Temat: "Bad DMA" - prosta naprawa

Co jakiś przewija się temat problemów z twardym dyskiem, typu znikające partycje/pliki, nie bootowanie się dysku. Źródłem tych problemów miał być wadliwy układ DMA o numerze C025913-38. Do tej pory rozwiązaniem była wymiana "uszkodzonego" DMA na nowy (nie należy do najtańszych).
Dzięki koledze Exxos do naprawy wystarczą tylko dwa kondensatory:
http://exxos.www.idnet.com/IMPULSE/atari/last/DMAfix/DMA_FIX.png

Więcej tutaj:
http://exxos.www.idnet.com/IMPULSE/atari/last/DMAfix/

a tutaj wątek na forum:
http://www.atari-forum.com/viewtopic.ph … 41#p255541
http://www.atari-forum.com/viewtopic.ph … 31#p255531

Swoją drogą Exxos to ciekawy człowiek robiący kupę ciekawych dodatków dla ST:
http://exxos.www.idnet.com/IMPULSE/atari/last/

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

2

Odp: "Bad DMA" - prosta naprawa

czy mówimy tutaj tylko o nie bootowaniu czy o problemie opisanym przez jookiego: http://joo.kie.sk/?page_id=250 ?

exxos piszę o "random file corruption when accessing the drive" więc chyba o szerszym problemie - ja mam właśnie taki case. to znaczy odczyt z satan'a jest 100% ok, a zapis działa działa... aż tu mam zwalony katalog z krzakami etc (a czasem cały dysk).

edit: jeśli ktoś będzie testował fix to poproszę o info. nie będę próbował pierwszy bo lutownica nie jest moim dobrym przyjacielem;)

Ostatnio edytowany przez mkm (2014-07-19 10:04:25)

Maciek
--------
Atari 65XE + Ultimate 1MB + Stereo + SIO2SD | Atari 520STE + 4MB + UltraSatan | Atari Falcon 030 + CT60e + 14MB ST + 256MB TT + 68882  + CF + Netusbee | Amiga 500 + 1MB + Gotek | Amiga 600 + 2MB Chip + 8MB Fast + CF

3

Odp: "Bad DMA" - prosta naprawa

chodzi ogólnie o problemy z DMA, czyli również Twój przypadek.   masz ST czy STE?


Jeśli chodzi o wariant Jookiego to poniżej cytat Exxosa:
I did comment about jookie's thing in another thread somewhere, though I don't know why he got that result, just assume he actually had a blown DMA. Both DMA numbers in STFM or STE behave identical from what I could tell, IE no missing signals.

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

4

Odp: "Bad DMA" - prosta naprawa

Mam STE, muszę spróbować. Wiesz z błędnym DMA można nadal grać w gry czy oglądać dema... ale już przenoszenie rzeczy między partycjami czy pobawienie się użytkami odpada.

Maciek
--------
Atari 65XE + Ultimate 1MB + Stereo + SIO2SD | Atari 520STE + 4MB + UltraSatan | Atari Falcon 030 + CT60e + 14MB ST + 256MB TT + 68882  + CF + Netusbee | Amiga 500 + 1MB + Gotek | Amiga 600 + 2MB Chip + 8MB Fast + CF

5

Odp: "Bad DMA" - prosta naprawa

A ma ktoś takie DMA które rzeczywiście powoduje utratę danych na partycjach?

Testuje od 3 tygodni Ultrasatana z trzema sztukami ''niesprawnymi'' DMA. Każde oczywiście ...38.
Przenoszę, kopiuje całe partycje w obrębie tej samej karty lub drugiej i nie mogę zepsuć. Cały czas wszystkie pliki OK.

Płyta STE pierwsza rewizja, nic nie modyfikowane, DMA w sockecie bo poprzednie padło.
Ale padło samo z siebie dawno temu i waliło bus errorem przy starcie komputera a nie od używania Ultrasatana.

Ultrasatan Lotharkowy, firmware 1.07 i 1.20 (można zmieniać za pomocą US_CONF).
Tos też już praktycznie każdy 1.6, 1.62, 2.06 w różnych wersjach językowych.

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

6

Odp: "Bad DMA" - prosta naprawa

No ja takie mam:/
Nie sprawdzałem numeru serii DMA bo fakty mówią same za siebie. Odczyt danych w 100% ok. Zapis i przenoszenie danych działa a po kilku razach jest zwalony filesystem. Albo cała partycja ma krzaki w nazwach plików i katalogów, albo część drzewa katalogów w którym robiłem zapis albo ogólnie jest kaszana. Testowane na Satandisku, a komputer to STE z TOS 1.06. Nie miałem czasu zrobić tego fix'u... a poza tym lutownica mnie nie lubi;) Może wezmę na SV to ktoś pomoże z tą poprawką?

Maciek
--------
Atari 65XE + Ultimate 1MB + Stereo + SIO2SD | Atari 520STE + 4MB + UltraSatan | Atari Falcon 030 + CT60e + 14MB ST + 256MB TT + 68882  + CF + Netusbee | Amiga 500 + 1MB + Gotek | Amiga 600 + 2MB Chip + 8MB Fast + CF

7

Odp: "Bad DMA" - prosta naprawa

Jak nie zrobisz sam to weź komplet na SV (tzn. wystarczy sama płyta).
Poza tym ten fix był sprawdzany tylko z STFM i kontrolerem Gigafile.
Jakiego sterownika HDD używasz?

Ktoś jeszcze ?

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

Odp: "Bad DMA" - prosta naprawa

mkm: a próbowałeś z różnymi kartami SD?

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

9

Odp: "Bad DMA" - prosta naprawa

Używam darmowej wersji sterownika PP (tej z obrazem z grami) i testowałem na tylko jeden karcie SD. Ta karta jednak wcześniej działała w SIO2SD z 65XE. Jest szansa, że to wina sterownika czy karty?

To w STFM też bywa walnięte DMA? myślałem, że tylko we wczesnych STE? (jak moje z TOS 1.06 - choć wiem, że to nie reguła i wersja TOS nie jest tu wyznacznikiem)

Maciek
--------
Atari 65XE + Ultimate 1MB + Stereo + SIO2SD | Atari 520STE + 4MB + UltraSatan | Atari Falcon 030 + CT60e + 14MB ST + 256MB TT + 68882  + CF + Netusbee | Amiga 500 + 1MB + Gotek | Amiga 600 + 2MB Chip + 8MB Fast + CF

10

Odp: "Bad DMA" - prosta naprawa

Karty nie mają znaczenia, testowane na różnych.

''Uszkodzone DMA'' to jest to samo które było w ST, z Ultrasatanem i Satandiskiem ''źle'' działa tylko w STE.
''Dobre DMA'' ..39-001A zostąpiło poprzednie w STE po odkryciu problemów.

Choć powyższy opis wskazuje że część kontrolerów ACSI też miała problem - ale jak dotąd to tylko opisywany GIGAFILE
stwarzał problemy. Wszystkie kontrolery w dyskach ATARI SH/Megafile działały prawidłowo. Kontrolery ICD również.

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

11

Odp: "Bad DMA" - prosta naprawa

Pytanie do kolegów. Chciałbym kupić Atari STE i jak sprawdzić czy układ DMA jest sprawny?

12

Odp: "Bad DMA" - prosta naprawa

Najłatwiej będzie po prostu przetestować STE z Satanem, Ultrasatanem lub jakimś innym dyskiem :)

Atari 1040 STFM (TOS 1.02, 1 MB RAM), Atari 520 STE (TOS 2.06, 4 MB RAM), Atari 800XE, magnetofon Atari XC12+Turbo2000, SIO2PC, Satandisk, monitor Atari SM 124 i SM 144 i wiele innych fajnych sprzętów :)

13

Odp: "Bad DMA" - prosta naprawa

marcin1040stfm napisał/a:

Najłatwiej będzie po prostu przetestować STE z Satanem, Ultrasatanem lub jakimś innym dyskiem smile

A czy można zmontować dyskietkę i za jej pomocą sprawdzić komputer? Myślę o sytuacji kiedy przychodzę do sprzedającego i trzeba sprawdzić komputer metodą w miarę prosta i szybką.

14

Odp: "Bad DMA" - prosta naprawa

http://www.exxoshost.co.uk/atari/last/DMAfix/
ciezko trafic na walniete dma..

Ostatnio edytowany przez lotharek (2017-06-19 18:21:03)

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

15

Odp: "Bad DMA" - prosta naprawa

Ostatnie info exxosa to przyczyną jest wysoki poziom zakłóceń. W moim przypadku problemy pojawiały się po podłączeniu konwertera SCART-HDMI. Przyczyną okazał się jego... zasilacz. Na oryginalnym potrafi "walnąć" bus-error na starcie. Na Ali zamówiłem 68HC000, do tego chyba wymienię kondensatory w zasilaczu, a może i na całej płycie. Choć jakiś czas temu robiłem znajomemu recapping zasilacza w STE i ku mojemu zdziwieniu wszystkie wymontowane kondensatory były we wzorowym stanie (sprawdzane miernikiem ESR).

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

16

Odp: "Bad DMA" - prosta naprawa

Przyznam, że czekałem na wznowienie tematu Bad DMA po pojawieniu się nowych informacji na stronie exxosa :) Też zaryzykowałem zakup 68HC000 bo mam STE który podczas korzystania ze stacji dyskietek czasem wyrzuca komunikat "Data on the disk in drive A: may be damaged" gdzie ta sama dyskietka jest czytelna w STF. Także zobaczymy co się będzie działo po wymianie.

17

Odp: "Bad DMA" - prosta naprawa

ripperus napisał/a:

podczas korzystania ze stacji dyskietek

''Uszkodzone'' DMA nie ma nic wspólnego z nieprawidłowym działaniem stacji dyskietek. Zacznij od wyczyszczenia głowic a jeśli to nie pomoże to wymiana kondensatorów w stacji (tak - w stacji). Ewentualnie najpierw podmiana na stacje z STF lub pecetową. Albo odwrotnie - włożenie stacji z STE do STF.
Kolejna sprawa to samo testowanie stacji bez karta diagnostycznego praktycznie jest bez sensu. Nie wychwycisz czy jest uszkodzona stacja czy dyskietka. Masz niedaleko więc zapraszam w któryś weekend z STE.

Samo DMA - wersje ''38'' mogą inaczej zachowywać się na różnych rewizjach płyty a także z różnymi urządzeniami. Póki co jedyne DMA które nie działało poprawnie na każdej konfiguracji płyt STE to 9JA 95, pochodziło z STE. A dokładnie to samo DMA śmiga bez problemu na płytach STF/FM.

A żeby jeszcze bardziej namieszać to jedno z posiadanych DMA 38 pochodzące z STF działa bez problemu na każdej rewizji płyt STE z ultrasatanem (Lotharkowym) a nie działa z CosmosEX (wywala zawartość karty po zmianie 1 pliku - np. zapisanie pulpitu lub zmiana nazwy dowolnego pliku).

Nie ma znaczenia zasilacz - wszystkie testy na dwóch różnych ATX, kondensatory lub bufory na płycie (producent/rodzaj), ilość lub rodzaj pamięci (3/8/9 kostek na simmie). Bez różnicy który sterownik (ICD, Putnik, Hddriver od 7.8 do 10.10).

Magicznego sposobu ''naprawy'' nikt nie wymyśli. Są tylko dwie możliwości - płyta z DMA 39 albo weryfikacja konkretnego urządzenia na płycie z DMA 38. Ewentualnie US od Lotharka który jest zdecydowanie najlepszym urządzeniem pamięci masowej dla ST/STE/TT.

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

18

Odp: "Bad DMA" - prosta naprawa

Dzięki bartek030 za to info, zasugerowałem się cytatem ze strony exxosa "Mostly this issue starts to show itself with random access problems on the floppy drive." i "These issues seem to only appear after the machine has been turned on for about a hour and gets progressively worse." od razu skojarzyłem z moim STE :) W stacji głowice są wyczyszczone ale w weekend podmienię ją na PCtową i sprawdzę.

19

Odp: "Bad DMA" - prosta naprawa

bartek030, wyobrażam sobie ile czasu poświęciłeś na te różne testy opisane w poście #17. Szacunek!

Ja trafiłem na C025913-38 w Mega STE i co prawda nie używałem go jakoś regularnie z hdd, ale parę razy zdarzało się przy przegrywaniu danych ze starych dużych hdd typu sh20x, czy megafile xx na ultrasatana lotharkowego (z kilkoma różnymi kartami SD), że powiały się katalogi i pliki z 'krzakami' w nazwach i chyba zawsze/zwykle pustą zawartością. Zniknięcia całej partycji nie pamiętam. Używane sterowniki: ICD Pro 6.5.5. i HD Driver (od 8.31, przez 8.4x do 9.00).
Nie mogę potwierdzić (nie notowałem, nie pamiętam) jakiejś regularności, ale wydaje mi się że z HD Driverem 'wypadki' były częstsze, albo wręcz z ICD się nie trafiły.
Chcę tę MSTE zacząć używać bardziej regularnie, to wcześniej mam w planie pomęczenie jej bardziej uważnie i może stwierdzę jakąś regularność. Mam też na podmianę C38739-001A, więc zobaczymy czy to pomoże.

Szkoda że nie ma(?) żadnego programu/procedury testowej, aby takie testy ułatwić/przyspieszyć.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

20

Odp: "Bad DMA" - prosta naprawa

Cześć!

Też mam Atari MSTE.  W którym miejscu znajduje się na płycie DMA?

21

Odp: "Bad DMA" - prosta naprawa

Po prostu poszukaj jednego z: C025913-38 lub C38739-001A. To właśnie to.
A używasz hdd? Jakiego i czy masz takie któreś z opisywanych problemów?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

22

Odp: "Bad DMA" - prosta naprawa

uicr0Bee napisał/a:

opisane w poście #17

Nie wszystko jest opisane, bo już mi się nie chciało. Po drugie nie posiadam CosmosEX-a (testy robione dzięki uprzejmości Pitera - po raz kolejny)

uicr0Bee napisał/a:

Ja trafiłem na C025913-38 w Mega STE

Poproszę o zdjęcie w wolnej chwili, jeśli można to również w modelem i rewizją płyty. Jako że MSTE nie posiadam, byłem przekonany że montowane były tylko i wyłącznie układy 39 w obudowie plcc44 (chociaż może pierwsza rewizja z brakującą zworką dla FPU ma właśnie dil40).
EDIT: Racja, już znalazłem. Pierwsze wersje płyt miały dma w obudowie DIL40, ale nie spotkałem się żeby było fabrycznie 38 (choć widziałem tylko 2 takie płyty).

uicr0Bee napisał/a:

Zniknięcia całej partycji nie pamiętam

Skrót myślowy - miałem na myśli ''wywalenie'' całej partycji czyli same krzaki zamiast plików i katalogów.

uicr0Bee napisał/a:

Mam też na podmianę C38739-001A

Zawsze działa poprawnie w każdym STE, niezależnie od rewizji płyty lub wersji samego układu. To akurat mam sprawdzone.

Natomiast jak wspomniałem wcześniej, z DMA 38 najlepsze efekty były z Lotharkowym US, kolejno CosmosEX. Satandisk zawsze robił największe problemy.

Ostatnio edytowany przez bartek030 (2018-01-26 23:50:29)

Post's attachments

MSTE DMA DIL40.JPG 144.4 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

23

Odp: "Bad DMA" - prosta naprawa

Tak, na pewno mam płytę z DIP(DIL?)40... Tylko dziś już nie jestem taki pewien tego co napisałem wczoraj. Mam na tej MSTE naklejoną od zawsze żółtą karteczkę z moim napisem "C025913-38". I cały czas myślałem że muszę znaleźć chipa do wymiany. A kiedy dziś otworzyłem toto do zdjęcia, to siedzi tam C38739-001A...
Błędy i "krzaki" przy kopiowaniu katalogów na pewno się tam jednak zdarzały.. ale może już jakiś czas temu wymieniłem DMA tylko nie odkleiłem karteczki??? Czy błędy były też po wymianie, już trudno mi teraz powiedzieć. Próbuję znaleźć czas na dokładniejsze testy i dam znać.

Post's attachments

IMG_9190.JPG 782.93 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

24

Odp: "Bad DMA" - prosta naprawa

Wnioski z "dochodzenia" Exxosa były takie, że to nie jest problem z C025913-38 tylko z zakłóceniami i masą. Czyli winny jest projekt płyty STE i starzejące się komponenty, a nie sam układ. Owszem, jedne egzemplarze układu DMA są mniej podatne na problem, inne bardziej. Sytuację miała poprawiać wymiana układów MaskROM z TOSem na układy CMOS-EPROM lub Flash, które pobierają znacznie mniej prądu i powodują mniej zakłóceń przy odwoływaniu się do nich. Ostatecznym rozwiązaniem miała natomiast być wymiana procesora na wersję CMOS (MC68HC000).

***

Ja mam wymieniony zarówno PROM z TOSem na Flash, jak i MC68000FN8 na MC68HC000FN16.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2018-02-16 00:48:21)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

25

Odp: "Bad DMA" - prosta naprawa

A co oznaczają te końcówki ..FN8, ..FN10, ..FN12, ..FN20? Myślałem że to częstotliwość, ale w mojej MSTE mam procesor PLCC z nadrukiem "MC68000FN12F 16MHz 2C91E QEKF9101".
W takim razie ewentualnie na 68HC000... z jaką końcówką powinienem wymienić?
Na większości MC68HC000..., w tym  MC68HC000FN12, jakie widzę na ebayu, nie ma nadruku z MHz-ami.

Czy Freescale MC68HC0O0EI16 się nada do MSTE?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.