301

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

@Seban Wróciłem do programów AutoCopy, w Twojej paczce są AutoCopy 3.1 i AutoCopy nazwane 4.0. Wersja 3.1 wygląda na oficjalną kolejną wersję AutoCopy 3.0 (zabezpieczająca). Obydwa loadery ma nieco inne niż w wersji 3.0/2.0. Natomiast wersja z pliku 4.0 to 1:1 wersja 3.0 z podmienionym wyłącznie loaderem 2. Loader nie przypomina żadnego z którym się spotkałem dotychczas, niezmieniona numeracja i data oraz zmiana loadera na nietypowy wskazują na to, ze ta wersja jest nieoficjalna. Wygenerowany sygnał jest zabezpieczony, a nowy loader zawiesza emulator... Pytanie tylko co to za loader - dlaczego ktoś go umieścił w zabezpieczającej wersji AutoCopy? Czyżby chciał utrudnić identyfikację (plik loadera jest w całości wypełniony) tak zabezpieczonych plików i coś mu nie wyszło? Powinna też istnieć wersja 2.1 (bez zabezpieczania).

"RK1987" jest też przy Super Cobrze. Znalazłem też w xex World Karate: "(C) ROBERT K. 1987".

Edit: W załączniku asm-y i binarka Loaderów z AutoCopy. Plik binarny L2 z AC "4.0" - ten podmieniony, który wgląda podejrzanie i się zawiesza. Pliki asm - Loadery L1 i L2 z AC 3.1 (zabezpieczające), Loadery L1 i L2 z wersji AC 2.0(/3.0). W tych dwóch ostatnich plikach dodałem po dwa nop-y, aby adresy się zgodziły przy porównywaniu, dodałem też opis dwóch bajtów które ustawiają loader na odczyt spreparowanych krótszych bloków w wersji 3.0.

Nie umiem rozszyfrować jak to działa, ale myślę, że wersja 3.1 działa tak samo jak 3.0, ale jest to rozwiązane w zagmatwany sposób dla utrudnienia. Także możliwe, że wersja 2.1 nie istnieje.

Edit2: Sprawdziłem to zabezpieczenie polega na czymś innym - nie da się go odczytać zmodyfikowaną przeze mnie wersją Long Turbo Copy 1.1 (odczytujemy od drugiego bloku), trzeba by było zrobić kolejną wersję - wprowadzając zmiany analogiczne z loaderami z wersji 3.1 (mam nadzieję, że obydwa używają tego samego sposobu).

Edit3: Wychodzi na to, że zmiana jest w miejscu gdzie wstawiłem nop-y i zwiększone są niektóre adresy o 2, czyli jakby o te dwa dodatkowe Bajty... z tym mogę mieć problem, ale spróbuję...

W załączniku Super Cobra nagrana w dwóch kopiach - jedna za drugą - z L1 i L2 z AutoCopy 3.1.

Edit4: no i mam problem jak relokować kod o dwa Bajty... roll Wymyśliłem, że mogę zobaczyć w debugerze gdzie oryginalny program skacze i tak modyfikować przerabiany, ale czy nie ma prostszej metody?

Znalazłem, że jest JBW Relocator i chyba go kiedyś używałem, ale na razie muszę odpocząć...

Edit5: Ponieważ po przesunięciu kodu program się ciągle zawieszał, to rozwiązałem problem inaczej - wyciąłem fragment i umieściłem pod $0400, na początek sprawdziłem czy działa bez przeróbki i było OK, zmiana jak w v3.1 spowodowała jednak, że program nie znajdował nagłówka.

To zabezpieczenie prawdopodobnie polega na modyfikacji obliczania sumy kontrolnej. Loaderowi nie jest potrzebne żeby znaleźć nagłówek, bo już czyta z otwartego pliku, natomiast kopier nagłówka dopiero szuka, a że nagłówek ma tradycyjnie liczoną sumę kontrolną - jak myślę - to po zmianie sposobu liczenia jest uznawany za błędny i pomijany. Dlatego wprowadziłem przełącznik, który za pierwszym razem pozwala odczytać nazwę, a później już czyta sposobem z v3.1. No i udało mi się odczytać zabezpieczony plik smile Nie wiem jeszcze tylko gdzie program przechowuje znacznik który pozwalałby przełączyć kopier z powrotem na odczytywanie nagłówka... spróbuję go znaleźć...

Edit6:Znalazłem: $83
= #$00 po uruchomieniu i gdy szuka/zapisuje nagłówek
= #$80 gdy zapis danych i gdy już zapisze;
= #$01 gdy wczytuje dane i gdy już wczyta.

ICAX1Z = #$04, podczas odczytu (nagłówka i danych).

Także aby odczytać plik z AutoCopy v3.1, trzeba użyć v3.1 tylko gdy $83=#$01.

Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-05-14 12:54:52)

Post's attachments

Loaders_asm_31_40.7z 4.26 kb, liczba pobrań: 8 (od 2020-05-13) 

supercobra_x2_protected_ac31_kso.7z 39.99 kb, liczba pobrań: 7 (od 2020-05-13) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

302

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Ponieważ zapisanie nadmiaru kodu pod adresem $0400 (bufor magnetofonu C:) wykluczało możliwość korzystania z normalu, musiałem poszukać wolnego adresu. Na co dzień nie programuję w assemblerze (a ostatnio prawie wcale), więc było to dla mnie podobnie jak cała ta modyfikacja działanie po omacku. Ostatecznie umieściłem nadmiarowe 18 Bajtów pod adresem $17FA wskazywanym przez MEMLO. W Basicu na ogół nie było mi to potrzebne, więc nie wiem czy to dobrze, ale sprawdziłem, że 18 Bajtów tam umieszczonych przetrwa odczyt najdłuższego możliwego do skopiowania przez ten program pliku i umożliwia zapis / odczyt na C:. Program da się uruchomić z MYDOS-a (innych nie sprawdzałem).

Nie lubię jak czegoś nie rozumiem, a w tym przypadku oprócz całości, nawet nie jestem pewien czy dobrze obstawiam jak działa to zabezpieczenie. Co do relokacji to program chyba sam się relokuje, bo nie widzę go pod $2080. Najbardziej mnie zdziwiło, że po wykonaniu skoku do dopisanej części program się zawieszał, kiedy jednak przeniosłem część, która tam była od początku, a w jej miejsce wstawiłem "dopisek", wszystko działa. Na końcu jest RTS, być może coś po drodze zmienia zawartość stosu? A być może chodzi o X? Dołączyłem źródełko, więc może przy okazji ktoś zerknie i coś wyjaśni?

http://qtz.cwaboard.co.uk/atari/turbo_kso/turbo_long_copy_mod_31.png
Program może nie jest najwygodniejszy (konieczność pominięcia bloku z loaderem - co jednak może być przydatne gdy loader jest uszkodzony), ale spełnia swoje zadanie, w załączniku paczka - obydwie wersje - odczytujące pliki z AutoCopy 3.0 i 3.1 (w wersji 3.0 zmieniłem napis), oraz wersja standardowa, przerobiony asm, Loadery uzupełnione o te z wersji 3.1 (do porównania) i niezwiązany bezpośrednio z zabezpieczeniem plik do testu Turbo Long Copy (wczytany w normalu na końcu powoduje błąd, wygląda jednak na odczytany prawidłowo - dla bardziej reprezentatywnego testu trzeba by było odczytać np. losowe dane, ale test miał sprawdzić, czy przetrwa program kopiera i to wykazał).

Aby sprawdzić działanie wersji dla AutoCopy 3.1 można użyć emulatora i załączonej powyżej SuperCobry - po znalezieniu nagłówka przewijamy o trzy do przodu i odpowiadamy "T". Można też spróbować odczytać ten plik standardową wersją, która odczyta wyłącznie loadery (wersje dla 3.0 i 3.1 nie czytają standardowych bloków Turbo).

Co do loadera 2 z tzw. AutoCopy 4.0 wygląda to jak jakieś przypadkowe dane... na początku jest fragment, który znalazłem w kilkunastu grach z bazy AOL, ale nie są to gry dedykowane dla K.S.O..

Edit: Optymalizacja - program krótszy o trzy Bajty (dodatkowo nie 18, a 15B), żadnych NOP-ów.

Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-05-15 13:56:08)

Post's attachments

turbo_long_copy_mod.7z 11.07 kb, liczba pobrań: 12 (od 2020-05-15) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

303

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Korzystając z okazji chciałbym tu podrzucić linki do jeszcze jednego turbo, chyba w ogóle nie znanego w Polsce. Chodzi mianowicie o system Injektor z Chile. Sam trafiłem na strony chilijskich fanów 8-bitowego Atari dość niedawno i muszę przyznać, że udało im się opracować sporo ciekawych rozwiązań, np. loadery do gier z korekcją błędów, gdzie przy wystąpieniu takowego wystarczyło przewinąć kasetę troszkę do tyłu i ponowić wczytywanie czy też interfejs wraz z kartridżem, zbliżony do amigowego Video Backup System, pozwalający na wczytywanie programów z VHS. smile

Poniżej nieco linków:
https://retrogames.cl/foro/viewtopic.ph … amp;t=5340 - inżynieria wsteczna Injektora
https://retrogames.cl/vcturbosoft.html - w/w Video Cartridge
https://dogdarka8.blogspot.com/search/label/COPIADORES - programy narzędziowe i m.in. źródła i dokumentacja od jednego z piratów, czyli Turbo Software

Gdyby udało się dodać ten system do np. Atari800, byłoby super. smile

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

304

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Hej!

Voy dzięki WIELKIE za te linki! smile kawał naprawdę ciekawego materiału! Video Cartridge jest dla mnie podwójnie ciekawy, a to dlatego że kiedyś właśnie zapatrzony na Amigowy Video Backup System zrobiłem sobie coś podobnego do Atari! Widzę że ludzie na drugim końcu świata mieli te same pomysły i to znacznie wcześniej smile Ja wymiękłem na korekcji danych, uparłem się że zrobię jak amigowcy kod korekcyjny "Reed–Solomon", ale nie dałem rady z wydajnością w sensownym czasie, po pewnym czasie dodałem dodatkowy MCU w carcie, ale piętrzące się problemy i brak czasu ubił praktycznie projekt. Kiedyś to odgrzebię i opublikuję (tylko doba za krótka ;/ i za dużo spraw na głowie), chociaż jak patrzę że ktoś to  jednak zrobił to jest to dla mnie super wiadomość! smile Jednak się dało, jedynie wtedy byłem za "cienki w uszach", albo przyjąłem zbyt wygórowane założenia smile

Rzuciłem bardzo szybko okiem na ten Video Cartridge, zachwyca mnie prostota rozwiązań smile Już na pierwszy rzut oka widzę że moje rozwiązanie było po prostu przekombinowane big_smile

A i owemu "Injecktor-owi" będę musiał się przyjrzeć również! smile

A teraz zmieniając nieco temat, aby nie mnożyć postów, we wcześniejszym poście dotyczącym plików Turbo Copy 3/4 odpowiedziałem i skomentowałem na boje kolegi QTZ w plikami zapisanymi przez Turbo Copy, dostępnymi w cas-archive od Strykera. Przy okazji wrzuciłem aktualną wersję TCX-Tools na GitHUB-a.

life is complex, it has both real and imaginary components.

305

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

To ja jeszcze dorzucę info z Atari 8-bit FAQ o powyższych rozwiązaniach z Chile i Argentyny. smile

- Injector / Fast Injektor
   - Hardware (for the XL12) + software
   - Developed by Pedro P. Caraball Alvarez (Turbo Software, Argentina/Chile)
   - Version 1.0 05/09/88 for Turbo Software, published by M.P.M. S.A. (Chile)
   - Rights sold to Coelsa (official Atari importer in Chile) in 1990.  Coelsa
     would sell many XL12 units with the Fast Injektor preinstalled.
   - 4000 baud
   - http://www.retrogames.cl/injektor.html

- STAC / Super Turbo Auto Corrector
   - From Argentina by Jorge Cwik (ijor), 1988
   - Purely software, with error recovery
   - Available (sources): http://preview.tinyurl.com/ybrbt8qf

- SITRE/S.I.T.R.E./"Sistema Inteligente Turbo con Recuperacion de Errores"
   o From Chile by Victor Parada G. (++Vitoco)
   o Purely software.  Primarily a copying tool, but also turbo speed.
   o Version 1.01 March 1989 via SYFCOM, then VCC (Video Compu Club) for 800XL
   o Version 2.01 April 1989 for 130XE
   o Version 1.11 June 1989 (800XL, attempted support for longer programs)
   o Version 3.02 (2015, full support for XL/XE 64KiB to 320KiB)
   o Available: http://www.vitoco.cl/atari/sitre/

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

306

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Dobry Wieczór!

To ja jeszcze jedno, aby nie zapomnieć... gdy przeglądałem te pliki z CAS-Archive od Strykrea, które były zapisane przez Turbo Copy 3/4 to w obrazach taśm od "OSKAR" zobaczyłem ten napis:

*** POLECAMY REWELACYJNY SYSTEM OS-2 TURBO *** OS-2 TURBO (C) BY "OSKAR" 1990

i wtedy przypomniało mi się że mam coś takiego w zbiorach:

http://seban.pigwa.net/aa/oskar_os2/oskar_os2_cart.jpg

PCB strona górna (top):
http://seban.pigwa.net/aa/oskar_os2/oskar_os2_pcb_top.jpg

PCB strona dolna (bottom):
http://seban.pigwa.net/aa/oskar_os2/oskar_os2_pcb_bot.jpg

Niestety ten cart który posiadam jest martwy, nie mam do niego magnetofonu, etc. nawet nie pamiętam jak się dostał w moje ręce. Ktoś coś więcej może na ten temat powiedzieć? Jakieś materiały? Nagrania turbo w tym systemie? Instrukcja? Ktoś posiada taki cart jeszcze?

Wszystkie scalaki zatarte, ale pewnie da się zdekodować to tylko kwestia czasu. Pytanie czy jest sens skoro nie będzie żadnych innych materiałów. Jeżeli ktokolwiek wie coś na ten temat albo ma jakieś informacje proszę o podzielenie się tymi danymi.

Ostatnio edytowany przez seban (2020-05-18 00:15:36)

life is complex, it has both real and imaginary components.

307

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Czy ktoś ma może binarkę (CAS lub XEX) z loaderem Turbo 2000F?
Chodzi mi o ten konkretnie, żeby ładować CAS-y KSO tylko po SIO bez podłączania do portu joya nr 2 i bez cartridge'a T2000F (mam SICa, ale docelowo służy do czegoś innego) wink

308

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

@Jacques Może to (i niżej)?: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 40#p244640

O zabezpieczeniach znalazłem rozmowę z 2008 roku: https://atarionline.pl/v01/index.php?su … ct=wywiady

Co do K.S.O. to na Atariki zauważyłem bardzo ogólne info o tych zabezpieczeniach które odczytałem i może o jeszcze jakimś (zniekształcenia sygnału? - może chodzi o to 1T?). Podobno Pajero się tym zajmował: http://atariki.krap.pl/index.php/KSO_Tu … ieczeniami. (Dla porządku jeszcze to: http://atariki.krap.pl/index.php/Turbo_2T06 ).

Zastanawia mnie co to za plik: http://www.jsobola.atari8.info/dereatar … beztur.zip - opisany jako "ROM kartridża TURBO 2000 zabezpieczający przed kopiowaniem nagrane programy", a w innym miejscu jako "protection"? Czy może sam jest w jakiś sposób zakodowany? Jak go uruchomić?

W załączniku testowe pliki z zabezpieczeniem AC30 i AC31 - można je odczytać pod emulatorem przy pomocy zmodyfikowanych kopierów Turbo Long Copy (patrz wyżej). Zawierają losowe dane więc nie da się ich wczytać normalnie. Jest też wersja niezabezpieczona w normalu (mimo błędu zwracanego na końcu odczytywana prawidłowo).

Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-06-01 08:30:56)

Post's attachments

test_pliki_z_ac30_ac31.7z 284.51 kb, liczba pobrań: 5 (od 2020-06-01) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

309

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

@QTZ
Dziękuję, będę działać po pracy smile

310

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

W paczce od Sebana - tej gdzie są AutoCopy 3.1 i "4.0" - też są pliki podpisane Turbo F.

W plikach od Cygerta są narzędzia do Turbo 2000, znalazłem tam program Turbo Copy III (042), który ma umożliwiać skopiowanie zabezpieczonych plików. Pod emulatorem dzieje się coś dziwnego - program nie czyta z turbo, a po chwili czcionka zmienia się na rosyjską??? Plik w całości ma wielkość niewiele większą od czcionki, skąd się ta czcionka bierze i po co??? Jak użyć tego programu?

W paczce z CAS2WAV na Amigę znalazłem pliki DOS_2000.CAS i TURB2000.CAS. Pierwszy się uruchamia z włączonym Basic-iem (wyświetla info) i bez (wyświetla menu), ale nie wiem jak go obsługiwać i do jakiego Turbo (rosyjskiego?) służy, a drugi wczytuje się pod Basic-iem CLOAD, po jego uruchomieniu odczytywane są linie data i dalej już nie wiadomo co ten program robi. Obydwa pliki w załączniku.

Edit: Ten drugi plik (TURB2000.CAS) to właśnie rosyjska czcionka - POKE 756,224 - znaki z Control-em. Widać emulator nie czyści pamięci. Bez tego - po restarcie emulatora - program Turbo Copy III nie zamienia czcionki, a zawiesza emulowane Atari.

W tej paczce jest też kilka gier, które przy wczytywaniu wyświetlają napis IRON TURBO, który wygląda na utworzony tym samym kopierem, co pliki ze scrollem.

Edit2: Dodałem całość paczki - Cas2Wav dla Amigi (i PC) wraz z plikami cas (oryginał pochodzi stąd: http://aminet.net/package/util/conv/Cas2Wav ). Pokatalogowałem je według loaderów. Scroll to loader ze scrollem, Iron - podobny, Unknown - pliki których nie udało mi się wczytać. Cload - wczytywane z Basic-a przez CLOAD; część plików oryginalnie miała pozamieniane nazwy - uzupełniłem / poprawiłem je w nawiasach; część się nie wczytuje - również oznaczyłem.

Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-06-02 20:35:33)

Post's attachments

Cas2WavAmiga.7z 619.09 kb, liczba pobrań: 5 (od 2020-06-01) 

DOS_2000.CAS 2.61 kb, liczba pobrań: 6 (od 2020-06-01) 

TURB2000.CAS 3.43 kb, liczba pobrań: 5 (od 2020-06-01) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

311

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Hej!

W tej paczce ze stuffem do Turbo2000 którą kiedyś udostępniłem, a do której linkował QTZ jest coś takiego jak "generator kasety systemowej", chyba się już gdzieś wypowiadałem o genezie powstania tego softu, niemniej jednak teraz to co istotne: tymże generatorem można wygenerować kasetowy plik boot, który załaduje dołączony do niego system turbo 2000F.

Tu masz już gotowego CAS-a zawierającego ładowany w standardzie system 2000F: SYSTEM 2000F - bootable.

Przy ładowaniu i po załadowaniu powinno to wyglądać tak:

http://seban.pigwa.net/aa/t2000f/sys2000f_loader.png   http://seban.pigwa.net/aa/t2000f/sys2000f_main.png

Ostatnio edytowany przez seban (2020-06-02 09:01:18)

life is complex, it has both real and imaginary components.

312

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Interesujące jest obserwowanie tych ładowarek. Niektóre z nich akceptują sygnał z DATA IN, ale nie obniżają linii COMMAND (więc oczekiwane jest ręczne przełączanie trybu turbo / normal). Niektóre z nich obniżają linię COMMAND (więc magnetofony z przełącznikiem elektronicznym działają).

313

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Wszystkie przeróbki na Turbo2000F które widziałem miałem po prostu przełącznik Normal/Turbo. Żaden z systemów/loaderów do tego Turbo2000F nie przełączał linii COMMAND lub SIO_DATA_OUT, ale to nie znaczy wcale że takie wersje nie występowały... być może ja się na takie nie natknąłem. Mówię tu oczywiście tylko i wyłącznie o Turbo 2000F. Inne systemy już robiły to o czym mówisz, tzn. sterowały trybem pracy Normal/Turbo poprzez zmianę staniu linii COMMAND lub SIO_DATA_OUT.

life is complex, it has both real and imaginary components.

314

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Gdyby napisać nowy sterownik dla C: (i CLOAD) to można by odczytywać normal poprzez interface Turbo? smile

315

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

To byłoby interesujące wyzwanie. Odkryłbyś, że dekodujesz bardzo wąskie impulsy (7-12 / 44100 s) przez coś, co byłoby programowym dekoderem FSK. Jest to odpowiednik co najmniej 5600 bps w turbo opartym na PWM.

316

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Przeglądam pobieżnie rosyjskie fora i zauważyłem taką paczkę: https://zx-pk.ru/attachment.php?attachm … 1509979779

Taka abstrakcja mi jeszcze do głowy przychodzi - aby wyeliminować kartridż można by w magnetofon wbudować ROM z zapisanym systemem dla Turbo, który np. po naciśnięciu dodatkowego przycisku odtwarzałby ten sygnał jak z kasety smile Czyli takie jedno-programowe SIO2SD tylko, że odtwarzające zapisany na stałe plik cas. Coś jak SIOCart, ale do wczytywania programów. Mogłoby to być też urządzenie pozwalające wczytywać / zapisywać pliki cas z / na kartę SD.

Póki co, ponieważ mamy SIO2SD to można je wbudować w działający magnetofon i m.in. ładować system dla Turbo z wirtualnej dyskietki.

317

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

cholera... mało czasu mam na wszystko, ale...

QTZ napisał/a:

Taka abstrakcja mi jeszcze do głowy przychodzi - aby wyeliminować kartridż można by w magnetofon wbudować ROM z zapisanym systemem dla Turbo, który np. po naciśnięciu dodatkowego przycisku odtwarzałby ten sygnał jak z kasety smile

To nie taka abstrakcja, bo dawno, dawno temu... zrobiłem coś takiego... wziąłem małego Z8 (nie z80 a mały mikro-kontroler od Ziloga Z8 właśnie). Wpakowałem go do magnetofonu. Po włączeniu komputera jak tylko magnetofon dostawał zasilanie układ przechodził w stan "emulacji" stacji dysków. Umożliwiało to zbootowanie się komputera i uruchomienie obrazu systemu turbo zawartego jako obraz we flashu Z8. Wcześniej też taki eksperyment przeprowadziłem  użyciem PIC16 (jeszcze serii C - nie było wtedy "flaszek") oraz małej zew. pamięci szeregowej EEPROM w której był umieszczony obraz systemu Turbo. Po zbootowaniu się tegoż MCU wyłączał się i stawał się nieobecny do czasu następnego reboot-a albo do wciśnięcia reset na płytce z MCU.

Uznałem to jednak kiedyś za fanaberię, bo w czasach kiedy to robiłem koszt MCU przewyższał koszt zrobienia cartridge, więc nawet tego nie publikowałem smile Ale jeżeli to kogoś zainteresuje, to odgrzebię i opublikuję. Źródła mogły chyba przetrwać, bo były nagrane jeszcze na Philips CDD2000 i płytach CD po 30zł za sztukę big_smile

Ale w pierwszej kolejności muszę w końcu zacząć wrzucać to co było w magnetofonach od uicr0bee.

Ostatnio edytowany przez seban (2020-06-06 11:10:55)

life is complex, it has both real and imaginary components.

318

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

O-to-to-to! ;-)

----====   dołącz do www.worldcommunitygrid.org   ===---

<-- Moja skrzynka "PW" jest pełna i nie mam czego usunąć. Chcesz się skontaktować, kliknij "E-mail". Dzięki.