@Seban a mógłbyś wyciągnąć sam handler np. z Kopiarki?

Jak już chyba nieraz pisałam miałem ten sam problem - oryginalne narzędzia pana Zabołotnego niestety wymagają podłączenia jednocześnie stacji (lub odpowiednika SIO2PC/SD/itp.) wraz z magnetofonem dla KSO. Ja zrobiłem kiedyś drobną zmianę w Kopiarce, tak by się nie uruchamiała i używałem jej jako handlera pod DOS-em. Ponieważ programy w Basic-u przeważnie są niewielkie kopiowałem je na RAM (wymagany dodatkowy programik) w 65XE i stamtąd na ATR przez SIO2PC. Niestety Kopiarka z moją modyfikacją może zostać nadpisana i znika po naciśnięciu Reset. Także większe pliki zawieszają Atari.

Minusem używania handlera (bez podłączenia magnetu razem ze stacją) z małym "RAM-dyskiem" jest konieczność przełączania przewodu SIO po każdym odczycie / zapisie. Przy niewielkiej liczbie plików można wytrzymać, ale pamiętam, że przy kopiowaniu całej kasety to już mnie solidnie palce bolały i tylko przytrzymywałem wtyczki nie wkładając do końca.

Przy kopiowaniu zabezpieczonych plików (zmodyfikowanym copier-em) zapisywałem je w normalu na taśmę i potem z DOS-a na "dyskietkę" - a można tak kopiować wszystko, co też robiłem w przypadku większych plików (lub dzieliłem je na części).

Od jakiegoś czasu (dobrych kilka lat) myślę, żeby podłączyć przewody razem - SIO2SD z magnetofonem do jego wtyczki (lub do wtyczki SIO2PC), kupiłem nawet gniazda od Sikora (oczywiście gniazda SIO ;)) żeby to zrobić elegancko, ale ciągle myślę, że i tak przydałby się osobny handler dla DOS-a.

Zaletą oryginalnego rozwiązania jest możliwość kopiowania bardzo długich plików (większych niż pamięć Atari), gdyż dane są kopiowane po jednym bloku na raz (odczyt bloku i zapis bloku).

Generalnie handlarze używali wygodnych narzędzi do kopiowania Stacja -> Turbo, a użytkownik dostawał tylko narzędzia do kopiowania Turbo <-> Turbo <-> Normal, bez możliwości współpracy z DOS-em. Co o ile pamiętam umożliwia tylko "Kopiarka".

[Przepraszam jeżeli się po kimś powtarzam, ale na razie nie czytałem powyższych odpowiedzi.]

Jesteśmy w TV! :) i na wystawie w Łodzi :) - Materiał z dzisiejszego ranka (14.04.2023) - w całości dostępny tu: https://www.tvp.info/68728870/14042023-0602 (są dwa fragmenty z tej wystawy - zapowiedź, krótka rozmowa [warto zwrócić uwagę na opisy - "bit-ludzie"] i jeszcze rozmowa o grze edukacyjnej). Na nagraniu widać wersję ładowaną z kartridża.

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&amp;item=10495&amp;download=0
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&amp;item=10496&amp;download=0

Uniwersalny sterownik: https://www.hamrick.com/vuescan/canon_3 … nformation
[Z moimi skanerami działa, zapewnia podstawową funkcjonalność, jest to wersja próbna - o ile pamiętam dodaje znak "wodny"]
Download: https://www.hamrick.com/alternate-versions.html

@Sikor robi się off-topic, ale jeszcze wyjaśnię

Altirra inaczej obsługuje H: niż Atari800WinPLus. W Atari800WinPLus handler H: dostępny jest praktycznie zawsze, bez znaczenia czy z DOS-em (ten musi dać możliwość zmiany urządzenia na H:), czy gołym Basic-iem. W Altirrze z jakichś względów handler H: nie z każdym programem jest dostępny. To co opisujesz działa z gotowymi plikami bas, które przygotowałem w Atari800WinPLus. W ten sposób możesz je wczytać.

Problem polegał na tym, że w Altirrze nie mogłem zapisać plików bas po wczytaniu zmodyfikowanych plików xex (nie opisałeś takiego przypadku). A jak sprawdziłem i z MyDOSem jest problem, tym razem z wczytaniem plików xex, niby H: listuje katalogi, a H:*.* wszystko, jednak próba odczytu pliku np. L H:HIS2.XEX kończy się powrotem do MyDOSa (próbowałem też z zupełnie innym xex-em, jest tak samo). Z D: wczytywanie działa, działa też wtedy zapis na H: spod Basic-a odblokowanego przez wczytanego xex-a. Jednak jest to dużo mniej wygodne i pracochłonne niż pod Atari800WinPLus, gdzie nie potrzebuję DOS-a i nie potrzebuję zapisywać plików xex do atr-a (a na dyskietce z DOS-em mieszczą się max 2).

Analogiczna próba z MyDOSem pod Atari800WinPLus powidła się bez konieczności umieszczania plików na dyskietce. Co ciekawe H: i H:*.* działa tu tak samo listując wszystko.

Przy okazji tego testu zauważyłem też coś dziwnego w Atari800WinPLus. Kiedy zamontuję dyskietkę z DOS-em to wszystko działa, ale jak uruchomię emulator z uprzednio zamontowanym atr-em to DOS zwraca błąd 144, pomaga ponowne zamontowanie tej samej dyskietki (mimo, że błąd dotyczy H:).

W załączniku pliki his#.bas za wyjątkiem numeru 3, który jeżeli znajdę czas postaram się przygotować tak, żeby był jak najbardziej zbliżony do pozostałych.

@Sikor Nie wiem jak to jest z Altirrą i "samym H" ;-) ale nie wszędzie H: działa. W Atari800WinPLus działa praktycznie wszędzie bez względu czy z DOS-em, czy  bez. Co ciekawe H: bez DOS-a działa z xex-em przygotowanym przez Marcina (i po odblokowaniu można zapisać listing). Czy z DOS-em H: działa przy pozostałych plikach xex nie testowałem.

@Piguła co ciekawe z Atari800WinPLus Twój xex nie działa (wychodzi do Basic-a), być może mam tam inne ROMy niż w Altirrze?
Edit: Sprawdziłem nie chodzi o ROMy, a właśnie o H Patch, z włączonym się ten xex nie uruchamia.

Nie działa z tym Basic-iem uruchomionym z xex-a, chyba, że coś jeszcze trzeba zrobić?

Zmieniłem 2x f47e -> ffff w pliku xex i w połączeniu z powyższymi komendami z debugera wylistowałem program ;-)
Niestety H: w Altirrze nie działa, spróbuję w Atari800WinPLus...

Te pliki HIS#.XEX wyglądają na nieskompilowane - uruchom i naciśnij Control+3 - jesteśmy w Basic-u.
Spróbuję z debugera ustawić: POKE 65,3:POKE 566,146:POKE 9,0 (dawno nie korzystałem i muszę sobie przypomnieć...)
Po wpisaniu:
e 41 3
e 236 92
e 9 0
działa Break i Reset, ale jeszcze nie da się nic zrobić - Control+3 daje:
ERROR-   136 AT LINE 32500
w tej linii prawdopodobnie jest zabezpieczenie,
do którego skok prawdopodobnie jest w binarnej części xex-a.

34

(78 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Do gry "Trzy Kostki" zrobiłem sporo poprawek, niestety na razie do szuflady...

Dziś program z aol zgrany przez Duncana: http://atarionline.pl/forum/comments.ph … =1#Item_10
[Na dyskietce oprócz samej gry znajduje się kilka programów w Basic-u.]

Ponieważ gra jest zabezpieczona przed listowaniem, zająłem się jej odbezpieczeniem. Do tego celu użyłem:
http://www.vitoco.cl/atari/atasciiprinter.html (odbezpieczenie z zapisem w grafice)
"OCR":
PhotoFiltre+Plugins (split)
Graph2Font (jak w nazwie)
AFMover (do posortowania znaków)
później połączyłem i edytowałem uzyskany tekst (tekst zawiera też inne znaki)

Zmiany:
Linia 130 dla wygody pozbycie się "Entera" przez zamianę znaku Control+M w cudzysłowie -> CHR$(13)
Linia 10008 prawdopodobnie uszkodzone przy zabezpieczeniu: MI&-}WELLENHERD -> MIKROWELLENHERD
Linia 32550 nieprawidłowa linia prawdopodobnie pozostałość po zabezpieczeniu (wraz z linią 32500) -> dopisane REM
(Ciekawe jaki program utworzył taką linię?)
(Skok do linii 32500 powoduje usunięcie nazw zmiennych.)

Gdy wpiszemy COMPI jako imię gracza, rolę gracza przejmie komputer - wylosuje hasło / będzie odgadywał podane.
Z obserwacji wygląda na to, że komputer przy odgadywaniu losuje litery nawet gdy są odsłonięte (opcja "L").
Np. gdy hasło składa się z jednej litery "AAAAAAAAAAAAAAAAAAAA" próbuje wstawiać inne znaki.
Za to prawdopodobnie podgląda hasło, bo wpisuje poprawne fragmenty.

Bug?: Puste hasło kasuje program z pamięci... Kończy grę? (prawdopodobnie błąd przez TRAP wywołuje NEW)
Bug: gdy gracz 1 jest komputerem, a drugi graczem to hasło komputera jest liczbą 121 lub inną z linii 8000 (błąd z RESTORE).
Losowanie działa bardzo wolno.
Linia 32101 zawiera zamiast danych "gwiazdki" duplikat litery "d" (znak wyświetlany przez grę).

Wolno przebiega też redefiniowanie znaków. Są to duże i małe litery, cyfry i kilka innych znaków, zastanawia brak znaków typowych dla języka. Z liter oryginalny pozostał "x". Font dodatkowo zgrałem w osobnym pliku (do dalszej edycji).

To na razie tyle, może spróbuję to poprawić i ewentualnie przetłumaczyć (najgorzej ze "słownikiem" haseł, chyba, że ten zostanie oryginalny ;))...

Edit: dołożyłem oryginalny obraz pierwszej strony dyskietki (plik gry zabezpieczony) z poprawionym hasłem (tylko).
Pliki, które przygotowałem są spakowane w zip-ie.

Dzięki za odzew, ciekawe te wyniki, również ciekawi mnie jak to jest z F-ami - czy dałoby się uniwersalnie dobrać F-y, aby większość (wszystkie) klawiatur potrafiła je odczytać jednocześnie? Może ewentualnie jeden z klawiszy można by było umieścić podwójnie tak, aby zawsze któraś z kombinacji działała? (Obecnie w Altirrze podwójny jest Break).

Test kolejnej klawiatury: Samsung SDL2500 (podłączana przez PS2)

~!@#$%&*()_+|
QWERTYUOP}
ADHJKL:"
ZXVBNM>?


THE QUK BROWN OX JUMP OVER THE LAZY DO

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&amp;item=10217&amp;download=0
(lewy Control działa wraz z AltGr, samodzielnie nie, więc na screenie odznaczyłem)

Wygląda nie najgorzej, ale testując bardziej szczegółowo nie jest dobrze.

W tej klawiaturze działają:
F1+F3+F4 lub F1+F2+F4
F5+F6+F7 lub F5+F6+F8
W kolejnym bloczku działają tylko dowolne pary.
Szok - po naciśnięciu Shift+Shift+F9 klawiatura wypisuje: SEMCO KSK 197 v1.0
podobnie jak w Self Teście na Atari jak poczekamy na auto-test klawiatury :)

Przy tej klawiaturze jak przytrzymam więcej klawiszy to Windows "pika", nie wiem co to za opcja, bo niby wszystkie "udogodnienia" mam wyłączone.

Mam jeszcze dwie klawiatury do sprawdzenia.

Edit: Teraz jak mam dwie klawiatury na raz podłączone sprawdziłem jeszcze jedno rozwiązanie - można na jednej nacisnąć dwa F-y, a na drugiej trzeci - działa :)

@Mq Nie spodziewałem, że we współcześnie produkowanych klawiaturach występują aż tak duże ograniczenia i że są różne dla różnych klawiszy (co najwyżej, że osobno są traktowane klawisze jak Control, aby zapewnić podstawową funkcjonalność). Kupując klawiaturę zwracałem uwagę na układ klawiszy, chciałem też aby była to jak najbardziej standardowa klawiatura. Sądziłem, że to co odróżnia tanie klawiatury od drogich to rodzaj klawiszy, dodatkowe funkcje i podświetlane.

Jak się okazuje kupując klawiaturę trzeba jeszcze, a może przede wszystkim, zwrócić uwagę na "key rollover" i "anti ghosting".

[Ciekawostka - z tym drugim zjawiskiem spotkałem się w uniwersalnym pilocie, który w tańszej wersji obsługuje cztery urządzenia, w droższej sześć, a w najdroższej osiem. Po pierwsze okazało się że przyciski do wyboru kolejnych urządzeń zostały po prostu brutalnie wycięte i zasłonięte w tym miejscu zaślepioną obudową, więc po rozłożeniu pilota można w ich miejsce wstawić dodatkowe przyciski, zrobić otwory i działają. Po drugie okazało się, że wciskając różne kombinacje klawiszy można niektóre z tych wyciętych klawiszy uzyskać, a co ciekawe można uzyskać jeszcze kilka kolejnych, których w ogóle producent nie wyprowadził. Minusem jest jednak to, że konstrukcja tego pilota powoduje, że często zdarz się nacisnąć dwa klawisze wywołując niechciane funkcje - tak zresztą odkryłem niedostępne normalnie funkcje. W sieci przeczytałem też że oryginalnie te piloty produkował Thompson i tam znalazłem pełna instrukcję, gdzie był przynajmniej jeden klawisz, którego nie udało mi się odnaleźć.]

Wracając do klawiatur, w mojej to zjawisko nie występuje, prawdopodobnie jest blokowane i być może też stąd te ograniczenia kombinacji klawiszy, co z kolei prawdopodobnie wynika z takiego, a nie innego poprowadzenia ścieżek.

Musiałbym przetestować stare klawiatury, ale z tego co pamiętam klawiatury podłączane przez PS2 działały dobrze z emulatorem, choć generalnie nie dało się wcisnąć więcej niż trzech klawiszy na raz (mogę się mylić).

Ograniczenie do dwóch klawiszy wciskanych jednocześnie uniemożliwiałoby praktycznie normalna pracę z klawiaturą i to mnie zastanowiło - bo przecież nie tylko można nacisnąć Control+Alt+Delete, czy inne kombinacje nawet pięciu klawiszy, ale też nie raz grałem w jakąś grę i naciskałem Shift, Control i do tego jeszcze co najmniej dwa inne klawisze na raz, więc nawet nie licząc Control-a, czy Shift-a to i tak więcej niż dwa klawisze na raz. To pokazuje, że warto przetestować posiadana klawiaturę.

@Sikor No fakt, dzięki, da się nawet jeszcze krócej, jednak w przypadku emulatora kopiujemy i wklejamy tę linijkę więc używanie skrótów nie jest konieczne, skrócona wersja będzie dobra gdyby ktoś chciał sprawdzić te klawisze na Atari :) Za to tu mogłem dopisać RUN i wtedy można by go było wkleić razem ze wspomnianą linijką ;)

Edit: Dopisałem RUN i linijkę REM, aby mieć pewność, że wkleimy RUN z "Enter-em", przy okazji odkryłem, że Altirra wkleja tekst do skutku, to znaczy - po wklejeniu tych trzech linijek z REM na końcu, gdy program już się uruchomi po naciśnięciu Reset-u Altirra wkleja dalszy ciąg tekstu :D [Chyba można by było to wykorzystać np. wklejając sekwencję klawiszy sterującą postacią w grze? A przynajmniej zapis przechodzenia tekstówki ;)]

Edit2: Gdyby ktoś chciał sprawdzić z innym emulatorem, który nie umożliwia wklejania to też skrócona wersja może być lepsza. Jednak w przypadku innych emulatorów może nie być podobnych opcji przemapowania klawiszy jak w Altirrze. Wtedy prawdopodobnie można użyć zewnętrznego programu który przemapuje te klawisze.

W większości przypadków nie jest potrzebne wciskanie jednocześnie

START+SELECT+OPTION

Jednak kiedy jest potrzebne może się okazać że posiadana klawiatura sobie z tym nie radzi.

Jakiś czas temu zauważyłem, że wciśnięcie

F2+F3+F4

u mnie nie działa, działają kombinacje dowolnych dwóch z tych klawiszy, ale trzy na raz już nie.

Jak wyszukałem przeważnie tańsze klawiatury (choć zdarza się ze i droższe) nie obsługują wciskania jednocześnie wielu klawiszy, a przynajmniej nie ma gwarancji, że konkretna kombinacja działa.

klawisze konsoli można sprawdzić w Basic-u (wklejamy do Basic-a w Altirrze):

10 K=PEEK(53279):? K;" ";:GOTO 10
RUN
REM TEST START+SELECT+OPTION 0 = OK

Przy wciśnięciu trzech jednocześnie prawidłowym wynikiem będzie

zero

Ogólny test klawiatury można zrobić w dowolnym edytorze tekstu
przytrzymując jednocześnie obydwa Shift-y i wciskając kolejne klawisze

Mój rezultat z klawiatury Logitech K120 to:

!@#^&*()_+
QRYUIO{
ASDFGL|
|ZXCVB>?

lub wpisując tekst

"the quick brown fox jumps over the lazy dog"

u mnie:

QUIC BRO FOX US OVR  LAZY DOG

Wynik można porównać z wynikami na tej stronie:
https://www.mmo-champion.com/threads/11 … NKRO)-list,
gdzie znajduje się też lista klawiatur.

Klawiaturę sprawdziłem też za pomocą programu KeyboardTest V4.0 trial (30 dniowy):
https://www.passmark.com/products/keytest/index.php

wynik testu z dwoma Shift-ami:
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&amp;item=10168&amp;download=0
(czarne nie zadziałały)

Przy bardziej szczegółowych próbach widać, że możliwe jest wciśniecie nawet ponad sześciu klawiszy jednocześnie, ale dla niektórych kombinacji tylko dwóch. (Grać w PC-towe gry da się bez problemu).

Jak się okazuje działa kombinacja

F1+F2+F3

więc można przemapować klawisze na te właśnie i obejdzie się bez wymiany klawiatury ;)
w załączniku tak przemapowany plik.

Aby go użyć w Altirrze
System -> Configure System -> Keyboard -> Copy Default Layout to Custom Layout
Customize... -> Import...

Do tego trzeba jeszcze zamienić F1 w
Tools -> Keyboard Shortcuts

gdzie zamieniamy F1 na F4 (dodając nowe i usuwając poprzednie wpisy), zostawiamy tylko Alt+F1, bo Alt+F4 zamknie to okno i emulator... czyli wybieramy Display, po czym zmieniamy F1 -> F4, Shift+F1 -> Shift+F4, Alt+F1 bez zmian! i ^F4 -> ^F1
Od teraz warp speed jest pod F4, a klawisze konsoli od F1 do F3.

To tyle, ciekaw jestem jak wasze klawiatury?

38

(6 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Start+Option - może tak być, że osobno działają, a na raz nie. Sprawdź w Self-Test czy wykrywa Start+Select+Option. Tak się dzieje jak się ścieżki na folii utleniają. Ja u siebie wyczyściłem i częściej działa niż nie :)

Przeskalowałem grafikę ATASCII - https://demozoo.org/graphics/309062/ na 50% - 320x1200, następnie podzieliłem całość na 5 obrazków po 320x240 i takie otworzyłem w g2f. Każdy wymagał Edit Colors i ustawienia jednego z kolorów. Potem zapisałem dane "przyciskiem" po prawej stronie "Save all data files". Mimo, że w edytorze i po zapisaniu jako xex jest ok, to zapis tym przyciskiem powoduje, że ostatni wiersz każdego z obrazków jest uszkodzony - g2f uszkadza grafikę  i generuje font z dodatkowymi (uszkodzonymi) znakami (nie dotyczy sytuacji gdy dół ekranu jest pusty - wtedy uszkodzenia nie widać). Dodatkowe znaki są przesunięte w dół i mają pierwszą linijkę powtórzoną.

40

(114 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

O to jest inna wersja! U mnie (i u Strykera) nie ma dekompresji, pojawia się napis i nie ma podglądu co wybieramy.

ftp://ftp.pigwa.net/stuff/collections/s … 2049er.cas
(plik ściągnąłem używając aria2c - https://aria2.github.io/)

41

(114 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Miner 2049er - nie wiem czy to było oryginalnie, czy ja miałem taką wersję - przed rozpoczęciem gry (tuż po wczytaniu z kasety) można było poruszając joystickiem wybrać poziom od którego się startowało.

Edit: sprawdziłem, że tak działa wersja w cas od Strykera.

Mój typ do trainera - Congo Bongo (nie sprawdzałem czy jest wersja z trainerem)

42

(114 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Hej! Wygląda że wszystko działa! :) Dzięki Seban!!!

Żeby mieć większą pewność wrócę jeszcze do mojego opisu i sprawdzę czy nie pominąłem jakiejś sytuacji gdzie wcześniej zauważyłem problem no i trochę więcej się tym programem pobawię.

43

(114 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Myślę, że jest sens chociażby żeby się dowiedzieć jak to jest zrobione, no i dla satysfakcji, a pewnie znajdzie się ktoś kto będzie chciał się tym programem "pobawić" ;)

44

(114 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Dzięki Seban :) Sprawdzając na szybko nie zauważyłem "błędu" "za dużo robocików" i da się zapisać i wczytać dane i grę, więc wygląda, że jest to wersja dyskowa - odbezpieczona! Jednak jest "ale" - z SIO patchem murek czyści planszę, czyli coś jeszcze z tego zabezpieczenia zostało.

Edit: O widzę, że też to zauważyłeś :)

Z tą częścią zabezpieczenia (SIO) to chyba sobie poradziliśmy, ale jeżeli ta wersja jest skompresowana to będzie trudniej tu to poprawić.

45

(114 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

W Robbo na PC, exek sam siebie modyfikuje i przy kolejnym uruchomieniu na dalszym poziomie się zawiesza. Nie wiem co musi być spełnione żeby się nie psuł... Raczej nie jest to błąd, prawdopodobnie takie rozwiązanie wyewaluowało z zabezpieczeń na Atari.

Na Atari Robbo Konstruktor do dziś nie ma poprawnie zdjętego zabezpieczenia.

@Seban wiem, że wątek jest o trainerach, ale skoro zaglądasz w kod to może zajrzałbyś i do tego (tu dawno temu opisałem jak się to objawia: https://atarionline.pl/forum/comments.p … onID=3815) i może by Ci się udało to zabezpieczenie rozszyfrować? Jeżeli nie, to przepraszam za off topic.

Dzięki za sprawdzenie, opis i modyfikację :) Cieszę się że się przydało i mi się też zmodyfikowana wersja przyda :)

Pewnie ten dump już był, ale korzystając z tego, że podłączyłem Atari spróbowałem uruchomić Simple Cart Dumpera i zgrałem mój kartridż KSO 2T12. Zawiesza się z emulatorem. Nie porównywałem z plikami, które mam do tej pory... wrzucam do sprawdzenia.

48

(6 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Na VOD, chyba mniejsza rozdzielczość, ja nagrałem na żywo z TVP Info ;)
Porównam i ewentualnie później wrzucę.

49

(6 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Zauważyłem i nagrałem :)
W Sporcie przed Wiadomościami już nie było.

50

(9 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Gdyby mnie było stać też bym się nie zastanawiał i kupiłbym oryginalne Lego, na bezczelnie skopiowany niemal 1:1 zestaw nie dam ani grosza.

Gdyby nie Lego tego zestawu by nie było, nie byłoby też kopii. Wspieranie takich produktów może doprowadzić do całkowitego zniknięcia tego typu klocków z rynku, bo nawet jak zostaną tylko producenci klonów, to nie będą już mieli czego klonować...

Podróbka już na wstępie jest niewiele warta i raczej trudno będzie ją odsprzedać, a wartość Lego z czasem jeszcze wzrasta. W tym zestawie najbardziej wartościowa jest minifigurka, szczególnie, że ma unikalny nadruk (i inne nadrukowane elementy), w podróbce jest coś co minifigurki nie przypomina.

Z klonów Lego - piszę na podstawie zdjęć - ciekawie wyglądają klocki LOZ mini - zestawy składają się z pomniejszonych kopii klocków - odpowiedników Lego, jednak nie wszystkie klocki są identyczne, niektóre się różnią - np. inaczej wyglądają koła, chyba są też elementy, których w Lego nie ma, a minifigurki mimo, że się różnią wyglądają całkiem dobrze, a co najważniejsze zestawy nie są kopiami, a całkiem udanymi nowymi konstrukcjami, z których widzę, że część nie ma odpowiedników w Lego. Nie wiem jak jest z ograniczeniem wiekowym, jednak myślę, że z racji, że elementy są mniejsze te klocki powinny być przeznaczone dla nieco starszej grupy wiekowej.

Edit: Nie wiem czy wiecie, ale Lego też nie wymyśliło tych klocków od zera, a jest to rozwinięcie klocków, które zostały użyte przy prezentacji wtryskarek, które zakupiła firma Lego, w czasie kiedy produkowała drewniane zabawki. Pierwotnie był to klocek 2x4, nie miał tulejek od spodu, za to na skrajnych bokach miał pionowe wycięcia, w których można było umieszczać kartoniki z nadrukiem np. imitującym okna - bawiłem się takimi w dzieciństwie :)

https://www.youtube.com/watch?v=9gNaJD3t3xM&t=468s

(musieli walczyć o prawa do produkowania klocków)