Temat: Problem z dzwiekiem w pianinie Roland HP 2900G

Wiem ze to nie zwiazane z Atari, ale na tym forum jest wielu ludzi co ma wiedze elektroniczna przekraczajaca moja z 20 tys razy. Tak wiec zapytam.

Mam sobie pianino Roland HP 2900G na ktorym moj syn uczy sie grania. Pianino w sumie jest OK, tylko ma jedna wade, ktora zaczyna sie nasilac. Pianino zaczyna miec problem z dzwiekiem. W czasie grania slychac takie trzaski jak przy uszkodzonym/zabrudzonym potencjometrze. Dodatkowo czasami podczas grania jest glosny trzask i dzwiek sie konczy i nie ma go dopuki nie zresetuje pianina. Potencjometr od glosu zostal przeczyszczony ale trzaski nie ustaly.

Co to moze byc ? Koncowka mocy czy moze jakies kondensatory ?
Ja wiem ze to tak nie testujac urzedzenia ciezko cos powiedziec, ale ja nie mam pojecia nawet czym sie objawia uszkodzona koncowka mocy.

Jakiekolwieg sugestje mile widzine.

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2017-06-15 20:35:52)

2

Odp: Problem z dzwiekiem w pianinie Roland HP 2900G

Otwierałeś je, oglądałeś płytę główną? Stawiam na wylane elektrolity, są tam zastosowane kondensatory SMD które lubią narozrabiać.

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

3

Odp: Problem z dzwiekiem w pianinie Roland HP 2900G

Otwieralem 2-3 miesiace temu kiedy ten efekt byl sporadyczny ale nie widzialem aby cos sie wylalo. Ale pewnie czas przyjrzec sie temu jeszcze raz.

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2017-06-15 22:07:42)

4

Odp: Problem z dzwiekiem w pianinie Roland HP 2900G

Efekty trzasków mogą być też spowodowane przez kondensatory ceramiczne w torze audio oraz tranzystory w przedwzmacniaczu lub układzie muting'u. Proponuję zaopatrzyć się w zamrażacz w spray'u, bardzo fajnie wykrywa się w ten sposób takie uszkodzenia.  Ale tak jak pisałem wcześniej, przyjrzyj się dobrze elektrolitom SMD i ich okolicy.

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate