251

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Ja, jak pewnie wiecie ;-) walczę o tryb RGB na moim Falconie od dłuższego czasu. Z tego co udało mi się ustalić dzięki również Waszej pomocy, to "1" jest automatycznie bez podłączenia wtyczki do gniazda (napięcie 5V), natomiast aby uzyskać "0" należy zewrzeć MO lub M1 z dowolnym pinem GND.
Niestety, u mnie wygląda, jakby composite nie funkcjonował właściwie. Do zmiany ustawień polecam Bootconf.prg, aczkolwiek przy zmianie z NTSC na PAL nie zanotowałem żadnej zmiany.
Jak uda się - prosze o info o Twoim rozwiązaniu.

252

(32 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Witam ponownie,

zgodnie z wczesniejszymi moimi postami dokonałem (a prawdę mówiąc znajomy elektronik) wymiany NVRAM. Udało się - zapiamiętuje ustawienia, nawet zegar chodzi ;-)

Niestety, niezależnie od ustawień konfiguracji startowej ustawień  ekranu (PAL/NTSC, różne rozdzielczości itp) nadal nie mogę uzyskać innego typu obrazu jak VGA. Po próbach ze scartem postanowiłem ryprowadzić wyłącznie sygnał composite i dalej nic (same skośne pasy przechodzące przez ekran). Jak chyba pisałem wczesniej - tuner TV też nie daje się zestroić z TV.
W FAlconie mam zainstalowane jakieś rozszerzenia (wg sprzedawcy kompa jest to BlowUp).
Moje dwie hipotezy, które proszę zweryfikujcie:
- padł Monitordetector i niezależnie jaki adapter jest podłączony do CANONA19 (lub żaden) Falcon wciąż generuje obraz w formaie VGA - stąd nie mogę uzyskać ani RGB ani composite, ani TV via tuner,
- zainstalowane hardwarowe rozszerzenie "na sztywno" wymusza na Videlu generowanie obrazu w formacie VGA i żeby przywrócić inne rodzaje sygnałów video należy albo odłączyć to rozszerzenie albo przestawić jumperek (czy to jest w ogóle możliwe, taki sztywne ustawienie?).

Może macie jakieś pomysły, co mogę zrobić. Neta przeglądam co wieczór - niczego nie mogę znaleźć - ani dokumentacji do Blowup/FX, ani opisów podobnych historii z Falconem. Wciąż (od ponad dwóch miesięcy mając Falcona) nie odpaliłem żadnego porządnego demka, bo one tylko RGB/TV - już wymiękam.

Dzięki za dotychczasową pomoc.

Bartek

253

(32 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Sikor, saulot - możecie podesłać mi jakieś szczegóły odnośnie Waszych rozwiązań (Sikor - które piny zwarte? M0 i M1?, inne?)

254

(32 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Witam ponownie,

po wstępnej walce z Falconem oraz używaniu monitora VGA postanowiłem połączyć Falcona z odbiornikiem TV. Podszedłem do sprawy ambitnie - zakładałem połączenie CANON 19 - SCART. Kilka prób uzyskania obrazu (na zakupionym kablu, zrobionym samodzielnie wg schematów, zrobionym przez elektronika na porządnym przewodzie) nie dało rezultatu (skośne przechodzące pasy na czarnym tle). Zniżyłem poprzeczkę - spróbowałem podłączyć Falcona przez tuner TV za pomocą przewodu chinch-coax (nie udało się zestroić obrazu na wszelkich możliwych zakresach).

Wczoraj postanowiłem przyjrzeć się sprawie od strony komputera i przetestowałem Atari różnym softem. M. in. odpaliłem "Infomat", który w interesującym mnie aspekcie dał następujący komunikat:
os_conf sagt:VIDEOSYSTEM: PAL (ist auch Deutche Fernsehnorm)
palmode (wird nicht berucksichtigt) sagt: VIDEOSYSTEM: NTSC (Amerika)

Jedna ważna rzecz - bateryjka do NVRAM nie działa. Moja hipoteza: NVRAM zmienił ustawienia na NTSC (podobnie zrobił z klawiaturą i językiem - zmieniony na "Amerika", mimo, że mam klawiaturę QWERTZ). Oczywiście wszelkie programowe zmiany ustawień NVRAM mają zastosowanie po restarcie kompa, więc nie mam jak zweryfikować hipotezy. Czy waszym zdaniem przyczyną problemów z uzyskaniem obrazu TV/RGB może być brak zasilania NVRAM i zmiany w ustawieniach opisane powyżej?

Wracając do NVRAM - trzeba to zrobić. Elektronikiem nie jestem (lutowanie przewodu CANON-SCART to moje życiowe osiągnięcie w tym zakresie) - czy ktoś w Polsce robi takie rzeczy usługowo? Dostęp do wymaganych podzespołów - tylko Niemcy, czy może w Polsce są do zdobycia? Wasze doświadczenia - walczyć samemu czy lepiej zlecić komuś?

Pozdrawiam

BArt

255

(32 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Wielkie dzięki za pomoc.
GhostLink zadziałał - tak więc nie ma żadnych problemów z uruchomieniem PCslave pod Windows Vista.
Również wyłączenie głośniczka pod ControlPanelem spowodowało przenoszenie 100% dźwięków za pomocą wyjścia słuchawkowego na wzmacniacz. Oczywiście pozostaje jeszcze zagadnienie regulacji słyszalności, ale główny problem jest już rozwiązany.

Witam wszystkich.
Od kilku dni jestem szczęśliwym posiadaczem Falcona 14 Mb z HDD IDE - niestety bez dopałek i softu (za wyjątkiem HDDriver 6.2 i BlowUp).
Jako że wiele lat temu posiadałem najpierw Atari 800XL, a następnie przez 5 lat Atari 1040 STE - zakup Falcona był naturalną konsekwencją i zarazem realizacją "nastoletnich marzeń".
Jak pewnie się domyślacie pierwsze dni stanowiły brutalne zderzenie z rzeczywistością - problemy z okablowaniem, podłączeniem a nawet zakupem dyskietek. Powoli wychodzę na prostą, jednakże nadal mam kilka problemów, w których potrzebuję Waszej porady:
- planuję dzisiaj nabyć kabel do Ghostlinka w celu umożliwienia zgrywania danych z PC na HDD Falcona (wydaje się to być najłatwiejszy do przeprowadzenia sposób wg informacji zdobytych na różnych forach) - czy to rzeczywiście działa (na PC mam Windows Vista, ale PCslave otwiera się w oknie DOS),
- pod wyjściem Audio (słuchawkowym) mam wyprowadzony przewód a na nim podpięty mały głośniczek co sprawia, iż część dźwięków generowana jest przez ten "twór", a część wychodzi na wzmacniacz, jak się zdążyłem zorientować dźwięk z programów pisanych na Falcona wychodzi na wyjście słuchawkowe, natomiast dla oprogramowania na ST dźwięki odgrywane są na tym minigłośniczku - o co może chodzić i jak sprawić, aby 100% dźwięków generowanych wychodziło na wyjście słuchawkowe.

Z pewnością z czasem moje problemy zaczną przechodzić z fazy hardwarowych na softwarowe (przygotowuję się mentalnie do instalacji EasyMinta), stąd pytanie - czy w okolicy (Wielkopolska) znajdują się posiadacze Falconów chętni do wsparcia merytorycznego?

Pzdr