Temat: Schemat magnetofonu XC12

Jedynym schematem magnetofonu XC12 do jakiego udało mi się dotrzeć to schemat Jerzego Soboli.
Ustawienie przełącznika SW1 sugeruje że jest on ustawiony w pozycji odczyt. Według schematu styki 4-5 łączą wejście odczytu z wyjściem zapisu, co powinno powodować wzbudzenie się całego układu. Przesunięcie SW1 w pozycję zapis, poprzez styki 2-3 zwiera wejście zapisy do masy, a styki 5-6 zwierają wejście odczytu do masy.

Z wyrazami szacunku dla ogromu pracy Jerzego Soboli, czy mógłby ktoś to sprawdzić, lub ma inny schemat?

Ostatnio edytowany przez supaplex (2020-04-14 20:30:11)

2

Odp: Schemat magnetofonu XC12

Kolega ma świętą rację. W rzeczywistości R6 podłączony jest do pinu 1 przełącznika. Już poprawiłem, sprawdzę pozostałe schematy magnetofonów. Dziękuję za zwrócenie uwagi.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

3

Odp: Schemat magnetofonu XC12

Cześć Jer. Fajnie że jeszcze ktoś zajmuje się takami zabytkami jak XC12.
Czy możesz mi wyjaśnić jak w XC12 działa przewijanie. Z tego co widzę to przełączniki S2 i S3 kluczują tranzystor Q1 który powinien podać zasilanie na silnik, ale zaraz za nim jest przełączniki S1 PLAY, który jest rozwarty i to nie działa. Według schematu przewijanie będzie działać tylko przy włączonym PLAY?
Nic nie rozumiem.

4

Odp: Schemat magnetofonu XC12

Klawisze (oprócz PAUSE) w czasie wciskania przesuwają listwę blokującą, która z kolei zwiera styk S1 (ten na środku mechaniki pod płytką).  Ponieważ przy przewijaniu z reguły nie ma zasilania silnika, bo Motor On jest wyłączony (0), to styki S2 i S3  włączają silnik zwierając Q2, czyli niejako symulując działanie Motor On.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

5

Odp: Schemat magnetofonu XC12

Zrozumiałem to tak że S1 jest włączany nie  tylko przez klawisz PLAY, ale przez wszystkie inne klawisze oprócz pauzy.
Powinienem się tego domyśleć.
Dzięki

Ostatnio edytowany przez supaplex (2020-04-23 16:47:34)