1

Temat: Pytanie laika.

Postawiłem pierwszy raz w życiu swojego pierwszego duszka w basicu na ekranie w trybie GR.0

Pytanie - czy dobrze rozkminiam, że jak postawię pięć to jest szansa zobaczyć bez żadnych sztuczek 13 kolorów na ekranie naraz ?

2

Odp: Pytanie laika.

najpierw postaw :)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

3

Odp: Pytanie laika.

Enooo liczyłem na odpowiedź :-)

4

Odp: Pytanie laika.

Takie coś mi wyszło

Post's attachments

Gr.0.png 5.56 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

5

Odp: Pytanie laika.

Przeczytałem w książce Miguta, że nakładające się duszki mogą zmieniać kolory.

Pyt.1 - czy to znaczy, że uzyskam w gr.0 15 kolorów ?
Pyt.2 - czy może ktoś jaśniej opisać co robi komórka 623 bo Migut tak to rozpisał, że niewiele można z tego skumać.

Ostatnio edytowany przez Cobol (2019-11-23 23:47:14)

6

Odp: Pytanie laika.

623 czyli $26F to GPRIOR/GTIACTS - rejestr cień dla $D01B czyli PRIOR/GTIACTL: http://atariki.krap.pl/index.php/Rejestry_GTIA#GTIACTL
Konfiguruje on sposób wyświetlania grafiki przez GTIA, łączenie sprajtów w 5-go playera, nakładanie sprajtów oraz ich priorytety.
Nakładanie sprajtów realizowane jest parami:
- COLPM0 OR COLPM1
- COLPM2 OR COLPM3
przy czym nie ma znaczenia czy nakładany jest player z missilem, dwa missile czy dwa playery - nakładanie dotyczy pikseli o podanych kolorach.
W ten sposób w hiresie (GR.8/GR.0/ANTIC3) możesz dostać:
1. COLPF1
2. COLPF2
3. COLPF3 - kiedy włączysz piątego playera (wtedy kolor dla wszystkich missiles brany jest właśnie z COLPF3)
4. COLPM0
5. COLPM1
6. COLPM0 OR COLPM1
7. COLPM2
8. COLPM3
9. COLPM2 OR COLPM3
Możesz ewentualnie doliczyć jeszcze COLBAK czyli kolor ramki.
Możesz też eksperymentować z priorytetem 0 dla sprajtów i być może uzyskasz jeszcze dodatkowe kolory (nie eksperymentowałem z tym więc nic nie powiem).
To są kolory które możesz uzyskać w jednej linii skanningowej bez multiplikowania sprajtów ani zmiany kolorów  w rastrze.
Oczywiście na przerwaniu DLI możesz zmieniać wartości rejestrów kolorów, więc sumarycznie na ekranie możesz uzyskać wszystkie 128 kolorów (a z VBXE lub Sophia nawet 256).

Edit: Jeśli dodatkowo wziąć pod uwagę fakt, że tylko odcień dla zapalonego piksela jest brany z rejestru COLPF1, a kolor piksela jest kolorem tła (taki jaki wynika z nakładania sprajtów), to w linii masz 8*2=16 barw :)

Ostatnio edytowany przez mono (2019-11-24 04:02:27)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

7

Odp: Pytanie laika.

@mono - dziękuje za informacje, niech Ci Bóg w dzieciach wynagrodzi :-)