176

(21 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Może coś zupełnie innego zaproponuj córce anx239. Coś czego nie ma dostępnego na nowych konsolach. Przykładowo "point and click" z dobrym humorem jak np. Secret of Monkey Island - tylko wraz z opisem. Jeśli się córka wkręci, będzie to zupełnie inne doznanie niż to co dają nowe gry. Do tego ciekawa historia i dobre do szlifowania angielskiego.
Przykładowy sposób przyjścia gry:
https://www.gry-online.pl/S024.asp?ID=26&PART=40

177

(21 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Od czasu 8bitowego Atari ogrywam wszystkie symulatory lotnicze ale nie tylko. 16bitów to już była Amiga, właściwie teraz sprawdzam jak prezentują się te tytuły n Atari. Często grafika jest delikatnie płynniejsza  w środowisku 3D, słabsze są efekty dźwiękowe. Teraz wiem że ze względu na swoje zainteresowania nie byłbym zawiedziony kupnem 16/32 bitowego Atari  na początku lat 90tych. Kilka tytułów które wyglądają genialnie”
M1 Tank Platoon – rewelacyjny tytuł, właściwie kolejny realistyczny symulator czołgu z klikanymi kokpitami to Steel Beast PE który można kupić w dzisiejszych czasach.
F16 Falcon – najbardziej realistyczny symulator z tamtych czasów rozwijany do dnia dzisiejszego (Falcon BMS)
F19 Stealth Fighter – czytałem opis tego symulatora w zerowym numerze Computer Studio, kiedy miałem Atari 130XE, zawsze marzyłem o tym symulatorze który był nawet na ZX Spectrum. Bardzo dobrze się prezentuje na ST jak inne tytuły ze stajni Microprese
Mig29 płynniej działa na ST, podobnie jak Frontier Elite 2 czy Flight of Intruder. 
Gry strategiczne jak Civilization wygląda na Atari graficznie lepiej niż wersja na Amidze. Steel Empire ma ciekawszą kolorystykę. To genialny tytuł który skończyłem na „Przyjaciółce”. Grałem właściwie tylko w symulatory i strategie czasem trochę RPG. Na ST brakowałoby mi nowszych tytułów dostępnych na Amidze które spokojnie mogłyby wyjść na ST, niestety nie był ten sprzęt wpierany. Przykładem może być  Gunship 2000 czy UFO Enemy Unknown.
Dla porównania ogram najlepsze symulatory i strategie na ST na swoim kanale YT.

178

(316 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Silent Service od Microprose (1985). Czwarta i ostatnia część cyklu "Pełne zanurzenie". Scenariusze, taktyka i wady gry. Zapraszam serdecznie, premiera odcinka przyszły wtorek 18:00 :)
https://youtu.be/E1s_j6NgO6g

179

(34 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Miałem okazję przetestować przez kilka dni pożyczony Vampire v2 wraz z Amigą 500. FPGA to dobra symulacja sprzętowa pozwalająca odpalić pulpit i programy systemowe. Wszystko działa bardzo szybko i płynnie. Możemy podłączyć „komputer” przez HDMI do monitora czy załadować system z karty CF. słabo jest z kompatybilnością gier, programów niesystemowych. Średnio podobała mi się sama koncepcja wykorzystania klasycznego komputera jedynie jako źródła zasilania. Właściwie do środka wkładamy inny komputer gdzie „klasyk” jest jedynie dodatkiem. Bardziej podoba mi się koncepcja oddzielnego komputera stylizowanego na Amiga 3000 w kolorze czarnym (chyba taka koncepcja jest w planie). Można odszukać taki projekt. Wolałbym żeby poszło to w tą samą stronę z Atari i powstał oddzielny projekt stylizowany na Atari TT/MSTE. Kwestie opłacalności takiego projektu to oddzielna sprawa,  w to nie wnikam.

Kupiłem i przygotuje przejściówkę z rezystorem 680 R, jak tylko do mnie dotrze na CSync połączenie z G. Bardzo dziękuje za schemat wykorzystam i pochwalę się na Forum gotowym kablem i jakością sygnału. Zastanawiam się nad rezystorami 75 R czy instalować w układzie do mas R, G+CSync, B. W specyfikacji monitora wyczytałem że "Video input: impedance High impedance for loop- through; 75Ω terminated". Nie za bardzo znam się czy to na tyle wysoka wartość impedancji żeby instalować rezystory. Proszę daj znać _tzok_ czy na moim miejscu byś je instalował. Pozdrawiam

Mój monitor to Sony LMD 1410 i rzeczywiście automatycznie przełączył się na sygnał RGB z Component jak tylko dostarczyłem go w sposób jak opisałeś. Całkowicie umknął ten fakt mojej uwadze. Dziękuje za pomoc _tzok_. Wystarczyło przelutować CSync na wejście złącza zielonego (żółty przewód na pierwszym zdjęciu z załącznika). Działa MegaSTE, Atari XL z VBXE co pokazuje na ostatnim zdjęciu.

Lepiej ogarnąłem temat złącza komponent i okazało się że to trochę inna bajka niż się spodziewałem.  Component mimo że analogowe złącze jest o klasę wyżej niż RGB po Scart. Był wykorzystywany w profesjonalnych sprzętach studyjnych, można było przesyłać tym systemem nawet 1080p. Jeśli Sophia generuje ten sygnał to bardzo dobry wybór. Stąd to gniazdo w moim monitorze który często wykorzystywano w studiach filmowych. Często urządzenia które go generowały miały opcję nadawania również sygnału RGB po Scart stąd adaptery. Jeśli nasze komputery nie nadają Component raczej nie ma sensu wykorzystywać złącza. Sophia jak najbardziej może wykorzystać to złącze lub  Atari ST/TT z osprzętem jak w poniższym wątku. Efekt obrazu swoją drogą bardzo dobry.
https://atariage.com/forums/topic/22964 … -finished/
Na tą chwilę kupiłem bardzo dobrej jakości gniazdo Scart, dwa RCA oraz S-video. Polutuje przejściówkę Scart na S-video i będę mógł podłączyć właściwie wszystkie 8/16 bitowce które posiadam. Jeśli kogoś interesowałoby złącze Component poniżej trochę danych. 

Sam standard YPbPr polega na przesyłaniu sygnału za pomocą trzech składowych (komponentów) transmitowanych po niezależnych kablach dla zmniejszenia wpływu zewnętrznych zakłóceń oraz strat sygnału. Komponentami tymi są: Y (złącze zielone) − luminancja, Pb (złącze niebieskie) − niebieska składowa różnicowa (Y-B) chrominancji, Pr (złącze czerwone) − czerwona składowa różnicowa (Y-R) chrominancji. Jest odpowiednikiem cyfrowego standardu YCbCr.

Udało mi się nabyć w stanie NOS - Sony LMD1410. Monitor idealnie sprawdza się z małym Atari podłączonym przez złącze s-video. Maksymalna rozdzielczość monitora 640x480. Jakość generowanego obrazu jest rewelacyjna, nieporównywalnie lepsza od standardowych LCD wyposażonych w to złącze. Dla mnie to najlepszy obraz jaki udało mi się uzyskać na LCD dla tego sprzętu. Chciałbym również spróbować podłączyć swoje MegaSTE przez złącze RGB w monitorze i tu zaczynają się „schody”. Monitor wyposażony m.in. w wejście RGB Component (czyli standard Ypbpr). Nie posiada złącza CSync, więc nie mogę użyć kabli jak w swoim Sony PVM.  Chciałby sobie zrobić przelotkę BNC Component na SCART żeński. Czy jeśli polutuje przewody według schematu jak w załączniku, uruchomię na tym „duże” Atari? Nie za bardzo się na tym znam jaka jest kompatybilność i różnica między sygnałem Ypbpr a RGB z oddzielnym CSync. Za wszelką pomoc będę wdzięczny.

Dzięki Mq za informacje, przeglądałem codziennie Ebay i Allegro i całkowicie zapomniałem o OLX. Skontaktowałem się z właścicielem, okazało się że ma więcej sprzętu. Kupiłem cały komputer z klawiaturą (niepopękaną w przeciwieństwie do tej wystawianej). Jedynie cały sprzęt w zaawansowanej żółtańce. Teraz mam dwie jednostki centralne do remontu. Z tym że ta kupiona z klawiaturą jest praktycznie sprawna, tylko w kolorze żółtym. Tą którą mam teraz na warsztacie po sprawdzeniu ma uszkodzone wyjście RGB, uszkodzoną stacje dyskietek, połamane złącze oraz płytkę z podłączeniem dysku SCSI. Pracy sporo ale doprowadzę ją do używalności. Być może wystawie w jakimś konkursie na kanale YT. Bardzo dziękuje za pomoc, jednocześnie zapraszam na  inny konkurs oraz nowy odcinek dotyczący Silent Service i realistycznemu atakowi torpedowemu na Atari 8bitowe. Jutro premiera https://www.youtube.com/watch?v=7kon1SalCZQ
Jeszcze raz wielkie dzięki i pozdrawiam :) Temat do zamknięcia

Zamontuje żółte, pomarańczowe diody i w wyremontowanej TTce i Mega STE dla HDD. Zauważyłem że nie ma zbyt dużo materiałów wideo na YouTube w dobrej jakości z tymi komputerami. Postaram się takie materiały zrobić i dodatkowo recenzje z symulatorami i strategiami na te komputery czu pracy w programie Cubese. Materiał wyląduje na https://www.youtube.com/channel/UComp3Lx-V_Y7SGfWep4FVgw

Wiem że to nie jest prosty temat, ale warto spróbować. Ogłaszam się w kilku miejscach, może znajdzie się jakaś klawiatura nawet niedziałająca. Będę wymieniał w MegaSTE  diody sygnalizującą prace komputera oraz od dysku twardego. Mam pytanie o kolor diody HDD, w TTce mam niebieską, czy oryginalnie w MegaSTE była również niebieska? Niestety w żadnym materiale video nie mogę podpatrzeć, niestety w obudowie MSTE nie miałem żadnej zainstalowanej. Chcę ją odbudować tak aby jak najbardziej przypominała wersję stockową.

Kupię oryginalną klawiaturę do Atari MegaSTE lub samą obudowę do takiej klawiatury (same bebechy klawiatury złoże z części które już posiadam). Została mi przekazana do generalnego remontu za symboliczną „flaszę” bardzo ale to bardzo zniszczone Atari MegaSTE które miało trafić na śmieci . Leżak piwniczny przechowywany w skandalicznych warunkach. Chcę komputer doprowadzić do używalności, bardzo podoba mi się desktopowe Atari 16/32 bity(zbieram duże Atari, mam słabość do tych komputerów). Jeśli ktoś miałby nawet technicznie niedziałającą klawiaturę chętnie kupię, wymienię się a dodatkowo dorzucę gratis swój wyrób alkoholowy :)

188

(147 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Jestem za,…bardzo chętnie się wybiorę.

Ogłoszenie nieaktualne, poproszę o zamknięcie tematu.

yamahalodz napisał/a:

Ile litrów tej śliwowicy Kolega dorzuca??? Z jakich śliwek pędzona i na jakim sprzęcie??

Szczegóły wyśle potencjalnemu sprzedającemu klawiaturę na maila. Kwestia jak najbardziej do dogadania. Pozdrawiam :)

Kupię oryginalną białą (może być pożółknięta) klawiaturę do Atari TT. Jeśli ktoś miałby taką do sprzedania proszę o kontakt na maila nowy80@wp.eu Dla potencjalnego sprzedającego oprócz zapłaty dorzucę 4 letnią dobrze leżakowaną w beczce śliwowicę własnego wyrobu :)