26

(15 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Cześć.

Akurat dobrze trafiłeś, bo sam jestem kompletnym lamerem który zadawał sobie to pytanie 2 tygodnie temu. :)

Jeśli chodzi o krótki lamerski opis, to leci to mniej więcej tak - Arduino to platforma oparta o mikrokontroler Atmega 328 (zazwyczaj), czyli masz do dyspozycji 32 kb Flash, 1kb EEPROM (pamięci nietraconej podczas programowania innym wsadem, wykorzystywanej np. w "konsolkach" opartych na Arduino w celu zapisywania highscore'ów), 2 czy 2,5 kb RAMu i wszystko taktowane zazwyczaj 16MHz. Do tego po kilka-kilkanaście wejść/wyjść analogowych i cyfrowych i kontroler USB emulujący port COM, dzięki któremu możesz Atmegę flashować przez kabel USB, tak jakbyś miał podpięty programator. Czyli do zabawy potrzebujesz tylko samą płytkę Arduino i kabelek USB, który jest zarówno zasilaniem jak i służy do programowania.

Wększość odmian Arduino jest wzajemnie wymiennych jeśli chodzi o kod, różnią się tylko wielkością, niektóre mają drobne ulepszenia jak np. większą ilość we/wy nabardziej zaawansowane projekty. Cała magia tkwi w Arduino IDE, czyli środowisku do obsługi i programowania, oraz we wspomnianej standardyzacji. Dzięki temu możesz praktycznie od kopa podpinać jedne z setek peryferiów takich jak termistory (jako czujniki temperatury), diody RGB, buzzery piezo (ja wolę głośniczek 32 Ohm który wydarłem z jakiegoś chińskiego grającego budzika po tym jak rozprawiła się z nim córa), silniczki krokowe, potencjometry, dźojsticzki analogowe, enkodery obrotowe, dalmierze ultradzwiękowe, lasery, bajery - co tylko chcesz. W Arduino IDE są do tego setki gotowych bibliotek, z czego mnóstwo dostępne jest na starcie.

Język wysokiego poziomu w którym się toto pisze jest czymś w rodzaju miksu C z Basiciem, i naprawdę łatwo ogarnąć jeżeli liznąłeś wcześniej jakiegokolwiek programowania. Wszystko rozbija się o to CO chcesz zrobić. Ja na ten przykład jak się zajawiłem to nie myślałem o sterowaniu diodami, tylko chciałem od razu coś wyrzucać na wyświetlacz. Razem z klonem Arduino Nano kupiłem u chińczyków (Banggood.com) za grosze taki malutki jednocalowy wyświetlacz OLED 128x64 pixele, do tego dołożyłem2 potencjometry, głośniczek i już mam malutkiego Pong'a (kod zerżnąłem z gotowca i dostosowałem do swoich potrzeb). Wszystko złożone w 5 minut na płytce stykowej, koszt chińskiego klona Arduino i wyświetlacza - 30zł (wyświetlacz korzysta z gotowych bibliotek Adafruit i z testowym/demo kodem podpięcie i sprawdzenie to około minuty).

Jak byś był zainteresowany, to mam na zbyciu jeszcze jedno takie Arduino i wyświetlacz (kupiłem 2 komplety), na Alledrogo taniej nie znajdziesz. Do tego wystarczy Ci zwykła płytka stykowa i trochę kabelków i można szaleć.

27

(561 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Czołem, jak stoi sprawa z pokrywami na nowsze C64 (kanciak)?

P.S. Czemu ten temat trafił do Bałaganu?

28

(10 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jak chcesz to Ci mogę taki chiński konwerter S-Video->VGA wysłać dosłownie po kosztach listu poleconego.
Kupiłem kiedyś z desperacji, używany (widać pierwotnemu nabywcy nie siadł) i nie było to takie znowu najgorsze.
Bardziej niż niedomagania przy scrollerach, wkurzało mnie idiotyczne ustawienie gniazd w samym urządzeniu (wejście i wyjście na tą samą stronę a zasilanie na jeszcze inną) i niewygodne Menu.

Model taki:
http://cdn.shopclues.net/images/detailed/3282/BNC_1393834705.jpg

29

(17 odpowiedzi, napisanych Konsole)

Ciekawe, wygląda jakby MC14528B był nałożony na drugi układ pod spodem.
Ale tam jest taki nieziemski burdel, że się poddaję, haha!

Tak czy siak, życzę miłej zabawy i aż troszkę zazdroszczę znaleziska. Ja ostatnio w "prawdziwego" Ponga grałem na TVG-10 z dwie i pół dekady temu. I nie zrobił na mnie za bardzo wrażenia, bo w tym czasie widziałem już gry na małe Atari, Spectruma i C64. Natomiast obecnie tak mocno siadło mi Video Olympics na Atari VCS, że sam się zastanawiam nad zmontowaniem jakiejś samoróby z AY-3-8500. Do tego byłby niezły klimat jakby z drewna wydłubać obudowę, dokołować telewizorek klasy Fala/Fregata/Tosca czy inną czarno-białą drewnianą piękność...się rozmarzyłem.
;)

30

(17 odpowiedzi, napisanych Konsole)

MB84075 - 3 trójwejściowe Bramki OR, pewnie sumują sygnały video poszczególnych obiektów.
CD4069UBE - Inwerter (6 bramek NOT), to może robić tak naprawdę cokolwiek.
MC14528B - Podwójny monostabilny multiwibrator - robi za oscylator.

Nie widzę tu tego czego się spodziewałem. W katalogu General Instruments (strona 5ta i 25ta) jest opis zastosowania pojedynczego układu - AY-3-8515 (DIP 16, w wersji od Texas Instruments ma oznaczenie: SN 76499N), który sumuje wyjścia video z AY-3-8500 i korzystając z dodatkowego oscylatora dokłada podnośną koloru. Finalny sygnał kolorowego obrazu wyrzucany jest na jedną nóżkę - prowadzącą wprost do modulatora. Żeby było ciekawiej, układ ten podłączony jest jednocześnie do linii służących do wyboru typu gry i dla każdego "sportu" ma inne predefiniowane "palety".

No chyba, że projektant jakimiś prymitywnymi metodami złożył z bramek i tego multiwibratora podnośną koloru, ale na tym się kompletnie nie znam i mogę bredzić. W sumie dużo dałoby przeanalizowanie skąd dokładnie sygnały idą do modulatora. Sprawa o tyle ciekawa, że w kilku serwisach widziałem informację potwierdzającą, że obraz oryginalnie był jednak w kolorze, jak sugeruje logo na obudowie!

Jak by Ci się chciało, to chętnie bym pooglądał zdjęcia płytki, ale nie nalegam, rozumiem - są lepsze rzeczy do robienia niż zapewnianie rozrywki losowym internautom.
;)

Tak czy siak, bardzo polecam lekturę tego katalogu, ponieważ ma całą gamę schematów i opisów zastosowań wszelkich Pongów-scalonych i można dzięki temu rozszerzyć funkcjonalność nawet najbardziej okrojonych konsol. Wystarczy dodać parę elementów aby dodać/przywrócić obsługę pistoletu świetlnego jeżeli producent stwierdził, że nie było warto. Jest też opis jak zrobić układ dzięki któremu mamy dodatkową opcję zachowania się piłeczki: odbicia pod losowymi kątami, czy równie fajny opis modyfikacji układu sumowania video, który pozwoli grać nam czarną i białą paletką na szarym tle, ułatwiając chociażby rozpoznanie graczy podczas łupania w squasha.

31

(17 odpowiedzi, napisanych Konsole)

Gratuluję udanego wskrzeszenia!

Miłego grania Panowie.
:)

P.S. Możesz zaspokoić moją ciekawość i dodać czy w środku był jeszcze drugi układ scalony, przyłączony do wyjść video (jeśli się nie mylę jest kilka osobnych pinów, po 1 dla każdego typu obiektu na ekranie: tła, paletki L, paletki P, etc.)? Na zdjęciu obudowy konsoli widziałem 3 kolorowe kwadraciki jak ze znaczka Trinitron i przeszło mi przez myśl, że może też generować obraz kolorowy (w katalogu General Instruments był "komplementary" układ do generowania koloru, jako rozszerzenie możliwości AY-3-8500. Wiem, że sporo "Pongów" z tego korzystało, a nie mogę znaleźć informacji o tym jak było w przypadku TELE-MULTIPLAY 6000.

32

(8 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

bezrobotny, tu masz tekst dość popularny/często przytaczany jako źródło, w kwestii akcji z opornikiem, interesuje Cię czwarty obrazek od dołu i podpis pod nim:
http://www.bigmech.com/misc/c64mods/svideo.html

Opornik dodany jest w szeregu na wyjściu chromy (z moją przyznam się marną wiedzą, coś mi świta, że zbocznik do masy przy tak małym oporze byłby bolesnym obciążeniem dla układu video i potencjalnym źródłem zakłócania uwspólnionej z Lumą masy). To nie tak, że "nie działa" bez tego, po prostu kolory są nazbyt żywe (ponoć wina dekodowania, że niby układy w LCDkach lubią wzmocnić sygnały wejściowe) i nijak nie przypominają oryginalnej "spranej" palety C64.

Tu masz rozpiske wyjść gniazda video, pewniaka.:

https://ilesj.files.wordpress.com/2012/03/c64-av-pinout.png

Jak będziesz lutował, to dokładnie tak samo, bo patrzysz na wtyczkę "od środka/tyłu"

33

(17 odpowiedzi, napisanych Konsole)

Konsola jest na TMS-1965, pinout identyczny jak popularny AY-3-8500 od General Instruments.
Na necie jest od groma schematów, polecam przerobić na Kompozyt (wyjście Video po chinchu).

Tu jest dość łopatologicznie:
http://www.pong-picture-page.de/downloa … urself.pdf

34

(8 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

bezrobotny napisał/a:

o co chodzi z tym opornikiem w kabelkach s-vhs do c64?

Nic wspólnego z zabezpieczaniem czegokolwiek.
Ludzie się upierają, że na LCDkach są przesycone kolory (jadą na ustawieniach sklepowych pewnie, hehe) i nazywają taki proceder dramatycznie "Luma Fix".
Niby to temu, że sygnał video z C64 to jakby S-video, ale jednak nie do końca podług specyfikacji, bo przecie powstał zanim wprowadzono ten standard, bla bla bla.

35

(32 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Żal, to jest gówno na MAME, z ekranem LCD, ewww. Widać się nawet dżoje arcade'owe pokończyły majsterkowiczowi, bo wsadził gałę z dżojstika SV-133 Megastar, lol.

Miałem na myśli Driving Controller. Dla niewtajemniczonych: wygląda z zewnątrz jak paddle ale w środku zamiast potencjometra siedzi 2-bitowy enkoder kodu Graya (4 cykle na obrót, czyli rozpoznaje 16 zmian pozycji podczas jednego pełnego obrotu). Różnice praktyczne między paddle a Driving Controllerem są trzy:
Kręcić można pełne kółka do woli - coś jak scroll w myszce
Wchodzi tylko jeden kontroler na jedno gniazdo joya
Ponieważ nie korzysta z linii analogowych tylko sygnały są puszczane po "kierunkach dżojstika" to działaj na wszystkich klonach Atari 2600.
No i oczywiście taki szczegół, że na te "mini-kierownice" powstała oficjalnie cała jedna gra, (do której były dołączane w zestawie) - właśnie Indy 500.
:)

Dzięki Stryjkowi który zaprogramował mi EPROM, zmajstrowałem kart 4-in-1 dla Atari 2600 z grami na Driving Controller (Indy 500, 2 hacki Indy 500 ze zmienionymi trasami i gierkę Reflex żeby czymś dopchnąć). Marzył mi taki się odkąd wpadły mi w łapy odpowiednie kontrolery.
Jako dawca posłużył Missile Command, dzięki wykorzystaniu oryginalnej płytki nie musiałem modyfikować obudowy karta (poza wycięciem otworu na dipswitche) i wygląda prawie jak "fabryczny".


Praca w toku...

http://i61.tinypic.com/keg0sx.jpg http://i59.tinypic.com/23rmzd1.jpg http://i60.tinypic.com/2gtchhx.jpg http://i62.tinypic.com/k9wdx5.jpg

Przyznaję, że nie trzeba było aż tyle zachodu, mogłem po prostu przylutować EPROM do oryginalnej płytki i odgiąć parę nóżek, bez tych wszystkich kabelków, dodatkowej płytki i podstawek, ale do tej pory ledwie cokolwiek liznąłem lutowania i przydała mi się taka lekcja praktyczna.
:)



Efekt finalny zmagań:

http://i59.tinypic.com/jqkk8j.jpg

Label musi być!

Olsza II, Młyńska boczna. Lub w niedalekiej okolicy jakbyś akurat miał jakieś zakupy czy coś w pobliżu (Real/OBI przy Bora, Multikino, Alma/Castorama przy Rondzie Młyńskim, etc.).

Joy poszedł na części, bo miał zwrakowany krzyżak. Chętny na obudowę się znalazł a kabel z wtyczką był mi potrzebny.

Została do oddania "płyta główna" i te małe płytki spod fire'ów.
Dobre źródło microswitchy / sprężynek, lub po prostu całościowy "drop-in replacement" bebechów.

Jest tylko jeden myk - śmierdzi toto jak cholera jakąś mieszaniną petów i trociczków, dżojstik musiał leżeć w niezłej melinie zanim trafił na giełdę.
Odbiór osobisty w Krakowie, lub wyślę po kosztach listem.

Dzięki wielkie Stryker. Poczekam do jutra i w razie czego dam znać. Nie chciałem Cię nadwyrężać, ale skoro sam się podkładasz to bardzo chętnie skorzystam.
:D

Edit:
Wychodzi na to, że nie ma więcej chętnych. PW wysłana.
Załączam tu paczuszkę: Indy 500, 2x hacki Indy 500 z nowymi trasami i gierka Reflex.

*******************************************************************

Proszę o zamknięcie tematu.

Czołem.

Czy ma ktoś na zbyciu kostkę 16KB i programator pod ręką?
Oczywiście jak jest większa, to problemu nie ma, po prostu wykorzystywane będzie tylko pierwsze 16KB wsadu.

Chciałem zmajstrować kartridż do Atari 2600 z czterema 2-4 kilowymi grami na Driving Controller. Dawcę płytki i obudowy już mam, inwerter też (7404), brakuje tylko ROMu.

Jeżeli znalazłby się ktoś z Krakowa to tym lepiej, odeszłyby koszty wysyłki.
;)

42

(24 odpowiedzi, napisanych Konsole)

Czołem, dodałem nową wersję paczki z ROMami (doszło 11 gier na paddle, zastępując 11 najsłabszych tytułów poprzedniej wersji joystick-only). Będę pisał jeszcze na PW co i jak.
;)

43

(24 odpowiedzi, napisanych Konsole)

Ok, jarzę. Jak kto ma SIC!a to można programować z jego poziomu jakby się komu układ gier na kostce w multikarcie znudził
Zacne, szczególnie, że jak się dorobię paddle'i to bym z chęcią jeszcze jedną kostkę drapnął, z samymi tytułami na wiosełka.
Tak czy siak, poszedł Priv.
:>

44

(24 odpowiedzi, napisanych Konsole)

Screen miodzio, czy Wasz generator sam dopełnia dwukilówki do 4k?
Jeśli chodzi o SICa, to mam tylko ogólne pojęcie teoretyczne z czym to się je (ostatnio miałem 65 czy 130 XE w rękach z dwadzieścia-parę lat temu) i tak się zastanawiam, jakie zastosowanie jak slot 2600/VCS inny niż w małym Atari? No chyba, że docelowo do architektury SICa można dołożyć te fikuśne wyświetlacze i zestaw guzików jako selektorów romu, jak widziałem w jakichś współczesnych wynalazkach typu sio2sd a potem to jakoś polutować do płyty 2600... Bez rozwinięcia, nie jestem w stanie tej informacji należycie docenić.

Propozycję dać oficjalnie tutaj, żebyś miał podkładkę ile wołać u innych takich leszczy jak ja, czy wolisz na priv?
;)

45

(24 odpowiedzi, napisanych Konsole)

Co do rozmiaru, to orientowałem się kiedyś w kwestii budowy multikarta i też posiłkowałem się głównie materiałami ze strony Deminga i Hopelesshobbyist, także ograniczenia (brak bankswitchingu i możliwość adresowania max 4k) znam. Zaporowe było dla mnie nabycie programatora, kostek, nauczenie się tego wszystkiego, etc.

Popierniczyło mi się z tym 64. Miałem na dysku składaną tygodniami (testowanie na emu czy PAL*, czy gra mi siądzie jeśli nie znałem wcześniej, czy nie oberżnięte przez piratów loga Activision, etc.) paczkę 128 romów (119 gier i 9 Demek) wsio 2-4k, przygotowane właśnie na tą okazję.
Załączam jako dobrą składankę "handpicked", gdybyś chciał skorzystać dla dalszej produkcji.
To jest generalnie to co chciałbym mieć na karcie - da się zrobić czy pliki nieteges jakieś, mam szukać innych dumpów?

Pytanie nie padło jeszcze - ile byś wołał dutków? Muszę zawczasu wiedzieć jak bardzo mnie Żona zjedzie.
:D

*Jest z jeden czy dwa wyjątki - na pewno Star Ship jest NTSC bo PAL nie wydali, a pomimo słabizny musiałem go mieć jako launch title i ogólnie kuriozum - w końcu taka gra w '77...)

46

(24 odpowiedzi, napisanych Konsole)

Czołem Stryker, jest jeszcze możliwość załapania się na ten wynalazek?
I czy jeżeli sam programujesz, mógłbym Ci podać paczkę swoich 64 binów?
(Wolałbym na ten przykład nie mieć River Raid w palecie NTSC jak powyżej.)

Cena nie gra roli, byle w ogólnie pojętych granicach rozsądku. ;)