51

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

COMEXE sprawdza czy w linii poleceń podano coś po kropce. W takiej sytuacji (nawet jeżeli jest to gwiazdka) stwierdza, że to polecenie nie dla niego. Będę musiał to zmienić. Co do RUNEXTa - na razie zostawimy jak jest.

52

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

Świetnie, na początek dobry i fix w COMEXE - dziękuję (z góry ;) ).
To się nazywa porządne wsparcie techniczne, o! :)

53

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

Cholera... może to lameriada z mojej strony, ale w związku z tym, że w 4.46 nie ma fdiska, chciałem sobie go do roma dołożyć i... nie wiem skąd go ściągnąć. Jest w romie stąd: http://www.atari8.co.uk/apt/side/ , ale z roma plików nie da się wyciągnąć - da się tylko włożyć. Skąd go wytrzasnąć?

54

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

Ok. Mam go na SIDE w SDX 4.44. Sposób na dołożenie do nowego roma znalazłem taki:
- skopiować z CAR na partycję SDX - TYPE CAR:FDISK.COM >>C:FDISK.COM
- z partycji SDX skopiować na obraz *.atr (np na SIO2SD)
- z *.atr skopiować na PC
- na PC wpakować do roma.

Banał :) Jest jakiś prostszy sposób??

55

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

juz mialem ci pisac ze z uzyciem type da sie kopiowac, ale widze ze sam do tego doszedles
ja innej drogi nie znam. byla by inna droga, gdyby DLT udostepnili w postaci plikowej zawartosc romow, lub - moze nawet i zrodla ;)
to pierwsze nieco bardziej realne ;)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

56

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

A tak w ogóle to w tulkicie do wersji 4.46 jest sterownik do partycji fat16, które widać pod SDX. Tyle, że strasznie długo się wczytuje za pierwszym razem i jest ona chyba tylko do odczytu. Tak, czy siak jest to dobry sposób na przenoszenie danych PC>SDX.
I link:
http://www.atariage.com/forums/topic/20 … ge__st__50

Ostatnio edytowany przez ricziricz (2013-02-03 13:34:41)

57

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

... na razie FAT jest tylko do odczytu i są limity wielkości nośnika w tym formacie.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

58

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

Może być nawet tylko do odczytu, bo przecież w sumie chodzi głównie o przenoszenie danych z PC na Atari.

59

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

Ten FAT, to można by wygodnie używać w taki sposób, by do IDE'a/KMK/IDE+ podłączyć jako slave karte CF i traktować to jako wymienny nośnik. 100% funkcjonalności też by się przydało, mam nadzieję że temat zapisu zostanie sfinalizowany ;)-

Przydało by się też, by SpartaCommander nie kaszanił się na podkatalogach na dyskach w formacie fat. Spod CP widzę, że nie ma problemu, choć po wejściu w podkatalog podawana jest dziwna ścieżka do głównego. Może na tym SC głupieje.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

60

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

Pin napisał/a:

choć po wejściu w podkatalog podawana jest dziwna ścieżka do głównego

Co znaczy "dziwna ścieżka"?

KMK
? HEX$(6670358)

61

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

za dwie, trzy godzinki będę w domu, to sprawdzę to jeszcze raz i napiszę co się dzieje.

EDIT:

Wróciłem ;)-

Po pierwsze. Niekiedy próba dostępu do nośnika w formacie fat powoduje błąd. Niestety nie zapisałem numeru, więc jak go tylko namierzę to wrzucę tu info.

Druga rzecz. Odpalamy sterownik do fata. Mamy na np. dyskietce katalog o nazwie "TEST". Wchodzimy doń poprzez "cd test". Ścieżka podana przez CP wygląda teraz tak:

A:\PLD_COM_.__A>

wychodzimy z katalogu test. Wchodzimy w katalog "TEMPOR". CP podaje coś takiego:

A:\PLD_COM_.__A>

w katalogu "TEMPOR" znajduje się podkatalog "TEST2". Wchodzimy w "TEST2". CP podaje ścieżkę:

A:\PLD_COM_.__A\PLD_COM_.__A>

Dzięki temu domniemam, że SC napotkawszy na swej drodze coś takiego nie umożliwi wejścia w maliny ;)-

Jeśli ten zbiór informacji będzie pomocny, to służę ;)

Ostatnio edytowany przez Pin (2013-02-06 21:42:08)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

62

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

Masz rację, coś jest popsute, przy dostępach do podkatalogów robi się kaszana. Spróbuję naprawić.

KMK
? HEX$(6670358)

63

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

Problem następny, dotyczy Sparta DOS X 4.45b 11-12-2012.

Odpaliłem oto standardową stację Atari 1050. Problem dotyczy formatowania w single i medium na tej stacji. Po wykonanym formacie dyskietki w chwili w której formatter próbuje zapisać katalog ten nie zostaje zapisany a na zestaw fontów formattera wskakują krzaki. Daje się wyjść poprzez ESC do CP/SC, i wrócić do formattera po czym zapisać na formatowanej dyskietce sam katalog.

Czyli - da się wykonać format, lecz najpierw trzeba formatować, wyjść z formattera, wrócić do niego i zapisać pusty katalog.

Zauważyłem jeszcze jedną ciekawostkę, że po "nieudanym" formacie po zapisaniu katalogu na dyskietce wypada jeszcze nacisnąć reset. Jeśli tego nie zrobię, to np. HDSC przy próbie kopiowania po nadzianiu się na stację 1050 napisał mi:

"Wrning: can't read PERCOM for D1:"

Do "Wrning" tak przy okazji można by dodać literkę "a" :D

Sparta w czasie I/O na gołej 1050 przy kopiowaniu plików próbuje co chwilę odpalić szybką transmisję dla SIO. Nie znam się, lecz może by przyjąć (do najbliższego resetu), że ustawienie parametrów poprzez SIOSET ustala transmisję dla danego nośnika "chwilowo" na stałe?

Sprawdzę później, co na to XF551 ;)-

EDIT:

Istnieje też problem z:

ATRM.

Jeśli np. na D1: mamy zamapowane SIO, to nie ma możliwości podmontowania obrazu ATR np. pod D5:. Jeśli na D1: będzie urządzenie NewDev, to ATRM działa normalnie. Czyli, jeśli dla przykładu chcę skopiować plik ATR na urządzenie SIO, to muszę najpierw montować obraz i dopiero po tym podmontować SIO pod D1:

Jeśli pod D1: mamy SIO, to próba użycia ATRM kończy się na błędzie 138.

Ostatnio edytowany przez Pin (2013-02-07 16:12:58)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

64

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

Pin napisał/a:

Problem następny, dotyczy Sparta DOS X 4.45b 11-12-2012.

Odpaliłem oto standardową stację Atari 1050. Problem dotyczy formatowania w single i medium na tej stacji. Po wykonanym formacie dyskietki w chwili w której formatter próbuje zapisać katalog ten nie zostaje zapisany a na zestaw fontów formattera wskakują krzaki. Daje się wyjść poprzez ESC do CP/SC, i wrócić do formattera po czym zapisać na formatowanej dyskietce sam katalog.

Wygląda to na przepełnienie stosu. Może jest jakiś bug w obsłudze stacji, które nie mają PERCOM, trzeba będzie sprawdzić. Sflaszuj sobie tymczasem 4.46.

Zauważyłem jeszcze jedną ciekawostkę, że po "nieudanym" formacie po zapisaniu katalogu na dyskietce wypada jeszcze nacisnąć reset. Jeśli tego nie zrobię, to np. HDSC przy próbie kopiowania po nadzianiu się na stację 1050 napisał mi:

"Wrning: can't read PERCOM for D1:"

Słusznie: goła 1050 nie ma PERCOM-u.

Do "Wrning" tak przy okazji można by dodać literkę "a" :D

HDSC 1.5? W źródłówce mam "Warning" (z "a"), podgląd binarki też ujawnia prawidłową liczbę liter "a" w tym wyrazie. Będę musiał spróbować wywołać jakoś ten komunikat.

Sparta w czasie I/O na gołej 1050 przy kopiowaniu plików próbuje co chwilę odpalić szybką transmisję dla SIO. Nie znam się, lecz może by przyjąć (do najbliższego resetu), że ustawienie parametrów poprzez SIOSET ustala transmisję dla danego nośnika "chwilowo" na stałe?

Tak, mikey też się na to skarżył. Coś jest nie tak z wyborem trybu transmisji, NORMAL działa jak RESET.

Jeśli np. na D1: mamy zamapowane SIO, to nie ma możliwości podmontowania obrazu ATR np. pod D5:. Jeśli na D1: będzie urządzenie NewDev, to ATRM działa normalnie. Czyli, jeśli dla przykładu chcę skopiować plik ATR na urządzenie SIO, to muszę najpierw montować obraz i dopiero po tym podmontować SIO pod D1:

Jeśli pod D1: mamy SIO, to próba użycia ATRM kończy się na błędzie 138.

Podejrzewam, że jest to związane z faktem iż monotowanie ATR jest obsługiwane przez urządzenie PBI. Kiedy to jest dla danego dysku zdeaktywowane, komenda montowania trafia nie tam gdzie trzeba. Poprawię to przy następnej wersji BIOS-u IDE+.

KMK
? HEX$(6670358)

65

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

dziękować ;)-


HDSC wersja 1.5, 4455 bajtów, 26-10-08, godzina 18:47. Dla ścisłości :D

EDIT:

Sprawdziłem 1050 na starej sparcie (4.20). Tam format przebiega normalnie.

Ostatnio edytowany przez Pin (2013-02-08 12:07:42)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

66

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

ad HDSC: wywołałem ten komunikat, jest prawidłowy :P

KMK
? HEX$(6670358)

67

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

Być może SDX 4.45/b/6 gryzie się ze stock 1050 i stąd ten ficzer powstał. Ja tylko uprzejmie donoszę :P

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

68

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

Komunikat wywołałem zaemulowawszy sobie stock 1050 pod sio2bsd, nic się nie gryzie :P Być może po prostu fakap z formatterem spowodował jakąs większą kaszanę i dlatego były takie efekty.

Natomiast formatter się faktycznie wywala, potwierdzam.

KMK
? HEX$(6670358)

69

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

pominąwszy więc kwestię mało znaczącej literki "a" i tak wiadomo OCB ;)-

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

70

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

Przypominam o nowinkach ostatniego czasu ;)

CON64.SYS - w trybie 64 znaków nie odpalimy np. SI.

Nowość dzisiejszego dnia. SDX IMAGE USER wywala się na winXP.

Czy mam wysłać raport do MS? :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

71

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

u mnie sie nie wywala
ponadto ty nie masz xp :P

przechodze na tumiwisizm

72

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

XP oberżnięte z niepotrzebnych bzdetów ;)-

Czy "Kreator Robienia Loda" (KRL(c)) jest konieczną funkcją systemu pozwalającą zachować możliwość stabilnej pracy programu? ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

73

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

najwidoczniej ;)
wolisz centrum robienia lodow i brandzlowania ala viśta?

przechodze na tumiwisizm

74

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

sprawdz na "normalnym xp" - jesli tam dziala, a na systemie pozbawionym KRL nie dziala - sprawa jasna, jest funkcją konicznią.

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

75

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

nie mam w zasięgu innego pieca z ikspe. Czy ktoś z was ma może tak nietypowe warunki "uruchomieniowe"? ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info