Temat: Płytki do PAK 68/3 ST

Cześć
Jako że nigdzie nie mogę znaleźć, stwierdziłem że zlecę wykonanie płytek do PAKa pod 68030 do seri ST/MegaST. PCB na podstawie projektu Pasia, któremu dziękuję za pozwolenie na wykorzystanie jego projektu płytki. 
Przy 30 sztukach cena jednostkowa wychodzi 52 zł netto czyli niecałe 64 zł brutto. Dla siebie będę potrzebował 3 sztuk, jedna idzie do znanego tu dobrze pana a reszta ...
Reasumując czy byłby ktoś zainteresowany płytkami PAK68/3 ? Czas oczekiwania do 14 dni
Może w przyszłości niedalekiej jak czas pozwoli i dopadnę pliki eagla czy tam gerbera , będą pcb fraka,

JiL Fan.

2

Odp: Płytki do PAK 68/3 ST

Jakiej wielkości jest ta płytka i ile ma warstw?

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

3

Odp: Płytki do PAK 68/3 ST

89,00x152,00 mm, 4 warstwy

JiL Fan.

4

Odp: Płytki do PAK 68/3 ST

dopisz mnie też do fraka, Gwinter ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

5

Odp: Płytki do PAK 68/3 ST

Mam firmę w której za połowę tej ceny wychodzi....

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

6

Odp: Płytki do PAK 68/3 ST

Ja też wezme jedną:-)

7

Odp: Płytki do PAK 68/3 ST

Płytki juz są , podaj dane do wysłania na pw lub mailem

JiL Fan.

8

Odp: Płytki do PAK 68/3 ST

Gwinter, musimy się zobaczyć w tym tygodniu. Masz chwilkę w sobotę? ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

9

Odp: Płytki do PAK 68/3 ST

Wieczorem może. Twoja bezpiecznie schowana ;)

JiL Fan.

10

Odp: Płytki do PAK 68/3 ST

Ja jestem chętny na dwa egzemplarze tych płytek;-)tzn jeśli byłaby to wersja do Atari STE/Mega STE
Mam pytanie,ktoś z was jest wstanie złożyć taką kartę?

Ostatnio edytowany przez skofrant (2018-04-16 11:20:09)

11

Odp: Płytki do PAK 68/3 ST

Pierwsze testy PAK 030.
Roboty jest trochę, szczególnie ze znalezieniem potrzebnych elementów.  Wiadomo, rezystory czy kondensatory znajdziemy wszędzie, ale już podstawki pod 030 czy tagramy to inna para kaloszy. Chciałem podziękować Pasiowi, za pozwolenie użycia plików które stworzył, Bartkowi, za pomoc w znalezieniu części i cenne uwagi oraz Artikowi za pomoc. Mądrzejszy, sam mogę pomóc zainteresowanym. Projekt na razie wykonany w dwóch egzemplarzach i … działa. Problemów było dość dużo, ale kolektywnie powoli pchało się ku przodowi. Karta odpalona w Atari Mega ST, druga docelowo będzie straszyć w krótkim 520ST o ile się zmieści. Poniżej wrzucam co i jak, nie po kolei. Po weekendzie siadam do końcowego montażu, choć problemy dalej są. Po pierwsze, udało się znaleźć tylko jedną wersje TOS 3.06 działającą poprawnie na karcie, pech chciał że jest akurat niemiecka. Inne werjse podobno wymagają specjalnych tzw startromów na płycie. Po drugie, po starcie nie jestem na razie w stanie odpalić kompa ani ze stacji ani ultrasatana. Tu obstawiam wolne układy na płycie ale będę eksperymentował jeszcze z innymi GALami, zewnętrznym zasilaniem itp. Mam cichą nadzieję , że za jakiś tydzień ogarniemy resztę problemów i PAK będzie działać jak powinien.


1) Projekt Pasia czyli reverse engineering ;)

http://nogame.home.pl/JZ/PAK/1.jpg


2) Cześciowo zmontowana karta, jeszcze bez TOSA i z nie tymi co trzeba układami 74.

http://nogame.home.pl/JZ/PAK/2.jpg


3) Przymiarka z VOFA. Podobno się mogą pogryźć ale okaże się to po testach

http://nogame.home.pl/JZ/PAK/3.jpg


4) Druga karta z MC w wersji 25Mhz

http://nogame.home.pl/JZ/PAK/4.jpg


5) Cyk powerek i .... nic się nie spaliło

http://nogame.home.pl/JZ/PAK/45.jpg


6) TOS 3.06 w Mega ST


http://nogame.home.pl/JZ/PAK/5.jpg


Jeszcze kilka informacji. Projekt dość dobrze opisany po niemiecku. Polskie auto tłumaczenie jest na stronie Artika. Instrukcja jednak nie pełna i wymaga drobnych korekt. Jeśli ktoś będzie zainteresowany samodzielnym montażem, mogę pomóc znaleźć części i podpowiedzieć kilka rzeczy, nad którymi myślałem dość długo. Jeśli nie macie doświadczenia u używaniu lutownicy raczej odpuście sobie samodzielne wykonanie i poszukajcie kogoś kto pomoże. Nie wiem czy pisać to o kosztach całościowych ale można policzyć na podstawie zdjęcia wartość i wyjdzie dość śmieszna kwota. Najdroższy jest procek no i może ewentualnie praca nad całością. Czas wykonania około 4 - 5 godzin choć pierwszy egzemplarz powstawał dłużej. Jak mi się coś jeszcze przypomni , to dopiszę :)

Ostatnio edytowany przez gwinter (2018-04-27 22:07:50)

JiL Fan.

12

Odp: Płytki do PAK 68/3 ST

Polski TOS do PAK jest u mnie na stronie.

Było miło :) Do widzenia.

13

Odp: Płytki do PAK 68/3 ST

Odkopie wątek. Szukam najchętniej złożonego PAKa do MST1. Jakby ktoś coś to wielce miło :)

65xe 128kb;800XL Side2,u1mb, Sdrive Max;STe;MST1;MSTe,uSatan,Netusbee;MSTe;Falcon14MB;

14

Odp: Płytki do PAK 68/3 ST

Ja mam PAK+Frak+kilka innych bajerów, których nigdy nie miałem czasu odpalić.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

15

Odp: Płytki do PAK 68/3 ST

sqward napisał/a:

Ja mam PAK+Frak+kilka innych bajerów, których nigdy nie miałem czasu odpalić.

ile za fraka o ile do sprzedania ?

JiL Fan.

16

Odp: Płytki do PAK 68/3 ST

Narazie negocjujemy z PrzemasIII.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

17

Odp: Płytki do PAK 68/3 ST

Próbowałem zainstalować PAK'a w MSTE, przy pomocy adaptera:
pak1
Nawet się to solidnie trzymało:
pak2
Problem jednak jest taki: komputer uruchamia się i niby wszystko jest dobrze, jednak przy próbie odtworzenia dźwięku STE następuje reset. Programy na ST działają i dźwięk jest (Yamaha gra). Reset wyłącznie, gdy w ruch mają pójść możliwości dźwiękowe STE.

I jeszcze z innej beczki, a mianowicie "krótkie ST". Mam dwie płyty i na żadnej PAK nie startuje. Kombinowałem w drabinkami na liniach danych i adresowych, tak jak jest na stronie, ale bez rezultatu.
"Die Boardterminierung ist nicht ausreichend. Gerade bei 50MHz PAK-Takt sollte die Adressterminierung auf dem Board 3k3, die Datenterminierung 4k7 betragen. Sollte eigentlich nur bei älteren Rechnern (520er, 1040er) auftreten, da diese noch teilweise mit 10k terminiert sind."
Jedyne co jeszcze może być przyczyną, to układy 373 i 244 w wersji LS. Ma ktoś działającego PAK'a w krótkim ST ?

Było miło :) Do widzenia.