76

Odp: Atari 1050 Turbo Wanted!

lopez: ROM/eprom i cpu wyjąć, w związku z tym ustawienie zworek jest nieistotne. Ważne: Położyć kwarc (wylutować), jeśli piny wystarcząto je zgiąć i położyć na płycie stacji (na kawałku izolacji) i przylutować ew. za pomocą drucików:). Lepiej - kupić kwarc 4 MHz w niskiej obudowie i wymienić.
Przed montażem HW stacja musi być sprawna.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

77

Odp: Atari 1050 Turbo Wanted!

Dziękuję, stacja jest sprawna, muszę odlutować kwarc i go położyć i mam nadzieję, że dobrze poskładałem HW :).

A jeszcze jedno pytanie, co tak naprawdę dodatkowo daje HW w porównaniu z UD Doublerem?

78

Odp: Atari 1050 Turbo Wanted!

Jacques napisał/a:

W międzyczasie udało mi się znaleźć różne wersje wsadów EPROMu do Turbo 1050 Engla oraz plik .jed GAL-a.

https://www.strotmann.de/~cas/Infothek/1050Turbo/

Wychodzi na to, że odpowiednikiem tej płytki było Turbo 1050 v. II Engla, więc jakby co pewnie ten .jed można by ożenić np. z wsadem Top Drive od Karen?

Raport z placu boju: oryginalne Turbo 1050 B.Engla, które otrzymałem od perinoida DZIAŁA!
Przyczyna była banalna, zły lut na jednej z nóg zasilania EPROMu - VCC lub GND, nie pamiętam ;-)


https://zapodaj.net/images/eb533b38fc6bb.jpg
https://zapodaj.net/images/c30e4619e3204.jpg

Bardzo, ale to bardzo się cieszę, dziekuję perinoidowi i wszystkim, którzy służyli radą :)

79

Odp: Atari 1050 Turbo Wanted!

Mam jeszcze pytanie, programik testujący obroty z ROM-u 1050 turbo pokazuje około 281, powinno być około 288, spróbuję jeszcze przeczyścić i przesmarować łożyskowanie docisku dyskietki, ale jeśli to niewiele pomoże, to czy warto kręcić potencjometrem (którym?), skoro wszystko w sumie dobrze działa (czyta, zapisuje, formatuje)?

80

Odp: Atari 1050 Turbo Wanted!

Naciśnij klawisz SELECT, obroty powinny się zmienić.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

81

Odp: Atari 1050 Turbo Wanted!

No tak, zmieniają się dla tej niższej prędkości obrotowej, ale chyba też są nieco poniżej zalecanej wartości z tego co kojarzę (porównując z rozpiską z instrukcji Top Drive).

Wydaje mi się, że u mnie przyczyną jest łożysko docisku, spróbuję je przeczyścić WD40 i IPA, a potem przesmarować na nowo.
Ale jeśli to nic nie da, zostawić na 281, skoro wszystko w sumie działa? ;)
Żeby nie przekombinować, czy można w miarę bezpiecznie kręcić potencjometrem bodaj VR2?

Ostatnio edytowany przez Jacques (2020-07-08 11:01:06)

82

Odp: Atari 1050 Turbo Wanted!

.. a czyta dyski zapisane na innych stacjach?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

83

Odp: Atari 1050 Turbo Wanted!

Tak :)

84

Odp: Atari 1050 Turbo Wanted!

To nie ruszaj ;)

85

Odp: Atari 1050 Turbo Wanted!

Liczę jeszcze na komentarz jera do mojego postu #81 :)

86

Odp: Atari 1050 Turbo Wanted!

Wywołany do tablicy twierdzę, że trzeba ustawić obroty na 288/min. Po naciśnięciu Select  powinna wartość się zmniejszyć do ok. 277 dla zapisu bad sektorów.
Przy obecnej prędkości to zapis na granicy, inne stacje mogą mieć kłopot z odczytem.
Regulacja obrotów potencjometrem wieloobrotowym V2.

Sprawdź czy nie grzeje się nadmiernie radiator po lewej stronie - wtedy potrzebne będzie czyszczenie komutatora silnika napędu dyskietki. Opis na dereatari w dziale serwis.

W przypadku problemów z ustawieniem obrotów wymień C47 10nF na inny, najlepiej styrofleksowy. W ostateczności wymiana LM2917.

Ostatnio edytowany przez jer (2020-07-08 17:05:53)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

87

Odp: Atari 1050 Turbo Wanted!

Bardzo dziękuję :)

88

Odp: Atari 1050 Turbo Wanted!

Obroty podkręciłem potencjometrem na 288, jest OK.
A co zrobić z kółkiem docisku, przeczyszczenie i smarowanie nie pomogło, tzn. działa, ale nie kręci się jakoś super lekko, no i słychać z kółka docisku dość wyraźne szuranie związane z ruchem obrotowym (nie z silnika, sam silnik chodzi OK).
I ewentualnie czym zastąpić oryginalny materiał na kółku dociskającym i czy on może być przyczyną "szurania"?

Ostatnio edytowany przez Jacques (2020-07-09 12:27:46)