26

Odp: Rapidus - dyskusja

Oddal control normalnie i obejrzyj to:
https://www.youtube.com/watch?v=9w-S6sMyu-Q

To potrafi ta bestia... I to jest puszczone na 16mhz. A będzie 20mhz więc jeszcze ciutkę szybciej.
Jak to mawia Pinek, jeśli program jest dobrze napisany to uruchomi się na Rapidusie.

Mi osobiście najbardziej podoba się veangence na rapidusie, Pasiu to dobre 10lat temu puszczał na zlotach.

Rapidus w tej specyfikacji jest wydajniejszy od Amigi 500
A największą zaletą Rapidus-a jest to że jak coś nie działa (nielegale rules czy xbiosy rules! bądź inne takie) to zawsze można go wyłączyć i mieć zwykłe Atari na którym działa wszystko.

Nie wiem jak to będzie rozwiązane wyłączenie/włączenie Rapidus-a, Pinokio wspominał o jakimś Poke aby go aktywować..

Ostatnio edytowany przez AS... (2014-10-23 08:37:46)

27

Odp: Rapidus - dyskusja

AS... napisał/a:

Jak to mawia Pinek, jeśli program jest dobrze napisany to uruchomi się na Rapidusie.

nie do końca tak powiedziałem, chodziło mi wyłącznie o nielegale. To, że tu czy tam się coś rozjedzie to norma, bo w większości przypadków nikt nie szykował się na taki przypał na procu. Jest jednak kilka produkcji, które powala na kolana, fakt ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

28

Odp: Rapidus - dyskusja

Czy da się zamknąć obudowę 800xl z rapidusem w podstawce po procesorze? Na oko nie wygląda, by dał radę bezkolizyjnie wejść, ale może ktoś już próbował wmontowac??

29

Odp: Rapidus - dyskusja

nie sądzę, by był jakiś problem w XL, do obudowy, to raczej daleko masz.

Ja natomiast zastanawiałem się, jak to w XE zmieścić wraz z VBXE tak, by niczego nie wycinać w obudowie. Recepta wygląda tak:

6 podstawek DIP40 w płytę i w to dopiero Rapidusa. Wszystko się mieści i działa stabilnie. Chyba, że Lotharek jakąś przelotkę zafunduje ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

30

Odp: Rapidus - dyskusja

Dla symulacji nałożyłem kolejny czip 40 nóżkowy na procesor będący w podstawce - przy tej grubości (kanapka 2 czipy + podstawka) obudowa da się jeszcze normalnie zamknąć, ale czip praktycznie dotyka już spodu klawiatury. Jeśli "R" będzie choć odrobinę grubszy, to robi się ciężka sprawa. Może przyjdzie wlutowywać rapidusa bezpośrednio w płytę :(

VBXE na szczęście nie mam... to na razie się nie martwię (DO CZASU).

31

Odp: Rapidus - dyskusja

aaaa - no tak. Zapomniałem że w XL proc jest na dole ;) Może przez weekend sprawdzę, jak to się ma do XL i VBXE w zestawie.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

32

Odp: Rapidus - dyskusja

Pasiu brał jakiś czas temu 800XL ode mnie z Zawiszowa chyba w celu sprawdzenia z Rapidusem, więc chyba powinno wejść. :)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

Odp: Rapidus - dyskusja

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM napisał/a:
Bober napisał/a:

No to teraz będziemy mieli produkcje w stylu: http://www.pouet.net/prod.php?which=62404 :)

Swoją drogą to ciekawe pytanie - czy dałoby się, przykładowo, "przeportować" to demo na najwyższą konfigurację XL (przyjmując oczywiście różnego sortu straty szybkości itp, w dopuszczalnych granicach, ew. zmianę muzyki na chip itp).

AJCEK, proponuję rozważenie. ;) ;) ;) ;)

Trzy najpopularniejsze w Polsce platformy 8-bit: Piwo, Wino i Wódka.
http://ym-digital.i-demo.pl/ - http://yerzmyey.i-demo.pl - https://soundcloud.com/yerzmyey
ŻADEN DOBRY UCZYNEK NIE UJDZIE BEZ KARY.

34

Odp: Rapidus - dyskusja

pytanie lamerskie .. ale co mi tam

Czy funkcjonalności U1MB i Rapidusa się pokrywają ( chodzi mi o pamięć sram , os itp  ) ??? Czy korzystniej zainstalować Rapidusa w innym komputerku czy w tym samym co mam U1MB ??

.

35

Odp: Rapidus - dyskusja

U1MB i Rapidus to niemal całkowicie różne rozszerzenia. Jeżeli już to jedyna wspólna funkcjonalność to możliwość podmiany systemu operacyjnego. Rapidus posiada swoją pamięć flash, gdzie możesz sobie wgrać 1 system. Polecam konfigurację U1MB+Rapidus w jednym komputerze.

laborant napisał/a:

Czy da się zamknąć obudowę 800xl z rapidusem w podstawce po procesorze? Na oko nie wygląda, by dał radę bezkolizyjnie wejść, ale może ktoś już próbował wmontowac??

Nie zmieści się i trzeba użyć przejściówki, o której gdzieś Lotharek już informował. Przejściówka taka będzie, więc cierpliwości.

Jak już Pin powiedział w kompach XE najlepiej Rapidusa zamontować na dodatkowych podstawkach, by nie trzeba było rzeźbić w plastiku. VBXE przy tym nie trzeba ruszać.

36

Odp: Rapidus - dyskusja

130XE, VBXE, Rapidus:


http://pin.atari.pl/rapidus/IMG_7034.JPG


... te nieładne kolorowe kabelki to niestety moja sprawka. Kiedyś to ogarnę, coby wyglądało ;)

Jak już było mówione, do Rapidusa potrzeba max 3 sygnały z płyty głównej, więc montaż jest ultra prostym zadaniem.

Ostatnio edytowany przez Pin (2014-10-23 20:10:29)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

37

Odp: Rapidus - dyskusja

To ja mam takie pytania:
- rozumiem, że ze stereo, VBXE i Ultimate 1MB działa bez problemu i jest to całkowicie prrzezroczyste
- jak się sprawa ma z SIDE-2 i wsparciem z Ultimate? Ktoś testował taki setup?

Czy żeby odpalić Emulator ZX Spectruma z dźwiękiem AY trzeba mieć jakąś dodatkową modyfikację sprzętową? Chodzi mi o to video: https://www.youtube.com/watch?v=0TpQC7afQDo

38

Odp: Rapidus - dyskusja

I na zdjęciu Pina widzę że działa z pamięcią od Lotharka 1mb.
Extra!

39

Odp: Rapidus - dyskusja

Rapidus ze Side2 działa dobrze (przynajmniej pod SDX, nie sprawdzałem loadera fata), w zestawie z U1 nie wiem, bo nie mam Ultimate'a

Side pod SDX i w trybie turbo Rapidusa - nawet około 270kB/s transferu ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

40

Odp: Rapidus - dyskusja

Ile RAM może mieć Rapidus maksymalnie? Czy będzie możliwość rozszerzenia RAMu na max? Czy trzeba to będzie robić w specjalizowanych salonach firmowych czy da się w garażu bez lutownicy? :)

Edit: Atariki mówi o 31MB łącznie - czy jest to prawda?

Ostatnio edytowany przez mono (2014-10-24 09:43:59)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

41

Odp: Rapidus - dyskusja

Mój w zamyśle ma 16MB. Co dalej, to nie wiem - tu Pasiu, lub Lotharek niech się wypowie.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

42

Odp: Rapidus - dyskusja

mono - na AAge Draco napisał dokładnie. Chyba 16MB a reszta z 32(31,5) przez przełączanie banków.

AY to by chyba trzeba dorobić. Evie, nawet jakby się Pasiu zgodził na produkcję, masowo za drogo wyjdzie i chętnych może nie być...
Ale to już by była "taka nasza Amiga"...

43

Odp: Rapidus - dyskusja

@lemiel: Dzięki. Amiga to z VBXE i SoundBoardem :) Z Evie to ST :)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

44

Odp: Rapidus - dyskusja

Produkcyjny Rapidus ma mieć 512kB SRAM i 32MB SDRAM. Ten ostatni nie jest i nie będzie w pełni wykorzystany.

45

Odp: Rapidus - dyskusja

mono napisał/a:

@lemiel: Dzięki. Amiga to z VBXE i SoundBoardem :) Z Evie to ST :)

Właśnie a propos: od wczorajszego wieczora dręczy mnie wizja:

- skoro "R" jest wydajniejszy od A500 i ma 16bitowy procesor, a VBXE ma blitter zapewne szybszy od tego w amidze oraz wyswietli wiecej kolorow i w wyzszych rozdzielczosciach niz Fat Agnus.... to... może by tak emulator AMIGI na MAŁE ? To byłaby NIESAMOWITA HISTORIA :)

46

Odp: Rapidus - dyskusja

To może być mały problem gdyż Rapidus jest wydajniejszy od Amigi nieco. Są to procesory tej samej generacji. Od Z-80 jest wydajniejszy znacznie czego wymaga sama natura emulacji.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

Odp: Rapidus - dyskusja

Ponadto, podejrzewam że taniej wyjdzie kupno Amigi niż atarki+Rapidus+VBXE+Soundboard :D

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

48

Odp: Rapidus - dyskusja

Tak sobie bajam :)  Myślę, że emulowanie kodu 68000 na 65c816 byłoby znacznie wydajniejsze niż emulacja Z-80 czy jakiegos 8086. Dużo było swego czasu gadania, że 68000 to potomek 6502, że podobne, itp, etc,. Z-80 pewnie jest różny o 180 stopni i dużo cykli trzeba na konwersję rozkazów.

A że taniej zakup 500 - to na pewno, ale to już żadna przyjemność :)

Ostatnio edytowany przez laborant (2014-10-24 11:57:40)

49

Odp: Rapidus - dyskusja

STE nazywali Amiga Killer ;) dopiero teraz wycodzi prawdziwy killer..

przydaloby sie jakies zestawienie Rapidus, STE i A500

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

50

Odp: Rapidus - dyskusja

Z tego co wiem, linia procesorów 68000 nie ma nic wspólnego z 68xx (i tym samym 65xx). No, może oprócz producenta (dla procków 68xx). Architektura, koncepcja działania - wszystko jest zupełnie inne.
Od samych rejestrów, przez stos aż po rozkazy.