W sumie istotne jest to, że pojawiają się monitory *multisync*

:)

tOri

Hej,

W końcu podłączyłem sprzęt i piszę w związku z wątkiem na AA:

https://forums.atariage.com/topic/32938 … works-100/

Kupiłem monitor i sprawdziłem z Atari 1040STFm. Działa :) Jest obsługa color i mono. Załączam zdjęcia. Prążki w trybach kolorowych mogą wynikać z jakości sygnału z Ataryny. W mono - jest niestety jak u większości LCD - pionowe prążki. Da się żyć.
Cena monitora jest atrakcyjna jak na freesync. Jestem osobiście ciekaw czy pociągnie kartę PC - Hercules, hahaha. Sprawdzę...

Pozdrawiam
tOri

pic
pic
pic
pic
pic
pic
pic
pic
pic

128

(53 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Hej,

No i niestety - zaliczam porażkę :/ Zaprogramowany chip nie działa w klawiaturze 1040STFm. Oryginalny oczywiście w niej działał. Teraz nie wiem co może być powodem. 1 - mimo wszystko uszkodzony HD63701V0P - wystarczy, że jedna nóżka będzie wadliwa i całość idzie w śmietnik. Nie znam stanu tego chipa poza tym, że był używany i go musiałem "otworzyć" do skasowania i zaprogramowania co udało się w 100%. Druga możliwość to taka, że plik firmware dla IKBD HD6301 jest wadliwy czego również nie sprawdzę. Trzecia - jakaś niezgodność pomiędzy chipami mająca wpływ na aplikację - niesprawdzalna - według datasheet te procesory są w pełni zgodne i nie powinno to mieć miejsca.

Na razie dogaduję się z innym źródłem (już nie chińskim) i mam nadzieję otrzymać faktyczny, nieużywany NOS do załadowania i przetestowania. To już nie będzie coś taniego - jak pisałem - 50zł/sztuka, ale to i tak taniej niż gdziekolwiek indziej. Jeśli to się uda no to będzie i tak bardzo rozsądna cena. Układ kosztuje w Bestelectronics 17.50$ + koszt wysyłki.

Szkoda,że nie zadziałało ale i tak trzeba pruć naprzód, hehe. Sam mam 3 klawiatury bez procków...

tOri

edit: Kupiłem układ w nowym miejscu z zapewnieniem, że jest nówka sztuka. Sprawdzę czy czysty, zaprogramuję i do klawiatury. za jakiś czas nastąpi chwila prawdy...

Dzięki @hihal za info

tOri

130

(53 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

^up

Wykasowałem skutecznie drugą sztukę HD63701V0P. Okazało się, że jeden z moich programatorów obsługuje trochę mikroprocesorów Hitachi, więc zaprogramowałem czysty już mikroprocesor wsadem procesora klawiatury Atari. Jutro sprawdzę czy i jak działa na tej wersji i oczywiście dam znać :) Szanse powodzenia są bardzo duże.

tOri

131

(53 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

^up

No i Chińczycy mnie orżnęli :( Kupiłem 4 sztuki (2x2) a dostałem dwie (używane) oraz dwa przemalowane niby 65C02. Po prostu śmieci. Wkurzyłem się. Nie wiem czy uda mi się coś z tego uzyskać - będę próbował. W międzyczasie namierzyłem inne źródło tyle, że chip kosztuje tam 50zł za sztukę ale jest to najprawdopodobniej brand new NOS.
Muszę najpierw od A do Z ogarnąć wgranie do tego procesora oprogramowania IKBD. Mam jeszcze sztuke z poprzedniej akcji. Jeśli będzie działać wtedy podejmę jakieś sensowne kroki.

tOri

132

(53 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Hej,

@jer - nie próbowałem, choć kiedyś miałem dostęp do przemysłowego defektoskopu rentgenowskiego dużej mocy. Chyba jest to możliwe. Niestety - nie mam takich znajomości, a i tak chyba olbrzymia większość obecnej aparatury rentgenowskiej operuje na możliwie najmniejszej mocy i w krótkiei ekspozycji. Ciekawe ile czasu by to zajęło i czy nie zniszczyłoby komórek EPROM...

Ktoś ma znajomego technika radiologii, hehe?

pozdrawiam

edit:

tak przy okazji wspomnę - gdy kasowałem komórki EPROM bezpośrednio na odsłoniętym krysztale chipów CPLD - czas zupełnego kasowania, w chińskiej kasowarce UV, wynosił przeciętnie 15 sekund :D. Ciekawe...Spróbuję w przyszłości tego samego z pamięcią EPROM - tak z ciekawości.

133

(53 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Hej,

Adam Klobukowski napisał/a:

To jest jeszcze taka opcja żeby może to wysłać ludziom którzy już mają sprzęt i praktykę robienia takich zdjęć?

Jest taka opcja. Najbliżej w UK. W temat wciągnąłem jakiś czas temu Zippy'ego (of Medway Boys) przy okazji dongla CAF. Zippy szybciej ogarnął kwestię robienia całkiem dobrych zdjęć - ma własnej roboty sprzęt do tego chociaż nie zautomatyzowany a manualny - niemniej ma dobre efekty.

Gdy patrzę na kryształ pod mikroskopem - wygląda na to, że bez wykonania fotek każdej warstwy (metalizacje, obszary polikrzemowe, obszary domieszkowane) nie da się rozeznać na 100% w połączeniach pomiędzy elementami oraz ogarnąć identyfikację topologii. To gruba sprawa i nie na najbliższy czas. Mogę zainteresować tym człowieka mimo wszystko :)

@VLX - chciałbym mieć taką pracę - serio :D Dziękuję za słowa uznania. Miło mi, że moje "zacięcie" się podoba... A wszystko zaczęło się od zjaranego SACK's PCspeed'a, hehehe...

tOri

edit: tak na marginesie - zdjęcie oznaczenia na krysztale procesora. 100% oryginał ;-)

mark

134

(53 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Hej,

Nie zastanawiałem się nad czymś takim (Patreon? czy coś w tym stylu?). Podejrzewam, że to może spowodować powstanie pewnych zobowiązań, co mogłoby być dla mnie kłopotliwe jako, że nie mam zbyt wiele czasu na hobby i działam najczęściej niesystematycznie (dorywczo ;). Jeżeli mógłbyś "rozjaśnić" ciut szerzej temat to proszę bardzo.

tOri

135

(53 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Hej,

No właśnie jeszcze nie mam takiej możliwości. Muszę zbudować napędzany silnikami krokowymi albo DC stolik krzyżowy i sterowany z  np. Arduino, który będzie także sterował migawką aparatu podłączonego do mikroskopu. Trzeba wykonać setki zdjęć, które potem się skleja przy pomocy odpowiedniego oprogramowania. Jest z tym związanych sporo innych problemów, np. ostrość obrazu z różnych warstw. To bardzo złożony i precyzyjny projekt, więc zajmie mi trochę czasu. Kiedyś to zrobię ;-) Mam ogarniętą koncepcję i z grubsza projekt oraz sporą część elementów składowych. Jednak obecnie buduję i oprogramowuję maszynę do wytwarzania bardzo ostrych i wytrzymałych igieł wolframowych do wykonywania różnych mikrozadań.

tOri

edit: literówki

136

(53 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Dziękuję za słowa uznania :)

Generalnie mam problem taki, że to wszystko robię bardzo "chałupniczo". Sprzęt, którym dysponuję nie jest wysokich lotów, ale do ogarniania starszych technologii się nadaje. Mam też dostęp do mikroskopu SEM, ale i to nie poprawia sytuacji. Przydałoby się stanowisko mikrosond, ale to taki hajs, że nie biorę tego poważnie. Chyba, że sam to zrobię ;-)
-x-x-x-x-x-
W tym przypadku (HD63701VOP) sytuacja jest dosyć skomplikowana. Za każdym razem, gdy trafiam na nieznany układ - muszę go opracować od zera, czyli - określić położenie kryształu, po otwarciu obudowy rozpoznać mniej więcej struktury blokowe i znaleźć sposób ominięcia, np. security, albo - jak tutaj - po prostu sprawdzić czy układ się wykasuje pod standardową lampą UVC. Przeważnie jedna, dwie sztuki ulegają na początku zniszczeniu (tak jak w tym przypadku). Taki urok prowadzenia badań inwazyjnych. Dokupiłem jeszcze kilka układów - jak przyjdą czyste i sprawne to po prostu wypróbuję ich zapisanie softem IKBD.

Dam znać...

tOri

137

(53 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Hej,

    No i mimo tego, że jest zimno - wypaliłem dziurę otwór w obudowie scalaka i spróbowałem czy działa kasowanie. Kasowanie zadziałało i komórki zostały wyczyszczone :) - to plus. niestety - okazuje się, że konstrukcja jest bardzo delikatna i wymaga specjalnego podejścia, ponieważ w trakcie obróbki uległa zniszczeniu część metalizowanych padów i ogólnie rzecz biorąc - procesor stał się niezdatny do dalszych prac :-( (nie działa programowanie. Popatrzyłem sobie pod mikroskopem co tam jest i następnym razem (mam drugą sztukę) odsłonię tylko obszar kryształu z EPROM nie ruszając pól wyprowadzeń żeby ocalały...Taka technologia. Jest tu kilka ciekawostek, ale nie mają one znaczenia w ogólnym zakresie prac.

Za jakiś czas spróbuję ponownie podejść do rozwiązania "problemu"

tOri

procesor

Na zdjęciu dosyć wyraźnie widać gdzie jest EPROM tego procesora ;) <hint: prawo-góra>

edit: literówkli

138

(53 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Tak proszę pana :) da się... Należy najpierw wykonać LIVE dekapsulację ukłądu - inaczej mówiąc - odsłonić kryształ spod tej czarnej żywicy epoksydowej poprzez wypalenie dziury otworu tak, żeby jeszcze chip działał. Potem normalnie, jak w układach z okienkiem odpala się kasowarkę EPROM UV i powinno być OK. W zasadzie prawie dowolny układ OTP dam radę tak ogarnąć. Wyjątkiem są takie, gdzie wykonano prewencyjne tarcze metaliczne nad wrażliwymi sekcjami kryształu. Na to raczej nie ma dobrego sposobu. Zobaczę co da się zrobić gdy będzie trochę cieplej.

tOri

139

(53 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Haha, no tak. Nie mam tam pieca i robię wszystko przy otwartych drzwiach na oścież :P

tOri

Cześć,

Ciąg dalszy wątku http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 60&p=2

Przyszły do mnie dwa zakupione układy HD63701V0P. Niestety - jest problem :/ Wygląda na to, że obydwa sa albo uszkodzone, albo mają coś wprogramowane. Zbudowałem adapter do programatora dokładnie według opisu w datasheet i co się okazało - podczas odczytu (jako EPROM intel 27C256) pierwsze 4kB są zerami (same zera a powinny być $FF w czystym układzie), a reszta 28kB jest prawidłowo czytana jako same $FF. Oczywiście wszelkie próby zapisu do takiego układu zgłaszają błąd - "układ nie jest czysty". Obecnie jest bardzo zła pogoda i jako, że wszelkie moje "operacje" przeprowadzam w nieogrzewanym budynku gospodarczym - trzeba będzie poczekać na trochę cieplejszy okres. Otworzę układ, spróbuję wykasować jego EPROM i jeżeli jest to kwestia tylko tego, że chip był błędnie czymś zaprogramowany - to na pewno go ogarnę. Trzymam rękę na pulsie i poinformuje za jakiś czas jakie osiągnąłem efekty.

edit:
Układy były niezbyt drogie u Chińczyka, wyglądają na bardzo oryginalne i miały ślady na nóżkach od podstawki ;-) - samo życie... (dodane zdjęcie adaptera z chipem). Jeżeli cała akcja się uda, wtedy będę próbował poważnych negocjacji cenowych ze sprzedawcą.

adapter


tOri

141

(15 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

G R A T U L A C J E !!!

No to teraz będzie rozwój i sequele :D

tOri

142

(86 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Acha - właśnie śledzę jakieś nowe dla mnie wyszukiwania. Drogie jak diabli :( i mało niestety. Po kilka sztuk w różnych miejscach świata.

Gdyby tego było więcej, to mógłbym ewentualnie wziąć się za Crazy Dots 2 jakbym ją w ręce dostał :)

Pozdrawiam

143

(86 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

@artik-wroc - ja pisałem o takim generatorze w związku z kartą Crazy Dots w wątku - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=19382 tyle, że nie mogłem znaleźć chipa z dokładnie takim oznaczeniem ROM jaki jest potrzebny do CrazyDots2. GALe na tej karcie i reszta to nie problem - podstawowa sprawa to ten generator...

@dely - są do kupienia - nie jest to tanie ale można na wschodzie wynegocjować ceny w większym zakupie. Miałem kontakt z jakimś dalekowschodnim dostawcą, który ma chipy :)

Pozdrawiam
tOri

144

(86 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Hej!

Kibicuję jak cholera :D Znajdziesz babola. Na pewno!

tOri

145

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

@Pin - muszę Cię zmartwić - jesteś drugi w kolejce. Ostatecznie - jeśli zbuduję klona - może okazać się dostępne drugie urządzenie - jednakże bez obudowy. To jest obecnie tzw. śpiewka przyszłości.

tOri

146

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Przełączanie jest programowe bądź "z palca" - na zdjęciu widać tact-switch - niebieski - to jest manual. Gdy zrobię klona (taka mam nadzieję) - mogę odsprzedać sprzęt. Nie jestem zbieraczem, więc może znaleźć lepsze miejsce, np. u muzykanta :)

tOri

147

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

183,50zł

148

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Hej,

Rzutem na taśmę (o 2,5 zł) wylicytowałem ostatnio ten sprzęt rzecz jasna z myślą o reverse-engineering :) Wygląda na to, że jest to możliwe mimo, że został w nim zastosowany układ CPLD Altera EP600 (oczywiście zabezpieczony przed odczytem konfiguracji). Za jakiś czas (zima w toku...) powinienem opublikować dokumentację, ale najpierw klon. Poza tym jeszcze nie wiem czy sprzęt jest sprawny i to trzeba będzie oczywiście wcześniej sprawdzić.

Ciekawostką jest to, że na PCB jest napis C-LAB KEYBOX - widocznie wcześniej miała być taka nazwa tego urządzenia.

tOri

combiner1
combiner2
combiner3

149

(114 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jest komplet :) Sprzęt sprawdzony i niestety prawdopodobnie XilinX coś zaniemógł.

Hej,

Ostatecznie kupiłem dwie sztuki HD63701VOP (20zł/szt) na ali i teraz trzeba niestety poczekać (podejrzewam styczeń dopiero). Dam znać w nowym wątku w sekcji 16bit :) W zasadzie wszystko pozostałe do tej akcji mam.

Pozdrawiam
tOri