1

Temat: Konfiguracja Hatari na RPi4

Na swojej facebookowej malinowej stronce https://www.facebook.com/pik33/ popełniłem mini-artykulik pt "jak skonfigurować hatari na RPi4"

Przeklejam część tekstu. Może komuś się przyda. Hatari na czwórce działa całkiem przyzwoicie jeśli chodzi o ST i STE - Falcona jeszcze nie próbowałem.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hatari na czwórkę nie trzeba kompilować, dostrajać, po prostu: sudo apt-get hatari. I jest. Jeszcze tylko trzeba wyciągnąć ze swoich zasobów gry, dema i TOSy.

I zrobić tak, żeby było płynnie.

Po pierwsze trzeba sprawdzić, czy posiadany monitor to wytrzyma. Wpisujemy więc z linii poleceń:

xrandr --newmode "832x588" 32.75 832 896 928 1024 588 590 592 640 -hsync +vsync

xrandr --addmode HDMI-1 "832x588"

Nowa rozdzielczość powinna pojawić się na liście narzędzia Screen Configuration. Wybieramy ją i sprawdzamy, czy wyświetla się prawidłowy obraz w rozdzielczości 832x588 i 50 Hz: takiej, jaka chce Hatari dla monitora ST Color z włączoną ramką

Jeśli wszystko poszło dobrze, odpalamy raspi-config: trzeba wyłączyć compositing.

Wchodzimy do katalogu /home/pi/.config/lxsession/LXDE-pi i zakładamy tam plik autostart, nadając mu uprawnienia do wykonywania. W pliku powinno znaleźć się mniej więcej to:

@lxpanel --profile LXDE-pi
@pcmanfm --desktop --profile LXDE-pi
@xscreensaver -no-splash
@point-rpi
@./xrandr_s.sh

Ta ostatnia linijka wywołuje skrypt xrandr_s.sh, który trzeba jeszcze napisać. W środku znajdą się dwie linijki xrandr, takie jak wpisałem powyżej.

Powyższe czynności spowodują że zawsze gdy wejdziemy do X, rozdzielczość 832x588 "będzie na nas czekać"

Pozostało jeszcze napisać skrypt startowy dla hatari. Nazwałem go hatari.sh, a wewnątrz jest taka oto zawartość:

xrandr --output HDMI-1 --mode "832x588"
hatari
xrandr --output HDMI-1 --mode "wwwwxhhhh"

W miejsce wwwwxhhhh wstawiamy natywną rozdzielczość swojego monitora - u mnie jest tu xrandr --output HDMI-1 --mode "1920x1200" a dla klasycznego fullHD będzie "1920x1080"

Skrypt najpierw przełączy rozdzielczość, potem wywoła Hatari, a na koniec przywróci to, co powinno być "do normalnej pracy"

W samym Hatari wybieramy zaś full screen i włączamy vsync.