51

(20 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Grzegorzu, kiedyś przesłałeś mi trochę swoich nagrań i skanów, wszystko co wtedy dostałem trafiło już do bazy A8Preservation. Podeślij mi listę kaset, porównam i dam znać, co by się przydało zgrać.

52

(26 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

xxl napisał/a:

niestety ingerencja w komorke 703 nie zalatwia sprawy co bylo juz wyjasniane. chociaby mamy jeden zestaw wspolrzednych dla gornej i dolnej czesci, jesli zaczniemy pisac do czesci gornej to zajdzie interakcja z czescia dolna.

rozwiazaniem problemu jest otwarcie osobnych kanalow dla gornej i dolnej czesci. aby obydwa okna byly niezalezne. obydwa okna maja byc w gr.0. :-)

rozumiem umiesz tak posluzyc sie OS ze bedziesz umial to wykonac :-) no wlasnie ;-)

Nocoty. GRAPHICS 0:POKE 703,4 daje ci 2 kanały: #6 dla ekranu, #0 dla okna. Współrzędne dla ekranu są w ROWCRS/COLCRS, a dla okna w TXTROW/TXTCOL. Dokładnie jak w każdym innym trybie z oknem tekstowym.

Wszelako: ten "tryb" nie jest tożsamy z trybem 12 ze zmienioną DL. Po pierwsze, trzeba jeszcze wyłączyć kursor żeby podczas pisania na #6 nie zostawały śmieci. Po drugie, przy pisaniu na #6 nie wolno doprowadzić do przeskoku kursora do następnego wiersza ekranowego, bo powoduje to uruchomienie procedury przesuwającej resztę zawartości ekranu w dół, co skutkuje zniszczeniem DL (w trybach innych niż 0 przesuw w dół nie zachodzi, i wszystko działa prawidłowo).

drac030 napisał/a:

Dely, ponawiam prośbę, skasuj tę żenadę.

Weź się wreszcie uspokój.

53

(26 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

!!!

54

(20 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Nie ma. Całe archiwum jest co jakiś czas publikowane przez Farba w formie torrenta w tym wątku (ostatnie jest z sierpnia br.). Archiwum zawiera tylko dumpy nośników (w przypadku kaset ze ścieżką dźwiękową również pliki dźwiękowe), bez skanów - Farb póki co nie zaplanował jak ma wyglądać dystrybucja pozostałych materiałów.

55

(20 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

A więc tak, A8CAS konwertuje wszystko, co nie jest w turbo.

W "Dump details" jest zaznaczone, czy dane nagranie jest "verified". Np. w Robbo wersji "Alternate 1", strona A jest zweryfikowana a strona B nie.

Możesz przesłać mi wszystkie swoje oryginały. Najwyżej ich analiza dłużej potrwa.

56

(20 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

uicr0Bee napisał/a:

W ZG nie znam nikogo z naszej 'sekty' smile więc marne szanse.

To może chociaż znasz w ZG kogoś z magnetofonem :-) Nieważne. Ślij pan taśmy, poradzę sobie.

uicr0Bee napisał/a:

Dostałem też ofertę na priv, od osoby która ma już setki własnych dumpów i oferuje porównanie czy nie ma w nich tego co ja mam do zrobienia. Może więc lista się zawęzi.

Obecnie prym w kwestii archiwizacji kaset wiedzie nie Atarimania, tylko projekt a8preservation.com (czyli Farb z AtariAge). Tam również możesz sprawdzić, które kasety już są zarchiwizowane. Aczkolwiek niedługo przybędzie tam trochę tytułów, bo będę publikował kolekcję od FUJI-ego.

ALE! Nawet jeśli Ci wyjdzie że część z tytułów została już zgrana, to i tak warto zgrać wszystkie Twoje egzemplarze. Powody są 2:
- do zweryfikowania poprawności pliku CAS wypada mieć co najmniej 2 zgrane kopie,
- można w ten sposób przypadkiem odnaleźć wersję programu odmienną od już znanej.

uicr0Bee napisał/a:

Acha, mam też odłożonych parę kaset w zestawami z różnych polskich "wypożyczalni", z nietypowymi loaderami, scroll-ami z reklamami, itp. i zabezpieczeniami przed zwykłymi kopierami. Czy wav2cas potrafi to zdumpować?

WAV2CAS, to ktoś tego jeszcze używa? Mamy obecnie lepsze narzędzia, radzą sobie z zabezpieczeniami.

57

(20 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Ja chętnie, jeśli nie zgłosi się ktoś z Zielonej Góry. Będę mógł się tym zająć po Nowym Roku, a może i przed.

Rozumiem że nie masz możliwości żeby samemu wykonać pierwszy krok, tj. zgranie do WAV? Logistycznie byłoby wtedy dużo prościej. No i zgranie do WAV to jednak prostsza operacja od poprawnego przekonwertowania do CAS.

58

(5 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

swego czasu przygotowałem na swoje potrzeby instrukcję krok po kroku, oto ona:

59

(2 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Na AtariAge przed dwoma tygodniami była rozmowa na podobny temat, została udostępniona działająca wersja Happy Warp Speed 7.1 Software Disk. Nie znam się, ale może tego właśnie szukasz?

60

(3 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Może z sygnałem jest wszystko OK? Nowsze telewizory mają cyfrową korekcję ostrości, która też może powodować takie cienie. Jak ma w telewizorze jakieś "sharpness", to niech zredukuje do minimum.

Zobacz w Atari 8-bit FAQ, szukaj pod CX481, CX483 i KX7101.

62

(2 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

DOC/cart.txt w źródłach Atari800. Aczkolwiek są tam opisane tylko mapowania obsługiwane w emulatorze, więc paru nowszych tam brakuje.

Bluki napisał/a:

Też pomyślałem o GTIA, jak Krótki, ale istotny może być sposób podłączenia, dlatego o to zapytałem.

Nieprawda, sposób podłączenia zdecydowanie nie wpływa na obecność lub brak błędów w grafice.

dely napisał/a:

Jak dla mnie to wygląda to na normalny obraz na LCD smile

Czy wy wszyscy niewidomi? Wyraźnie widać, że w River Raidzie uszkodzona jest grafika wskaźnika paliwa, a w Pac-Manie - sam Pac-Man.

Stawiam na uszkodzone GTIA, ale niech się lepiej wypowiedzą specjaliści od sprzętu.

65

(10 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

BUMP! I jak tam, czy Lotharek w końcu się odezwał? :-) Wciąż chętnie zakupiłbym 1 sztukę, jeśli jest możliwość.

66

(413 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Pewnie musisz wyregulować ustawienie głowicy.

67

(10 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Przepraszam że się wtrącę - Gwinter, jeśli po interesie z Lotharkiem zostanie Ci coś na zbyciu, to i ja chętnie bym kupił jeden egzemplarz. Bycie autorem pakietu do konwersji taśm do CAS nie posiadając żadnego magnetofonu to jednak dziadowska sytuacja :-]

willy napisał/a:

Ale z 2 strony, czy takie pomiary mają sens ?
Jakość podzespołów, tolerancja, rozrzut parametrów ...

Bez przesady, jednak mimo tego pewne parametry są stałe w poszczególnych egzemplarzach (np. jasności $7 i $8 są bliskie siebie). Ja zresztą chcę bardziej zweryfikować model teoretyczny niż uzyskać jakieś Szalenie Dokładne Wyniki.

A nawet jakby rozrzut parametrów okazał się zbyt duży, to przynajmniej będzie wiadomo, jak duży on jest :-)

Dziękuję za odpowiedzi, teraz muszę znaleźć Frajera z Oscyloskopem :-]

Hmm.

To może inaczej.

1. Czy powyższe pytanie ma w ogóle sens? Pytam, bo ruch w tym wątku sugeruje, że jest wprost przeciwnie.
2. Jakiego sprzętu bym potrzebował, oczywiście poza podłączonym monitorem, żeby owe napięcia sobie samemu zmierzyć?

Czy ktoś z "kolegów elektroników" robił kiedyś pomiary napięć jakie pojawiają się na nóżce Luma gniazda monitorowego, lub ewentualnie mógłby dla mnie takie pomiary zrobić? Z tego co szukałem to nikt nie opublikował jeszcze takich danych.

Chodzi mi o to, jakie napięcia są na wyjściu dla każdej z 16 jasności GTIA, oraz dla sygnału synchronizacji poziomej. Spodziewam się, że dla różnych modeli Atari i wersji płyty głównej te wartości się nieco różnią.

Wartości napięć wyliczyłem już sobie na podstawie schematu płyty głównej 130XE od Jera, ale potrzebuję weryfikacji, czy zgadzają się one z rzeczywistością. Dane te wykorzystam do polepszenia emulacji kolorów w Atari800.

No, na STku to w prawie każdych wyścigach jest ręczna skrzynia biegów. Test Drive oba, Lotusy wszystkie, Grand Prix Circuit, Formula One Grand Prix, Nigel Mansell's Grand Prix, Turbo Cup, Buggy Boy, Vroom, Crazy Cars, Cisco Heat, Hard Drivin', Toyota Celica GT Rally, Lombard RAC Rally, Out Run, lista się ciągnie i ciągnie.

Pole Position.

73

(15 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM napisał/a:

zdrowe podejście korwinowskie

Oksymoron.

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM napisał/a:

jak nie chcę zapinać pasów bezpieczeństwa, to nikt nie ma prawa mnie nimi wiązać na siłę, bo to już nie pasy, tylko KAFTAN bezpieczeństwa.

Dopóty a) twoje ciało w chwili kraksy wylatuje przez szybę i powoduje obrażenia u pasażerów pojazdu, z którym miałeś czołówkę, b) zbieranie Ciebie z publicznej drogi wymaga pracy ludzi zatrudnionych przez Państwo, którzy zamiast tego mogliby się zająć czymś bardziej pożytecznym; dopóty mamy prawo wymagać od Ciebie zapinania cholernego pasa.

Z awarią komputera jest tak samo, trojany u Ciebie są utrapieniem nie tylko dla Ciebie.

laborant napisał/a:

a z biegiem czasu zapewne nie da się ich w ogóle otworzyć

Ale żeś sobie chochoła postawił.

74

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

1. Nie, to typowe dla Atari. Wina niedostatecznej izolacji jakichśtam sygnałów na płycie głównej, na pewno ktoś kompetentniejszy będzie w stanie dokładniej to wyjaśnić. Żeby to wyeliminować, nie obejdzie się bez przeróbki komputera - na "rynku" Atari znanych jest szereg przeróbek typu SVideo, Clearpic itd. polepszających jakość obrazu. Ale jeśli Tobie te pasy nie przeszkadzają jakoś szczególnie, to sugeruję nic nie przerabiać - można się przyzwyczaić.

2. Wszystko OK, tak to wygląda na sprawnym GTIA.

75

(1 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Szacun dla Kevina. To co się ostatnio dzieje na "archeoscenie", co i rusz (tj. co kilka miesięcy ;-)) słychać o upublicznieniu jakichś nowych znalezisk z przeszłości, zaginionych prototypów albo źródłówek, to wszystko zasługa takich jak on historyków z zamiłowania.