznych rozszeszeniach. chyba że już coś takiego istnieje do dajcie znaka. jestem od b.niedawna tutaj i zostałem bardzo pozytywnie zaskoczony.
pozdro lewiS. wracam!!!

epi-> zasugeruj jak byś widział komunikacje z modułem do netu. ja buduje komputery od podstaw więc mam na to troszke bardzo całkiem inne spojrzenie.

15

(45 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

witam. uzywam modułu iim7000a obsługiwanego z atmela, z poziomu basica. z tym przerwaniem to nie zaden problem. jest generowane rzadko. te układy mają własną pamięć. zaden problem to podłączyć tylko zapomnijcie o tym że bezpośrednio do szyny adresowej. to zajmuje wuchte przestrzeni adresowej. jednak wystarczy najprostrzy atmel za 10 pln i już jest obsługa neta z atarka. cena modułu iim7000a lub 7010a (lepszy bo ma już gniazdo i transformator) to ok120Pln + atmel 10 pln. soft napisze jak będą naprawde zainteresowani.
ps zapomnijcie o 51-kach trudno dostać drogie wolne. teraz uzywam atmega128 przetaktowany na 25mhz. 25 mips 128 kilo flash, obsługuje 64k ramu można zwiekszyć to *256*256*256 razy jak ktoś potrzebuje tyle pamięci danych