1

(139 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Z tego co czytałem to z tym Happy były niezłe hece. Istniało oryginalne rozszerzenie Happy Warp (ponoć bardzo mało popularne w Europie), działające mniej-więcej tak jak napisałem. Nie mniej podobno bardzo często zwykłego TopDrive'a u nas nazywano Happy - włącznie z przerabianiem napisów w loaderkach.

W dzisiejszych czasach ciężko się w tym trochę połapać. Masa ludzi wtedy robiła jakieś własne wynalazki. U nas masowo kopiowali (piracko) jakieś zachodnie systemy, czasem trochę to ulepszali. Sam kiedyś dla TOMS'ów coś tam robiłem. Takie to były czasy.

Na takim AVR'ze w SIO2SD można teraz zasymulować prawie wszystko - tylko mało kto wie co i jak powinno być symulowane. Niestety poważne braki w dokumentacji pozostawiają nam głównie takie sposoby jak "Reverse engineering". Dobieranie parametrów transmisji "na czuja" tak długo, aż maksymalna liczba programów będzie z tym działała bez problemów.

2

(139 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

No to Acid coś napisze :)

SIO2SD 3.1 nie obsługuje Happy Warp'a (bo nie ma takiej potrzeby - napisałem tylko swego czasu do Pajero, że mógłbym to dodać).

Wykrywanie:

Ultra - jak komenda przyjdzie w podwyższonej prędkości to działamy w Ultra z HSINDEX'em zgodnym z setup'em
TopDrive - jak komenda przyjdzie w 19200, atr ma mniej niż 32k sektorów i siódmy bit w AUX2 jest zapalony to odpowiedź (włącznie z ACK/NAK na komendę) idzie zawsze z HSINDEX $06 (około 68kb/s)
XF551 - jak komenda przyjdzie w 19200 i siódmy bit CMD jest zapalony to dane (czyli ACK/NAK pójdzie jeszcze w 19200) będą przesyłane z HSINDEX $10 (około 38.4kb/s)

Happy działa podobnie do XF551 - główne różnice to: piąty, a nie siódmy bit CMD i tylko w wybranych komendach oraz większa prędkość transmisji (nie pamiętam HSINDEX'u - chyba $0A - czyli około 52kb/s). Do tego oczywiście trzeba by było dodać jakieś minimalne wsparcie dla komendy $48 (pewnie wystarczy ACK i COMPLETE odesłać).

SIO2SD ogólnie przy tym NIE obsługuje różnych udziwnionych komend - typu "pobierz procedurę hispeed" ($68/$69), "dodaj/usuń komendę" ($41) i innych tego typu wynalazków. Zatem obsługa tych wszystkich standardów turbo sprowadza się generalnie do podstawowych komend takich jak czytaj/pisz, a nie do "pełnej" (co by to miało nie znaczyć) emulacji stacji dyskietek z wbudowanym konkretnym systemem turbo.

3

(169 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Dla odmiany odezwie się autor urządzenia :)

Sporo problemów wynika ze spadków napięcia zasilania. Spadki te są zauważalne jako zmiana jasności podświetlenia wyświetlacza i mogą powodować różne problemy - również rozprogramowanie się procesora.

W większości wypadków powinno wystarczyć wyczyszczenie styków SIO - nie mniej zawsze można użyć zewnętrznego zasilacza 5V i wszystkie problemy ze "stabilnością" powinny się skończyć.

Pracuję też obecnie nad modułem OSD - zamiast LCD wkładamy płytkę, podłączamy jeden przewód do wyjścia wideo i mamy obraz z SIO2SD na monitorze (2 linie po 40 znaków). Moduł OSD pobiera znacznie mniej prądu niż podświetlanie w LCD, więc też powinno to zminimalizować znacznie owe przypadłości. Koszt modułu OSD powinien być niższy niż cena typowych LCD.