1

(6 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Chyba jednak dobrze pamiętałem: znalazłem plik z grą Silent Service w wersji bez War Patrol. Tzn. opcja te istnieje ale jej wybór klawiszem „3” nic nie uruchamia. Uruchamiają się tylko „1” i „2” czyli trening i scenariusze.

2

(6 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Gryzie mnie jedna rzecz od pewnego czasu: czy Silent Service w wersji dostępnej na kasetę był pozbawiony opcji War Patrol? Kojarzy mi się jak przez mgłę, iż dopiero po otrzymaniu stacji dysków mogłem w niego zagrać ale pamięć bywa zawodna.

3

(36 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

A ja odpuściłem A1200. Wybielona do białości, w ciągu kilku lat wróciła do lekkośredniej żółci - i to z klawiszami. Najlepiej że obok stojąca A600 trzyma biel i wygląda prawie jak nówka. A1200 zmieniłem więc miesiąc temu miejsce przebywania by nie rzucało się w oczy porównanie negatywne z sześćsetką i postanowiłem iż jej obecny kolor to pełna szacunku patyna. I jest OK :)

4

(24 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Z doświadczenia osoby, która +-8 obudów wybieliła (ucząc się na błędach):

1. Lepiej wolniej niż za szybko. Wolę kilka dni wybielać w cyklach 8 godzin dziennie przy spokojnym świetle dziennym niż 2 godziny na letnim słońcu i ryzykować trudno usuwalne przebarwienia.
2. Przed wybielaniem obudowę dokładnie umyć. Po każdym cyklu wybielania dokładnie wypłukać.
3. Słońce jest przydatne ale nie niezbędne. Wystarczy światło dzienne.
4. Omijać nalepki i opisy. Logo Atari 65XE potrafi pięknie zejść po posmarowaniu fryzjerskim perhydrolem. Sprawdzone.
5. Jestem ciekawy efektów twojej metody gorącej kąpieli. Pytanie czy obudowa ją wytrzyma. Zdarzyło mi się "przekąpać" w roztworze fryzjerskiego perhydrolu (15? 18%) obudowę od myszki ST (chciałem zlikwidować przebarwienia od słońca). Efekt brudnej bieli nie jest ładny.

Ciekawe są dalsze losy obudów i klawiatur po kilku latach: jedne trzymają kolor, a inne pięknie przywrócone do stanu faktycznego znów żółkną. Przy czym najbardziej znów zżółkła mi A1200 i jedna z A600 - a warunki identyczne jak pozostałe komputery: zacieniony pokój, pokrywa na klawiaturę.

5

(7 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

Wielkie dzięki za pomoc. Wpisując w google "zur-soft"znalazłem też inne ich kompozycje

https://demozoo.org/groups/52078/

Świetnie wykorzystywali atuty pokeya.

Znane demo The Top 3: w części z wirującymi kulkami podkładem jest atarowska wersja amigowskiego utworu z gry "Crystal Hammer" Karstena Obarskiego. Osobiście wersja Pokeya podoba mi się bardziej niż oryginał z Pauli więc nurtuje mnie pytanie: kto ten utwór tak znakomicie przełożył na Atari?

7

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jasne - ale i tak też mam (kolejne partycje na SIDE do konkretnych celów): jednak bez Ultimate w atr-ach na samym SIDE nie pogrzebię. Do tego albo SIUP i PC albo SIO2SD.

I już sobie pogrzebałem :) Szkoda tylko że padła mi 130XE z 1MB i na razie bawię się standardową 800XE.

8

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Obsługa 5-klawiszowa jest OK. Po 2 godzinach zabawy mam zasadniczo urządzenie ogarnięte, a wirtualne napędy i przełączanie między nimi przez shift+K3 świetnym rozwiązaniem bo swoje ulubione rzeczy podpinam właśnie pod wirtualne, a bieżące pod D1.
Czyli normalne napędy D1-D15 wykorzystam pod spartą w SIDE podpinając np. do D3 dysk z utworami .cmc. A do zabawy na prosto są: D1 plus wirtualne.

9

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dzisiaj powinienem odebrać SIO2SD - dziękuję za szybką wysyłkę - i będę się bawił. Kartę SD sobie zrobiłem, 3 odcinkową serię larkadiusza na YT obejrzałem, notatki opracowałem. Pamiętam, iż wymuszałem kiedyś odczyt po kablu z PC z wirtualnej stacji dysków bez wyjmowania SIDE (i bez patchowania) - tylko nie pamiętam metody.

SIDE2 chodzi jak złoto - nie lubię poprawiać czegoś co działa ;) Z zamierzchłych czasów gdy bawiłem się w modelarstwo nauczyłem się zasady: "jeśli coś jest dobre ale chcesz poprawić to zrobisz lepiej i wyjdzie gorzej".

Kilka godzin później:

Jest ok. Wyciągnąłem na razie SIDE by oszczędzić sobie podwójnych problemów. W zasadzie na tę chwilę wszystko ogarniam oprócz jednego: po co są zwykłe napędy jeżeli do szybkiego uruchamiania należy korzystać z wirtualnych? Podpiąłem do normalnego napędu D1 TheTopDemo3, a do D2 RoadRace. Ale przełączanie K1 z D1 na D2 nic nie dało bo mimo iż na wyświetlaczu było D2 z grą to Atari czytało z D1. Dopiero gdy podpiąłem Road Race jako v1 i przełączyłem Shift-K3: Atari zaczęło czytać grę. Pewnie tak ma być ale w takim razie do czego przydają się zwykłe napędy?

10

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Mam Atari z SIDE2 i zamierzam kupić SIO2SD (w celu wygodnego uruchamiania ATR). Chciałbym bez kombinowania z wyciąganiem wtyczek uruchamiać gry/dema albo z jednego albo z drugiego urządzenia. W jaki sposób można to zrobić np. jeśli SIDE jest w trybie Loader?

Pamiętam, iż chyba dało się to robić gdy korzystałem z kabelka SIUP ale dawno to było i niewiele pamiętam.

11

(35 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jak się ma gra na powyższej chińskiej wersji pada SNES do polskich padów Boomerang MATT?

Na joya nie mam na biurku miejsca, kupiłem parę lat temu MATT-a i mimo iż ogólnie z padami jestem oswojony to gra nim mi nie idzie.

12

(6,077 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

http://allegro.pl/piekne-atari-800xl-ma … 44340.html

Osiemsetka jak osiemsetka ale ten wbudowany w magnetofon sio2sd bardzo gustowny.

Z cyklu zabawy wyświetlaczem: procesor echa firmy Pioneer:

SR-60 srebrny (mam)

http://img.canuckaudiomart.com/uploads/ … dition.jpg

SR-60 czarny (mam)

http://img-fotki.yandex.ru/get/6314/548 … 9ba_XL.jpg

SR-303 (na którego poluję)

http://files.hifieradorada.webnode.es/2 … %20303.jpg

oraz SR-9 (zielony)

http://www.hifiengine.com/images/model/ … lifier.jpg

Vintage sprzęt audio to mój mały konik - niestety po upchnięciu w pokoju 30 klocków w 4 zestawach skończyła mi się przestrzeń...

14

(561 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

A co z bardzo popularną obecnie Amigą 600?

15

(561 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Wczoraj do mnie dotarła. Pokrywa świetna, karton pełen profesjonalizm.

16

(561 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

AŻ, a nie TYLKO. A1200 przykryta ręcznikiem nie prezentuje się stylowo. Podobnie jak małe Atari.

17

(226 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

A tam - źle nie jest.

http://retroami.com.pl/img/p/1/7/3/173-thickbox.jpg

W porównaniu do obudowy Amigi 500 która kompaktowa nie jest ten zestaw wydaje się prawie zgrabny. Dokombinować do tego jakąś pasującą obudowę i mamy gustowną A500 rakietę.

Z tym że rzecz gustu - dopalać wolę A600 - siłą A500 dla mnie jest wersja 68000 0,5MB + 0,5MB

18

(226 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Może chodzi o coś takiego:

http://retroami.com.pl/index.php?id_pro … ;id_lang=6

ale wg opisu będzie chodziło tylko (?) z turbo ze stajni ACA i max 68030

19

(226 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Uogólnienie. Wg oficjalnej wersji Tramiel rzucił Commodore i korzystając z okazji wykupił Atari gdzie postanowił pokazać swoim byłym kolegom z Commodore jak się produkuje i sprzedaje komputery. Z tego względu powstało Atari 520ST które zostało skonstruowane jako bezpośrednia konkurencja dla C-64 (!) (Nie dla Amigi która jeszcze nie istniała) I to się Tramielowi świetnie udało - stosunkowo tanie Atari ST bijące możliwościami C-64 na głowę stało się przebojem handlowym w Europie Zachodniej w połowie lat 80 i pozwoliło firmie Atari stanąć finansowo na nogi.

20

(226 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Atari 400/800/XL/XE to TEŻ Miner a Amiga to przede wszystkim Miner.

A500 jak i A2000 opracowywali inni konstruktorzy ale na bazie opracowanej przez team Minera A1000. W uproszczeniu: A500 to przycięta ze względy na koszty wersja A1000 dla użytkowników domowych, a A2000 to A500 w wersji rozbudowywalnej dla użytkowników profesjonalnych.

Te połączenia między Atari i Commodore może i są nieco naciągane ale pokazują bezsens wojenek fanbojów.

21

(226 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Atari XE to taka preAmiga lub patrząc inaczej Amiga to takie postAtari :) (Jay Miner)
Z drugiej strony w konstrukcji Atari ST widać łapę Commodore (Jack Tramiel)

22

(62 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

@gorgh

Teoretycznie masz rację. Teoretycznie chrześcijaństwo to piękna i pokojowa religia miłości. Teoretycznie islam to również religia pokojowa. A i jedni i drudzy zabijają siebie i innych niemal od samych początków istnienia (np. Bizancjum spory o istotę Chrystusa). Teoretycznie buddysta komara nie skrzywdzi - a w zeszłym roku dochodziło do masakr przez buddystów w Birmie. Dasz ludziom absolutny zakaz zabijania innych ludzi to wymyślą 100 sposobów na jego obejście.

@grzeniu

Nauka i technika nie wyjaśnią ostatniej tajemnicy czyli co i czy jest po śmierci.

23

(62 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

epi napisał/a:

Moim zdaniem ludzie, którzy żyją w dostatku, nie potrzebują religii, ponieważ mają poczucie, że coś od nich zależy, obojętnie czy jest to w ich przypadku skutkiem, czy przyczyną dostatku(*) :)

(*) dostatek to nie wtedy, kiedy masz dużo, tylko wtedy, kiedy nie potrzebujesz więcej.

To chyba bardziej skomplikowane. Z punktu widzenia końca XIX wieku współczesne podparyskie dzielnice biedoty są oazami dostatku. To raczej kwestia porównania do innych: posiadacz 5 letniej Laguny będzie na standardowym polskim osiedlu dumnym właścicielem tego auta, a jednocześnie wśród nowobogackich wstydzić się będzie zostawiać go na ulicy. Po zaspokojeniu głodu, dachu nad głową i ogrzewania reszta dzieje się w psychice. Zwłaszcza że kapitalizm dba o to byś zawsze miał co kupować.

Po II-iej Wojnie Światowej pokolenie w niej okaleczone cieszyło się w całej Europie małą stabilizacją, po czym pojawiły się ich dzieci i w 1968r. zrobiło rewoltę. Głodni byli? Nieodziani? Mróz szalał? Nie - po prostu czuli się źle. I podobnie jest z religią. Można mieć dobrobyt, luksusy i niemal wszystko na wyciągnięcie ręki ale jednocześnie wielu ludzi będzie szukało sensu życia - i tutaj pojawia się religia.

Poza tym nie można zapominać o tym że ludzie są różni. Ja np. mam spoko podejście do życia :) i o ile inny mi nie przeszkadza/zagraża wojny nie robię ale np. fanatyk w typie Terlikowskego z dziką rozkoszą urządziłby wszystkich Polaków na swój obraz i podobieństwo. Podobnie w islamie czy u niby pokojowych buddystów. Nie ma takiej rzeczy której pod płaszczykiem religii nie dokona fanatyk by "uszczęśliwić" bliźnich.

24

(226 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

@Cyprian

To nie były sentymentalne opowieści tylko próby udowodnienia wyższości świąt Wielkiej Nocy nad świętami Bożego Narodzenia :) Dyskusja była prowadzona w sposób kulturalny (z małym wyjątkiem) i odbywała się w miejscu do tego przeznaczonym. Skoro można rozmawiać o tym iż źle się w kraju dzieje i będzie jeszcze gorzej, programach na zxspectrum (zresztą mój ulubiony wątek w bałaganie - na gumiaka powstają genialne rzeczy) czy klasycznej fotografii analogowej to dlaczego nazwa "Amiga" budzi niesmak i niechęć? Bo jest Commodore albo PPA? Dyskutanta o Atari też wygonicie do drugiego forum o Atari bo jest? Bez przesady - obecne pokolenie bawi się w wojenki Linux vs Windows vs Apple ew. wyższość konsoli nad PC oraz dlaczego nie. O Atari i Commodore pamiętają nieliczni i to dziadki.

Idę zajrzeć do wnuków bo płaczą.

A podsumowując: z mniejszym budżetem A600, z większym A1200, a jak klasyczna klasyka to A500 z HxC lub Gotek.

Dziękuję :)

25

(226 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

drac030 napisał/a:

Pomyliliście fora. Idźcie sobie (i zabierzcie swoich kumpli).

Siedzimy przy śmietniku (tj. w bałaganie). Nie ma przymusu czytania.