Film Paptaka, nagrany podczas jednego z moich pierwszych SV, jest dla mnie wielką pamiątką. Proszę o kontynuowanie nagrywania filmów ze zlotów. Jeśli to możliwe, to nie obraziłbym się za przesłanie na priv linka do filmu z SV 2022 WE <3

1. perinoid
2. Sikor
3. dely
4. takron27
5. mcs
6. Saberman
7. Rastan[
8. pancio.net
9. mkolodziejski aka Misza
10. mono
11. ccwrc
12. bocianu
13. AdamK
14. Kaz
15. Harry
16. larek
17. stRing
18. ZuluGula
19. n0rbi
20. Yezy
21. Renton
22. mariuszbox
23. ooz
24. jj23
25. RakerW
26. as…
27. Alex_D
28. zorkadar
29. mu
30. pigula
31. Emu
32. Barnaba
33. Santyago
34. SuN
35. RetroBorsuk
36. micromax
37. piter (jedna wysyłka do AdamK)
38. Hospes (jedna wysyłka do AdamK)
39. Emu
40. Kroll
41. hsimpson
42. Xerxes
43. _kriss_
44. tr1x

Świetna wiadomość. Zaczynam odliczać czas do grudnia 2020 roku.

Koledzy Atarowcy,

    kupię Parallel Interface (Centronics) do Atari Portfolio.

Pozdrawiam
   tr1x

Zostały oczyszczone wyprowadzenia procesora i styki podstawki PLCC poprzez kilkukrotne wyjęcie i włożenie CPU. Ponadto zostały poprawione niektóre nóżki CPU i podstawki, gdyż wyglądały na zbyt przygięte w stosunku do pozostałych. Na razie komputer się nie zawiesza.

Przyszła przesyłka z Ultrasatanem. Zakupiłem sterowniki i testowałem sprzęt. Na zewnątrz i w mieszkaniu było gorąco.

Nie wiem, czy to ma związek z dzisiejszym upałem, ale komputer po kilku-kilkunastu minutach pracy zwiesza się (przestaje reagować na ruch myszką, nie wydaje dźwięku podczas naciskania klawiszy, przestaje się rotować paleta kolorów w logotypie Ataru w "Desk/Desktop Info..."). Reset albo wyłączenie i włączenie komputera nie pomagają -- trzeba odczekać powiedzmy kilka minut i dopiero po tym czasie włączyć komputer; wtedy komputer da się uruchomić i pracuje on do ponownego zawieszenia się.

Rozebrałem komputer. Pracował 6 minut i się zawiesił; temperatura CPU MC68000FN8 wynosiła ok. 50-54 stopni Celsjusza. Gdy na płytę główną skierowałem wiatrak, to komputer pracował ok. 12 minut po czym się zawiesił. Napięcie na największym gabarytowo kondensatorze elektrolitycznym na płycie głównej wynosiło 5 VDC i było stabilne. W zasilaczu zostały wymienione wszystkie kondensatory elektrolityczne kilka dni temu; zastosowałem kondensatory Low ESR.

Potem zacząłem naciskać palcem różne podzespoły na płycie głównej. Zauważyłem, że tylko naciśnięcie albo czasem naciśnięcie i puszczenie CPU albo podstawki CPU powoduje natychmiastowe zawieszenie się komputera i np. zmianę koloru napisów na czerwony. Podejrzewam zimne luty przy podstawce CPU bądź niepewny styk wyprowadzeń CPU z podstawką. Będę wdzięczny za radę, co jeszcze może być przyczyną zawieszania się komputera?

Pozdrawiam
   tr1x

Koledzy Atarowcy,

    kupię Atari Portfolio Serial Interface.

Pozdrawiam
   tr1x

Bardzo dziękuję Koledze Perinoid, który przyjął mnie u siebie w domu i rozwiązał problem mojego Atari 520 STE. Okazało się, że po wymianie kości ROM komputer wystartował! :D

Adam Klobukowski napisał/a:

Btw. Czy słychac keyclick?

Niestety, ale clicku nie ma. Natomiast po naciśnięciu klawisza na klawiaturze da się zaobserwować jakieś sygnały biegające po jednym z przewodów idących z klawiatury na płytę główną komputera.

perinoid napisał/a:

Jakby co to mam sprawne STe I sprawne pamięci do weryfikacji. Jutro wracam do W-wy.

Niestety, ale w piątek rano mam wyjazd. Będę z powrotem w Warszawie albo w sobotę, albo w niedzielę. Mieszkam na Starych Bielanach. Jestem mobilny. Byłbym wdzięczny za możliwość sprawdzenia podzespołów mojego komputera.

tr1x

Atari-User napisał/a:

Pamięci   muszą być włożone wszystkie 4, wtedy jest 4MB  lub 1MB
Można użyć dwóch simów, ale należy je włażyć  w co drugi slot.  0-2  lub 1-3  Wtedy będzie 2MB lub 512Kb
Najlepiej, byłoby włożyć je do sprawnego STE i mieć pewność,  Tak samo sprawdziłbym TOS.

Tak, gdy wkładałem 2 kości RAM, to co drugi slot.

Zastanawia mnie, czy to normalne, że kości ROM są krótsze niż podstawki(?)

lewiS napisał/a:

Skoro to STE to bym sprobowal podmienic pamieci na poczatek.

Dziękuję za odpowiedź. Będę musiał dopiero kupić pamięć, żeby dokonać podmiany.

Na razie poeksperymentowałem z tymi pamięciami, które mam.

1. Jeśli obsadzone są wszystkie cztery sloty czterema kościami pamięci (taki stan był podczas diagnostyki, której wyniki przedstawiłem w pierwszym wpisie), to wówczas po zwolnieniu uprzednio naciśniętego przycisku Reset, na pinie HALT mikroprocesora pojawiają się 3 bardzo krótkie impulsy +5 VDC, po czym HALT pozostaje w stanie niskim (0 VDC).

2. Jeśli nie ma włożonej ani jednej kości pamięci albo włożona jest tylko jedna kość pamięci do slotu nr 0 , to wówczas po zwolnieniu uprzednio naciśniętego przycisku Reset, na pinie HALT pojawiają się 2 bardzo krótkie impulsy po czym pojawia się trzeci impuls +5 VDC, który trwa nieco krócej niż 2,5 sekundy; potem HALT pozostaje w stanie niskim. Na magistrali danych obserwuję jakieś przebiegi w trakcie trwania sygnału HALT w stanie wysokim.

3. Jeśli włożone są dwie kości pamięci do slotów nr 0 i nr 1, to (tak jak w punkcie 1), po zwolnieniu uprzednio naciśniętego przycisku Reset, na pinie HALT mikroprocesora pojawiają się 3 krótkotrwałe impulsy +5 VDC, po czym HALT pozostaje w stanie niskim (0 VDC).

We wszystkich powyżej przedstawionych przypadkach, ekran jest cały biały.

tr1x

Koledzy Atarowcy,

    mam Atari 520 STe, które nie działa.

1. Komputer podłączony jest do telewizora z wyjścia monitorowego, z wykorzystaniem sygnałów Composite i GND.

2. Obecnie odpięta jest klawiatura i stacja dyskietek (jednak po ich podłączeniu komputer i tak nie startuje).

3. Po włączeniu zasilania, widoczny jest jednolity biały ekran (żadnym bomb itp.).

4. Po naciśnięciu przycisku Reset, na moment pojawiają się poziome paski (cały ekran w naprzemiennie białe paski z czarnymi paskami), ekran staje się po chwili czarny, potem pojawiają się poziome paski, ale ciemnozielone. Po puszczeniu przycisku Reset, ekran ponownie staje się biały.

5. Zmierzyłem w kilku miejscach na płycie głównej, że jest napięcie +5 VDC. Zasilacz daje też +12 VDC.


*** CPU MC68000

6. Sprawdziłem oscyloskopem, że na pinie CLK mikroprocesora MC68000 jest 8 MHz.

7. Na pinie BERR mikroprocesora MC68000 jest przez cały czas stan wysoki. Naciśnięcie a następnie zwolnienie przycisku Reset nie powoduje, że na pinie BERR pojawia się stan niski choćby na chwilę -- na pinie BERR cały czas jest stan wysoki (+5 VDC). (Użyłem trybu "single" w oscyloskopie, żeby nie przegapić ewentualnych krótkotrwałych impulsów. Żadnym impulsów nie zaobserwowałem.)

8. Na pinie E mikroprocesora MC68000 jest przebieg prostokątny 800 kHz z wypełnieniem 40%.

9. Na pinie RESET mikroprocesora MC68000 jest stan wysoki. Jeśli naciśnie się przycisk Reset, to przez cały czas wciśnięcia przycisku Reset, na pinie RESET jest stan niski. Po zwolnieniu przycisku Reset, na pinie RESET pojawia się stan wysoki.

10. Na pinie HALT mikroprocesora MC68000 jest stan niski. Po naciśnięciu a następnie zwolnieniu przycisku Reset, na pinie HALT pojawiają się trzy impulsy, po czym HALT przechodzi do stanu niskiego i w takim pozostaje.
* W załączniku znajduje się obraz przedstawiający wspomniane impulsy pojawiające się na pinie HALT po użyciu przycisku Reset.

11. Pobieżnie przejrzałem piny A (szyna adresowa) i D (szyna danych) mikroprocesora MC68000 i raczej wszystkie są w stanie wysokim.

12. Po naciśnięciu a następnie zwolnieniu przycisku Reset, na przynajmniej niektórych pinach A (szyna adresowa) mikroprocesora MC68000 zauważyłem impulsy.
* W załączniku jest obraz przedstawiający pin A9 po zwolnieniu przycisku Reset.

13. Po naciśnięciu a następnie zwolnieniu przycisku Reset, na przynajmniej niektórych pinach D (szyna danych) mikroprocesora MC68000 zauważyłem impulsy. Przykładowo, na pinie D12, po zwolnieniu uprzednio naciśniętego przycisku Reset pojawiają się impulsy, przy czym nie są one powtarzalne -- przeprowadziłem kilka prób z przyciskiem Reset i za każdym razem otrzymałem inne przebiegi na pinie D12.
* W załączniku są dwa obrazy przedstawiające pin D12 po zwolnieniu przycisku Reset.
* Ponadto załączyłem dwa przebiegi (przy różnej podstawie czasu ustawionej w oscyloskopie), na którym przedstawiono piny D12 i HALT po zwolnieniu przycisku Reset.

14. Mikroprocesor MC68000 jest mocno ciepły. Można go utrzymać palcem, ale po jakichś 7-10 sekundach staje się to już na tyle nieprzyjemne, że chce się oderwać palec od mikroprocesora. Wydaje mi się jednak, że temperatura nie przekracza dopuszczalnej.


*** GST MCU

15. W komputerze znajduje się układ scalony GST MCU typu C302183-001. Na pinie CLK16 występuje przebieg 16 MHz. Na pinach CLK8, CLK4, CLK2, CLK0,5 występują przebiegi odpowiednio: 8 MHz, 4 MHz, 2 MHz, 0,5 MHz.

16. Na pinie BERR układu GST MCU jest stan wysoki.


Będę wdzięczny za porady dotyczące możliwych uszkodzeń i dalszej diagnostyki. Z góry dziękuję.

tr1x

Koledzy Atarowcy,

    chciałem pobawić się w programowanie na Atari Portfolio. Nie posiadam takiego komputera, dlatego chciałem skorzystać z emulatora.

    Uruchamiam DOSBox 0.74-2. Następnie uruchamiam plik "start.bat" od emulatora Atari Portfolio, który ściągnąłem stąd: http://oldcomputer.info/portables/portfolio/. Uruchamiane są pliki I4A.EXE, I60.EXE, I61.EXE, a następnie wypisywany jest komunikat "Ready to run Atari Portfolio software".

    Teraz włączam jakiś przykładowy program, który wykreśla grafikę korzystając z przerwań Int 0x10 do stawiania punktów -- działa; grafika jest wyświetlana.

    Teraz chciałem wypróbować bezpośrednią komunikację z układem HD61830 w celu szybkiego wykreślania grafiki. Wziąłem jakieś przykładowe programy -- niestety, ale nie wyświetlana jest żadna grafika.
    Chciałem zapytać, czy to ja coś źle robię, czy ten emulator Atari Portfolio nie obsługuje programów, które komunikują się z układem HD61830?
    Czy istnieje jakiś emulator Atari Portfolio na PC, który obsługuje programy, które komunikują się z układem HD61830?

Z góry dziękuję za odpowiedź
   tr1x

Koledzy Atarowcy,

    odkupię działające, w dobrym stanie wizualnym, Atari Portfolio z potrzebnymi akcesoriami, które umożliwiłyby mi wykorzystanie tego komputera do zabaw w programowanie.

Pozdrawiam
   tr1x

seban napisał/a:

Hej!

Dziękuję.

Koledzy Atarowcy,

    w książce Jana Ruszczyca "Asembler 6502", wydanie I z 2017 roku, Retronics, na stronie 117 znalazłem zdanie "Jakkolwiek istnieje wygodniejsza metoda stworzenia zbioru polskich znaków w drodze zamiany ROM na RAM pod tymi samymi adresami, to jednak nieraz przydatne mogą być takie przemieszczenia bloków dłuższych niż 256 bajtów".
    Chciałem zapytać, na czym polega metoda z zamianą ROM na RAM pod tymi samymi adresami?
    Będę wdzięczny za odnośnik do jakiegoś artykułu, w którym można o tym przeczytać, przykładowy program albo wyjaśnienie. Z góry dziękuję za pomoc.

tr1x

mono napisał/a:

Testujesz i sterujesz rejestry cienie, które są aktualizowane na przerwaniu VBLK. To powoduje, że od fizycznej zmiany stanu joysticka do aktualizacji rejestru PTRIG może minąć prawie cała ramka czyli 312 linii skanningowych (PAL). Następnie na podstawie cienia ustawiasz stan rejestru cienia dla koloru COLOR2 - zostanie on zaktualizowany dopiero przy następnym VBLK - czyli po kolejnych prawie 312 liniach skanningowych. Co więcej sterujesz COLPF2 a więc obszar tła w trybie GR.0 a więc kolor zieniany jest w ograniczonym obszarze. Więc przy Twojej metodzie pomiaru miną min 1 a max 2 ramki ekranu w reakcji na wychylenie joystickiem.

Dzięki za cenne uwagi.

mono napisał/a:

Edit: Może nie prościej, ale czy nie lepiej byłoby zamiast testować stan joysticka badać skok sygnału luminancji a element światłoczuły ustawić na górze ekranu? I mrugać wtedy ekranem co np. 1s?

To jest dobry pomysł. Zrealizuję to, a o wynikach powiadomię w tym wątku na forum.

Jedną sondą oscyloskopu podepnę się pod sygnał Composite bądź S-Video wychodzący z Atari 65XE. Na telewizory i konwerter będę wprowadzał zawsze sygnał Composite, a nie S-video, gdyż telewizor CRT, którym dysponuję ma tylko wejście Composite.
Drugą sondą oscyloskopu podepnę się pod fotorezystor, który to umieszczę przy górnej krawędzi ekranu telewizora. Na fotorezystor założę jakąś rurkę dotykającą do ekranu, aby ograniczyć mu pole widzenia do niewielkiego obszaru.
Będę sprawdzać, jakie jest opóźnienie skoku sygnału z fotorezystora w stosunku do skoku sygnału luminancji na wyjściu monitorowym w odpowiedzi na zmianę koloru tła z czarnego na białe.

I teraz pytanie o program, który posłuży do przeprowadzenia tego eksperymentu. Wstępnie wydaje mi się, że program, którego kod wstawiłem w pierwszym wpisie w tym wątku (korzystający z joysticka i operujący na rejestrach cieniach) będzie odpowiedni. Można go zmodyfikować, aby zmieniał także (albo wyłącznie -- fotorezystor będzie umieszczony przy górnej krawędzi ekranu) kolor ramki. Joystick nie będzie tu elementem, w stosunku do którego cokolwiek mierzymy, a jedynie wyzwalaczem zmiany koloru tła (można też co sekundę zmieniać kolor tła, o czym pisałeś). Jeśli dobrze rozumiem, to ponieważ w tym programie operujemy na rejestrach cieniach, to synchronizujemy się z powrotem pionowym i dzięki temu pozbywamy się problemu związanego z niepewnością, gdzie była plamka w momencie zmiany koloru tła.

Liczę na uwagi dotyczące właściwego przygotowania do powtórnego eksperymentu, za które z góry dziękuję.

Koledzy Atarowcy,

    jakiś czas temu, w tym wątku, pisałem o próbach z pewnym konwerterem S-video/Composite na HDMI. Kolega @Montezuma zainspirował mnie do sprawdzenia, jakie opóźnienie w wyświetlaniu obrazu wprowadza konwerter i telewizor. Może się bowiem okazać, że czas jaki mija od momentu ruchu joystickiem do pojawienia się na ekranie telewizora obrazu będącego odpowiedzią na ruch joysticka jest tak duży, że nie będzie dało się grać w gry zręcznościowe.Schemat układu pomiarowego

SchematStanowiska pomiarowe

Fotorezystor umieszczony był w odległości kilkunastu centymetrów od ekranu telewizora, na wysokości ok. 10 centymetrów powyżej dolnej krawędzi ekranu. Oko fotorezystora było skierowane w stronę ekranu.


Fotorezystor, przejściówka do podłączenia joysticka
Fotorezystor oraz przejściówka do podłączenia joysticka umożliwiająca podłączenie się oscyloskopem


Fotorezystor na statywie skierowany w stronę ekranu telewizora LCD
Fotorezystor na statywie skierowany w stronę ekranu telewizora LCD


Fotorezystor skierowany w stronę ekranu telewizora CRT
Fotorezystor skierowany w stronę ekranu telewizora CRT


Komputer, oscyloskopBłędy pomiarowe

Zdaję sobie sprawę, że opóźnienia zaobserwowane w wyniku pomiaru mogą być obarczone błędem. W szczególności:
1. Nie wiem, czy użyty fotorezystor ma jakieś istotne opóźnienie w zmianie rezystancji w stosunku do momentu, gdy zaczyna na niego padać światło. Może w przyszłości to sprawdzę przy użyciu oscyloskopu, fotorezystora i diody elektroluminescencyjnej.
2. Nie wiadomo, w którym miejscu była wiązka elektronów wykreślająca obraz na ekranie telewizora CRT w momencie wykonania ruchu joystickiem -- ten błąd starałem się zmniejszyć poprzez wykonanie wielokrotnych pomiarów, co umożliwia uśrednienie otrzymanych wyników.
3. Fotorezystor nie był umieszczony w dokładnie takiej samej pozycji w stosunku do ekranu telewizora CRT i LCD.
4. Nie starałem się dokładnie odczytywać wyników pomiarów z ekranu oscyloskopu. Zadowoliłem się dokładnością ok. 5-10 ms.
O ile bezwzględnym czasom opóźnienia uzyskanym w wyniku pomiarów nie można do końca ufać, to mam nadzieję, że przeprowadzone testy pozwolą poznać relacje opóźnień między telewizorem kineskopowym, telewizorem LCD (wprowadzony sygnał Composite), telewizorem LCD (z wykorzystaniem konwertera Composite->HDMI). Być może nowocześniejsze niż mój telewizory LCD wprowadzają mniejsze opóźnienie; tego nie wiem.Testowane urządzenia

1. Telewizor kineskopowy Philips typu 14PT2666/58; do telewizora wprowadzany jest sygnał Composite z komputera Atari 65XE.
2. Telewizor LCD Samsung UE32ES6100; do telewizora wprowadzany jest sygnał Composite z komputera Atari 65XE.
3. Telewizor LCD Samsung UE32ES6100 + konwerter; sygnał Composite z komputera Atari 65XE wprowadzany jest na wejście konwertera; z konwertera wyjściem HDMI wyprowadzany jest sygnał na wejście HDMI telewizora.
4. Komputer Atari 65XE, beż żadnych modyfikacji.Program testowy

Na komputerze Atari 65XE działa program, który:
1. Wyświetla czarne tło.
2. Czeka na ruch wykonany joystickiem.
3. Po ruchu wykonanym joystickiem, wyświetla białe tło.


Zmiana jasności tła, po ruchu wykonanym joystickiem (niebieski kanał oscyloskopu), jest wykrywana za pomocą fotorezystora (żółty kanał oscyloskopu).


    org $600

color2 equ $02C6
ptrig0 equ $027C
black  equ $00
white  equ $0f

main  lda #black
    sta color2
    ldx #white
loop  lda ptrig0
    bne loop
    stx color2
end   jmp end

    run main


Wyniki pomiarów

Należy zwrócić uwagę, że przebiegi dla poszczególnych układów były zdejmowane przy różnych podstawach czasu.


Telewizor CRT, do którego został wprowadzony sygnał Composite z komputera Atari
Atari 65XE -> [Composite] -> Telewizor CRT
Telewizor CRT


Telewizor LCD, do którego został wprowadzony sygnał Composite z komputera Atari
Atari 65XE -> [Composite] -> Telewizor LCD
Telewizor LCD


Telewizor LCD z konwerterem
Atari 65XE -> [Composite] -> Konwerter -> [HDMI] -> Telewizor LCD
Telewizor LCD + konwerterWnioski

Czas po jakim, od momentu ruchu joystickiem, pojawiał się obraz na ekranie testowanego telewizora CRT wynosił od 35 ms do 55 ms.
Czas po jakim, od momentu ruchu joystickiem, pojawiał się obraz na ekranie testowanego telewizora LCD wynosił od 170 ms do 210 ms.
Obraz na ekranie testowanego telewizora CRT pojawiał się nawet ok. 5 razy szybciej niż obraz na ekranie testowanego telewizora LCD.
Czy opóźnienie telewizora LCD rzędu 200 ms dyskwalifikuje go do szybkich gier zręcznościowych?

Czas po jakim, od momentu ruchu joystickiem, pojawiał się obraz na ekranie testowanego telewizora LCD z podłączonym konwerterem Composite->HDMI wynosił od 210 ms do 240 ms.
Testowany konwerter wprowadza dodatkowe opóźnienie rzędu 35 ms. Zatem chyba konwerter nie dokłada się znacznie generowanym opóźnieniem do dużego opóźnienia, które generuje telewizor LCD (w stosunku do opóźnienia generowanego przez telewizor CRT).

tr1x

Koledzy Atarowcy,

posiadam komputer Atari 65XE, bez żadnych ponadstandardowych komponentów; komputer ma system PAL. Używam "HQ audio/video cable" od Lotharka.

Poszukuję konwertera S-video i Composite na HDMI, aby móc podłączyć komputer do rzutnika albo telewizora, który ma tylko wejście HDMI.

W tym wątku pisałem o nieudanych próba z pewnym konwerterem, który najczęściej nie "łapał" obrazu z Atari, a jak już złapał, to scrolle w demach szarpały, choć sama jakość obrazu była akceptowalna.

Zakupiłem kolejny konwerter do prób. Poniżej zamieszczam kilka spostrzeżeń dotyczących obrazu uzyskiwanego przy użyciu nowego konwertera, w nadziei, że komuś się to przyda:

 • Obraz z Atari65XE->S-Video->konwerter->HDMI->telewizorLCD jest dość ostry, kolory nie posiadają przebarwień. Niebieskie tło w Basicu posiada nieco widoczny, powtarzalny wzór zygzaków na całej powierzchni -- jest on jednak o wiele mniej widoczny niż w przypadku poprzedniego konwertera i jest akceptowalny w moim odczuciu. Na niebieskim tle w Basicu było widać latające poziome zielonkawe pasy, które zlikwidowałem strojąc za pomocą potencjometru w Atari, do którego dostęp jest przez otwór na spodzie komputera. Na czarnym tle są mało widoczne granatowe pionowe, nieruchome pasy. Obraz w demie THE TOP #3 jest zadowalający -- obraz jest niezły, scroll jest płynny. Obraz w grze Ninja jest zadowalający.

 • W obrazie z Atari65XE->Composite->konwerter->HDMI->telewizorLCD wokół napisów i innych elementów graficznych dość wyraźnie widoczne są artefakty w postaci obrysów przypominających szachownicę, co może irytować. Kolory (zwłaszcza biały) mają przebarwienia. W Basicu nie jest widoczny wzór zygzaków na niebieskim tle. Nie występują latające poziome zielonkawe pasy, nawet przy nieco gorszym zestrojeniu. Obraz w demie THE TOP #3 jest zadowalający -- scroll jest płynny, białe elementy graficzne mają przebarwienia. Obraz z grze Ninja jest wyraźnie gorszy (są różne "szachownicowe" artefakty wokół elementów graficznych) niż w przypadku użycia S-video.

 • Scrolle w demach są płynne, praktycznie tak samo jak wtedy, kiedy do telewizora wprowadzany jest bezpośrednio sygnał analogowy.

 • Obraz uzyskany przy użyciu konwertera obejmuje większy obszar, jeśli na konwerterze ustawimy 1080p -- widoczne są marginesy, których nie widać wtedy, kiedy do telewizora podłączy się bezpośrednio Composite, bez użycia konwertera. Jeśli na konwerterze ustawimy 720p, to wówczas marginesy nie są widoczne, podobnie jak ma to miejsce wtedy, kiedy do telewizora podłączy się bezpośrednio Composite.

Reasumując:
W moim przypadku konwerter sprawdzi się do pracy w Basicu, grania i oglądania dem, przy użyciu S-video jako wejścia do konwertera -- obraz jest zadowalający zarówno w Basicu jak i w grach, scrolle w demach są płynne. Należy jednak pamiętać o tym, że uzyskiwana jakość obrazu nie jest tak dobra, jak przy użyciu współczesnych modyfikacji toru wideo (np. VBXE). Composite użyte jako wejście do konwertera nie daje zadowalającego obrazu i nie będę z tego korzystał (będę używał tylko S-video).

tr1X

PS1. Jeśli ktoś posiada konwerter S-video, Composite na HDMI, sprawdzony w bojach z Atari XE, to będę wdzięczny za podzielenie się namiarami na ten sprzęt.

PS2. Testowany konwerter kupiłem w listopadzie 2018 roku, w Polsce, przez internet, w cenie 195 zł + koszt przesyłki.


Obrazki:

Atari 65XE, testowany konwerter, kabel wideo od Lotharka, SIO2SD
Atari 65XE, testowany konwerter, kabel wideo od Lotharka, sio2sd


Testowany konwerter
Testowany konwerter

Testowany konwerter

Testowany konwerter

Testowany konwerter


Obraz w Basicu przy użyciu S-video (Atari65XE->S-Video->konwerter->HDMI->telewizorLCD)
Basic, S-video

Obraz w Basicu przy użyciu S-video (Atari65XE->S-Video->konwerter->HDMI->telewizorLCD)
Basic, S-video

Obraz w grze Ninja przy użyciu S-video (Atari65XE->S-Video->konwerter->HDMI->telewizorLCD)
Gra Ninja, S-video

Obraz z planszy tytułowej dema THE TOP #3 przy użyciu S-video (Atari65XE->S-Video->konwerter->HDMI->telewizorLCD)
Białe linie napisu mają jednolity kolor. W tle widać pionowe granatowe pasy.
THE TOP #3, S-video


Obraz w Basicu przy użyciu Composite (Atari65XE->Composite->konwerter->HDMI->telewizorLCD)
Basic, Composite

Obraz w Basicu przy użyciu Composite (Atari65XE->Composite->konwerter->HDMI->telewizorLCD)
Basic, Composite

Obraz w grze Ninja przy użyciu Composite (Atari65XE->Composite->konwerter->HDMI->telewizorLCD)
Gra Ninja, Composite

Obraz z planszy tytułowej dema THE TOP #3 przy użyciu Composite (Atari65XE->Composite->konwerter->HDMI->telewizorLCD)
Białe linie napisu mają przebarwienia. Tło jest bardziej jednolite niż w przypadku S-video.
THE TOP #3, Composite

Koledzy Atarowcy,

kupiłem konwerter o nazwie "Premium Composite BNC BNC/RCA S-Video to HDMI Scaler". Urządzenie chciałem wykorzystać do podłączenia Atari 65XE do odbiornika (telewizora bądź rzutnika) z wejściem HDMI.

Posiadany przeze mnie komputer Atari 65XE nie ma żadnych ponadstandardowych komponentów; komputer ma system PAL. Używam "HQ audio/video cable" od Lotharka.

Poniżej zamieszczam kilka spostrzeżeń dotyczących obrazu uzyskiwanego przy użyciu konwertera, który zakupiłem, w nadziei, że komuś się to przyda:

 1. Obraz z Atari65XE->S-Video->konwerter->HDMI->telewizorLCD jest dość ostry, kolory nie posiadają przebarwień. Niebieskie tło w Basicu posiada wyraźny, powtarzalny wzór zygzaków na całej powierzchni, który może być denerwujący.

 2. Obraz z Atari65XE->Composite->konwerter->HDMI->telewizorLCD jest mniej ostry niż z S-video, widoczne są duchy, kolory (zwłaszcza biały) posiadają przebarwienia. W Basicu nie jest widoczny wzór zygzaków.

 3. W grach nie występuje zauważalny lag między ruchami joysticka a ruchami postaci na ekranie.

 4. Scrolle w demach nie są płynne, szarpią. W przypadku bezpośredniego podłączenia (bez użycia konwertera) Composite do telewizora, scrolle są płynne. Zapewne to szarpanie jest winą konwertera, a nie żadnego przetwornika w telewizorze skojarzonego z HDMI, gdyż scroll puszczony z jakiegoś windowsowego dema z laptopa po HDMI na telewizor nie szarpał.

 5. Obraz uzyskany przy użyciu konwertera obejmuje większy obszar -- widoczne są marginesy, których nie widać wtedy, kiedy do telewizora podłączy się bezpośrednio Composite, bez użycia konwertera.

Problem z konwerterem polega na tym, że nie zawsze wyświetla on obraz z Atari 65XE na telewizorze. Jeśli przy załączaniu komputera Atari konwerter "złapie" obraz, to ten będzie już wyświetlany. Częściej jednak konwerter nie "łapie" obrazu z Atari i wówczas ekran telewizora jest czarny; przy czym konwerter pracuje, gdyż wyświetla komunikaty i swoje menu na ekranie telewizora. Odłączenie kabla S-video/Composite od konwertera, który akurat nic nie wyświetla na ekranie (bo nie "złapał" obrazu), skutkuje pojawieniem się komunikatu "No signal" (komunikat ten generuje konwerter, a nie telewizor) -- zatem konwerter widzi czy kabel z sygnałem wejściowym jest podłączony czy też nie, mimo tego, że nie "złapał" obrazu i nic nie wyświetla na ekranie telewizora. Problem występuje zarówno przy użyciu Composite jak i S-Video jako sygnałów wejściowych do konwertera. Robiłem próbę polegającą na tym, że zamiast sygnału z Atari, podawałem do konwertera sygnał Composite z odtwarzacza DVD -- konwerter wyświetlał na ekranie telewizora obraz z odtwarzacza DVD za każdym razem, bez problemów. Najwyraźniej konwerter nie radzi sobie z sygnałem generowanym przez komputer Atari 65XE.
Chciałem zapytać, jaka może być przyczyna opisanego problemu i czy można jakoś ten problem rozwiązać? Z góry dziękuję za pomoc.

tr1x

Obrazki:

Ekran Basica uzyskiwany przy użyciu Atari65XE->S-Video->konwerter->HDMI->telewizorLCD, z widocznym zygzakiem na niebieskim tle
Ekran Basica uzyskiwany przy użyciu Atari65XE-&gt;S-Video-&gt;konwerter-&gt;HDMI-&gt;telewizorLCD

Konwerter, który zakupiłem
Konwerter
Konwerter
Konwerter
Konwerter

Płytka elektroniczna konwertera
Płytka elektroniczna konwertera