1

Temat: Stacja dyskietek GEMBIRD USB3,5?.

Czy ktoś wie jak można zmusić tą stacje dyskietek do zapisu w formacie 720kB? :(

2

Odp: Stacja dyskietek GEMBIRD USB3,5?.

A pod jakim systemem chcesz to zrobić, bo ostatnim który obsługiwał taką pojemność z poziomu systemy był chyba 98SE.

Ostatnio edytowany przez Gzynio (2015-05-22 09:38:06)

"...Jeśli więc nie traktujemy dysku jako podręcznego śmietnika, w którym przechowujemy wszystko, co tylko wpadnie nam w ręce, to 20 MB starcza nawet z dużym zapasem..."

3

Odp: Stacja dyskietek GEMBIRD USB3,5?.

http://wiki.classicamiga.com/Formatting … n_XP/Vista

4

Odp: Stacja dyskietek GEMBIRD USB3,5?.

Też o tym napisałem ale usunąłem, bo ratai pyta o zapis, a nie formatowanie.

"...Jeśli więc nie traktujemy dysku jako podręcznego śmietnika, w którym przechowujemy wszystko, co tylko wpadnie nam w ręce, to 20 MB starcza nawet z dużym zapasem..."

5

Odp: Stacja dyskietek GEMBIRD USB3,5?.

No zaczac trzeba od sformatowania dyskietki na 720 a pozniej zobaczyc czy dziala.

6

Odp: Stacja dyskietek GEMBIRD USB3,5?.

Niestety ale ta stacja nie chce formatować ani zapisywać poza gęstością 1,44MB i klops. :(
Mam XP i 7-ke. Tą stacje kupiłem z myślą o ATARI, gdyż w nowej płycie nie mam gdzie podłączyć wewnętrznej stacje dyskietek.

7

Odp: Stacja dyskietek GEMBIRD USB3,5?.

Myślę, że to przez to, że jest na USB. Zapewne program FMT jest przygotowany do sterowania normalnym kontrolerem z płyty głównej, a tu jest jakaś sprzętowa, ograniczona emulacja flopa po USB. Może nic nie dać się zrobić, szukałbym klasycznego rozwiązania.

Ostatnio edytowany przez laborant (2015-05-23 09:23:27)

8

Odp: Stacja dyskietek GEMBIRD USB3,5?.

Dać się da ... wyrwać kabel, dobrac się do kontrolera, reverseengineering, zrobić wszystko od nowa.
Proste w sumie.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

9

Odp: Stacja dyskietek GEMBIRD USB3,5?.

Może w takim razie jakiś tani dodatkowy kontrolerek FDD+Com na PCI i do tego wrzucić normalny flop? Będziesz mógł też wtedy przy okazji podłączyć również 5,25 i nagrywać ATR-y (pod dos-em!).

10

Odp: Stacja dyskietek GEMBIRD USB3,5?.

A są takowe ? ... poza tym skąd PCI wziąść.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

11

Odp: Stacja dyskietek GEMBIRD USB3,5?.

No to Willy mnie ucieszył :D i prosiłbym o przepis(opis) jak to zrobić, gdyż ja obecnie takiej wiedzy nie posiadam abym sam tego dokonał.
Również pomysł Laboranta mi odpowiada tylko ja nie znalazłem takiego kontrolera pod PCIe. :/

12

Odp: Stacja dyskietek GEMBIRD USB3,5?.

Problem w tym, że takie kontrolery są właściwie dostępne tylko na ISA, a mostki PCIe-ISA są dostępne raczej tylko na zamówienie i w większych ilościach: http://www.directindustry.com/prod/iei- … 69109.html

Zaawansowanym rozwiązaniem jest Catweasel MK4 Plus, bo oprócz stacji dysków można podłączyć do niego jeszcze amigową klawiaturę, mysz lub joystick, no i dołożyć SID-a. :) Karta jest tylko na PCI, swoje kosztuje i trzeba użyć jakiś mostek PCIe-PCI (choćby z AliExpress).

Najlepszym i najtańszym wyjściem będzie chyba jakiś stary pecet ze stacją dysków, ewentualnie dowolna Amiga z handlerem fat95 i sterownikiem mfm.device, zainstalowanym w systemie, który dyski 720 kB odczyta bez problemu.

Ostatnio edytowany przez voy (2015-05-23 11:21:32)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

13

Odp: Stacja dyskietek GEMBIRD USB3,5?.

Albo alternatywa alternatywy: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=12346 :)

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

14

Odp: Stacja dyskietek GEMBIRD USB3,5?.

Nie, no jestem w szoku. IDE czy COMów jest multum, jak za dawnych lat, a FDD pod PCI faktycznie nie widać. A znowóż Kryoflux za 100 euro to jakieś nieporozumienie do takiego celu. Trochę się dziwię, bo płyt bez FDD leci mnóstwo, a flopy mają wciąż zastosowanie w różnych dziwnych systemach medycznych / przemysłowych... i co wtedy?

Duże niedopatrzenie, że chińczyki nie produkują czegoś takiego.

15

Odp: Stacja dyskietek GEMBIRD USB3,5?.

Jest więc całkiem pokaźna nisza. :)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

16

Odp: Stacja dyskietek GEMBIRD USB3,5?.

Z ciekawości zaglądnąłem do takiej stacji USB.

Siedzi tam 1 hybrydowy chip o oznaczeniu:

MARS3
BB1911KV
811 T02

w obudowie qfp 64

Ciekawostką jest że jest tam sporo punktów testowych.

Post's attachments

IMG_4363_.jpg 1004.57 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_4364_.jpg 998.71 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

17

Odp: Stacja dyskietek GEMBIRD USB3,5?.

Moja formatuje na 720:

C:\Windows\system32> format a: /F:720
Insert new disk for drive A:
and press ENTER when ready...
The type of the file system is RAW.
The new file system is FAT.
Verifying 720 KB
Initializing the File Allocation Table (FAT)...
Volume label (11 characters, ENTER for none)? 720
Format complete.
     713,0 KB total disk space.
     713,0 KB are available.

        1 024 bytes in each allocation unit.
          713 allocation units available on disk.

           12 bits in each FAT entry.

Volume Serial Number is 608D-7684

Format another (Y/N)? n

C:\Windows\system32>
"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

18

Odp: Stacja dyskietek GEMBIRD USB3,5?.

A ja zadam jedno pytanie pomocnicze... ta dyskietka którą próbujesz formatować na 720K to jest DD czy HD?

pytam ponieważ:

1) dyskietka HD:

~ $ sudo ufiformat -i /dev/sdb
vendor:  NEC
product: USB UF000x
write protect: off
media type: 2HD
status      block size   kb
formatted    2880  512 1440
formattable  2400  512 1200
formattable  1232 1024 1232
formattable  2880  512 1440

~ $ sudo ufiformat -f 720 /dev/sdb
/dev/sdb: media type mismatch

2) dyskietka DD

~ $ sudo ufiformat -i /dev/sdb
vendor:  NEC
product: USB UF000x
write protect: off
media type: 2DD
status      block size   kb
unformatted  1440  512  720

~ $ sudo ufiformat -f 720 /dev/sdb
geometry: track=80, head=2, sector=9, block=512
done   

~ $ sudo ufiformat -i /dev/sdb
vendor:  NEC
product: USB UF000x
write protect: off
media type: 2DD
status      block size   kb
formatted    1440  512  720
formattable  1280  512  640
formattable  1440  512  720

to samo jest z poziomu Windows7:

1) dyskietka HD włożona do stacji i próba formatowania jej na 720K:

C:\Users\seban>format a: /u /f:720
Włóż nowy dysk do stacji dysków A:
i naciśnij klawisz ENTER, gdy będzie gotowe...
Typ systemu plików to FAT.
Formatowanie 720K
Parametry nie są obsługiwane przez dysk.

2) dyskietka DD:

C:\Users\seban>format a: /u /f:720
Włóż nowy dysk do stacji dysków A:
i naciśnij klawisz ENTER, gdy będzie gotowe...
Typ systemu plików to FAT.
Sprawdzanie 720K
Trwa inicjowanie tabeli alokacji plików (FAT)...
Etykieta woluminu (11 znaków lub ENTER = bez etykiety)? test
Zakończono formatowanie.
     713,0 KB całkowitego miejsca na dysku.
     713,0 KB jest dostępnych.

        1 024 bajtów w każdej jednostce alokacji.
          713 jednostek alokacji dostępnych na dysku.

           12 bitów w każdym wpisie tabeli FAT.

Numer seryjny woluminu: 4C37-6593

Czy sformatować następny (T/N)?

Ostatnio edytowany przez seban (2015-05-23 23:43:04)

19

Odp: Stacja dyskietek GEMBIRD USB3,5?.

A trik z zalepieniem "okienka" czyli zamianą HD na DD nie działa ?

20

Odp: Stacja dyskietek GEMBIRD USB3,5?.

Zapomnialem napisac. Dyskietka musi buc DD, lub miec zalepione okienko!
Wyklikać się tego nie da :D

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

21

Odp: Stacja dyskietek GEMBIRD USB3,5?.

no można oczywiście "zalepić" okienko określające typ dyskietki, co też oczywiście uczyniłem przy powyższych testach, jednak z doświadczenia mogę powiedzieć że dyskietka HD, przerobiona na DD w taki sposób "krótko żyje", po pewnym czasie zwykła stacja DD zaczyna mieć problemy z odczytem danych. Przynajmniej tak było w moim wypadku, dyskietki DD działały wiekami, a HD "przerobione" na DD przestawały się czytać po 6 miesiącach do roku. Jeżeli dyskietka HD była kiepskiej jakości, problemy z odczytem pojawiały się bardzo szybko.

Jeżeli w taki sposób chcemy sobie przenieść dane, czy nagrać jakąś grę w którą chcemy pograć, to OK. Jednak przestrzegam przed trzymaniem w ten sposób ważnych danych.

Jer już kilka razy wyjaśniał dlaczego tak jest... nie mogę teraz znaleźć jego postu, więc wielkim skrócie i uproszczeniu chodziło o to że przy zapisie dyskietek DD używany jest mniejszy prąd płynący w głowicy, która magnesuje nośnik, a dyskietki HD są dość "twarde" magnetycznie. Po to właśnie jest okienko w dyskietce, aby stacja wiedziała z jaką dyskietką ma do czynienia i odpowiednio dostosowała prąd zapisu, gdy zaklejamy okienko na dyskietce HD, to prąd zapisu zostaje zmniejszony ale pod głowicą nadal znajduje się "twardy magnetycznie" nośnik, który w takim wypadku głowica namagnesuje o wiele słabiej niż tego wymaga "norma" przy danej "twardości" nośnika.

A pytanie pomocnicze zadawałem, ponieważ gdy mamy prawdziwy kontroler FDC w komputerze i normalną stację dysków 3.5" HD, to wtedy w większości przypadków  nie ma problemu z formatowaniem dyskietek HD na pojemność 720K... problemy pojawiają się dopiero przy napędach USB o których mowa w tym poście. Co ciekawe zdarzył mi się kiedyś 3.5" flop (SONY), który bez problemu formatował dyskietki HD na 720K, w dodatku potrafił ustawić silniejszy prąd zapisu, nawet wtedy gdy w stacji tkwiła dyskietka HD, a ja nadal uparcie formatowałem taką dyskietkę na 720K.

Reasumując... cała moja paplanina miała na celu uzmysłowienie koledze zadającemu pytanie (ratai), że jeżeli próbuje formatować dyskietkę HD na 720K przy pomocy flopa na USB, to zapewne jest to powodem niepowodzenia.

Ostatnio edytowany przez seban (2015-05-24 00:01:57)

22

Odp: Stacja dyskietek GEMBIRD USB3,5?.

Wkładanie dyskietki DD czy zaklejanie otworku nic nie daje a po chwili pojawia się napis „Nie rozpoznany nośnik dysku. Może być nie sformatowany”. :o
W starej płycie głównej padł chipset płyty albo puściły luty co zmusiło mnie do wymiany na „lepszy model” i stąd ten problem. :|
Gdyby ktoś wiedział gdzie można kupić nową stacje dysków obsługującą wszystkie formaty, albo miał pomysł jak rozwiązać ten problem byłbym wdzięczny. :/

Ostatnio edytowany przez ratai (2015-05-24 20:18:52)

23

Odp: Stacja dyskietek GEMBIRD USB3,5?.

mam chyba jeszcze jedną stację tego typu, to jakiś krzak z pod znaku "4world", sprawdzę czy ona ma jakieś problemy z formatowaniem na 720k, ale to dopiero w ciągu nadchodzącego tygodnia. Z tego co pamiętam to ona też nie miała problemu z formatowaniem na 720k, ale sprawdzę i dam znać. Popatrzyłem również na tego flopa marki "gembird", wygląda identycznie jak ten 4world którego mam gdzieś w pracy.

24

Odp: Stacja dyskietek GEMBIRD USB3,5?.

Formatujesz oczywiście z linii poleceń. Nie da się tego wyklikać ...

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

25

Odp: Stacja dyskietek GEMBIRD USB3,5?.

Oto odpowiedź na próbę formatowania z wiersza poleceń.
„cmd.exe – Nieznany format dysku
Dysk w stacji A: nie jest właściwie sformatowany. Sprawdź dysk i przeformatuj go w razie potrzeby”.