Temat: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

Wlasnie wyszlo na jaw ze moj Falcon ma wyczerpana baterie w zegarze czasu zeczywistego. Czytalem na Atari-forum, ze mozna wyminic cala kosc na uklad Dallas DS12887(A) ktory wlasnie droga pocztowa do mnie dotarl wczoraj.

Czy ktos z kolego juz kiedys dokonywal takiej wymiany i moglby sie podzielic doswiadczeniami ?

2

Odp: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

Ja wymieniałem. Wylutować stary, wlutować nowy, voila ;)
A tak poważniej to większych problemów z wylutowaniem nie ma, ale jak zwykle - uważać trzeba żeby czegoś nie przypalić. Bo wlutowanie to już bułka z masłem.

800XL/U1MB/Stereo+USwitch/SIDE2/VBXE 2.1
MegaSTE/USatan,

3

Odp: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

Tylko zalecane jest wlutowanie podstawki a nie samego układu :) Ponieważ układ jest dość wysoki aby razem z podstawką nie kolidował z blachami ekranu, używa się specjalnych, niskoprofilowych podstawek:

http://media.digikey.com/photos/Mill-Ma … 003000.jpg

Oczywiście innych rozmiarów w tym wypadku (szerokość , ilość pinów). Od normalnych różnią się tym że na nóżkach nie ma tego "kołnierza" takiego jak tutaj:

http://i21.ebayimg.com/03/i/001/27/87/b067_12.JPG

i podstawka praktycznie leży na płycie - wtedy wszystko się mieści.

Ostatnio edytowany przez wieczor (2013-09-10 17:27:09)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

Odp: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

Też dokonałem wymiany. Działa.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

5

Odp: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

Eeetam ... jakaś niepotwierdzona plotka.
Zwykła podstawka precyzyjna i pilnik załatwia sprawę.

Ten układ to hybryda, na scalaka z odgiętymi niektórymi nóżkami nałożona jest bateria, kilka drutów i wszystko zalane masą.
Piłować można do czasu aż się pojawi metal (bateria)

Można też wstawić DS12885(ten sam co siedzi tam zalany) odgiąć kilka nóżek i podłączyć zewnętrzną baterię. Nie zdecydowałem się jednak na takie rozwiązanie.

Ostatnio edytowany przez willy (2013-09-10 18:25:12)

Post's attachments

20130616_152609_m.jpg 267.57 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

6

Odp: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

willy napisał/a:

Eeetam ... jakaś niepotwierdzona plotka.
Zwykła podstawka precyzyjna i pilnik załatwia sprawę.

Czyli potwierdzona :) W przypadku podstawki niskoprofilowej żaden pilnik nie jest potrzebny - po prostu się mieści. I to z luzem.

Ostatnio edytowany przez wieczor (2013-09-10 18:29:22)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

7

Odp: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

Dzieki za wszelkie info. Teraz musze kupic taka podstawke gdzies na ebayu.
Niby jest tych precyzyjnych podstawek, ale wiekszosc ma ten "kolnierz" na pinach :(

@willy: A co to za przerobka na tym chipie obok (U65) ?

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2013-09-11 09:57:11)

8

Odp: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

Witam,

wlasnei jestem na etapie zamawiania ukladu Dallas i odpowiedniej podstawki, na stronie TME sa dedykowane dwie podstawki

http://www.tme.eu/pl/details/ds12887+/u … m-dallas/#

Rozumiem ze ta podstawka jest dobra  NINIGI GOLD-24P

Pozdrawiam
Kroll

Ostatnio edytowany przez Kroll (2013-09-30 09:59:20)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

9

Odp: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

Jak widać po dokumentacji (i nieco na zdjęciu):
http://www.tme.eu/pl/Document/e0a97f425 … old14p.pdf

to NIE JEST podstawka niskoprofilowa. Jeśli jej użyjesz, dallas nie zmieści się pod blachą. Rozwiązania to piłowanie dallasa, robienie dziury w blasze albo zdjęcie jej. Nie widzę takich teraz w TME. Ja miałem mały problem, bo walnąłem się w oznaczeniach i dostałem podstawkę 24 pin, co prawda niskoprofilową, ale wąską :) Nie chciało mi się czekać kolejnego tygodnia to przeciąłem ją na pół i wlutowałem dwie połówki  ;)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

10

Odp: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

Wieczor:

dzieki za info a wiesz moze gdzie jeszcze mozna szukac takich niskoprofilowanych podstawek

Czy dobrze czytajac poprzednie posty taka jest OK ?

https://www.seguro.pl/sklep/?zobacz=222 … 85840d.jpg

a taka podstawke znalazlem na allegro czy ona jest dobra

http://allegro.pl/podstawka-dip-24-dip2 … 06563.html

Pozdro
Kroll

Ostatnio edytowany przez Kroll (2013-09-30 10:54:44)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

11

Odp: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

To są nieprecyzyjne i one oczywiście nie mają kołnierzy na nóżkach, ergo powinny leżeć płasko na płycie. Ale nie wiem jak porównać ich ostateczną wysokość z precyzyjną niskoprofilową - czy jest dostatecznie niska czy nie... Ostatecznie jeśli nie możesz znaleźć precyzyjnych niskoprofilowych to ja bym spróbował z taką. Zawsze możesz przymierzyć przed ostatecznym zalutowaniem.

W Polsce nie wiem gdzie, w Irlandii znalazłem w hurtowni ale musiałem się zarejestrować jako firma, kupić całą garść (i jak wspomniałem kupiłem złe ;) ) i czekać prawie tydzień.

Co do podstawek precyzyjna a nieprecyzyjna oczywiście niby precyzyjne są lepsze ale myślę że nie ma to aż takiego znaczenia jeśli chodzi o układ wymieniany raz na 10 lat :) A precyzyjne np sprawiły mi kłopot ze starszymi scalakami, jak np. z EPROMEM, bo mają nieco szersze nóżki i nie bardzo chciały wejść w precyzyjną.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

12

Odp: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

Co wy z tymi podstawkami? Wlutować bezpośredno w płytę i tyle. Następna wymiana za 20 lat.

Ostatnio edytowany przez jer (2013-09-30 11:58:04)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

13

Odp: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

Mam pytanie, bo ostatecznie chce sobie zamowc uklady Dallas, czy to nie nie ma znaczenia jaki bo w TME sa dwa:

DS12887+
DS12887A+

Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

14

Odp: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

Nie ma znaczenia, który wmontujesz. Obydwa są takie same z punktu widzenia użyszkodnika ;).

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

15

Odp: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

Zamów sample od Dallasa.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

16

Odp: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

Do Polski juz nikt nie wysyła sampli :) z powodu 'zaradnosci' rodaków :)

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

17

Odp: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

Taaa... zapomniałem już o tym.

@Kroll
Podaj adres to Ci wyślę, dostałem 2.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

18

Odp: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

O jakich samplach mowicie.

Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

19

Odp: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

O darmowych próbkach (sample) układów scalonych które można zamówić u producentów

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

20

Odp: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

Witam,

znalazlem tez kilka rodzajow podstawek w Farnell-u oto link czy ktos jest wstanie powiedziec czy one naleza do tych niskoprofilowanych, raczej to jest to samo co w TME

http://pl.farnell.com/ic-i-gniazda-podzespolow

tam wybrac opcje DIP i 24 pin wtedy pokaze sie kilkadziesiat roznych podstawek, moglby mi ktos pomoc i sprawdzic czy ktora sie nadaje do falcona czy dac sobie spokoj i wlutowac na stale ?

Pozdrawiam
Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

21

Odp: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

Kroll, niskoprofilową rozpoznasz wizualnie dość prosto, mianowicie nóżki są cienkie aż do samej podstawki co umożliwia praktycznie połozenie jej na płycie. Zwykłe mają zgrubienie w połowie wysokości taki jakby lejek który zatrzymuje ja na pewnej wysokosci nad plyta i ta minimalna roznica jest kluczowa ze wzgledu na ekran. Jak nie znajdziesz lutuj w plyte, nastepna operacja za 20 lat ;)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

22

Odp: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

Dzieki za odpowiedz chyba faktycznie, przyjrze sie nim jeszcze, ale w ostatecznosci przylutuje do plyty, no nic na razie musze poszukac jakiego elektronika w swojej okolicy ktory by sie podjal zobic taka operacje :)

Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

23

Odp: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

Ten bedzie oki? Koszt z przesyłka tylko 10 PLN
Musiałbym tylko do niego napisać czy faktycznie są nowe i jaką maja datę produkcji.....
www.ebay.com/itm/1PCS-DS12887-IC-Dallas … 1090319166

"wszystko się kiedyś kończy......."

24

Odp: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

Tak, ale Dallasy mozna dostac za darmo jako probki, ja takie otrzymalem trzeba bylo sie zarejstrowac i wysylali, musze sobie tylko przypomniec co to byla za strona, moze ktos pamieta ?

Pozdro
Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

25

Odp: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

https://shop.maximintegrated.com/storef … p;rownum=1

Dostepne sa ds12887+ i ds12887A+ ....

Ostatnio edytowany przez stryker (2014-09-04 08:43:29)

"wszystko się kiedyś kończy......."