Tdc napisał/a:
laoo/ng napisał/a:

informatyka za szybko sie rozwija zeby miec pewnosc, ze za piec lat to wciaz bedzie aktualne: pixelshader napewno nie

... tu już się z Tobą zupełnie nie zgadzam. Nie dam sobie uciąć ręki, ale niby dlaczego ta technika ma się skończyć ??

Troche naprostuje :)
w 2001 roku jakie mielismy pixelshadery? 1.1, gdzie mieliśmy 5 instrukcji na krzyż i nawet nie było dzielenia
w 2005 roku jakie mielismy pixelshadery? 3.0, gdzie możemy wykonać do 65536 instrukcji i są już pętle i podprogramy
A co sie szykuje? unifikacja VS i PS, reusing buforow i inne czary mary.
Czym one sie roznia? prawie wszystkim!

Chodzilo mi tylko o uczenie pixelshaderow na I roku, gdzie po 5 latach zdobyta wiedza bedzie przestarzała, za to na ostatnich latach na kursie powiedzmy "zaawansowanej grafiki komputerowej" jak najbardziej. A na temacie sie raczej znam, bo z GPGPU staram sie być na bierząco.

Co do matematyki, to absolwenci studiów technicznych po traumach ze zbyt trudnymi (umownie mówiąc) "całkami" nie wyobrażają sobie, że matematyka może być inna i to przydatna. Np informatyk powinien wiedzieć, że jak odejmie dwie bardzo bliskie liczby zmiennoprzecinkowe, to będzie miał kaszane, a nie wynik. Powinien wiedzieć, które algorytmy są szybsze, a które wolniejsze i że te wolniejsze dla małych danych niekiedy są szybsze oraz to, że jak pracodawca każe mu wyznaczyć droge komiwojażera dla tysięcy miast, to ma puknąć się w głowe ;)
O takim przygotowaniu matematycznym mówie, a obliczenia na kilkanascie godzin zabawy, to powinny być dla chętnych do tego hardkorowców, których marzeniem jest pisanie niszowych programów dla architektów mostów.

Aha. I żebyście nie myśleli, że jestem zwolennikiem produkowania na uczelniach cyborgów rozwalających informatyczne zawody w programowaniu, to uważam, że na takiej uczelni jak zrobi się już z niego cyborga, to trzeba mu wlać do głowy sporą dawkę informatycznej socjologii w postaci porządnego kursu inżynierii oprogramowania, żeby potrafił układać swoje algorytmy w naprawde duże klocki. Wydaje mi się jednak, że na polskich uczelniach (na mojej szczególnie ;)) jest z tym bardzo kiepsko. A jak jest z inżynierią na PJWSTK?



A algorytmy ewolucyjne i tak wg mnie są fajne, bo takie symulowane wyżarzania jest takie... bezduszne :D

1,302

(9 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

a jak sie przegrywa w te gre? bo mi sie nie udalo... :>
przy porcie trzeba byloby koniecznie zwiekszyc stopien trudnosci

Fox napisał/a:

Zgadzam się z przedmówcą. Całkowanie uczy myślenia, to różniczkowanie można robić "z automatu".

No moze troche sie zagalopowalem, bo zeby zrozumiec calki to trzeba ich kilka rozwiazac, ale nie przecenialbym korzysci plynacych z wysublimowanej do najwyzszych stopni abstrakcji zdolnosci odnajdywania calek w przyszlym zyciu zawodowym jako informatyka.

Fox napisał/a:

Z niebiesko-zielonymi napisami?

Ta sama. Pewnie nie pamietasz, ale jak byles nawalony na ostatnim zlocie w Opalenicy na ktorym byles, to polecales mi "Mityczny osobomiesiac" i "Pragmatycznego programiste". ;) Ta pierwsze jest z serii "Ludzie, komputery, informacja", a druga wlasnie z "inżynierii oprogramowania" i uwazam ze sa to nieliczne serie z ktorych ksiazki naprawde oplaca sie kupowac.

grubshy napisał/a:

Laoo: Mow co chcesz, ale za jedyna metode nauki rozwiazywania calek, uwazam rozwiazanie tony calek z olowkiem w reku. : )

hehe ale ja nie mowie o rozwiazywaniu, tylko o rozumieniu ich i uzywaniu. Od rozwiazywania mamy komputery. Jestem przeciwny klepaniu zlozonych obliczen na kilka stron, jesli komputer zrobi to w ulamku sekundy. Bardzo madra ksiazka o komputeryzacji ma tytul "Narzedzia ulatwiajace myslenie". Wiec wzmacniajmy nasze umysly, uzywajmy ich ale nie cofajmy sie do pierwszej polowy dwudziestego wieku, gdzie do wykonania duzej ilosci obliczen wynajmowalo sie tabuny ludzi o profesji "kalukatorow" swietnie potrafiacych poslugiwac sie arytmometrami i suwakami logarytmicznymi.

Podejscie tej PJWSTK wydaje mi sie calkiem rozsadne: za 1000 zl miesiecznie sprzedaja wiedze. Co student z tym zrobi to jego sprawa. A jak bedzie wybitny to placac mniej przerobi material w 2 lata i sie obroni. Studiowalem (ale jeszcze sie nie obronilem hehe) na informatyce uniwerku wroclawskiego i bylo tam paru geniuszow teoretykow co studiowali po dwa lata i poszli odrazu na jakies doktoraty niewiadomo gdzie, wiec to jest mozliwe :)

Swoja droga, rozwijajac kwestie o uczeniu myslenia, to IMHO dla przyszlego informatyka bardzo dobra sprawa jest porzadna matematyka informatyczna, czyli logika, jezyki formalne, zlozonosc obliczeniowa, ew metody numeryczne, algebra itp no i oczywiscie algorytmu i struktury danych (ale bez przesady: dowodzenie poprawnosci i zlozonosci takiego zrandomizowanego quicksorta jest malo przyjemne). Wszystko po to, zeby wyrobic w czlowieku nawyk precyzyjnego myslenia. A takie uczelnie (glownie politechniczne) co zawalaja czlowieka tonami calek i wymagaja obliczania z olowkiem w reku niestworzonych rzeczy, sa strata czasu, bo przeciez i tak mamy mapple/matlab itd. Calki trzeba znac, ale na poziomie zeby sformulowac zadanie i zapisac je w komputerze i zrozumiec wynik, ale nie liczyc na papierze.

Uwazam, ze tez nie nalezy przeginac w druga strone, bo uczelnia uczaca JavaBeans i pixelshaderow na pierwszym roku, jest bardzo krotkowzroczna, bo informatyka za szybko sie rozwija zeby miec pewnosc, ze za piec lat to wciaz bedzie aktualne: pixelshader napewno nie, a JavaBenas niewiadomo. Uczelnia powinna wskazac droge: Jest cos takiego jak komponenty (powinny dzialac tak a tak), a w srodowiskach rozproszonych spotykamy sie z takimi a takimi problemami... no i sa JavaBeans, CORBA, COM. I student jak bedzie potrzebowal to znajdzie. Dodatkowo powinna przekazywac wiedze o dlugotrwalych "tredach" jak idea algorytmow ewolucyjnych czy neuronowych, ale bron Boze "algorytmy neuronowe w programie X na komputerze Y". Ale nie wciskac na sile JavaBeans i jeszcze jakies egzaminy z tego robic... wydaje mi sie to mijac z celem.

To tak jak z tym sloikiem, kamieniami i piaskiem... jak uczelnia nauczy konkretnej technologii zamiast ogolnego podejscia, to na dluzsza mete na nie za wiele sie to zda.

Tdc napisał/a:

"a reszte kasy wydac na kilka madrych ksiazek z inzynierii oprogramowania." - no tu to bym polemizował...
Wg mnie nie ma chyba dobrej książki z tego zakresu. [...]

Kilka ksiazek kupilem i mam jedna uniwersalna rade: 1. Chcesz kupic ksiazke z Helionu? 2. Zastanow sie jeszcze raz i przejdz do punktu pierwszego. Nacialem sie juz na tyle bubli z tego wydawnictwa ze juz prawie nic tam nie kupuje, A ksiazki ktore w podtytule maja "Biblia", albo "Vademecum profesjonalisty" odrazu sa na przegranej pozycji. Zasadniczo w specjalistycznych dziedzinach nie ma dobrych ksiazek. I to nie jest dziwne, bo sa przeciez dokumentacje :) I nie widze potrzeby kupowania ksiazki typu "Biblia Dirtect 3D: mistrzostwo w 24 godziny", bo to strata pieniedzy jesli mamy MSDNa, a co jak co, ale np dokumentacje, to M$ ma baaardzo dobre.

Ja mowilem raczej o ksiazkach o inżynierii oprogramowania i czyli najlepiej biala seria IO z WNT, bo tylko takie warto jest kupowac: czyli dywagacje madrych ludzi jak sie zabrac do projektu zeby zwiekszyc swoje szanse na ukonczenie go, czyli kwestie zasadnicze, a nie kwestie powierzchowne techniczne czyli jak cos napisac w DX

A jak juz ksiazki tematyczne, to tylko O'Reilly.

Tdc napisał/a:

Dodatkowo na uczelni tej jest bardzo dobre podejście do studenta, do jego pomysłów, wizji twórczej itp. Właściwie jest to niespotykana sprawa na innych polskich uczelniach :-(

Za tysiaka miesiecznie trudno zeby byli opryskliwi ;)

Pozatym wydaje mi sie, ze szkola powinna nauczyc myslec i moze wcale nie gorsza bylaby uczelnia publiczna z matematyka na porzadnym poziomie (bo nauczyc sie programowania to czlowiek musi samemu) a reszte kasy wydac na kilka madrych ksiazek z inzynierii oprogramowania.

1,307

(709 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Pin napisał/a:

poza tym - co do tego - co pisalem. Mozna zawsze zrobic jakis czeksum programu w VBXE

Dane do VBXE mozna tylko zapisywac, odczyt nie jest mozliwy. Z tego co rozumiem, po uruchomieniu VBXE nic nie potrafi i te 59 k trzeba zaladowac.

dely napisał/a:

No jak to jak, tak jak w C64 ZTCW

Ja przynajmniej nie wiem wielu rzeczu. Np skąd bierze sie kolor PLAYFIELD w trybie przezroczystości. Czy VBXE kopiuje zawartość rejestrów GTIA, $D016 do $d01a? Jeśli nie, to które rejestry za to odpowiadają? Pula rejestrów wybranych przez CBANK_ADR? Jeśli tak, to dlaczego dokumentacja mówi, że wartość 0...31 CBANK_ADR określa jeden z 32 banków kolorów PLAYFIELD używanych przez mapę koloru. Czy zatem te rejestry są aktywne tylko gdy używamy mapy kolorów? A jak włączymy tę mapę kolorów co oznaczają wartośći mapy kolorów w odpowiednim CMAP_PAGE. Czy jest to indeks do wspomnianego banku kolorów? A dlaczego jest w takim razie tylko 32 banki (z ktorych zerowy jest nie uzywane. dlaczego?)? Każda mapa kolorów ma rozmiary 128*64. Jak się to ma do pokrycia PLAYFIELDA w poszczególnych trybach pracy (4*4 i 8*8). Pixele playfileda sa 2 bitowe. A co z GR.8? Czy to juz tryb GTIA i nie jest wspierany?

Sytuacja jest jasna tylko jak jest postawiony sprajt, bo wiadomo ze to indeks do palety, ale gdy jest tam 0 albo 255 to naprawde z dokumentacji nie wynika co sie wyswietli

1,308

(709 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

My tu gadu gadu, a updejt dokumentacji cos sie nie pokazuje... a mnie juz skreca z ciekawosci jak dokladniej dziala ta mapa kolorow...

1,309

(23 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

To moze by w formie relacji przejscia jednotasmowej maszyny Turinga. Bedzie ciekawiej.

1,310

(23 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

skrypcik wstawiajacy spacje pomiedzy wyrazami az szerokosc linii osiagnie 80 kolumn jest... khem.. banalny? (moze mały kontest?: kto napisze najkrotszego i najfajniejszego? ;) )

1,311

(89 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

booo :(


;)

1,312

(89 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Czyli parametry macierzy sa 8-bitowe a punktów sa 16-to bitowe (panowie: szykuje nam sie wielka scenka :P)
Macierz jest tylko jedna, a punktow jest powiedzmy kilkadziesiat, to moze by pomyslec globalnie i najpierw przemnozyc x wszystkich punktow, potem y potem z, na koncu zsumowac. W rezultacie dane macierzy podmieniamy bardzo zadko i moze tu sprobowac optymalizacji?

1,313

(89 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Sc0rpi0 napisał/a:

clc
bpl skok
opcode { ldy q}
skok ldy #00

8 lub 7 cykli :)

Impressive: prawie tak sprytne jak moje niegdysiejsze testowanie czy 65c816 jest w trybie emulacji czy natywnym :cool: ;)

1,314

(25 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

to co jest na górze, to nie jest zacheta, to jest groźba. Zacheta wyglada tak, jak napisal solo. Ludzie nie lubia czytac grozb i pewnie dlatego tam nie zagladaja. A jak tekst bedzie zachecajacy, to nawet biomasa kliknie.

1,315

(25 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Solo mądrze prawi. Aktualnie na aa panuje atmosfera "uwazaj co piszesz, bo jak to juz jest w FAQ to masz przechlapane", a zamiast grozic wystarczy samemu wyciagnac pomocna dlon w formie zachety na zerkniecie na FAQ. I niech to bedzie zacheta a nie ultimatum.
Inaczej pozostaniemy zamknietym kolkiem wzajemnej adoracji smiejacym sie z wlasnych zartow, a przeciez aa jest po to zeby propagowac wiedze o atari, a beton tez czlowiek :P

1,316

(5 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

no to zesmy go zeslaszdotowali (Bandwidth Limit Exceeded) ;)

1,317

(1 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

FAQ: trzecie pytanie ;)

1,318

(170 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

znalazlem cos tu

1,319

(170 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ja normalnie pracuje na koncie z grupy "uzytkownicy zaawansowani" + prawa do dyskow D,E itp. Czy to wystarczy? (jesli chodzi o bezpieczenstwo)

1,320

(709 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

ja tam nie musze sie ustawiac... :P ja wygram konkurs :cool:  ;)

1,321

(89 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

A pytanie do pr0be: ile pamieci chcesz/mozesz przeznaczyc na tablice? Bo na przyklad w TK mielismy potablicowane mnozenia/dzielenia na jakies 4 banki pamieci. Mozna pokombinowac tez w te strone.

Wystarczy kliknac na "[ new posts ]" i samo kieruje do pierwszego niewidzianego posta, nawet na strone x-1. Wiem, bo tak mnie pare razy skierowalo

1,323

(89 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Fakt, ze drugi akumulator z mozliwoscia operacji logicznych/arytmetycznych pomiedzy dwoma akumulatorami bylby fajny. Wszystko w dwoch cyklach ;) Ale niestety nikt o tym nie pomyslal. Nawet troche dziwne rozszerzenie 65c02 w postaci 65ce02 mialo trzeci rejestr indeksujacy Z (tak jakby X i Y bylo za malo), a drugiego akumulatora nie bylo. Coprawda 65c816 ma gorna polowke 16-to bitowego C czyli B, ale jedyna operacja na nim to zamiana polowkami z A (XBA).

1,324

(709 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

electron: jak często można liczyć na uaktualnianie dokumentacji? ;) Bo jeszcze tam dużo brakuje.
To tylko w kwestii obwieszczonego wczesniej "konkursu" na najfajniejsze coś na VBXE, bo póki nie ma doca, to kiepsko.

I możesz zapodać gdzieś źródełko tego programiku co robi poziomą tęczę? Zresztą przydałoby się jakieś repozytorium przykładowych programów.

1,325

(170 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

A ja wypowiem sie tak: mnie to wali jaki system - wazne zeby programy nie zakladaly ze jestem idiotą. Za przyklad napisze, ze mialem ostatnio traumy zwiazane z obsluga kombajnu skaner/drukara firmy HP. Instalowalo sie tam 400 mega jakiegos syfu bez mozliwosci wylaczenia opcji ktorych instalowac nie chce, a w kazdym (koniecznie owalnym) okienku byla usmiechnieta pani lub dziecko bawiaze sie pieskiem. Po zainstalowaniu mialem do dyspozycji krocie menadzerow "ulatwiajacych" prace ze sprzetem, ktore doprowadzaly mnie do frustracji, bo ja potrzebowalem tylko okienka z guzikiem "skanuj" i jak nacisne ctrl+P zeby mi sie wydrukowalo, ale nie...

A co do linuxow, to mam troche nietypowego gf6600 no i niestety zadne "make install" nie potrafilo sobie z nim poradzic. Dogrzebalem sie do porady, ze musze przekompilowac sterowniki z jądrem i w tym miejscu zaprzestalem moja zabawe, bo nie chcialo mi sie tracic jeszcze wiecej czasu na dowiedzienie sie, jak to dokladnie zrobic. Wiec nie zawsze jest tak różowo.