1

(80 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

A no tak, MMU to też ustawienia cache. No to faktycznie ma więcej zastosowań niż założyłem.

2

(80 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Cyprian napisał/a:

Czyli 060 bez mmu dziala pod TOS 4.04?

Ja tam się nie znam, ale na mój rozum TOS jest na tyle elementarny, że nie dotyka MMU. Nie wydaje mi się, żeby jakiekolwiek demo miało też czerpać korzyści z MMU. Ja teoretycznie rozkminiałem, że można byłoby pamięć sobie w demku przemapować, żeby w pierwszych 64k mieć jakąś fajną tablicę, ale to by coś dało na 68000 a nie na 68060

3

(427 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

13 minut wczytywania Bring Back the Eighties? luzik :)
Nawet na Loście miało być wczytywane, ale coś technicznie poszło nie tak.

4

(427 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

xxl napisał/a:

nie da sie tych postaw pogodzic, jedna wyklucza druga, jak mialby wygladac kompromis? nie wiem.

No hmm... a co powiesz na kompromis, który może brzmieć: Program działa na komputerze z fabrycznymi ograniczeniami oraz na komputerze z rozszerzeniami sprzętowymi? Myślałem nad tym całą minutę.

5

(427 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

Dla wszystkich niezorientowanych, świętą księgą w umyśle kolegi XXLa jest "Mapping The Atari" Ian Chadwicka, a w niej czytamy:

Mapping the Atari napisał/a:

Locations 53280 to 53503 ($D020 to $D0FF) are repeats of locations
53248 to 53279 ($D000 to $D01F). You can't use any of the repeated
locations; consider them "filler." They maybe used for other purposes
in any Atari OS upgrade.

Czyli w GTIA nie można używać shadowów, bo to fillery

Mapping the Atari napisał/a:

Locations 54020 to 54271 ($D304 to $D3FF) are repeats of locations
54016 to 54019 ($D300 to $D303).

W PIA jest mowa o powtórzonych komórkach, ale nie są oznaczone jako fillery, nie ma tego słowa, czyli znaczy, że są oficjalnie udokumentowane

Mapping the Atari napisał/a:

Locations 54288 to 54303 ($D410 to $D41F) are repeats of locations
54272 to 54287 ($D400 to $D40F).

Sytuacja ANTICa jest taka sama jak PIA.

Sytuacja POKEYa jest nieustalona.

6

(26 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Ja nie wiem czy ktokolwiek z NG będzie, póki co jestem sam, więc proszę mnie gdzieś tam dokwaterować.

7

(427 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

@perinoid - wystarczy że zapisy w shadowy będą zapamiętywane, a zmiana banku nastąpi dopiero podczas zapisu do $D301 - uwzględniając zawartość shadowów.

Tak działa wiele rejestrów 16-bitowych w 8-bitowej maszynie (np w Lynksie). Zapis LSB tylko zapamiętuje wartość, a akcja jest przy zapisie MSB.

Tylko pancernie pakuj, bo ten plastik przy byle pyknięciu pęka.

9

(26 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Malunek malunkiem, ale proporcje są zbyt bliskie do prototypu, żeby to miał być przypadek. Pewnie za wzór zostało wzięte jakieś zdjęcie 130 XE, które akurat było prototypem. No i oczywiście nic nie sugeruje że takie trafiały do Pewexu - w końcu to tylko reklama.

10

(26 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Na ostatniej stronie Komputera, który teraz jest licytowany też jest ta obudowa w reklamie stotrzydziestki z Pewexu. Nigdy wcześniej na to nie zwróciłem uwagi, a teraz okazuje się, że widać ją częściej niż można było się tego spodziewać.

11

(427 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

Lizard napisał/a:

Dopóki nie musi chłodzić go wiatrakiem i radiatorem to jest ok.

Atari nie chciało aktywnego chłodzenia?

12

(427 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

@prz Czujesz się zagubiony w niuansach, bo rozbijamy się o semantykę. Podział na standardowe atari i dopalone atari jest od zawsze. Żadne demo na VBXE czy na Rapidusa czy cokolwiek niestandardowego nie startowało w demo compo. Jedynym śliskim tematem jest zainstalowany RAM, bo skoro atari przewidziało naturalnie rozszerzalny sposob na adresowanie dodatkowej pamięci to opory przed jej zwiększaniem nie są zbyt duże. Fabrycznie było dodatkowe 64 kB. Już w epoce świetności tego sprzętu ludzie lutowali sobie 256 czy nawet 512. Teraz za "standardowe" zdaje się uznawać 1024. I to jedyny niuans.

13

(427 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

Bober napisał/a:

Kto chce to użyje, kto nie chce to nie. Ot i cała dysputa.

Nie wiem jak inni, ale ja podzielam stanowisko Menscha i nie mam nic przeciwko używaniu "niezagospodarowanych kodów rozkazów". Nawet uważam, że w bardzo ciasnej pętli gdy gonimy za plamką i mamy te kilka cykli na ustawienie jakiegoś rejestru kolorów, to zmieszczenie się dzięki nieudokumentowanej instrukcji jest chwalebne.
Śmieszy mnie tylko krucjata XXLa, że "atari tak chciało", podczas gdy akurat tak im wyszło i jak wiemy z cytatu Menscha odnośnie 6502 mieli w dupie co wyszło. Śmieszy mnie też trzymanie się zwrotu "konsekwencja uproszczeń" zamiast "przypadek", zupełnie jakbyśmy mieli do czynienia z boską interwencją. Ja po prostu jestem z tych, że jak bomba spadnie na twój dom, a nie dom sąsiada, to tracisz dom przez przypadek, a nie w konsekwencji tego, że "Bóg tak chciał". Jedyne co mi przychodzi do głowy, że kolega używający takich zwrotów myli przypadek z losowością.

14

(427 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

xxl napisał/a:

te niestabilne tez nie dzialaja losowo... ech

sorka ale to nie jest lapanie za slowka tylko nie znasz tematu...

W istocie. Nie znam tematu. Opieram się tylko na istniejących opracowaniach:

ANE (XAA)
* AND X + AND oper

Highly unstable, do not use.
A base value in A is determined based on the contets of A and a constant, which may be typically $00, $ff, $ee, etc. The value of this constant depends on temerature, the chip series, and maybe other factors, as well.
In order to eliminate these uncertaincies from the equation, use either 0 as the operand or a value of $FF in the accumulator.

(A OR CONST) AND X AND oper -> A

15

(427 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

xxl napisał/a:

czyli nie jest zupelnie przypadkowe ani nawet przypadkowe

No tak. Losowe działanie tych niestabilnych też jest konsekwencją uproszczeń i nie ma nic z przypadkowości. Nie ma jak dyskusja polegająca na łapaniu za słówka...

16

(427 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

Żeby być merytorycznym, kolega Zbyti, który "zapomniał hasła", podrzucił mi ciekawy cytat z Menscha:

Mensch napisał/a:

So what happens here, is if you say everything you need is in 8-bit quantity, for 256 different instructions. So if you look at the opcode table of the 6502, you’ll see there’s a lot of “not used” opcodes. And the reason why some people call them… what’s the thing is... unusual operations, “illegal opcodes.” The reason for illegal opcodes, is we didn’t care what the opcodes did, we only cared what the ones that we wanted, would do. So if you put in a non-defined opcode, that some people have found, we never looked at it. We have… I have never specifically looked at, what the other opcodes would do on the 6502; the original. Because it wasn’t part of the design. If the opcode that you want works, that’s all that was required. So if somebody tested some of these other weird opcodes, you go “oh, so it decrements both the index-register and also the accumulator at the same time or whatever. Well, that’s interesting.” We didn’t know what it did, because we didn’t care about what it did.

Well, we never thought of them as illegal opcodes. They were called unused opcodes in the way we thought of it. So we weren’t using those opcodes. So they weren’t illegal. You can do whatever you want with them, but we weren’t going to tell you what they did, because we didn’t care what they did. So it’s not illegal. You’re just using it because you want to use it. So those were fun facts. What does this other opcode do? But look at the 65C02. Because I knew people were curious about those things.

17

(427 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

No to mnie w takim razie dziwi, jak radzisz sobie w życiu z faktem, że w instrukcji obsługi do śrubokrętu nie dokumentuje się funkcji wydłubywanie sobie oczu ;)

18

(427 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

xxl napisał/a:

wlasciwie to nie. przykladem jest kod A2 czyli zwkly LDX ZP :-)

Znam tabelkę. Wiem co jest pod $A2 i LDX ZP nie jest przykładem, tylko wyjątkiem i to jedynym w tej kolumnie, który "oprogramowali". Nie napisałem, że wszystkie $X2, więc nie wiem w sumie co ta uwaga wnosi merytorycznego, poza tym, żeby wsadzić szpilkę, co jest chyba jedyną rzeczą, którą potrafisz.


xxl napisał/a:
laoo/ng napisał/a:

Powiedz mi zatem jaki byłby sens dokumentować coś takiego, co zostało zauważone a jest zupełnie przypadkowe i raz robi coś śmiesznego, a raz zawiesza procesor?

jak wyzej.

Ale, że co jak wyżej? Sugerujesz, że LDX ZP jest przypadkowy i akurat to zauważyli i udokumentowali?

19

(427 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

@Perinoid Aż trudno uwierzyć, że Ty się serio pytasz. Przecież to klasyczne "undefined behavior". Projektanci 6502 założyli sobie zestaw operacji jakie ma wykonywać. Nie zajmował on całej przestrzeni opkodów, więc część jest niezagospodarowana i robi coś co akurat w krzemie wyszło. A gdy ktoś nie zrobi czegoś w krzemie świadomie, to robią się przeróżne rzeczy od niczego, przez rzeczy niegroźne, aż to zawieszenia procesora. Weźmy na tapetę taki klasyczny przykład: Rozkazy LDA i LDX trybu zerostronicowego mają odpowiednio opcody $A5 i $A6. Binarnie jest to:

10100101 LDA
10100110 LDX

Różnią się dwoma najmłodszymi bitami. Można zatem domniemać, że zapalenie bitu 0 rozkazuje ładowanie do akumulatora a bitu 1 ładowanie do rejestru X. A co się stanie jak oba będą zapalone?

10100111 LAX

Zrobi się nam rozkaz LAX, który ładuje i do akumulatora i do rejestru X. I to jest najmilszy przypadek co się dzieje, jak się użyje czegoś niezdefiniowanego, bo np. opkody z $X2 na końcu nie zatrzymują licznika cyklów rozkazu i po siódmym spada z rowerka bez załadowania następnego i mamy zwiechę.

Powiedz mi zatem jaki byłby sens dokumentować coś takiego, co zostało zauważone a jest zupełnie przypadkowe i raz robi coś śmiesznego, a raz zawiesza procesor? Poza takim oczywiście, że przyszłe rewizje procesora nie mogłyby w tym miejscu zrobić czegoś innego? Bo tak się składa, że dokładnie to się działo. Np w miejscy omawianego LAX pod kod $A7 w 65SC02 nie ma nic, ale zadbano żeby tam był 1-cyklowy NOP, w WDC 65C02 jest SMB2 zp (ustawienie 2 bitu komórki na stronie zerowej), a w 65c816 jest tam LDA [d] (załadowanie akumulatora pośrednie 24-bitowe).

Więc reasumując to nie jest tak, że ktoś uznał te opkody za niegodne, tylko że nikt nie wpadł na szalony pomysł, żeby poświęcić czas na analizę co im tam przypadkiem wyszło i udokumentowanie tego, bo szczerze to byłoby głupie i zamknęło by drogę do rozwoju dla rodziny 6502.

20

(427 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

Cholera, double-post.

21

(427 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

xxl napisał/a:

jeszcze apple, oric, bbc, commodore :)


No już nie przesadzaj. Z tego co czytam, Tylko BBC Master i Apple IIc / IIgs miało pochodny procesor. Reszta to vanilla 6502. Więc czekamy.

22

(427 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

Hmm... Odciąłbyś tylko Lynxa i SNESa. Cała reszta ma 6502 z nielegalami. Wg mnie opłacałoby się ich poświęcić dla większej wydajności.

Poza tym, jak ktoś ma podrabianego 6502, zawsze może użyć mniej wydajnej wersji.

23

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Jak ktoś liczy sobie w funtach, to zwykle tak wychodzi, że to nie są ceny na nasze kieszenie.

No a z pozytywnych aspektów - bardzo fajne jest to, że można kupić torbę na Falcona i trzymać tam ST. Nikt tego nie weryfikuje ;)

24

(24 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Zazdroszczę. Pierwszy raz na party jest się tylko raz :)

25

(18 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

I weź tu prowadź merytoryczną dyskusję na tym forum ;)