Temat: Laptop dla programisty - prośba o sugestie

Muszę wybrać sobie laptopa do pracy który będzie służył do programowania.
Niestety moje poszukiwania nie dały rezultatu - zawsze znajdzie się jakaś recenzja / opinia która powoduje, że rezygnuję z wstępnie dokonanego wyboru.

Może ktoś z Was kupował / wybierał jakiś laptop w ostatnim czasie i jest w stanie coś mi polecić - zakładając, że również używa laptop do programowania (build'y).

Założenia:

- nieprzekraczalna cena do 4300 brutto (3500 netto)
- przekątna ekranu: 15
- matowa matryca
- procesor: Intel Core I7
- dysk twardy: HDD + SSD lub SSD
- laptop powinien być sprzedawany z systemem operacyjnym
- wydajny system chłodzenia (cicha praca przy dużym obciążeniu)

Użytkowanie:
- laptop będzie służył tylko do programowania
- na środowisku programistycznym wykonywane są bardzo częste buildy , w projekcie jest bardzo dużo plików

Ostatnim laptopem jaki używałem u poprzedniego pracodawcy był Dell Latitude E5520 i niestety przy wykonywaniu buid'ów mogę potwierdzić zdanie z
http://www.notebookcheck.pl/Recenzja-De … 692.0.html

"Kiedy wentylator działa na najwyższych obrotach, jest donośny i może przeszkadzać , szczególnie podczas pracy w cichym otoczeniu. "

Proszę Was o jakieś sugestie poparte użytkowaniem w codziennej pracy.

2

Odp: Laptop dla programisty - prośba o sugestie

Jeżeli Intel Core i7 to nie ma mowy o cichej pracy przy duzym obciążeniu w laptopie z 15" matrycą. W 17" jest trochę lepiej ale bez rewelacji. Poleciłbym Ci Dell Precision M4800 lub M6800 ale to nie ten budżet.

3

Odp: Laptop dla programisty - prośba o sugestie

Używam lenovo T430s z i7, ma mniejszą przekątną ekranu (14,1", ale sporą rozdzielczość), przy budowaniu dużych rzeczy z make -j8 wiatrak jest słyszalny, ale nieprzeszkadzający. Myślę, że pokrewne modele (np. T5xxx) też mogą być godne uwagi.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

4

Odp: Laptop dla programisty - prośba o sugestie

gizmomagic napisał/a:

- nieprzekraczalna cena do 4300 brutto (3500 netto)

Bo jednorazowe odliczenie czy rzeczywiście nie chcesz przeznaczyć ani złotówki więcej ??

Dużo sklepów robi w ten sposób: 2 faktury. Pierwsza 3499 netto - odliczasz jednorazowo. Na drugiej reszta kwoty (pozycja np.: obsługa zamówienia).

Tym sposobem dokładając kupisz np lenovo T540p.

Każdy z tych kompów będzie głośny jeśli obciążysz procka. Dodatkowo np. w lenovo T540p z I7 masz zawsze grafike nV730.
Nawet wyłączona powoduje dodatkowe nagrzewanie się kompa.

Rozwiązanie które pewnie Cie nie zainteresuje: T540p z I5 i grafiką Intela. Wolniejszy ale i zimniejszy (a przy tym cichszy).

A jeśli nie to to cokolwiek w takiej kolekności: Lenovo, długo nic, HP, bardzo długo nic, DELL (nie polecam największemu wrogowi). Cała reszta Asus, Acer, Tośka, Fujitsu, Samsung odpada.

Nie chcę z nikim dyskutować dlaczego tak - od tego jest forum notebookcheck - bo zaraz odezwą się głosy: a ja mam i działa.

Do rozważenia jeszcze Macbook z I7 + Win7.

Optymalna konfiguracja do takich prac to: i7 + grafa intel + ssd + xxGB ram. Ale tak jak pisałem wyżej ciężko znaleść taki konfig.

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

5

Odp: Laptop dla programisty - prośba o sugestie

@Yezy
Dzięki, faktycznie Dell Precision M4800 lub M6800 są poza moim przyjętym budżetem.

@epi
Dzięki, jesteś kolejną osobą która poleca mi linię Txxx z Lenovo.

@bartek030
Dzięki, doprecyzowując:
Przyjęte kwota jest narzucona przez mojego nowego zleceniodawcę i to on go kupuje (jako firma) i cena jest nieprzekraczalna , tak chodzi tu o odpis.
Ja już dostałem do pracy komputer stacjonarny na którym pracuję też jako firma (samozatrudnienie) na rzecz klienta.

Nie wchodząc w szczegóły prościej jest mieć mobilne środowisko do pracy u klienta a w domu to samo środowisko do nauki nowych technologii stosowanych w projekcie i testowania nowych rozwiązań na które nie ma czasu w trakcie dnia pracy (pisząc wprost - nie stać mnie w tej chwili na jakikolwiek większy wydatek na samozatrudnieniu).

Gdybym to ja miał sobie kupić w przyszłości na firmę laptopa kwota była by wyższa, ponieważ jest takie udogodnienie dla nowych firm, które mi na to pozwala, ale jak już pisałem w tym momencie nie jest to możliwe z powodu braku środków na ten cel.

Rozważę jeszcze HP skoro sugerujesz . Do tej pory miałem styczność z laptopami Lenovo i Dell.

Co do hałasu , to oczywiście chodziło mi o sytuacje , gdy laptop pracuje jak traktor (jest mocno słyszalny).  Niestety z wiekiem takie rzeczy zaczynają mnie irytować ...

6

Odp: Laptop dla programisty - prośba o sugestie

Skoro nieprzekraczalna to T540p odpada, chyba że poprzednik T530 z jakiś zaległości magazynowych ale to też szanse marne.

Dalej idąc w kierunku Lenovo: T440 - ale tu matryca 14 lub 14HD, większość konfiguracji raczej z I5 choć są również z I7 (ale znów może pojawić się problem cenowy). Osobiście gdybym miał kupować notebooka w takiej kwocie to właśnie coś z T440 - matryca 14 jest super, a sam notebook dużo zgrabniejszy do noszenia.
Można również szukać z L540 - tu już brak magnezowej obudowy i konfigi które widzę to tylko I5.

Z HP będzie podobny problem - Probook 655 kończy się na I5, I7 zarezerwowane dla ElitePro 8470p/9470p. Ale te drugie znów nie zmieszczą się w zakładanej kwocie.

Hałas niestety jest zawsze bardzo subiektywną sprawą, więc recenzje sobie raczej daruj. Znam przypadki że obciążony wentylator daje pare dB więcej ale ''szum'' jest bardziej przyjazdny dla ucha. Tu niestety już tylko i wyłącznie indywidualne testy, ale w żadnym sklepie nie znajdziesz ww notebooków na półce, poza specjalizującymi się firmami w biznezówkach jak Kuzniewski.pl i podobni.

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

7

Odp: Laptop dla programisty - prośba o sugestie

http://allegro.pl/e6540-i7-4600-amd-879 … 59572.html
Grafę zawszę można odłączyć.

8

Odp: Laptop dla programisty - prośba o sugestie

http://tnij.org/q6crb7g + dodatkowy monitor + http://www.comtrade.pl/product-pol-908- … PR02X.html

Ostatnio edytowany przez BartoszP (2014-09-14 20:39:53)

9

Odp: Laptop dla programisty - prośba o sugestie

Ze swojego doświadczenia:  TOSHIBA. Reszta to zło - przechodziły przez moje ręce i  trzymam sie z daleka. Nie wiem jak z wyższą półeczką i7, ale do i5 NIGDY mnie Tosia nie zawiodła.

gep/lamers^dial

10

Odp: Laptop dla programisty - prośba o sugestie

Poza okazjonalnie klawiaturą i mniej okazjonalnie - tasiemką łączącą ekran z resztą kompa :) Bardzo popularna awaria ;)

Ja z czystym sumieniem mogę polecić również ThinkPady od Lenovo. Trzymać się z daleka od HP i Sony.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

11

Odp: Laptop dla programisty - prośba o sugestie

Z Tośki Tecry I7 jest cały jeden model: PT545E-00D00PPL, reszta to I5.

Konfiguracja bez szału, ale mieści się w cenie. Plusem jest 256gb ssd i brak dodatkowy grafy.

EDIT: 

Ta toshiba to jednak biznesówka w obudowie ultrabook-a. Problemem pewnie będzie zabudowana bateria,
a dodatkowy slimowy kształt obudowy raczej pozytywnie na temperatury w środku nie wpłynie.
Ale to już do sprawdzenia osobiście.

Ostatnio edytowany przez bartek030 (2014-09-15 07:50:53)

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

12

Odp: Laptop dla programisty - prośba o sugestie

Toshiba dziś jest symbolem najgorszego sprzętu jaki można dostać. Kilka lat temu coś się stało, i ich laptopy zaczęły się masowo sypać, do tego stopnia, że część dużych sieci wycofała je ze swojej oferty. Dlatego dziś oferta jest jaka jest.

13

Odp: Laptop dla programisty - prośba o sugestie

A ja polecę desktopa z trzema monitorami, bo na laptopie to można sobie atari-area przeglądać, a nie programować...

14

Odp: Laptop dla programisty - prośba o sugestie

5eba napisał/a:

Toshiba dziś jest symbolem najgorszego sprzętu jaki można dostać.

Przesadziłeś trochę :). Sprzęt jest ok, ale walka o pozycje lidera obniżyła mocno jakość wykonania.
A wszystkiemu winny ACER który skutecznie zaniżał ceny (i jakość).

Toshiba chcąc się dostosować w modelach z najniższych półek używa materiałów wołających o pomstę do nieba.

A korzysta na tym po raz kolejny Lenovo który cały czas pokazuje że można i tanio i dobrze.
Przykładem jest B590 z matową martycą za 888pln (a nawet taniej).

http://allegro.pl/laptop-lenovo-b590-in … 23965.html

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

15

Odp: Laptop dla programisty - prośba o sugestie

Zapłacili za to ogromną cenę. Nawet HP ze swoimi wadliwymi BGA nie ponieśli takich strat (a szkoda).

16

Odp: Laptop dla programisty - prośba o sugestie

BGA to akurat sypią się we wszystkich modelach, wystarczy przejrzeć allegro z ofertami serwisu :).

To że Tośki ostatnio mało w marketach (jeśli myślimy o bliźniaczych tworach) to akurat wynik działań innego producenta,
a konkretniej ogromnego wsparcia finansowego. I nie dotyczy tylko notków.

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

17

Odp: Laptop dla programisty - prośba o sugestie

Chyba jestem fanbojem firmy na literke "T". Ale miałem kilka modeli i traktowałem je jak woły pociągowe. W sensie 24h na dobę nonstop - z racji oszczedności miejsca z reguły laptopy robia u mnie za kompy stacjonarne. Teraz jeden z dolnej półeczki - L650 na I5 robi za komp, na którym stoi sobie torrent i jedzie tak non stop od 2lat - nic sie nie dzieje, nawet nie muszę go chłodzić, temperatura stała, nie przegrzewa się - pewnie za jakiś czas dysk pójdzie w chu chu - jedyne czym go karmie to raz w tygodniu przedmuchuje mu sprężonym powietrzem chłodzenie. Działa. I to dobrze.

gep/lamers^dial

18

Odp: Laptop dla programisty - prośba o sugestie

Jeżeli Lenovo to seria "T" lub "W" inne odpadają - seria Y (pekające taśmy sygnałowe łączące matryce z płytą), B, G - nagminnie pekające obudowy i wyrwające się mocowania w okolicach zawiasów (lewa strona rządzi). Szerokim łukiem omijać ASUS`a, HP (modele niższe niż EliteBook), Sony wszelakiej maści.

19

Odp: Laptop dla programisty - prośba o sugestie

Nie wnikając w markę (mam zupełnie inne zdanie od tych wszystkich tutaj podanych) wydaje mi się że jeśli chodzi o laptopa dla programisty nie padł jeden z najważniejszych prametrów.
Rozdzielczośc ekranu.
Nie wyobrażam sobie wydajnej pracy na monitorze o rozdzielczości 1366x768 bez względu czy to 13" czy 17".

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

20

Odp: Laptop dla programisty - prośba o sugestie

@bartek030: tak, ale chodzi o skalę, którą widać na forum HP

@gepard: Sam mam dwie Toshiby, ale to z innych czasów - jedna to stara T8000, całkowicie sprawna, a druga to a110-133 oryginalnie na celeronie M, w której pracuje (niby nieobsługiwany przez płytę) core 2 duo i też do dziś całkowicie sprawna.
Ale to co dziś produkują ma bardzo złą opinię.

21

Odp: Laptop dla programisty - prośba o sugestie

Widzę, że dyskusja się rozkręciła, to dobrze :) 
Dziękuję Wam za opinie i sugestie. Właśnie o to mi chodziło.
Teraz muszę mieć chwilę na kolejne podejście, aby w końcu zdecydować się na konkretny model wg Waszych sugestii.
Jak widać nie jestem/ nie byłem na bieżąco w temacie sprzętu...
Jeszcze raz dziękuję.

22

Odp: Laptop dla programisty - prośba o sugestie

@willy:

I dlatego przydatny jest zewnętrzny monitor i stacja dokująca.
Rozdzielczość duża, dwa ekrany na program i odpluskwiacz a stacja zapewnia wygodę podłączania...wszystkie kable na stałe wpięty a komputer tylko click-clik i podłączony/odłączony.

23

Odp: Laptop dla programisty - prośba o sugestie

Ja dodam jedną ważną cechę: SSD na mSATA + HDD. System, aplikacje, katalog domowy na ssd, dane na hdd.

24

Odp: Laptop dla programisty - prośba o sugestie

bartek030 napisał/a:

Z HP będzie podobny problem - Probook 655 kończy się na I5, I7 zarezerwowane dla ElitePro 8470p/9470p. Ale te drugie znów nie zmieszczą się w zakładanej kwocie.

mam 9470p z SSD ale prockiem z i5. Jestem ogólnie zadowolony, sprzęt jest cichy i lekki

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

25

Odp: Laptop dla programisty - prośba o sugestie

bartek030 napisał/a:
5eba napisał/a:

Toshiba dziś jest symbolem najgorszego sprzętu jaki można dostać.

Przesadziłeś trochę :). Sprzęt jest ok, ale walka o pozycje lidera obniżyła mocno jakość wykonania.
A wszystkiemu winny ACER który skutecznie zaniżał ceny (i jakość).

Toshiba chcąc się dostosować w modelach z najniższych półek używa materiałów wołających o pomstę do nieba.

A korzysta na tym po raz kolejny Lenovo który cały czas pokazuje że można i tanio i dobrze.
Przykładem jest B590 z matową martycą za 888pln (a nawet taniej).

http://allegro.pl/laptop-lenovo-b590-in … 23965.html

Który z tych modeli lenovo bedzie "lepszy" ?
- G 50-30
- B590
- B5400

"wszystko się kiedyś kończy......."