176

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

ST - Racja. Natomiast osobiście wyjątkowo mi nie podchodzi ta postać (zwłaszcza, rozumiana jako taki czy inny komodziarz ;) ) Pochwalić mogę - o czym już kiedyś pisałem - za obudowę do XE i 128k w 130XE. Chociaż prawda jest taka, że to też było już wtedy "podpicowywanie" trupów, a nie jakikolwiek przełom. Taki sobie lekki lift, znany z rynku samochodowego.

177

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

Co było a nie jest nie pisze się w rejestr. ;)
Tak czy inaczej nawet gdyby bebechy Amigi ukazały się pod szyldem Atari to i tak nie było żadnej kompatybilności z XL, więc co za różnica jak by to się nazywało, skoro i tak by nie było kontynuacją.
A gdyby Tramiel nie przeszedł do konkurenta to ST by pewnie nigdy nie powstało, a przynajmniej nie w takiej formie.

Ja wiem że gdybologia może być fascynująca, ale czy nie macie już dość? - Bo nie wiem czy gromadzić większy zapas fusów. ;)

CPC AGA PSX Win7 - Wyznaję 8bitowy ekumenizm.

178

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

20 postów temu chcialem napisac ze 'czekam az wskrzesicie Jaya Minera do tej dyskusji' i sie nie pomylilem. Choroba ...

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

179

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

ZbyniuR napisał/a:

nie było żadnej kompatybilności z XL

to jest jasne! przeciez rozwoj Atari XL szedl w kierunku 16 bitow. a 68k nie jest kompatybilny z 6502C.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

180

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

W przypadku ST myślano o różnych procesorach, więc wydaje mi się że nic nie stałoby na przeszkodzie aby układy specjalizowane Amigi pożenić z 65C816, i byłaby maszyna w miarę kompartybilna z Atari 8bit.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

181

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

Albo jakaś hybryda - coś jak C=128 z dwoma cpu. Np. Z praszczurem 65c02 3mhz do tasków 8 bitowych chodzących rownolegle z OSem pod 68000. To dopiero byłaby maszyna.

182

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

Wzorem Tuwima i Słonimskiego proponuję zebrać teraz to wszystko do kupy i wydać jakiś tomik  :>

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

183

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

Resume:

1. Amiga jest w istocie kolejnym komputerem Atari. Z nieznanych powodów komodziarze upatrzyli ją sobie na swoją.

2. Od 1985 roku firmy C= i JIL stanowią jeden trust, dla publiczności nadal używają osobnych starych marek, ale to jedna firma.

3. Postuluję o upgrade do Furii - by zawierała sprzętowy emulator A8 bit, który by chodził jako task pod A600. I to będzie ten nasz wymarzony komputer, "zaginiony" projekt Minera.

184

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

Czy ma ktoś jakieś doświadczenia jak mocnej Amigi czy ST potrzeba by emulować na nich XE i C64?

Tak w sumie to nic nie wiem o dopałkach do ST. Wiem że można sobie kupić czytnik CF i wmontować VGA ale jak i o ile da się je podkręcić to nic mi nawet nie dzwoni. Od niedawna posiadacze A500 mogą do nich podłączać turboski od A1200, ciekawe jak trudno byłoby zrobić taką kartę która by pozwoliła je montować w ST i Falconie. ;)

Ostatnio edytowany przez ZbyniuR (2015-01-22 12:52:07)

CPC AGA PSX Win7 - Wyznaję 8bitowy ekumenizm.

185

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

Już nie pamiętam, to strasznie dawno było. Na pewno C 64 był na Amidze, chyba chodził co 4-5 ramek na gołej 1200, czy 500.

Miałem też kartę sprzętowego emulatora ST do blachy, na ISA-ie - karta bardzo prosta, tylko rom i ram + dekodery adresów - widać STek i jego flaki nie były trudne do emulacji na PC.

Karty emulującej Amigę na blasze nie było, chyba custom chipy były za trudne, a wsadzanie Agnusa na kartę kosztowo mijało się z celem.

Ostatnio edytowany przez laborant (2015-01-22 12:57:04)

186

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

W czasach jakoś tak Escom-owych były na targach pokazywane klony A1200 w postaci pudełka wielkości CD-ROM ze stacją dysków 880KB i AGĄ na pokładzie wtykane w blaszaka. Czytałem o tym w Magazynie Amiga. Ale potem ślad po nich zaginął.

I coś mi świta że emulator C64 na Amie z wyłączonym SIDem zadowalał się o połowę słabszą Amigą niż z włączonym. Ale jaki tam proc był potrzebny to nie pamiętam.

CPC AGA PSX Win7 - Wyznaję 8bitowy ekumenizm.

187

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

ZbyniuR: są jakieś przejściówki, interface-y by zapodać np. Apollo 040 od 1200 do 500ki? Jeśli tak to jestem w szoku. Masz jakieś konkretniejsze informacje? Jeśli masz jakiegoś linka na ten temat to poproszę, bo ta informacja jest dla mnie super interesująca.

188

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

Może chodzi o coś takiego:

http://retroami.com.pl/index.php?id_pro … ;id_lang=6

ale wg opisu będzie chodziło tylko (?) z turbo ze stajni ACA i max 68030

Atari 800XE plus inne oraz pozostałe.

189

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

ZbyniuR: zależy jak dokładna ma to być emulacja. Na ST jest Xformer który działa cos z prędkościa koło 10-20% XE, ale nie emuluje wielu rzeczy (o demach raczej zapomnij). Na gołym Falconie jest emuXL autorstwa draca030, który łapie (o ile dobrze pamiętam) od 50% do 80% prędkości XE, też nie emuluje wszystkiego, ale lepiej niż Xformer. Ostatecznie, na CT60 można odpalić atari800, które dochodzi do 100% prędkości z najpełniejszą emulacją.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

190

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

conrad napisał/a:

Może chodzi o coś takiego:

http://retroami.com.pl/index.php?id_pro … ;id_lang=6

ale wg opisu będzie chodziło tylko (?) z turbo ze stajni ACA i max 68030


Działa też z Blizzardami, na pewno od 030 w górę.

191

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

conrad napisał/a:

Może chodzi o coś takiego:

http://retroami.com.pl/index.php?id_pro … ;id_lang=6

ale wg opisu będzie chodziło tylko (?) z turbo ze stajni ACA i max 68030

Ale dziwoląg! Tego jeszcze nie widziałem.  Nie dość że ta przejściówka już sama w sobie jest dopałką do 14mhz to można kaskadowo podłączać kolejne. Kombinacja alpejska.

192

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

To cudo nazywa się ACA500 kosztuje 80€ i ma na pokładzie 68000 14MHz i 2MB FastRAM, do tego IDE ze slotami na dwie karty CF, oraz złącze które pozwala podłączać karty turbo od A1200. Które od teraz działają też przy A500 i A500+. :)

http://amigastore.eu/en/226-aca500.html

A ja i tak wolałbym Furię lub ACA do A600, bo duuużo mniejsza. :)

No i zastanawia mnie - jak trudne byłoby zrobienie czegoś takiego do ST?

I w szoku jestem że tak ciężko XE emulować.

Ostatnio edytowany przez ZbyniuR (2015-01-22 13:37:43)

CPC AGA PSX Win7 - Wyznaję 8bitowy ekumenizm.

193

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

A tam - źle nie jest.

http://retroami.com.pl/img/p/1/7/3/173-thickbox.jpg

W porównaniu do obudowy Amigi 500 która kompaktowa nie jest ten zestaw wydaje się prawie zgrabny. Dokombinować do tego jakąś pasującą obudowę i mamy gustowną A500 rakietę.

Z tym że rzecz gustu - dopalać wolę A600 - siłą A500 dla mnie jest wersja 68000 0,5MB + 0,5MB

Atari 800XE plus inne oraz pozostałe.

194

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

Nie, no w tym wypadku to lepsza Furia. Przynajmniej karta chowa się w obudowę. Tamto "coś" do 500 to bez obudowy gwarancja zjarania/połamania, a z obudową strasznie wielkie się robi.

PS. Jak bumerang wracam z postulatem Furii do 1200 + sprzętowe małe Atari na tym! W tle będziesz decrunchował moduły, oglądając w międzyczasie Numena. Choćby i 1500zł miała kosztować, to warto.

195

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

ZbyniuR napisał/a:

W czasach jakoś tak Escom-owych były na targach pokazywane klony A1200 w postaci pudełka wielkości CD-ROM ze stacją dysków 880KB i AGĄ na pokładzie wtykane w blaszaka. Czytałem o tym w Magazynie Amiga. Ale potem ślad po nich zaginął.

Nie do wtykania do PC. To było coś w stylu Amigi 1200 w formacie 5.25" - chodziło o platformę do robienia kas sklepowych a tam rozmiar się liczy.

196

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

laborant napisał/a:

Tamto "coś" do 500 to bez obudowy gwarancja zjarania/połamania, a z obudową strasznie wielkie się robi.

ACA500 od spodu ma nóżki, także nie wisi w powietrzu i niczego jej używając nie połamałem ;)

197

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

ale wolałbyś mieć to pod klapką, czy gołe z boku??

198

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

Nie ma za bardzo na razie wyboru, a emocjonalnie wolę A500 (od A600), więc nie przeszkadza mi z boku.
Tak A500 zaprojektowano, żeby coś tam podłączać ;)

A Furia swoją drogą zapowiada się bardzo ciekawie.

Ostatnio edytowany przez Jacques (2015-01-22 15:59:19)

199

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

conrad napisał/a:

Uogólnienie. Wg oficjalnej wersji Tramiel rzucił Commodore i korzystając z okazji wykupił Atari gdzie postanowił pokazać swoim byłym kolegom z Commodore jak się produkuje i sprzedaje komputery. Z tego względu powstało Atari 520ST które zostało skonstruowane jako bezpośrednia konkurencja dla C-64 (!) (Nie dla Amigi która jeszcze nie istniała) I to się Tramielowi świetnie udało - stosunkowo tanie Atari ST bijące możliwościami C-64 na głowę stało się przebojem handlowym w Europie Zachodniej w połowie lat 80 i pozwoliło firmie Atari stanąć finansowo na nogi.

laborant napisał/a:

Resume:

1. Amiga jest w istocie kolejnym komputerem Atari. Z nieznanych powodów komodziarze upatrzyli ją sobie na swoją.

2. Od 1985 roku firmy C= i JIL stanowią jeden trust, dla publiczności nadal używają osobnych starych marek, ale to jedna firma.

ZbyniuR napisał/a:

Co było a nie jest nie pisze się w rejestr. ;)
Tak czy inaczej nawet gdyby bebechy Amigi ukazały się pod szyldem Atari to i tak nie było żadnej kompatybilności z XL, więc co za różnica jak by to się nazywało, skoro i tak by nie było kontynuacją.
A gdyby Tramiel nie przeszedł do konkurenta to ST by pewnie nigdy nie powstało, a przynajmniej nie w takiej formie.

Ja wiem że gdybologia może być fascynująca, ale czy nie macie już dość? - Bo nie wiem czy gromadzić większy zapas fusów. ;)

Panowie, trzeba przyznać że macie sporą fantazję :)

1) pierwszy raz spotykam się z sugestią by ST powstało jako konkurencja do C64;
2) amiga nie jest/była komputerem Atari;
3) nie ma podwodów by sądzić że ST by nie powstało.


Ad 1) Marty Goldberg współautor "Atari Inc. - Business Is Fun" i "Atari Corp. - Business Is War" wspomina że Tramiel zamierzał konkurować z produktami japońskimi (MSX?). Od strony praktycznej, ST jest tańszą kopią Macintosha. Podobny (ale ulepszony i tańszy) hardware, podobny system operacyjny, podobny software. ST w momencie premiery przezywane było był zresztą "Jackintosh".

Ad 2)
A) Atari Inc miało plany skorzystać z układów teamu Minera do maszyny coin-ops oraz konsoli gry. Czyli nie planowali zbudować odpowiednik a500 a maszynę bazującą na pewnych wspólnych elementach.
B) Pieniądze Tramiela uratowały Atari Inc przed bankructwem/zniknięciem rynku. Tak więc, niezależnie od wariantu dziejowego, maszyna z układami teamu Minera nie powstałaby pod szyldem Atari,

Ad 3) koncepcja oraz RBP dla ST powstała jeszcze za czasów urzędowania Tramiela w Commodore. Zresztą C= wytoczyło o to proces architektowi ST - Shiraz Shivji


Szerszą wypowiedź Marty Goldberg znajdziecie tutaj:
http://www.atari-forum.com/viewtopic.ph … 25#p258936

Ostatnio edytowany przez Cyprian (2015-01-22 17:07:46)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

200

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

Jeśli chodzi o punkty 1 i 2 z resume, to oczywiście są pół serio. Pisane jako rozrywka, urozmaicenie, nie żeby brać to ze 100% powagą.

Punkt 3 jest jak najbardziej poważny, ale wiem, że szanse iż ktoś pokusi się o realizację praktycznie żadne.