26

Odp: Player 2 kanalowy

ja sprawdzę w okolicach weekendu.
tak dla informacji - overmind to jedyna produkcja z muzyką podczas ładowania, która sprawiała mi kłopoty.
wszystkie inne produkcje, które odpalałem (joyride, bitter reality, energy, phantasie i tona innych) działały bez zarzutu.

27

Odp: Player 2 kanalowy

xxl napisał/a:

na SIO2SD i SIO2USB pojdzie, IDE+ nie jest urzadzeniem SIO

Ale czy w trybie bootowania ATRa z BIOSu nie emuluje takowego? Przecież to ATR, dyskietka, nie zachowuje się to wówczas jak ekwiwalent SIO2SD?

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

28

Odp: Player 2 kanalowy

wieczor: IDE+, Karinka, i tym podobne, to urządzenia PBI. Dostęp do IDE+ (czy podmapowany jest ATR czy nie) można zrealizować przez SIOV (tzn. skok do tej funkcji OS, która normalnie obsługuje też flopy i wszystko inne) albo PDIOR. Ale IDE+ nie jest sprzętowo przyczepiony do Pokeya, zatem odwołania realizowane przez ingerencję w rejestry Pokeya nic nie dadzą.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2012-10-17 10:21:25)

KMK
? HEX$(6670358)

29

Odp: Player 2 kanalowy

napisz XXL co konkretnie poprawił Dorndorf, tak dla potomności, aby kolejne pokolenia nie popełniały tych samych błędów

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

30

Odp: Player 2 kanalowy

tebe, smutne to ale obawiam się że kolejnego pokolenia atarowców nie będzie :/  zapalonego conajmniej jak obecne ;)

Ostatnio edytowany przez grzeniu (2012-10-17 12:08:51)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

31

Odp: Player 2 kanalowy

Kolejnego pokolenia nie miało być już dawno przed Grzybsonem ;P

Rozumiem, że tezy o odchodzeniu Atari od klawiatur i PBI są nadal obie równie prawdziwe.

A Syzygy 4 chodzi Wam na Tygrysach, Flashach i TopDrive'ach? ;)

32

Odp: Player 2 kanalowy

nosty napisał/a:

A HDD do Atari to jednak wymysl naszych czasow.

Moglbys to uzasadnic?
Zarowno idea newdew/1090 jak i dyski twarde np supra lub btl pochodza z lat 80tych :)

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

33

Odp: Player 2 kanalowy

ok. testowy player Foxa dziala podczas I/O i xBios:

http://youtu.be/nhfzFS2REc0


ale jak na to pisac muze? edytor?

Fox?

Ostatnio edytowany przez xxl (2012-10-17 17:04:38)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

34

Odp: Player 2 kanalowy

Nosty napisał/a:

Niepodwazalnie. SIO jest natywnym interfejsem do Atari 8-bit i wszystko powinno dzialac z SIO. Drugim naturalnym nosnikiem byl cartridge, ale programy musialy byc specjalnie dostosowywane zeby dzialac z cartridga.
A HDD do Atari to jednak wymysl naszych czasow.

Jest chyba bardziej natywnym, niż SIO bo z czego pamiętam to obecność urządzeń PBI jest sprawdzana przed SIO ;)- Co do wymysłu "naszych czasów", to niech sobie przypomnę - bo to niedawno było. AAaaa - tak. rrok pański 1987 :D - Multi I/O (ICD)

Ostatnio edytowany przez Pin (2012-10-17 19:00:37)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

35

Odp: Player 2 kanalowy

Pin napisał/a:

Jest chyba bardziej natywnym, niż SIO bo z czego pamiętam to obecność urządzeń PBI jest sprawdzana przed SIO ;)- Co do wymysłu "naszych czasów", to niech sobie przypomnę - bo to niedawno było. AAaaa - tak. rrok pański 1987 :D - Multi I/O (ICD)

a od 1979 do 1987 z czego wczytywali? ;-) z karta, ewentualnie SIO :p a z tego co sobie przypominam to boot z magnetofonu jest jeszcze wczesniej sprawdzany :p zaraz po karcie ;-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

36

Odp: Player 2 kanalowy

no to używajmy magnetofonu :) - Tylko użycie magnetofonu pozwoli Ci zająć praktycznie całą pamięć czymś, co faktycznie zajmuje jej połowę :D

... obawiam się, że ta debata zmierza do niczego. Dobra, lepiej nawijajcie o tym playerze ;)-

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

37

Odp: Player 2 kanalowy

no i ślicznie gra, ile lat trzeba było aby wynalazki zastosowane w Overmind, Joyride trafiły do mas ;)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

38

Odp: Player 2 kanalowy

Pin napisał/a:

rok pański 1987 :D - Multi I/O (ICD)

Oj wyszperałem w papierach nędzne ksero dokumentacji HDD do malucha (podłoczenie jakiegoś dysku Seagate chyba MFM albo RLE - konkretny model). I jest tam data 1983.
Mariusz Geisler miał to nawet robić zdaje się, że Zientara zbierał chętnych, ale okazało się zbyt drogie (jak na polskie warunki), sam też liczyłem na jedną sztukę.

Oczywiście po PBI i obsługa przez standardowe procedury NEW DEVICE.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

39

Odp: Player 2 kanalowy

xxl napisał/a:

ok. testowy player Foxa dziala podczas I/O i xBios:

http://youtu.be/nhfzFS2REc0

Przydałoby się jeszcze wyciszyć transmisję.

xxl napisał/a:

ale jak na to pisac muze? edytor?

Fox?

Dowolny edytor tekstowy + asembler.

A poważnie to X skomponował w MPT, a następnie obmyśliłem zwięzły format na potrzeby tego zaka i wstukałem w asmie razem z playerem.

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

40

Odp: Player 2 kanalowy

> Przydałoby się jeszcze wyciszyć transmisję.

tak bedzie.


> X skomponował w MPT, a następnie obmyśliłem zwięzły format na potrzeby tego zaka i wstukałem w asmie razem z playerem.

a supertajny dokument z opisem jak skonwertowac plik MPT u siebie na biurku nie wyciekl gdzies do internetu? :)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

41

Odp: Player 2 kanalowy

XXL - Prawdziwy hardcore'owiec muzykę pisze w bejziku ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

42

Odp: Player 2 kanalowy

podejrzewam, że chodzi o puszczenie playera tak przerobionego aby zapisy do rejestrów realizował jako zapis do pamięci (tablic), potem te KB danych można przerabiać na patterny, spakować jakieś wyraźne powtórzenia

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

43

Odp: Player 2 kanalowy

... bo przez SIO tak szybko się czyta dane, że trzeba userowi kołysanki do snu serwować :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

44

Odp: Player 2 kanalowy

Pin napisał/a:

XXL - Prawdziwy hardcore'owiec muzykę pisze w bejziku ;)

OT: Richard Munns pisał w bejziku. Dokładniej w TBXL, przy czym utwory w postaci źródłowej, odtwarzane pod BASIC-iem, grały wolniej niż docelowo w ASM - najwyraźniej mistrz sobie w głowie je przyspieszał podczas tworzenia :-)

Ostatnio edytowany przez Krótki (2012-10-18 02:17:56)

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

45

Odp: Player 2 kanalowy

syscall napisał/a:
nosty napisał/a:

A HDD do Atari to jednak wymysl naszych czasow.

Moglbys to uzasadnic?
Zarowno idea newdew/1090 jak i dyski twarde np supra lub btl pochodza z lat 80tych :)

Uzasadniam: rzeczywiscie przesadzilem piszac o "wymysle naszych czasow", tym niemniej zdecydowana wiekszosc urzadzen pamieci masowej do Atari byla przylaczana przez SIO i port cartridga. Z podanych przykladow 1090 nigdy nie weszlo do produkcji, a Supra byla chyba skrajnie malo popularna w porownaniu ze stacja dyskow, magnetofonem i cartridgem.

Innymi slowy kompatybilnosc programu z SIO zalatwiala kompatybilnosc z 99.8% uzytkownikow Atari przez 90% jego historii. Czyli w praktyce lepiej jest byc kompatybilnym z SIO a nie obslugiwac urzedzen PBI niz odwrotnie. A tego wlasnie dotyczyla moja wypowiedz.

46

Odp: Player 2 kanalowy

nosty, ale (z niewielkim wysilkiem i niewielkimi ustepstwami) mozna byc kompatybilnym ze wszystkim!
wystarczy tylko uzywac systemu...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

47

Odp: Player 2 kanalowy

nosty napisał/a:

Innymi slowy kompatybilnosc programu z SIO zalatwiala kompatybilnosc z 99.8% uzytkownikow Atari przez 90% jego historii. Czyli w praktyce lepiej jest byc kompatybilnym z SIO a nie obslugiwac urzedzen PBI niz odwrotnie.

Jeśli zgodność (na poziomie sprzętu) z SIO, jak mówisz, załatwiała (czas przeszły) kompatybilność z 99.8% użytkowników Atari przez 90% jego historii, to w praktyce oznacza to nie, że "lepiej jest" (czas teraźniejszy) być kompatybilnym z SIO, tylko że lepiej było.

Istotnie, w latach 80 twarde dyski były piekielnie drogie i przez to mało popularne. Ale teraz są tanie i stosunkowo popularne, zeszło tego pewnie ze 300 sztuk tylko w ostatnim okresie. Chyba, że mowa o przesyłaniu obecnie produkowanego oprogramowania w przeszłość, wtedy nie mam pytań.

Część dyskutantów posługuje się w specyficzny sposób argumentami ideolo, to ja może też dorzucę jeden: sam fakt, że Atari wymyśliło i zaimplementowało PBI (czyli prawdopodobnie pierwsze na świecie plug&play) świadczy o tym, że interfejs SIO uznano za niewystarczający. Nie widzę zatem powodu, żeby trzymać się go z uporem maniaka, o ile - co też w tej dyskusji wiele razy padło - nie ma takiej potrzeby, np. że gra potrzebuje pełnych 62 KB RAM-u, nie może z jakichś tajemniczych powodów wpiąć ani kawałka ROM-u ani na ułamek sekundy. Ale trudno doprawdy wymyślić program tego typu, może oprócz wspomnianych przez tebego portów z innych komputerów.

KMK
? HEX$(6670358)

48

Odp: Player 2 kanalowy

... pośrednio, że tak powiem - XXL'owi (mimo, iż kwestia jest do Nostego) nie przetłumaczysz niczego, bo XXL programuje Atari tak, jak by to było ZX Spectrum :D Mowa była o xBios w sąsiednim wątku, być może zupełnie bez sensu. Dlaczego? - bo wystarczy powiedzieć, czy xBbios jest na tyle rozwojowy, by napisać bibliotekę do PBI i czy jest to przewidziane w najbliższym czasie. Kwestia zawarła by się w 3 postach w momencie, gdy zachodzi stwierdzenie: "trwają prace i jest to przewidziane" - nie ma wówczas zbędnego gadania i nikt nie marnuje swojego czasu. A tak, to mamy ZX Spectrum z magnetofonem i temat na spór przez okres 3 tygodni ;)-

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

49

Odp: Player 2 kanalowy

Pinokio, kto jak programuje Atari, żeby stworzyć kolejną bezcenną grę, która ma nie chodzić na tym, co sobie kto ubrdał jako niewystarczająco koszerne, to mnie osobiście zwisa kalafiorem, tym bardziej, im mniej mnie dotyczy. Najwyraźniej wymyślono jakąś ideologię, którą trzech panów nam tu wciska, posługując się argumentami częściowo demagogicznymi (jak ta tu wyżej, że tak powiem, nieciągłość temporalna w wypowiedzi nosty'ego), a częściowo fałszywymi, oraz przypisując sobie prawo do rozsądzania ex cathedra, co Wielki Nieżywy Wiekuiście Nam Panujący Niemowa (czyli Atari) 30 lat temu traktował poważnie, a co nie. Interesujące, ale może dla psychologa :P

KMK
? HEX$(6670358)

50

Odp: Player 2 kanalowy

Pin napisał/a:

A tak, to mamy ZX Spectrum z magnetofonem i temat na spór przez okres 3 tygodni ;)-

Jak na razie to mamy nowotwor zlosliwy w sercu compo machine.