201

Odp: TOMEK-8 cartridge tech-demo

nosty napisał/a:

(...) zanim wątek zmieni sie w dyskuję o przewadze Sparty nad wszystkimi systemami swiata(...)

Za późno :P

http://www.youtube.com/watch?v=BezQ6orIALk

:D

Ostatnio edytowany przez wieczor (2012-09-26 13:30:42)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

202

Odp: TOMEK-8 cartridge tech-demo

nosty napisał/a:

Dziwaczny pomysl w dzisiejszych czasach :)

Dziwaczny może dlatego, że w sumie na Atari już teraz można wygodnie kodować, wprawdzie nieco rozszerzonym (VBXE dla 80 kolumn tekstu, twardy dysk, SDX), ale chyba po to się właśnie montuje rozszerzenia? MAE ma bardzo wygodny edytor i szybki kompilator (nie tak szybki jak MAC/65, ale wystarczająco), nie mówię, że wszystko, ale sporo da się zrobić na Atari, a tego, czego się nie da, częściowo nie da się nie z powodu obiektywnej "niemożności", tylko z braku odpowiednich narzędzi.

Ale takimi samymi wydają mi sie edytor tekstow na male Atari (chocby najlepszy) czy nawet uzywanie slawetnej Sparty. Bo mimo zamilowania do Atari ciezko mi przychodzi uwierzenie ze ktos na tym sprzecie rzeczywiscie _pracuje_ ;)

Podchodząc maksymalistycznie, pewnie "w dzisiejszych czasach" nie da się "pracować" - jeśli przez "pracę" rozumiemy prowadzenie księgowości dużej firmy, napisanie habilitacji, montaż audio-video i co tam jeszcze ludzie na komputerach dzisiaj robią. Ale przy wykorzystaniu tych narzędzi, które istnieją, można spokojnie "pracować" w zawężonym, ośmiobitowym, kanciastym, pikselowym, brązowo-fioletowym mikro-sensie o rozdzielczości 3x5. Przykład: piszę program pod MAE, testuję go na Atari (bo i gdzie indziej), potem pod Last Wordem piszę doca, z całości robię paczuszkę *.ARC przy użyciu ARC.COM pod SDX, a pecet służy mi tylko do tego, żeby to ewentualnie wrzucić do internetu.

Da się? Da się. Dziwaczne? Nie :P

KMK
? HEX$(6670358)

203

Odp: TOMEK-8 cartridge tech-demo

Generalnie bardzo ciekawe podejście, chetnie sam bym pracowal na atarce, no ale chodzi o wygode

drac030 napisał/a:

Dziwaczny może dlatego, że w sumie na Atari już teraz można wygodnie kodować, wprawdzie nieco rozszerzonym (VBXE dla 80 kolumn tekstu, twardy dysk, SDX), ale chyba po to się właśnie montuje rozszerzenia?

mimo wszystko taki kart bylby chyba najwygodniejszym rozwiazaniem, i do tego prostym- podlacza sie go do gniazda i z marszu mozna cos zakodowac.Nie widze w tym nic dziwacznego,  jesli wezmie sie pod uwage wygode wlasnie.

204

Odp: TOMEK-8 cartridge tech-demo

Jak ktos (albo ja)  sportuje madsa natywnie na atari to od tego momentu nie krosdevelopuje :)

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

205

Odp: TOMEK-8 cartridge tech-demo

@gorgh: Ale ja biorę _wygodę_ pod uwagę: nie napisałem, że na Atari "można kodować", tylko że "można WYGODNIE kodować". I również z marszu, u mnie atari jest "gotowe do kodowania" jakieś 15 sekund od włączenia zasilania (licząc włącznie z czasem potrzebnym na wczytanie MAE).

Ostatnio edytowany przez drac030 (2012-09-26 19:27:16)

KMK
? HEX$(6670358)

206

Odp: TOMEK-8 cartridge tech-demo

@drac030: rozumiem, że można to robić tak jak napisałeś, ale mi sie marzy wygoda jak na pc, wtedy bez dwóch zdań przesiadka na Atarkę.

207

Odp: TOMEK-8 cartridge tech-demo

Ja to i owo piszę na PC i nie widzę specjalnej różnicy, poza tym, że program zasemblowany na Atari można uruchomić natychmiast, natomiast taki na piecu trzeba albo przesłać kabelkiem, albo odpalić emulator, co ani wygodne jak dla mnie nie jest, ani specjalnie szybkie. Pominę, że dobry pecet wstaje kilka minut no i nie znam żadnego kartridża, dzięki któremu można byłoby na nim kodować z marszu.

Jeszcze trochę i minie ćwierć wieku, jak sobie hobbystycznie programy w asmie pisuję większe, mniejsze i całkiem malutkie, i jakoś przez cały ten czas tych mitycznych, miażdżących przewag krossdewelopki na pececie (albo ST, gdzie był fajny krosasm OurSoftów, udający MAC-a/65) nie zdołałem zauważyć. Być może dlatego, że niezbyt rozumiem, do czego komu debugger ;)

Owszem, na Atari jest ciężko kodować, jak się ma tylko magnetofon, doświadczyłem tego osobiście. Dlatego też kupiłem sobie stację, potem "zorganizowałem" twardy dysk, potem dorzuciłem VBXE. Teraz jedyny niedostatek, jaki odczuwam, to brak czasu na napisanie sobie każdego narzędzia, jakiego mi na Atari brakuje :P

Dobra, dość tego offtopu, bo nas nosty pogoni (albo, co gorsza, dely).

Ostatnio edytowany przez drac030 (2012-09-26 19:57:25)

KMK
? HEX$(6670358)

208

Odp: TOMEK-8 cartridge tech-demo

szacun
edit: pozwolilem sobie edytowac

draco030 napisał/a:

Pominę, że dobry pecet wstaje kilka minut no i nie znam żadnego kartridża, dzięki któremu można byłoby na nim kodować z marszu.

ten sarkazm byl niepotrzebny :)
EOT

Ostatnio edytowany przez gorgh (2012-09-26 20:28:56)

209

Odp: TOMEK-8 cartridge tech-demo

drac: crossassemblujesz na pece i uruchamiasz na atarce przez pecelinka. po co emulec?
mimo wszystko na pece masz wygodniejsze edytory tekstu, tudziez latwiej dostosowywalne do indywidualnych wymagan.

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

210

Odp: TOMEK-8 cartridge tech-demo

No nie mogę, Atarowiec Atarowca będzie przekonywał, że wygodniej zrobić coś na PC, co za czasy! :D Kiedyś niedobry "grzyb", teraz cacy ;)
Skoro Draco woli kodować na prawdziwym ATARI, to chyba chwała mu za to? Bo zaraz, zaraz... Z czym związane jest nasze hobby, a... ATARI :D

211

Odp: TOMEK-8 cartridge tech-demo

no wlasnie, to hobby, to nie religia. tych, co kiedys pojecia "niedobry grzyb" naduzywali, tudziez fakali na inne platformy, po prostu zlac nalezy...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

212

Odp: TOMEK-8 cartridge tech-demo

Nie chodzi o religię, bo to inne czasy, ale o agitację, że na PC wygodniej... A komuś widać wygodniej na Atarce i to cieszy :) Nawet jeśli elementem tej wygody jest po prostu czysta przyjemność obcowania z prawdziwym sprzętem :) Koniec OT ;)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2012-09-27 08:43:21)

213

Odp: TOMEK-8 cartridge tech-demo

> Ale ja biorę _wygodę_ pod uwagę: nie napisałem, że na Atari "można kodować", tylko że "można WYGODNIE kodować".

owszem, ale w porownaniu z atari sprzed 20 lat ale nie w porownaniu z pece. no bo jak tu porownywac obraz z tv rgb z pece, jak porownywac rozdzielczoszci w edytorach na vbxe z 80 znakami do rozdzialki na pece tysiac pincet na dwa dziewiecset. juz samo porownywanie mozliwosci edytorow... mozliwosci debugowania, pracy krokowej, debugowanie w oparciu o podglad pracy ukladow atari. szybkosc kompilacji, zrodlo w jednym pliku :-) bla bla bla ogolnie uwazam wypowiedz Drac030 za prowokacje albo agitacje BDSM.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

214

Odp: TOMEK-8 cartridge tech-demo

Nosty. TOMEK8 hires and lowres demos are supercool.
Email me. I am interested in to buy 2x.
BTW my friend made FM OPL codec on MCU.
So maybe we can make TOMEK8 with FM soundchip.
It will sounds like ADLIB on PC or SOUNDBLASTER OPL3.
Everything what you need do is UART serial communication.

So after that it can be huge huge 800 upgrade!

GFX and SOUND withouth HW modification.

Write me email: tinctu#gmail

^Elanek
7x130XE + 3xAtari Falcon030 + 1xTT03 + 2xST-ATX

215

Odp: TOMEK-8 cartridge tech-demo

Here is His universal OPL FM SYNTH BOARD for hobby, arduino etc...
http://imgupload.sk/images/o/v/ov1dbwytl5j92vzynetd.png

Ostatnio edytowany przez Matej (2012-11-13 11:31:28)

^Elanek
7x130XE + 3xAtari Falcon030 + 1xTT03 + 2xST-ATX

216

Odp: TOMEK-8 cartridge tech-demo

Krótkie info o statusie projektu.
Przez 2 miesiące niewiele się działo, ale w końcu mam dobre wieści. Seban doszlifował schemat, zaprojektował PCB i zlecił wykonanie kilku prototypów. Powinnienem je mieć na początku grudnia. Seban zaoferował też pomoc w montażu prototypów. Bardzo dziękuję!

Jeśli prototypy ruszą i TOMEK zacznie w końcu wyglądać jak cart, będzie też działać flashowanie z poziomu użytkownika, to zrobimy testy, poprawki i pewnie w styczniu zbiorę zamówienia od developerów chcących wypróbować dopałkę, albo napisać własne API.

Niestety płytki nie będą zlutowane przed SV, ale może przywiozę choć mój jedyny działający prototyp w postaci płytki uniwersalnej żeby pokazać na żywo, że to urządzenie to nie fake ;)

217

Odp: TOMEK-8 cartridge tech-demo

dobra wiadomosc; jeden z wazniejszych projektow ostatnich lat. trzymam kciuki.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

218

Odp: TOMEK-8 cartridge tech-demo

Ale to już nie Atari :P

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

219

Odp: TOMEK-8 cartridge tech-demo

zero ingerencji do wnetrza. to nadal atari.
podpiecie pece, czy powerpc (moze stabilna wersja do malego atari bedzie szybciej niz do duzego? ;) ) w ten sposob, jako koproca calkowicie zewn - to tez nadal atari.
w sumie w ten sposob mozna atarke uzywac jako terminal, przekazujacy do carta eventy z urzadzen io + sterujacy dzwiekiem, dl, slacy dane do urzadzen io. zupelnie jak w przypadku cpm na stacji, tylko z szybsza transmisja niz szeregowa?

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

220

Odp: TOMEK-8 cartridge tech-demo

No ATR8000 był na PBI chyba.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

221

Odp: TOMEK-8 cartridge tech-demo

Tylko nie przyprowadzajcie tej akademickiej dyskusji do tak fajnego tematu :P
Brawo Nosty! :)

222

Odp: TOMEK-8 cartridge tech-demo

Nosty, czy jest potrzebne jakieś wsparcie do projektu (prototypów, $$ ) ?

___
Press play on tape...

223

Odp: TOMEK-8 cartridge tech-demo

maw napisał/a:

Nosty, czy jest potrzebne jakieś wsparcie do projektu (prototypów, $$ ) ?

Dzięki wielkie, ale na razie nie. To nie są duże inwestycje, wszystko się toczy swoim rytmem. Wierzę, że po dwóch miesiąchach "chudych", teraz trochę przyspieszymy.
Będę opisywał zarówno sukcesy jak i porażki i prosił o pomoc gdyby była konieczna.

224

Odp: TOMEK-8 cartridge tech-demo

a po ile wyjdzie ten kart? jakieś gry "jednocześnie" powstają? co i jak?

225

Odp: TOMEK-8 cartridge tech-demo

Gry mam nadzieje zaczna powstawac jak developerzy dostana narzędzie do ręki.
Cena nie bedzie przekraczala zwyklego cartridga z grą.