BartoszP napisał/a:

dolutowanie ścieżek bezpośrednio w układzie scalonym ...

Mówiłem, że nie jestem elektronikiem, dla mnie opisywanie rzeczy mi nie znanych zbyt merytorycznie pozostaje na poziomie ogólnym, oczywiste, czyli 'dolutowanie' jest dla mnie słowem określającym 'dorobienie' odpowiednich 'ścieżek', elementów, etc. w układach scalonych. Co by tam nie było w danym układzie scalonym, dodanie jakichś elementów funkcjonalnych do układu (modyfikacja układu poprzez dodanie tego, czego tam nie ma) dla mnie oznacza po prostu 'dolutowanie', bo to druty jakieś dla mnie są, w znaczeniu elektronika (ogólnie), proste, oczywiste. Metody wykonania znają elektronicy, więc na pewno i tak wiedzą, co mam na myśli, mogąc się jedynie uśmiechać, że następny "elektronik master jakiś znawca", oczywiste.

27

(23 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

A co tam jest pd tym linkiem? Bo ja nie klikam linków nigdy, jeśli nie wiem co tam jest, oczywiste.

Można tam kliknąć i nie będzie nic brzydkiego? Traum też nie lubię, bo potem mi zostaje na zawsze, a ja jestem wrażliwy bardzo, to dlatego, oczywiste. Ktoś wie, co tam jest i czy można bez strachu tam klikać?

Na tych dopełniaczach to nie bardzo się chyba znam, to trudne jest dość, musiałbym mieć lepszą instrukcję, bardziej naprowadzającą, bo nie dam rady z tym zasobem informacji udzielonych, przepraszam, może nie jestem aż tak mądry, ale staram się, oczywiste.

28

(23 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

pancio.net napisał/a:
Smaku napisał/a:

Jednak na poważnie wolę nie dotykać tej Altirry, mam wrażenie, jakby to był wirus, albo coś. Poza tym to wrażenie "kartek lekkich", jak Windows 7, podobnie - wolę nie dotykać tego systemu...


To dziwię się, że używasz Internetu :-) Natanka pooglądaj na YT.

Zasadniczo boję się używać Internetu, każde podłączenie wtyczki, to jak trauma ostateczna, że koniec świata, to oczywiste.

Czyli to by mogło potwierdzać, że podobnie bałbym się tej Altirry. Więc akurat tutaj zgoda, to prawda, oczywiste. Koniec świata i strach kosmiczny. Czyli potwierdzono moje obawy? - nie myliłem się z wrażenia, które nigdy 100% mnie nie zawodzi?

Co to jest "Natanka na YT"?

29

(637 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

xxl napisał/a:

test na to czy to jest atari? po co? jak masz kod nie dla atari to robisz test na obecnosc procesora jakiego wymagasz :-)

Ja przykładowo zrobiłem test tego SBX, skoro mi zadziałał i to nawet pod Atari BASIC, to dla mnie kończy się temat, bo poznałem coś nowego, zobaczyłem, że działa, możliwe, że kiedyś sobie przypomnę, gdyby było to potrzebne do czegoś, lub mogło coś poprawić w programie.

Już nawet miałem pomysł przy przepisywaniu tych dużych bloków pamięci, jak zestawy znaków z ROM do RAM - zamiast przepisać wprost to samo, można dodać, albo podmienić rozkazem, żeby CPU przepisał zestawy od razu zmieniając je na jakieś inne czcionki, albo robić animacje czcionek, albo tak samo w grafice punktowej, szybkie przeliczenia dużych obszarów pamięci zamiast kilkoma rozkazami, można by jednym lub dwoma, przykładowo - takie widzę zastosowanie ewentualne tych rozkazów - z tego, co widać w opisach, czyli skomplikowane operacje jednym rozkazem - to zawsze jakoś da się wykorzystać, kiedy da się zauważyć jakieś sekwencje charakterystyczne w programie - i nagle okazuje się, że jakiś rozkaz z tych nieoficjalnych robi to samo od razu, zamiast trzema oficjalnymi, lub więcej.

To dla mnie tyle w tym temacie. Dzięki za wszystkie ciekawostki, które poznałem. Wystarcza mi. Nie przeszkadzam więcej.

==

Dodatkowo przyszła mi do głowy oczywista rzecz w sumie, że można by zrobić w drugą stronę zabawę z tymi rozkazami, że zamiast szukać jakichś sekwencji w programach "na czuja", żeby coś zamienić nieoficjalnymi, można by opisać te nieoficjalne wszystkie po kolei, jakie są w sposób sekwencji rozkazów oficjalnych - nie wiem, czy nie powtarzam czegoś, co mogło już być w tym temacie, bo to oczywisty pomysł pewnie, oczywiste, no ale dopóki moje zaciekawienie mi daje pomysły, no to tyle mogę, że napiszę, to zostanie dla innych zaciekawionych przynajmniej, hmm...

Przykładowo ten SBX, bo akurat mi zadziałał, więc skoro robi A and X i odejmuje daną, wynik zostawia w X, no to oficjalnie byłoby jakoś (mniej więcej):

LDA (do akumlatora)
AND (zrobienie and z liczbą w pamięci)
SBC (odjęcie liczby)
TAX lub podobny (z A do X)
I jeszcze znaczniki - czy same się ustawiają na oficjalnych tak samo, jak od razu tym SBX, czy trzeba dodatkowo jeszcze znaczniki poustawiać, więc kolejne rozkazy na dodatek, hmm...

Czyli jak by nie było minimum 8 do 10 cykli, żeby zrobić SBX na oficjalnych, oczywiste.

SBX ma 2 cykle, no więc...

I teraz pomysł jest oczywisty, że gdyby wszystkie nieoficjalne opisać najlepszym kodem oficjalnym, czyli standardowo, można by wszystkie istniejące programy w maszynowym przetestować po sekwencjach opisujących kody nieoficjalne i dla każdej sekwencji znalezionej podstawić jeden rozkaz nieoficjalny.

Czyli wyszedłby taki automat do przerabiania exe lub asm hurtem na to samo, ale z użyciem nieoficjalnych. Proste, oczywiste...

No tyle, co mi wpadło do głowy jako oczywiste. Może ktoś to kiedyś sprawdzi i zrobi, bo to jest jakaś zabawa przynajmniej ciekawa, tak mi się zdaje, ale mogę się mylić, oczywiste.

30

(637 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Pin napisał/a:

Np., większość efektów w demach operuje na dwóch instrukcjach: LDA, STA. Znajdź sensowne uproszczenie tej konstrukcji, oczywiste.

Zacząłem się najpierw zastanawiać nad tymi dwoma rozkazami, ale zatrzymuję się w momencie braku określenia rodzaju argumentu.

Trzeba by powiedzieć konkretnie, dla jakiej pary konkretnych (w kwestii argumentów) LDA i STA?

Ogólnie LDA to chyba ładowanie akumulatora - ale skąd wartość?

STA to z akumulatora do pamięci - tu jakoś obojętnie da się coś znaleźć, bez znaczenia, aby w pamięć.

Te nieoficjalne rozkazy robią konkretną robotę "hurtową", na konkretnych rejestrach, więc ogólnie pytać o LDA, STA, to trudno zacząć szukać zamiennika.

Hmm... pewnie któryś z tych nielegalnych robi za jednym zamachem liczbę w pamięć z pominięciem akumulatora, albo zależy, czy w A ma być liczba, czy nie?

Trzeba by pokazać konkretną parę LDA, STA - wtedy da się jakoś poszukać uproszczenia do jednego rozkazu, oczywiste.

Ogólnie nie bardzo jak zacząć, bo nie wiadomo czego szukać, oczywiste.

Też miałem wrażenie, przeglądając te nieoficjalne rozkazy, że muszą genialnie nadawać się do hurtowego przepisywania pamięci, w tym obrazu, itp. - w sposób kontrolowany, liczony, itp., czyli np. do dem, oczywiste.

Tylko teraz konkretnie trudno coś wymyślić, nie robiąc konkretnego czegoś, co chciałoby się przyspieszyć, oczywiste... trzeba mieć przykład jakiś i dopiero próbować.

A propos polskich liter do paragrafówki (w innym temacie) - problemem jest zasadniczo długi czas przepisywania zestawu znaków z ROM do RAM - trwa to ładnych kilka sekund, szczególnie w BASIC instrukcją POKE, oczywiste. Robiąc przepisanie w maszynowym, robi się indeksując po pamięci i w 3 sekundy maks CHARSET1 a nawet obydwa na raz są w RAM i polskie litery gotowe (albo cyrylica, inne, obojętne), oczywiste.

I teraz takie przepisanie w maszynowym również jednak trwa te 3 sekundy, przykładowo.

Można by tutaj szukać sposobu na użycie zamiennika - jako przykład tylko, że najpierw konkretne zadanie musi być w maszynowym => potem można spróbować poszukać metody na nieoficjalnych rozkazach, która by coś mogła przyspieszyć, albo skrócić kod programu, itp.

31

(23 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Ale śmieszne te komentarze, normalnie padłem ze śmiechu. :)

Jednak na poważnie wolę nie dotykać tej Altirry, mam wrażenie, jakby to był wirus, albo coś. Poza tym to wrażenie "kartek lekkich", jak Windows 7, podobnie - wolę nie dotykać tego systemu, bo to jakiś lekki śmieć - takie wrażenie mam. Boję się takich dziwnych aplikacji, systemów, etc., jakby wirtualnych, nie prawdziwych, hmm... zawsze wiem lepiej, czego się boję i wolę nie dotykać, oczywiste.

To podobnie, gdyby mieć jechać porządnym czołgiem z dawnych czasów, który działa i jedzie i można spokojnie jechać wiedząc, czym się jedzie, a nawet, jeśli stanie i nie jedzie, to się coś pokręci i jedzie dalej znana maszyna, której nie trzeba się bać, oczywiste.

... a z drugiej strony jakiś "nowoczesny czołg" lekki z teflony, przykładowo... nie wiadomo, czy to jest czołg, ale niby ma imitować czołg... no do takiego zasadniczo nie wsiądę i wolę z daleka, oczywiste, nawet gdyby miał najnowszej generacji wyposażenie i osiągi i specyfikacje - nawet bym lepiej wolał uciekać, aby z daleka, oczywiste... no tak już jest, życie uczy jak rozpoznawać rzeczy dobre, lub złe, oczywiste... z daleka nawet, nie musząc wiedzieć "czemu"...

32

(637 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Ja sprawdziłem ten SBX (nr rozkazu 203dec) - działa na emulatorze, z którego korzystam. Robi AND między A i X, odejmuje argument. Znaczników nie sprawdzałem. Ważne, że działa. To dla mnie coś nowego, ciekawego, bo nie znałem.

Dzięki za możliwość poznania tych ciekawostek.

Gdyby ktoś chciał, mogę zamieścić kod w Atari BASIC, który sprawdza ten SBX, czy to w ogóle działa. W BASIC działa.

33

(23 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Może niepotrzebnie się wtrącam, ale zobaczyłem temat "Problem z Altirrą" i mnie zaciekawiło trochę, bo ja osobiście absolutnie boję się tego programu, wygląda dla mnie jak coś sztucznego, chaotycznego, niestabilnego, jakieś kartki papieru, a nie aplikacja, co mówić emulator, hmm...

... chodzi o to, że w ogóle boję się dotknąć tego emulatora z jakichś powodów, ale nie wiem czemu, wrażenie mam takie tylko, a z reguły wrażenia 100% nigdy mnie nie zawodzą, oczywiste.

Czy to jest dobry emulator? Bo nawet jeśli tak, to i tak bym się bał go używać z przyczyn niewyjaśnionych -  musiałbym zbadać tę sprawę, dlaczego tak jest, hmm...

34

(637 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

@BartoszP:

BartoszP napisał/a:

Ale wydaje się, że nie wszyscy mają taką wiedzę jak Ty ...

To prawda, nie tylko wiedzę, ale i umiejętności i wszystko zawsze gotowe i proste, oczywiste. To nie kwestia "samolubstwa", tylko pedagogiki i wartości istotnych dobrych / pozytywnych, a nie odwrotnie, oczywiste.

@pawel:

No to super, to mam nadzieję, że będzie z kim i o czym pogadać czasem, a nawet coś porobić praktycznie. To bardzo istotne i nadające sens tematom i etc., oczywiste.

Kwestia "oczekiwania na pracę innych" to bardzo istotny element wspólnej zabawy, czy pracy - chodzi o robienie "fochów", że jedni rozmawiają w tematach - materiał merytoryczny gotowy, jak widać i czytać - można artykuły publikowane w nakładach tysięcy egzemplarzy realizować, w papierze nawet i w czasopismach, nie tylko w Polsce, oczywiste - i nagle przychodzi ktoś i mówi "nadal nie widzę gry" - i nigdy nie zobaczy taka osoba, to oczywiste. Musi najpierw się postarać i poprosić, uzasadnić, chcieć, być w temacie, etc. - to chyba oczywiste. Proste.

Chętnie sprawdzę te kilka rozkazów i przykładów podanych w Atari BASIC, bo moje korzyści będą:

- zabawa (przypomnienie sobie) jak się używa USR()
- sprawdzenie, jak działają w praktyce te rozkazy nieoficjalne
- porównanie tych rozkazów nieoficjalnych z oficjalnymi w kwestii "zamienników" do programów, że zamiast kilku rozkazów, można by jednym, przykładowo - i policzyć korzyści (cykle, realną wydajność programu, poprawność działania, etc.)
- określenie niestabilności rozkazów nieoficjalnych (zobaczyć co ustawia się losowo, lub nie wiadomo jak na rejestrach, na skutek wykonania rozkazu - sprawdzić co można ustawić przed wykonaniem rozkazu, żeby niestabilne stały się 100% stabilne)
- inne testy i zabawy

... aż znudzę się tematem i zostawię.

I teraz znowu ktoś przyjdzie i będzie czekał i miał fochy. No to jak w ogóle i o czym z kim? Hmm...

35

(637 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

BartoszP napisał/a:

Czekamy zatem ...

Tu na tym forum wszyscy czekają na pracę innych, oczywiste. A potem fochy, kiedy nie dostają. Ciekawe, hehe. :-)

36

(637 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

@BartoszP:

dokładnie tak. To jest ciekawe zadanie. W ramach zaciekawienia tematem muszę ciągle policzyć te cykle wspomniane, w tym przykładzie podanym wyżej, dla obu bloków.

Potem taki test w BASIC to byłoby coś, przynajmniej dałoby się zobaczyć pracę tych kodów i porównać, a nawet może określić "niestabilność" tych niektórych rozkazów - powinno być widać na rejestrach i flagach co nie działa, lub z jakiego powodu, być może da się określić, że nie są niestabilne, tylko trzeba przykładowo odpowiednio zainicjować rejestry i flagi PRZED użyciem rozkazu i rozkaz staje się stabilny, itp. - do sprawdzenia wszystko, z ciekawości, oczywiste.

Wstępnie trzeba zrobić jakiś program testowy i wrzucić w A=USR(). I jakoś to posprawdzać potem, najpierw te dwa bloki przykładowe, może być ciekawa zabawa.

Ten przykład:

sbx #$100-$10 to ciągle mi dziwnie wygląda, bo tę różnicę trzeba by zapisać jakimś innym SBA, czy coś... czyli dwa rozkazy typu SBX w sumie, hmm...

sbx ma argument #n
2 cykle, to bardzo szybkie w sumie, hmm...

Ten wcześniejszy blok ma więcej cykli, hmm...

gdyby nawet te rozkazy miały tylko po 1 cyklu:

txa
clc
adc #$10
tax

to 4 cykle, ale adc ma chyba ze 3 nawet, hmm...

No to kosmos Fast CPU 6502!

Trzeba wpisać wszystkie rozkazy w BASIC w USR() i zobaczyć wyniki i gotowe. Proste.

Plus pokazanie niestabilności niektórych rozkazów, czyli flagi i adresy i rejestry PO wykonaniu rozkazu, a potem ponownie, a potem 100 razy ten sam rozkaz i pokazać ilość różnych wyników / stanów CPU i otoczenia, dla 100 wywołań tego samego rozkazu dla tego samego stanu procesora i otoczenia PRZED wywołaniem rozkazu. Potem poszukać stanów CPU które stabilizują wywołanie dla 100% pewności tych samych wyników, czyli trzeba znaleźć taki stan CPU i otoczenia, dla których rozkazy niestabilne stają się 100% stabilne - ciekawe, czy są takie stany. No to proste, oczywiste.

@BartoszP:

Wyjaśniłem moje stanowisko w projekcie: nie jestem elektronikiem.

Wszystko, co mogę zrobić sam, to określić na które nóżki w ANTIC wchodzą impulsy dla wartości bits per pixel, mogę określić którymi nóżkami wychodzą informacje przetworzone i jak, gdzie wchodzą analogicznie na GTIA i gdzie wychodzą i jak są realizowane w postaci widocznego obrazu w trybach graficznych od IR 0 do F dla kolorów 2 lub 4 (dla danych 1 lub 2 bity dla piksela na obrazie).

Nie jestem elektronikiem, mogę wszystko zrobić logicznie i zaprogramować i zlecić do produkcji układ logiczny, oczywiste. Jednak to jest banał, którym nawet nikt się nie zajmuje, bo po co, oczywiste... - chcę mieć układy elektroniczne i widzieć ścieżki dla impulsów wspomnianych (bits per pixel) na układach ANTIC i GTIA i na płycie głównej, żeby móc dolutować (fizycznie) ścieżki dla bits per pixel 4 i 8 i mieć Atari XL/XE 16 i 256 kolor standard. Proste, oczywiste.

... tylko nie umiem sam w elektronice - wyjaśniłem na wstępie.

@BartoszP:

Dzięki, przejrzałem te linki, jakaś Sophia, VBXE i jakieś "adaptery" GTIA - wszystkie trzy rzeczy robione tam wydają się jakimiś prywatnymi przeróbkami na różne sposoby zmyślane sobie przez autorów tych projektów / przeróbek, czyli to nie jest w standardach architektury XL/XE. Można równie dobrze podłączyć procesor graficzny i dodatkowy RAM i ROM pod parę układów GTIA i ANTIC i zrobić 4D funkcje, avi, inne filmy, grafiki, blittery, strumienie na POKEy-a, RAM DISK, HD, DD, video In/Out w dowolnych rozdzielczościach od CGA do HDMI, etc. - 100% bez znaczenia, klika się i gotowe, oczywiste, a już na pewno przy pracy typu "emulatory" - tu w ogóle nie ma tematu nawet, oczywiste.

Tak więc dzięki, widać, że przynajmniej ktoś coś dłubie czasem dla zabawy własnej, fajnie, ktoś zna trochę układy i tematy przynajmniej, to cenne, oczywiste.

Dzięki tym linkom do Sophia, VBXE i jakieś inne "adaptery GTIA" - widać, że to nie ten temat, czyli <RETURN> - jak w opisie projektu tutaj, powyżej / wcześniej - trzeba pokazać przebieg bits per pixel na elektronicznych układach dla standard ANTIC / GTIA, potem pokazać ścieżki na płycie głównej dla tych impulsów, żeby w efekcie końcowym zrealizować modyfikację na ANTIC, na GTIA i na płycie głównej, żeby w Atari BASIC instrukcja:

GRAPHICS nr_trybu_gr

mogła ustawić wszystkie standardowe tryby tekstowe i graficzne od IR 0 do IR F, a na dodatek te same powtórzone tryby IR 0 do F na drugiej pozycji w bajcie nr_trybu_gr - dla bits per pixel 4 i 8.

Proste. Tylko trzeba to znaleźć i dolutować, nic więcej, oczywiste. Taki byłby cel, żeby mieć GRAPHICS dla trybów 16 kolor i 256 kolor, a nie tylko 2 i 4 kolory (z analogiczną redukcją jak dla standardowych trybów - w zależności od trybu, odcienie na rozszerzonych trybach GTIA, itp - musi być standardowo, czyli jedynie możliwie, nie inaczej, oczywiste).

39

(637 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

tebe napisał/a:

gdyby tak jeszcze był program do detekcji działania takowych rozkazów, stosowny komunikat mógłby oszczędzić nerwów i skierować na właściwe tory

Taki program to pewnie prosta rzecz, kilkanaście linii kodu, bez względu na procesor, ogólny kod jest zawsze taki sam, dedykuje się tylko pod konkretne zestawy rozkazów do sprawdzenia, oczywiste.

Wystarczy zapuścić te rozkazy po liście w zakresie testu wymiernego i gotowe, oczywiste.

40

(76 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@pawel:

pawel napisał/a:

Jak na razie gry jak nie było tak nie ma - oprócz jakiegoś lekkiego wstępu.

I teraz widać jasno, jak pokazać coś, co jest i widać, żeby ktoś zobaczył i mógł nie twierdzić jakichś nieprawdziwości, jakby z kosmosu, 100% false.

Czy kod na wstępie tego tematu jest widoczny? Gra jest 100% gotowa i działająca.

Trzeba by tak w kółko, non-stop i ponownie to samo wskazywać. Może to nie jest problem logiki, rozumu, tylko wzroku? Jak pomóc osobom spoza zakresu rozumu? Staram się pomóc. Jakie byłoby możliwe poszukiwanie optymalnych metod znalezienia metod pomagania osobom bezrozumnym, lub niewidomym?

Staram się pomóc ułomnym, lub inwalidom, oczywiste. Nic więcej, jedynie z dobrych intencji, oczywiste.

Jak mogę pomóc? - chodzi o problemy wzorku, czy rozumu, czy umiejętności czytania, etc.? Należy określić dolegliwości. Postaram się znaleźć sposób, żeby pomóc.

@gorgh:

Tak, chodziłoby o bardzo prostą modyfikację, a nawet oczywistą dla każdego, w sumie, która powinna dać efekt 16 i 256 kolorów w standardzie architektury Atari XL/XE, w tym układów ANTIC i GTIA, tj.:

Bits per pixel w standardowych ANTIC i GTIA są tylko w wartościach 2 i 1 (jak podaje dokumentacja inżynierska firmy Atari Inc. do układów).

Chodziłoby tylko o prosta modyfikację układów, żeby ANTIC i GTIA przetwarzały prosto, analogicznie, jak 2 i 1, również wartości 4 i 8.
Wtedy dla 4 bits per pixel mamy 16 kolorów na bajt danych dla układów ANTIC i GTIA, a dla 8 bits per pixel, mamy cały bajt danych, czyli 256 kolorów.

I tylko tyle bym chciał zobaczyć działające na realnie wyprodukowanych układach ANTIC i GTIA, ale nie na emulatorach, bo na emulatorach to kogo interesuje jak co jest emulowane, ważne, żeby był efekt spodziewany, oczywiste.

@Cobol:

A propos co wyżej powiedziane o emulatorach, raczej jedno nie ma się do drugiego w jakiejkolwiek możliwej logice standardowej, w tym odwzorowanie impulsów elektrycznych, ścieżek, itp., etc., oczywiste (relacja pracy układów ANTIC i GTIA oraz ich emulacji jakichkolwiek).

Właśnie nie jestem elektronikiem, i chciałbym zobaczyć, jak opisałem we wstępie projektu (w opisie projektu) - jak działa przetwarzanie bits per pixel na układach elektronicznych, a nie emulowanych, lub jakichkolwiek, bo to (jak wyżej wspomniano) ma się 100% nijak jedno do drugiego, oczywiste.

42

(637 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

tebe napisał/a:

jeśli ktoś chce dotrzeć do jak najszerszej grupy odbiorców, tworzy pod najmniejszy wspólny mianownik, wtedy wszyscy są happy

Tak, to zasada ogólna, zawsze prawdziwa, oczywiste.

Pamiętam, że programując kiedyś jakieś prace w szkole na zaliczenie na PC, w Turbo Pascal 5.5, też bałem się, że dyskietka z programem zaniesiona do szkoły, albo oddana prowadzącemu do sprawdzenia - może zawierać program exe lub pas, przykładowo, który jest przecież przetestowany przeze mnie i wszystko działa idealnie, ale jednak... strach, że "u kogoś nie pójdzie", oczywiste... - stąd najprostsze programy z użyciem standardowych instrukcji, zawsze w miarę muszą zadziałać, oczywiste, ale kiedy zaczyna się używać adresów pamięci, odwołań do BIOS, przerwania w jakichś miejscach, wywoływane w sposób, który nie do końca jest stabilny, etc. - wystarczy uruchomić taki program na innym kompie i zasadniczo "na pewno" nie ma szans zadziałać, oczywiste. Jeśli już robić niestandardowe rzeczy, to jedynie na standardach, czyli na "wspólnym mianowniku", oczywiste. Np. programując coś w Super VGA, lepiej na VESA, niż na konkretną kartę VGA, bo na pewno nie pójdzie u kogoś innego, kto ma inną VGA, chociaż może się udać i pójdzie.


Jak napisał @XXl:

"teraz mozna korzystac ze 100% pewnoscia :-)"

Tak, jest to możliwe... prawdziwość stwierdzenia / tezy waha się w zakresie prawdopodobieństwa od 0 do 100%. Pewność 1. Oczywiste.

@Cobol:

Dzięki za informację, bo to właśnie dla mnie istotne, czy ktokolwiek w Polsce umiałby samodzielnie wyprodukować "z niczego", "od zera", czyli tylko na podstawie dokumentacji technicznej, układ ANTIC i GTIA.

Jeśli ktoś potrafi sam zrobić działające ANTIC i GTIA, to jest to już sukces, w sensie istnienia osoby, która by umiała, no bo kto by umiał?, oczywiste.

Skoro ktoś by umiał, wtedy tylko interesuje mnie to, co na wstępie, żeby pokazać gdzie bits per pixel są przetwarzane przez układy (kompletne przejście tych impulsów odpowiedzialnych za te wartości przez ANTIC i GTIA).

I wtedy dopiero ciąg dalszy.

Dzięki. Przejrzę po weekendzie.

44

(76 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

OK.

- polskie znaki mnie akurat interesują również, bo musiałbym sobie przypomnieć i zrobić, więc ten punkt OK - do zrobienia - będzie blok do inicjalizacji polskich liter, sam jestem ciekaw ile to zajmie, to będzie zrobione dla mojej radości własnej, oczywiste

- 64 paragrafy będą, ale mój warunek: zainteresowani grą muszą napisać od siebie, jakie paragrafy ich interesują i dać przykłady, pomysły, np.: chodzenie po lesie i zbieranie monet, knajpa z piciem piwa, palenie ziół i co z tego wynika, przygody w chatce, podziemia w lesie, inne labirynty, etc. - kto ma pomysł na jakiś paragraf, to żeby powiedział / napisał - i wtedy doklepię - aż zbierze się 64 paragrafy i będzie gotowe

Zasugerowałem się jakąś wypowiedzią, chyba @Cobol, żeby zrobić grę wspólnie, stąd dalsze rozmowy trochę inaczej wyglądają, niż na początku. Uważam to za wspólne robienie gry, przynajmniej w podziale, że ja koduję, inni maja życzenia, jeśli nikt nie ma ochoty kodować bloków, które by chciał dodać do gry.

- BAS, ATR, itp - to każdy umie sam, tak, jak polskie litery i wszystko w sumie, oczywiste - dlatego pytam o uzasadnienie, dlaczego ktokolwiek miałby czekać na moją pracę - jak to wyjaśnić?

Ktoś wyżej dobrze uzasadnił, że "zagrałbym w cokolwiek nowego" - czyli ktoś po prostu by sobie pograł w jakąś nową grę - to jest genialne uzasadnienie, oczywiste. Tylko że za chwilę napisał "dajmy se spokój", no więc jak można traktować osobę poważnie, oczywiste.

OK.

Dla formalności, żeby nikt potem nie marudził, czy coś, jakoś z czasem doklepie się te paragrafy, żeby było 64. Widać to ważne dla niektórych, no to OK.

Polskie litery - możliwe, że nie każdy umie, no to będzie kod w BASIC dla wszystkich i przynajmniej ktoś skorzysta może. Czyli OK.

Hmm... no to OK.

Etapami będzie się doklepywało... kod zawsze otwarty, będzie widać...

45

(76 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Informacja jeszcze prościej wyłożona (dla niektórych zainteresowanych tym wątkiem):

- gra jest gotowa, działająca, jak widać i czytać, każdy może sobie zagrać
- wymagań własnych nikt nie potrafi określić, lub nie ma ochoty, czyli zainteresowanych grą nie ma

Czyli dopóki nie pojawią się konkretne życzenia, co kto by chciał w tej grze na danym etapie kodu, no to gotowe, READY czyli.

Staram się powtarzać te same informacje w różnych konfiguracjach / kodach tych samych informacji, aż będą przetworzone przez rozumy niektórych osób jako zrozumiane, hmm... nie proste, jak widać, oczywiste...

Aktualnie można sobie życzyć, to dopiszę, kto co by chciał, ale jak wcześniej:

- uzasadnienie jakieś
- konkretnie powiedzieć, np. "ja poproszę polskie litery, bo nie wiem, jak się je robi w BASIC" - i wtedy dam blok do polskich liter, może być cyrylica, oczywiste..., albo "ja poproszę grafiki lokacji" - wtedy dorobię i gotowe, "ja poproszę nowy paragraf, ten o knajpie i kupowaniu piwa i piciu lub rzyganiu" - wtedy dorobię, etc.

Czy jasno wyjaśniam ciągle to samo, non stop?

Jak przekazać informację prostą, żeby była zrozumiana przez odbiorców? Hmm... - to problem, jak praca z ułomnymi, ciekawe... hmm... nowe doświadczenia dla mnie...

@Cyprian:

Dzięki. To genialny początek. Od razu na gotowe.

Zamieszczę sobie tutaj to, co istotne na razie dla mnie:

GTIA

view-source:http://atariage.com/forums/uploads/monthly_08_2011/post-6585-0-67809500-1314059679.jpg

ANTIC

view-source:http://atariage.com/forums/uploads/monthly_11_2010/post-6585-129022995006.jpg

Genialna rzecz na wstępie. Teraz dopiero można coś dalej, super.

Dzięki wielkie. Czuję się zobowiązany, żeby też pomóc w razie czego jakimś linkiem.

Jak to obczaję, będę wiedział, czego szukam dalej... dzienks.

Docelowo: trzeba by dolutować, albo rozlutować kilka ścieżek i mieć inny układ (funkcjonalnie) współpracujących zmodyfikowanych układów ANTIC+GTIA.

Etapami...

====

O co chodzi konkretnie w projekcie:

Na Atariki, przykładowo, można znaleźć w tabelce opis trybów graficznych ANTIC:

http://krap.pl/mirrorz/atari/homepage.n … isplay.htm

Memory Map Display Modes - Bits per pixel:

2 1 2 1 1 2 2 1

po kolei dla trybów IR od 8 do F.

Należałoby znaleźć na układzie ANTIC miejsce na schemacie, gdzie obsługiwane są te wartości 2 lub 1 - prześledzić całą drogę wartości 2 lub 1 (bits per pixel) na układzie ANTIC od miejsca, gdzie jest pobrana wartość / lub ustawiona flaga wartości do / w układu / układzie, do miejsca, gdzie wychodzą efekty przetworzenia tych wartości dla GTIA.

Potem droga tych wartości w układzie GTIA, analogicznie do ANTIC.

Po znalezieniu i pokazaniu konkretnie na schematach ANTIC i potem GTIA - byłby to gotowy etap projektu.

Potem następny etap. Nie wcześniej.

47

(637 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

O, tu jest genialny przykład jakiś, na początku tego tematu znalazłem. Jeśli to jest prawdą, to super rzecz jakaś musi być.

Ciekawe, czy to działa w realu? Ktoś to sprawdzał?

xxl napisał/a:

czyli w tym przypadku kod:

        txa
        clc
        adc #$10
        tax

mozna zastapic rozkazem:

        sbx #$100-$10

Aż sobie sprawdzę i policzę, z ciekawości, liczbę cykli, chyba, że ktoś już liczył.

Ciekawi mnie:

- liczba cykli dla pierwszego bloku rozkazów
- liczba cykli dla drugiego bloku rozkazów

Asemblerowo takie odejmowanie, to chyba formalnie oszukuje trochę, czy nie? Jak się robi odejmowanie przy sbx? Hmm...

OK. Muszę to sprawdzić i dokładnie opisać i zaspokoję ciekawość tematem, czad.

[zapytania przeniesione z innych tematów dot. ANTIC i GTIA]:

Zapytanie 1:

Przepraszam, że przeszkadzam chwilowo zapytaniem, i to w podobnym temacie a propos GTIA lub ANTIC - szukam kogokolwiek, kto umiałby wskazać na układach GTIA i ANTIC (schematy elektroniczne - dokumentacja inżynierska Atari Inc) elementy elektroniczne, ścieżki, etc. - odpowiedzialne za dane, konkretne funkcje układów. Przykładowo 'tu' realizuje się czytanie Display Listy, 'tu' rozpoznanie bajtu z danymi, 'tu' tryb graficzny, etc. - żeby ktoś to umiał pokazać na schemacie, gdzie, który fragment (przynajmniej) układu robi co w kwestii funkcji logicznych, jak wyżej w przykładach.

Zapytanie 2:

Cześć, chciałbym zapytać, czy ktoś na forum lub gdziekolwiek w Polsce, zna układy ANTIC i GTIA od strony elektronicznej, żeby rozumieć układy / schematy z dokumentacji technicznej, a co za tym idzie potrafiłby wskazać elementy na schemacie, odpowiedzialne za dane funkcje układów?

Nie wiem, czy w dobrym temacie piszę, ale jakoś staram się zacząć poszukiwania, jak wyżej.

Cel poszukiwań (jak w zapytaniach 1 i 2):

- chodziłoby o profesjonalne (świadome zawodowo) rozrysowanie techniczne drobnych elementów / fragmentów układów ANTIC i GTIA w modyfikacjach zaimplementowanych w sposób logiczny - żeby modyfikacje mogły zostać zrealizowane praktycznie w układach ww.

Jeśli nie znajdzie się żadna osoba w Polsce, która rozumie układy ANTIC i GTIA w opisach technicznych (elektronicznych, niekoniecznie logicznych-funkcjonalnych), to przynajmniej ktokolwiek, kto cokolwiek by umiał rozumieć na schematach ww. układów. Nie jestem elektronikiem, dlatego szukam kogoś obeznanego w zawodzie.

49

(76 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@pancio.net:

Czytam życzenia / wymagania określone i cieszę się, że ktoś konkretnie pisze nareszcie, od siebie i nagle "to żart" i gruz czyli... w końcu trzeba by się określić, bo najpierw piękne wymagania, gotowe, do zrobienia i nagle "to żart". Więc znowu: odpada, oczywiste.

Uzasadnienie przynajmniej dobre, ciekawe, warte mojej zabawy i klepania dalej tej gry dla własnej radości w ramach hobby i zabaw, oczywiste.

Obawy znowu trudno mi jest wpisać w specyfikację - jak mam obawy dopisać i uwzględnić przy realizowaniu gry?

I ponownie: czy życzenia są żartem, czy "dajmy se spokój", jak pogodzić logikę wykluczającą się wewnętrznie?

Prosiłbym o wyjście z zakresu nie logiki i wtedy można rozmawiać logicznie, oczywiste...

50

(76 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Na tym etapie projektu podsumowując, co jest:

- specyfikacja proponowana przeze mnie jest przykładową, możliwą do zrealizowania w postaci gotowego programu
- należy określić kto oczekuje na grę, kto jest zainteresowany i czym konkretnie (polskimi znakami, ilością paragrafów, grafikami lokacji, inne dodatki, etc.)
- moje warunki były wpisane i są dostępne w tym wątku, m.in. nie trze płacić, więc w ramach zabawy i hobby gra może być jak się komu podoba i jak kto zaproponuje - na byle kiedy, czyli w wolnym czasie i jeśli będę miał ochotę, oczywiste

Teraz należy wskazać kto chciałby co, konkretnie, czyli kto ma ochotę się uczyć i poznawać, a kto chciałby dla własnej zabawy, etc. - warto określić powód chcenia, lub oczekiwania na cokolwiek, żeby było jasne, oczywiste.

@gorgh:

Prawda, ładnie napisane i jest to prawdą. Dzięki. A propos określenia "geniusz" - być może to słowo określa prostotę i oczywistość prostą, rozumną, działającą realnie i sprawnie i dobrze. Hmm... jeśli to, co jest dostępne ode mnie komuś się przyda, to cieszę się. Bardzo proszę. Można sobie używać, za darmo, oczywiste... nigdy nie pokazuję i nie namawiam nikogo do czegoś, co by mogło być 'należne', oczywiste. Człowiek nie ma prawa wskazywać nikomu i niczemu, co ktoś lub coś inne by musiał lub musiało, oczywiste. Ja jedynie pokazuję przykłady, brońcie bogowie, żeby kogokolwiek namawiać do czegokolwiek, co by "należało", oczywiste... oznaczałoby to ostateczne przestępstwo, oczywiste. To raczej tylko pokazanie możliwych dróg, ale na pewno nie "należy", ale być może można, chociaż nie wiadomo, oczywiste... jak by nie było, drogi pokazane jako przykłady i tylko i jedynie, oczywiste... czy bezpieczne, czy dobre, czy nie, tego nie mogę gwarantować ani brać odpowiedzialności, próbując wskazywać innym, nie dajcie bogowie wskazywać jako "należne", oczywiste...