Temat: Identyfikacja kondensatorow SMD

Jako iz ludzi tutaj co sie znaja na elektronice jest duzo tak wiec pytam. Jak zidentyfikowac kondensator SMD ?
Mlody ma pianino roland hp2900g, ktore w chwili obecnej juz wogole nie wydaje dzwieku :(
Tak wiec korzystajac z okazji iz jest na wakacjach a ja wlasnie konczylem projekt w "obozie pracy" rozkrecilem pianino i w oczy rzucily mi sie opalone (jak nie upalone) elementy (zdjecie zalaczone).
Wiekszosc z nich jestem wstanie zidentyfikowac, ale kondensatorow ceramicznych nie (C4,C11,C12,C17). Brak na nich jakichkolwiek oznaczen a z kolorem to tez tak roznie. Moze to byc 1206 ale pewnosci nie ma i nie wiem czy bedzie.

Szukalem po sieci schematu tego pianina, ale bez skutecznie :(

Post's attachments

hp2900g-upalona-plyta.jpg 1.45 mb, liczba pobrań: 1 (od 2017-08-15) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Identyfikacja kondensatorow SMD

troche slabe foto zapodales.
EDIT:
Dotadkowo , zainteresowalbym sie raczej tymi elektrolitami ktore najpewniej wylaly i daltego reszta lutow na ceramikach czarna.
Wyczysc to przy pomocy IPA i bedzie widac czy upalone czy skorodowane.
Chociaz z drugiej strony to luty na samych elektrolitach nie wygladaja tak zle.
Schemat by sie jednak przydal.
A wiadomo po jakiej akcji to sie stalo ze klawiory padly ?

Ostatnio edytowany przez drygol (2017-08-15 20:21:07)

3

Odp: Identyfikacja kondensatorow SMD

Fotka kiepska ...

Kondensatory najprawdopodobniej 100n, nie da sie ich zidentyfikowac bez schematu albo bez wylutowania.
Ale nie one sa tu problemem. Na sciezkach widac bardzo posunieta korozje. Prawdopodobnie w skutek zalania - ale jakos nie widac sladow...

Trzeba wszystko wyczyscic, najlepiej woda destylowana potem ew. IPA, potem dokladnie przegladnac sciezki, ew pomierzyc, odbudowac, naprawic itd ...

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

4

Odp: Identyfikacja kondensatorow SMD

A jak zrobic lepsza fotke ? Probowalem kilka razy  i ta wyszla najlepiej. Zdjecie ma 1.5mb po siagnieciu.

Na poczatku efekt z pianinem byl taki ze gralo ale bylo slychac takie trzaski w gosnikach, ktore ustepowaly po jakims czasie. Pozniej, efect ewaluowal i czasami jak sie wlaczalo to nic nie bylo slychac, ale wystarczylo wylaczyc/wlaczyc kilka razy i zaskakiwalo.
Obecny ekeft jest taki ze pianino calkowicie stracilo glos :(

Ten elektrolityczne kondensatory (C1/C3) to 100uF/16v ?

Wody destylowanej nie mam, ale sobie zrobie (zapuszcze dehumidifier i sie wytworzy). Zakupilem IPA'e na ebayu i butelka powinna przyjsc do piatku.

Moze to zdjecie bedzie wyrazniejsze.

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2017-08-15 21:36:53)

Post's attachments

hp2900g-upalona-plyta-2.jpg 1.56 mb, liczba pobrań: 4 (od 2017-08-15) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

5

Odp: Identyfikacja kondensatorow SMD

Z tej drugiej fotki widać jakby wyraźniej, że to nie upalenie tylko zalanie elektrolitem. Z objawów o których piszesz też wytypowałbym kondensatory - akurat w klawiszowym sprzęcie muzycznym mają podstawowe znaczenie dla generowania dźwięku. Trudno trochę ocenić który wylał - poza dość oczywistym C14, C10 i C3 bo plamy są zaraz obok, może na wszelki wypadek warto wymienić wszystkie, jak pomór był tak masowy (bo niektóre mogły nie wylać ale np. wyschnąć, a tego tak prosto się nie zauważy).

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

6

Odp: Identyfikacja kondensatorow SMD

Teraz widać lepiej. Faktycznie wygląda to na wylane  elektrolity.
Przygladnij się im dokładnie. Najprawdopodobniej WSZYSTKIE są do wymiany. Te małe o ile nie są zeżarte to ich nie dotykaj tylko porządnie wyczyść.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

7

Odp: Identyfikacja kondensatorow SMD

Wielkie dzieki Panowie za porade.
Zaraz zamowie kondensatory i powinny przyjsc w kilka dni.

8

Odp: Identyfikacja kondensatorow SMD

Heh , jaki LAMERS teamwork ;P

9

Odp: Identyfikacja kondensatorow SMD

Mozna dodac fo CV

ROLF ;)

10

Odp: Identyfikacja kondensatorow SMD

Może na zaś się przyda
http://www.synfo.nl/pages/servicemanuals.html#sm

11

Odp: Identyfikacja kondensatorow SMD

Znam ta strone, ale niestety nie ma na niej schematu mojego pianina.
Plyta glowna jest niezle skorodowana i czesc sciezek mocno skorodowala.
Wymienilem co moglem ale nic nie dalo, tak wiec czas dac se spokoj i poszukac nowego pianina na ebayu.

Wielkie dzieki wszystkim za pomoc :)

12

Odp: Identyfikacja kondensatorow SMD

Dalem sobie jeszcze jedna szanse i udalo sie :)
Po dokladniejszym przyjrzeniu sie zauwazylem ze 2 sciezki zaliczyly padake (zostaly zzarte) i sprobowalem je odtworzyc (wiecej i tak juz nie moglem popsuc). Niestety nie jest to jakies profesjonalne odtworzenie bo uzylem drucika w miejscu gdzie sciezka powinna byc, ale zadzialalo. Przylutowalem spowrotem 2 kondensatory do odtworzinej sciezki no i wszysctko zaczelo dzialac jak powinno. Dzwiek sie pojawil ponownie :)

Tak wiec pianino dostalo druga szanse ;-)

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2017-09-09 11:25:48)