1,051

(43 odpowiedzi, napisanych Zloty)

A pamiętacie spectrumowe demko "whole" by noby z ostatniego Forevera? Na fali przypomnień zaciekawiło mnie jak to wygląda w całości :)

1,052

(17 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Nieskompresowana klatka w pełnym PALu zajmuje 864 kB. Przy 25 fps mamy 21 MB/s. Prawdopodomieństwo, że żadna klatka nie zostanie zdropowana przy takiej prędkości (a bo windows zachce skorzystać akurat z dysku) jest prawie zerowe. Poza tym godzina zajmie 76 GB.  Przy kompresji M-JPEG przy 95% jakości (gołym okiem nie rozróżnialne :P) klatka ma srednio 260 kB.

1,053

(273 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

dely: to nie dopasowywanie, tylko uruchamianie częściowo gotowego programu. Jak zaimplementuje wszystkie legalne, to i tak nie będzi koniec, bo z80 ma chyba z setke nielegali, których ktoś kiedyś może użył, więc pisać można w nieskończoność.

1,054

(17 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Karta TV daje tylko goły sygnał tak samo jak kamerki internetowe. Co zrobi z nim program, którego użyjesz, to już zależy od programu. Taki Ulead polecany przez Delyego pewnie od razu kompresuje do MPEG, bo bez kompresji do dyski się nie wyrobią ze zgrywaniem. A kartę (chyba Delyego) masz chociażby <kryptoreklama>tu</kryptoreklama>

1,055

(17 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Hardware to najprostsza karta TV (np ja używam prolinka z chipem Conexant 878 i nie narzekam, ale może znajdzie się ktoś, kto stwierdzi, że jakieś inne dają lepszą jakość. Ja tam nie wiem :P). Z softem jest bardzo różnie. Do zgrywania można użyć kombajna w stylu pinacle studio albo jakiejś pchełki. Ja jestem zadowolony z Media Player Classic. Ma porządne opcje zgrywania i robi to całkiem pewnie. Codec do capturowania polecam Morgan M-JPEG Codec V3 - szybki, dobra jakość i potem przy obróbce bardzo wygodny. Do obróbki VirtualDub. Nie mam tylko zdania odnośnie kodowania do MPEG, bo nigdy nie robiłem, więc tu nie pomogę, ale jakieś pinacle czy premiere robią takie rzeczy, a z darmowych musiałbyś poszukać.
Trzeba wziąć poprawkę, że moje procedury są dobre do robienia divxów, a możliwe, że do zrobienia DVD można jakoś łatwiej jakimś kombajnem.

1,056

(273 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

a gdyby tak zamieszczać pliczki *.a8s? Wychodzą mniejsze niż te aviki i zawsze można sobie F7 wcisnąć :)

1,057

(43 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Epi: masz trochę słaby parser, skoro wyskoczył Ci przy tym słowie syntax-error. Jesteś na pierwszym roku, to Ci wybaczam, ale na przyszłość poczytaj np. o Wittgensteinie i jego grach językowych ;)

1,058

(10 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

jellonek: zabolało Cię to?
Rozumiem, jakby przyspamował nie na temat, ale to wydaje się na temat i po to są chyba fora,  żeby grupować informacje, aby w przyszłości ktoś za pomocą googla mógł na nie natrafić.

1,059

(273 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

dely napisał/a:

Hm myślę, że Spectaculator przyklęka przed EmuZWin :P

W EmuZWin niestety prędkość emulacji, jaką można w nim ustawić, zmienia także częstotliwość przerwań, a o tym była mowa. W Spectaculatorze można osobno ustawić oba parametry (jak dam większy zegar, to w ramce mam więcej cykli).

Co nie zmienia faktu, że inne parametry ma bardzo dobre, jak super debugger, zintegrowany asembler i że jest darmowy ;)

1,060

(273 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Tak. To dwie różne rzeczy. Relatywna prędkość całego systemu i prędkość zegara procesora.
Ściągnij triala i pobaw się opcjami.

1,061

(273 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Synchronizowanie się na atari nie ma sensu. Trzeba emulować ile wlezie. W tym konkretnych przypadku z punktu widzenia z80 przerwanie następuje 10 razy częściej niż na spectrum. Musiałbyś zatem HALTem czekać do co-dziesiątej ramki co jest bez sensu.

A mam pytanie. Dla "obliczeń statystycznych" znalazłem / uruchomiłem emulator z80 napisany w c#. Udało mi się udpalić na nim Basica (tak jak u KMK pojawił mi się napis), ale chcę poodpalać coś jeszcze. Jak ładujesz tego circle2.sna? Gdzie skaczesz? Bo według opisu tego formatu, który znalazłem na sieci pod offsetem 23 jest SP, który powinien wskazywać na PC. Ale w pamięci pod adresem SP nic nie ma :/

1,062

(273 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

XXL: 10% mocy to znaczy zegar Z80 ustawiony na 350 kHz, czy 10 razy wolniejsze przetwarzanie? Bo to jest istotna różnica.

Odpalałem te interko na Spectaculatorze (eh... szkoda, że atarka nie ma takiego wypasionego emula) i tam jest opcja zmiany zegara z80 i na 7 MHz chodzi dwa razy szybciej, a na 14,25,50 i 100 chodzi tak samo. A więc "interko musi zabierać między jedną a dwie ramki i się z nią synchronizować" pomyślałem. Nie jestem biegłby w sprawach spectruma, ale po zabawie z debuggerem i kilku obliczeniach (jak kogoś interesuje mogę przytoczyć) odkryłem, że ramka (1/50 sekundy - czy to poprawne założenie?) przy 3,5 MHz ma 69888 cykli (tak mi ten emulator napisał), a narysowanie klatki przez interko zajmuje 76332 cykle, a resztę czasu spędza na instrukcji HALT (to obliczyłem). Interko nie wyrabia się w ramce i zajmuje dwie, a więc wyświetla 25 klatek na sekundę. Twój 10% emulator wyświetla 2,5 klatki na sekundę, ergo w ciągu sekundy przetwarza 2,5 * 76332 = 190830 cykli. Reasumując, przy założeniu, że nie tracisz czasu 6502 na kopiowanie ekranu (obszar ANTICa fizycznie pokrywa się z obszarem emulowanego z80) i emulujesz pełną parą (nie obsługujesz instrukcji HALT czekając na VBL :p), emulujesz z80 z prędkością 191 kHz, czyli 5,4%. Jeśli gdzieś popełniłem błąd proszę o info...

1,063

(15 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

A zadam głupie pytanie bo serio nie wiem: a comoda nie jest spowalniana przez żadne jej układy, tak jak atarke spowalnia antic?

1,064

(273 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Podział jest oczywiście umowny. Zależny jeszcze od tego ile kodu z80 udałoby się zjitować. Jeśli mało, to podział banku pół na pół w zupełności by wystarczył. A może także i to dałoby się skonfigurować podczas działania emulatora? (jak ktoś ma więcej pamięci, to może sobie pozwolić na więcej).

A co do zniknięcia problemu banków, to na dzień dzisiejszy ten problem zniknie tylko dla trzech (?) ludzi, a cała reszta wolałaby jednak wersję na pamięć PORTB (chociaż taki poważny program na pewno przyczyniłby się do produkcji warpów tudzież f7).

1,065

(273 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

drac030 napisał/a:

Jest jeszcze jeden problem, przynajmniej jeśli idzie o wersję dla 6502 - miejsce w pamięci. Według moich obliczeń taki sobie prosty emulator powinien zająć całą pamięć 130XE (odjąć miejsce na DOS). Rozszerzenia ponad 128k niestety niewiele tu dadzą.

Trochę wariacki pomysł, ale przedyskutować można w końcu wszystko :) Otóż zamiast pamięć z80 dzielić na 4 banki po 16k można podzielić np. na 16 banków po 4 k, a pozostałe 12k pamięci w banku można przeznaczyć na "dynamicznie ściągane" z repozytorium w innych bankach przekompilowane makra. Wystarczy, że makra będą kodem relokowalnym (teraz o to nie trudno) i automat analizujący kod z80 po napotkaniu fragmentu, który można by zjitować sprawdzałby, czy w aktualnym banku jest obsługujące go makro i jeśli nie, to je ściągał.

xxl napisał/a:

>@laoo, co wiecej, mozna by bylo z kodu emulca usunac wszystko nie potrzebne do koncowej emulacji danego programu.

Wykorzystując wcześniejszy pomysł można dokonać podziału na rozkazy często i rzadko używane. Obsługa tych często używanych byłaby standardowo w pamięci podstawowej, a te rzadsze byłyby umieszczane w operacyjnej części banku, w którym napotkano dany rozkaz.

Niestety kod byłby niestabilny, bo w najgorszym scenariuszu może zabraknąć pamięci na kod obsługi, ale coś za coś. Można mieć wolną, ale pewniejszą wersję, albo hakerską, ale bez 100% gwarancji, że zadziała :)

1,066

(273 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

XXL: ale analiza będzie on-line podczas wykonywania programu. To samo co przeczyta Z80 przeczyta też analizujący automat więc podmianie będzie ulegał tylko conajmniej raz wykonany kod.
A co do pustych miejsc, to mam nadzieję, że chyba jakieś się znajdzie. Jakiś super nielegal crashujący procesor powinien się nadać, a po nim można zakodować symbol makra.

1,067

(273 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Ideę zaproponowaną przez XXLa wcale nie trudno zaimplementować w postaci swoistego JITera (hehe, jestem następny ;P). Mieli byśmy dwie procedury emulujące. Normalną i analizującą. Ta druga obok normalnego wykonywania rozkazów Z80 posiadałaby prosty (i szybki) automat skończony potrafiący rozpoznawać wzorce z biblioteki. Po znalezieniu pasującego wzorca wstawiali byśmy w odpowiednie miejsce patcha (prefix+kod) odpalającego odpowiednik w 6502. Bibliotekę pisałoby się ręcznie, a prosty skrypt mógłby generować na jej podstawie stany wspomnianego automatu, które ładowałoby się do emulatora. Emulując program mieli byśmy opcję przełączania pomiędzy dwiema procedurami emulującymi (bo analizująca jednak byłaby trochę wolniejsza i musiała by być jako opcja, bo nie ma sensu wielokrotnie analizować tego samego kodu).

Musimy tylko dowiedzieć się, które wolne miejsce na pewno są wolne, a nie zajęte przez jakieś używane nielegale.

1,068

(13 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

W takim przypadku nie istnieją dowody, których nie dałoby się sfabrykować. Najmocniejsze jakie mam, to takie, że zabrudzenie widać już na 3 zdjęciu jakie zrobiłem (jakieś 5 minut po rozpakowaniu) a bardzo wyraźnie na 12-tym. Wszystkie są oryginalne nie edytowane zgrane z aparatu, gdzie w EXIFie są dane jak data itd. Ale wszyscy wiemy, że jakby komuś zależało, to można to podrobić...

1,069

(13 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Napisałem maila do serwisu (bo dodzwonić mi się nie udało. Albo nikt nie odbiera, ale "sieć przeciążona" :/) z pytaniem, czy gwarancja obejmuje czyszenie rzeczy podobnych do tego co na zdjęciu i powiedzieli, żeby wysłać to sprawdzą.
Aparat kupiłem u Sola w iCompie i jest już w trakcie reklamowania. Nosty jest drugą osobą, która poradziła, żeby powołąć się na "niezgodność towaru z umową", więc jak będą jakieś problemy, to powalczę w ten sposób.
Dzięki za pomoc.

A taką temperaturę mam u siebie: wynajmuję kawalerkę u takiego dziadka (ja na parterze, on na piętrze), któremu jest zimno i sobie tak pali, że chodzę w krótkich spodenkach po domu :)

1,070

(273 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Źródła CP/M 2.2 są nawet dostępne, można podejrzeć jak komunikuje się ze sprzętem (może nawet troche po-JITować... ;) )

A czy w takim razie emulacja samego 8080 na początek byłaby jakaś szybsza / łatwiejsza?

1,071

(273 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Proponuję zatem powołać Komisję Ślędczą, której zadaniem będzie (ponowne)odkrycie wszystkich wymagać do uruchomienia CP/M i określenie, czy da się (czyt. jest sens próbować) odpalić emulowany CP/M na atari :)
Bo perspektywa jest kusząca.

1,072

(273 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Na Elwro 800 Junior jest CP/J. To prawie jak CP/M na czymś prawie jak ZX SPECTRUM :)

Miałem swojego czasu wyniesiony ten sprzęt ze szkoły (ocalony przed złomowaniem) i CP/J sprawował się bardzo fajnie. Kupę profesjonalnych rzeczy tam było (z kompilatorem C włącznie). Nie wiem tylko czym właściwie  800 Junior różnił się od ZX-a, skoro programowo był zgodny (gry chodziły).

A Emulacja CP/M (czy CP/J) na Atari poprzez emulację Z80 to wg mnie super pomysł. Na 65816 z liniowym RAMem może chodzić nawet sensownie.

1,073

(13 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Hej,

Mądrzy ludzie tu pisują, więc może ktoś coś doradzi...
Jakieś dwa tygodnie temu kupiłem sobie Canona PowerShot A530 (pierwszy aparat, więc się nie śmiać ;P) i kilka dni temu odkryłem, że w układzie optycznym jest ciało obce przypominające włos. Najlepiej widać je przy pełnym zoomie. Normalnie jest prawie nie widoczne (na załączonym zdjęciu po prawej). Przejrzałem wszystkie zdjęcia i było od początku. Pytanie jest, czy serwis gwarancyjny obejmuje usuwanie takich zanieczyszczeń. Pytam się, bo jedyny serwis jest w Warszawce i osobiście się tam nie stawię, a wysyłając nie chcę naciąć się na jakieś "nieuzasadnione serwisowanie" (bo np. "producent nie gwarantuje szczelności produktów" czy coś w tym rodzaju).

1,074

(273 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Tylko że w ten sposób można emulować praktycznie tylko ROM, bo nie wierzę, że na z80 nikt nie używał automodyfikacji...

1,075

(15 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To może napiszmy jakiegoś dosa z prawdziwego zdarzenia, bo na tych 16 MB to nawet porządnego filmu na streamingu się nie upchnie... ;)

drac030: ale pojechałeś po bandzie :)