51

(28 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Witam,

Nie wiem jak to jest w wersji NTSC. Schematy pana J. Soboli dotyczą chyba wersji PAL. To co pisze dotyczy więc raczej wersji PAL.

W 800XL sygnał koloru (chroma) jest dostępny na emiterze tranzystora Q5. Jak sobie porównałem z XEGS - to chyba wygląda to bardzo podobnie. Sygnał z wyjścia COLOR GTIA jest potem mieszany z sygnałem luminancji.

Patrz schemat Atari 800XL (na czerwono dołożone wyprowadzenie sygnału koloru):
http://www.sebastis.dognet.pl/io/atari8 … chroma.gif

Dla porównania schemat XEGS:
http://www.sebastis.dognet.pl/io/atari8 … l/XES3.gif

Pozostałe obrazki:
http://www.sebastis.dognet.pl/io/atari8/chroma_800xl/

W obrazku który podałeś tranzystor Q5 jest w zaraz pod modulatorem.

Pozdrawiam,

Sebastian

Ps.
Fragmenty schematów pochodzą ze stron J. Soboli (http://jsobola.republika.pl/)
Inny opis patrz: http://groups.google.pl/groups/search?h … o+Upgrade+

52

(28 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Witam,

"Kręciołkiem" raczej niewiele poprawisz. On zmienia w uproszczeniu przesunięcie barw. Kolorowe interferencje przy zamianie z composite na RGB w TV i tak zostaną (no chyba że masz b. dobry telewizor LCD z możliwością regulacji prametrów demodulatora, można je wtedy nieco zmniejszyć).

Raczej poszukałbym na płycie syngałów chroma i luminance. Nie miałem w ręku nigdy XEGS - ale gdzieś powinny być. W 800XL to 15 minut pracy i jest chroma na zewnątrz :-). Na życzenie mogę poszukac gdzie jest dostępny sygnał koloru w 800 XL.

Pozdrawiam,

Sebastian

Dzięki!

Sebastian

MM: Regulamin do poczytania. Punkt 8. Nastepnym razem bedzie bananowo.

Tak jest!

> Użyj sterownika o mylącej nazwie TOMS.SYS
> Ew. OSSIO.SYS  Truba

Nooo, oba działają. Dzięki!

epi napisał/a:

siwys: Jakże nie wyciąga, jak wyciąga. Użyj sterownika o mylącej nazwie TOMS.SYS. W sytuacji, kiedy masz carta z SDX, trudno uznać SD 3.2 za coś więcej, niż bezużyteczną, kłopotliwą ciekawostkę.

Oooo! Zbawco. Działa. Miałem program o tej samej nazwie - jednak on nie działał. Pyrkał, pyrkał i nie potrafił się "dogadać" z APE. A ten działa! Dzięki!

Sebastian

> Prosimy uprzejmie:
> http://drac030.krap.pl/sdx420manual-pl.pdf
> http://www.serious-dial.atari.pl/pliki/ ? manual.zip

Dzięki, to ja już znam. Wasze strony atarowców przeczytałem od deski do deski. Dzięki za nie i cały soft na nich. :-)
Chodzi mi o SpartaDOS 3.2 - wersja dyskowa (inna trochę niż SpartaDOS X i poprzednia wersja 2.0 do której mam dokumentację).

Nie zawsze mogę używać SparaDOS X (szczególnie że nie wyciąga max. prędkości z APE) i chciałem przysposobić sobie Spartę 3.2G. A nie zawsze wiem o co w niej biega.

> A ja też kolegę pamiętam z Bajtka

No proszę :-)
Żeby zakończyć chwalenie się to ponoć w 1989 byłem też puszczony w jakiejś audycji radiowej. Ale nagranie było zrobione dużo wcześniej i nie wiedziałem o emisji - więc się nie mogłem posłuchać

Pozdrawiam,

Sebastian

Witam,

Jestem zaskoczony (miło). Jesteś drugą osobą która mnie o to pyta. Jakieś pół roku temu w pracy podszedł do mnie człowiek i zapytał o to samo :-). Macie jakąś bazę - kto i gdzie pisał? ;-)))

Tak to ja. Ale to były dawne czasy a ja byłem w szkole podstawowej. Niewiele pamiętam. Nawet trudno mi przypomnieć sobie co wtedy poszło do Bajtka (a też to Komputera i do audycji Radiokomputer Nocą).

Właśnie odczytałem z taśm swoje pierwsze programy (żenada) i inne - całkie już ciekawe (choć dużym ograniczeniem było nieposiadanie stacji). Łezka się w oku kręci. Niestety skończyło się nagle kiedy moja wiedza już nabierała konkretnych kształtów. A może bardzo dobrze - brak perspektyw? w końcu nadchodziła era większych komputerów (choć technologicznie niewiele młodszych - czyli PC).

Atari kupił mi Ojciec około 1986 roku. Miałem je do 1990 kiedy to zostało sprzedane aby zdobyć fundusze na PC286. Od tego czasu aż do około 1997 nie miałem kontaktu z Atari. W końcu gdzieś za "flaszkę" je dostałem (gołe z magnetofonem). I pojawił się problem - jak przenieść gry które już wtedy były w sieci... Chyba mimowolnie stałem się wtedy autorem quasi interface do transmisji pomiędzy PC a Atari. Po stronie Atari był programik w basicu, po stronie PC w C. Protokół komunikacyjny jakoś wymyśliłem i połączyłem to wszystko przez port joysticka (transmisja po 2 bity + dwie linie kontrolne) i port drukarki w PC.

W basicu chodzło to wolniej niż transmisja z taśmy :-). Do dziś nie wiem jak ja to zrobiłem, ale jadąc autobusem do rodziny na kolanie napisałem program w asemblerze a potem na sucho (nie maiałem żadnego asemblera) korzystając z pożółkłych notatek z tablicami mnemonik - opcode zamieniłem na kod maszynowy. I okazało się że 50KB szło w paręnaście sekund. Wąskim gardłem było PC z 386 :-)))

Ale to dalej nie było SIO2PC więc prace zarzuciłem (nie chciałem wracać do koszmarnych wspomnień pracy z magnetofonem). Poprzegrywałem sobie trochę gierek, pograłem i zapomniałem o atari ponownie. Do dziś nie moge sobie przypomnieć jak wpadłem na te wszystkie pomysły. Późnej życie nabrało tempa i wszystko zapomniałem... :-(

Lat perę temu znów za kolejną flaszkę dostałem 130XE z CA2001, zrobiłem sobie SIO2PC i dość długo się bawiłem (ale już jako użytkownik i gracz). Parę dni temu kupiłem sobie 800XL z QMEG i 256RAM i znów szaleję. Choć wątpię aby udało mi się bardziej konstruktywnie zabrać za programowane ponownie.

Brak mi wiedzy o dzisiejszych narzędziach, metodach, DOS-ach a to co wiedziałem - zapomniałem zupełnie.

Ot to taka krótka historia. Bardziej teraźniejsza niż przeszła. Z przeszłości niewiele pamiętam :-)

Pozdrówka,

Sebastian

Witam,

Przeszukałem już chyba cały internet w poszukiwaniu odpowiedzi i nie znalazłem satysfakcjonującej. Dlatego pozwolę sobie Was zapytać.

Poszukuję dokumentacji (uzytkownika) dla SpartaDOS 3.2. W sieci znalazłem tylko dla wersji 2.x a ta się różni trochę (także od Spartados X które tez posiadam). Czy ktoś nie ma? Byłbym wdzięczny.

Jeżeli to się komuś przyda - to do wersji 2.x jest tutaj: http://www.strotmann.de/twiki/pub/Infot … erence.pdf

Drugie pytanie. Czy komuś się udało zmusić SpartaDOS X (wersja 4.20 '89) aby działało z APE (wersja pełna, nie trial) w najwyższych prędkościach (zwanych w APE "ultra speed 3xSIO"). Tak potrafi działać Sparta 3.2g (dyskowa), ale nie umiem znaleźć metody na nakłonienie do tego wersji na cartridge. Autor APE obiecał mi przysłać obraz ROM'u do SpartaDOS X - ale jeszcze musiałbym go zaprogramować, kupić eproma itp - chwilowo brak czasu.

A pytanie ekstra - nie ma ktoś do sprzedania SpartaDOS X 4.20 albo nowszych (w tym tych 128KB)? :-)

Pewnie jeszcze nie raz będę Was męczył - ale taka dola człowieka który po latach odkopał swoje Atari (i zakupił nowe z Qmegiem :-). Obiecuję też poodpowiadać na różne Wasze posty. Żeby nie było że tylko biorę, a nie daję :-)

Pozdrawiam,

Sebastian