26

Odp: Atari ST TOS Upgrade, nowe kostki nie działają

tytus napisał/a:

Zamówiłem kości 1.04 ze strony https://www.exxoshost.co.uk/atari/store2/, wsadziłem i nagle komputer odżył z nowym systemem po angielsku :)

Z "lekka" przepłaciłeś... zestaw na 6 kościach to 25 funtów + przesyłka (jak pamiętam 7 funtów), czyli dałeś za to ok 160 zł. Te 6 kości to koszt 24 zł (+ 9 zł przesyłka). Jakbyś powiedział, to bym Ci wysłał zaprogramowany zestaw po kosztach pamięci.

tytus napisał/a:

Na rzeczonym STFM po włączeniu długo biały ekran, szuka dyskietki w stacji a następnie przechodzi do tosu, bez żadnej partycji z satana... Co to może być - czy to sławne wadliwe DMA?

"Wadliwe DMA" występowało tylko w STe i był to ten sam układ, który w STf działał bez problemu. W STf był tylko ten jeden układ DMA i nie sprawiał problemów.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2020-07-03 19:32:56)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

27

Odp: Atari ST TOS Upgrade, nowe kostki nie działają

_tzok_ nie wiedzialem, ze zajmujesz sie sprzedaza takich kostek. w sumie moglem tutaj napisac zapytanie o nie. no nic, najwazniejsze, ze te z anglii, w odroznieniu od tych z allegro, sa dobrze zaprogramowane.
Teraz mysle o tym ultrasatanie, dlaczego ta kata dziala pod ste a nie dziala po stfm. moze na ste jest nowszy tos i moze czytac wieksze partycje a sama karta gotowiec iso, jest tak spartycjonowana, ze ma wieksze i partycje i moze byc odczytana tylko pod tos 1.6....

28

Odp: Atari ST TOS Upgrade, nowe kostki nie działają

@Tytus
Ultrasatan dziala zarowno na stfm i na ste, skoro masz TOSa 1.04. to musi dzialac, ja dlatego np w Mega ST z upgradowalem do tej wersji i wszystko hula jak nalezy.

Ostatnio edytowany przez Kroll (2020-07-06 21:34:17)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

29

Odp: Atari ST TOS Upgrade, nowe kostki nie działają

TOS 1.04 z tego co pamiętam obsługuje partycje 512mb. Może po prostu na początek weź czystą katrę sd, nagraj testowy obraz Petera Putnika http://atari.8bitchip.info/DiskImgPP1.html i zobacz czy działa.

Ostatnio edytowany przez lopez (2020-07-07 06:20:42)

30

Odp: Atari ST TOS Upgrade, nowe kostki nie działają

tytus napisał/a:

_tzok_ nie wiedzialem, ze zajmujesz sie sprzedaza takich kostek.

Bo nie zajmuję się sprzedażą... ale mam programator i zaprogramowanie EPROMów to żaden problem.

TOS 1.4 i 1.6 to ten sam TOS/GEMDOS, z tą różnicą, że ten drugi ma dodaną obsługę sprzętu charakterystycznego dla STe i ma inny adres bazowy.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2020-07-07 10:05:38)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

31

Odp: Atari ST TOS Upgrade, nowe kostki nie działają

lopez napisał/a:

TOS 1.04 z tego co pamiętam obsługuje partycje 512mb. Może po prostu na początek weź czystą katrę sd, nagraj testowy obraz Petera Putnika http://atari.8bitchip.info/DiskImgPP1.html i zobacz czy działa.

Nagrałem wskazany przez Ciebie obraz. Działa poprawnie na STE (które mam pożyczone w sklepie), podobnie jak obraz od lotharka. Na moim STFm niestety nie. Czekam na carta diagnostycznego od Ciebie, bo coś jest chyba nie tak z tym kompem.

32

Odp: Atari ST TOS Upgrade, nowe kostki nie działają

Cart diagnostyczny doszedł, jeszcze raz dzięki lopez, no i z kompem chyba wszystko w porządku, tj z pamięcią i tosem. Nie wiem jak sprawdzić (i czy w ogóle się da) tym cartem ultrasatana. Jak sprawdzam port DMA to wyskakują błędy.
Po podpięciu STE na którym ultrasatan działa również wyskakują te same błedy przy testowaniu DMA. A na nim ultrasatan działa bez problemu.
Może ten cart diagnostyczny kłóci się z ultrasatanem?

W każdym bądź razie karta 8gb sandisk i ultrasatan mini są napewno dobre - bo super działają z STE. Natomiast z moim 1040 stfm 2mb ram dupa...

33

Odp: Atari ST TOS Upgrade, nowe kostki nie działają

Jak by to komuś pomogło w odpowiedzi to na carcie jest wgrany soft Atari ST Diagnostic Test Kit ROM v4.4 ze strony https://docs.dev-docs.org/htm/search.php?find=_r

34

Odp: Atari ST TOS Upgrade, nowe kostki nie działają

Kart diagnostyczny do testowania portów potrzebuje specjalnych kabli i płyty (karty) testowej:
http://www.best-electronics-ca.com/images/ST%20Test%20Kit%201111.jpg
http://www.best-electronics-ca.com/520_1040.htm

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2020-07-09 13:10:05)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

35

Odp: Atari ST TOS Upgrade, nowe kostki nie działają

ło jezu...

36

Odp: Atari ST TOS Upgrade, nowe kostki nie działają

Może mógłbym "porwać" to ST na 24h, sprawdziłbym co i jak ?

Było miło :) Do widzenia.

37

Odp: Atari ST TOS Upgrade, nowe kostki nie działają

Parę lat temu kupiłem sobie ten kit z bestelectronics. Sprawny komputer, który normalnie działa z dyskiem scsi, nie wywala bomb, gry i dema hulają, w trakcie testu okazuje się uszkodzony (błąd joy i inne losowo). Wetknięcie wtyczek do gniazd joy/mouse wymaga herkulesowej siły, przy wyciąganiu również.
Schemat na dereatari, można sobie zrobić. Ja pokuszę się o wylutowanie gniazd joy z płytki, zamianę na typowe db9 i wyniesienie ich na obudowę. Kabelki też przerobię.

Ostatnio edytowany przez jer (2020-07-09 17:30:12)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

38

Odp: Atari ST TOS Upgrade, nowe kostki nie działają

@jer na dereatari znalazłem tylko schemat kartridża, jestem ślepy czy źle zrozumiałem, że gdzieś tam jest schemat tej płytki testowej ?

39

Odp: Atari ST TOS Upgrade, nowe kostki nie działają

Można cały zestaw kupić tukej (mam i działa):
https://www.gossuin.be/index.php/shop
jest też schemat tegoż właśnie.

Ostatnio edytowany przez artik-wroc (2020-07-10 07:47:41)

Było miło :) Do widzenia.

40

Odp: Atari ST TOS Upgrade, nowe kostki nie działają

No właśnie schematu nie ma :( jest tylko rysunek techniczny płyty, do zaprojektowania obudowy. Niestety o ile, większość portów można przetestować prostymi loop-backami, to do testu potu DMA jest potrzebna ta płytka.

***

...a nie, przepraszam, jest schemat: https://www.gossuin.be/images/schemasat … l-V1.0.pdf

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2020-07-10 09:32:20)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

41

Odp: Atari ST TOS Upgrade, nowe kostki nie działają

artik-wroc napisał/a:

Może mógłbym "porwać" to ST na 24h, sprawdziłbym co i jak ?

Byłoby super!!! Jak możesz wpaść po nie do Pixel Retro Shop to jestem tam przy Śrutowej 14 od wtorku do piątku 12-18. W soboty 11-15. Mogę też podjechać i Ci podrzucić.

42

Odp: Atari ST TOS Upgrade, nowe kostki nie działają

Będę w poniedziałek.

Było miło :) Do widzenia.

43

Odp: Atari ST TOS Upgrade, nowe kostki nie działają

artik-wroc napisał/a:

Będę w poniedziałek.

Tylko, że w poniedziałki mamy sklep zamknięty... Może dasz radę w jakiś inny dzień??

44

Odp: Atari ST TOS Upgrade, nowe kostki nie działają

Faktycznie. Nie doczytałem, w takim razie we wtorek.

Było miło :) Do widzenia.

45

Odp: Atari ST TOS Upgrade, nowe kostki nie działają

Podłączony zastaw testujący pokazuje błąd na porcie DMA:
dma
więc na wymianę pójdzie DMA, potem WD i obaczymy co bezie.

Ostatnio edytowany przez artik-wroc (2020-07-14 19:43:38)

Było miło :) Do widzenia.

46

Odp: Atari ST TOS Upgrade, nowe kostki nie działają

Nie naprawiać działającego sprzętu! A ten 30-letni zestaw testujący na pewno jest sprawny? Mój pokazuje taki sam błąd, a komputer działa.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

47

Odp: Atari ST TOS Upgrade, nowe kostki nie działają

Po pierwsze nie działa, bo inaczej nie byłoby wątku, Po drugie zestaw jest nowy od Oliviera (z pewnością nie 30-letni). Po trzecie, na razie tylko testuję i nic nie dłubię, dopóki nie będzie pewności.

Było miło :) Do widzenia.

48

Odp: Atari ST TOS Upgrade, nowe kostki nie działają

artik-wroc napisał/a:

Po pierwsze nie działa, bo inaczej nie byłoby wątku, Po drugie zestaw jest nowy od Oliviera (z pewnością nie 30-letni). Po trzecie, na razie tylko testuję i nic nie dłubię, dopóki nie będzie pewności.

Artik-wroc jak dasz radę naprawić to rób! Nie wiem czy masz części, czy trzeba będzie kombinować.

49

Odp: Atari ST TOS Upgrade, nowe kostki nie działają

Sprawa się wyjaśniła. Komuś tak bardzo zależało na podpięciu dysku i uczynił to z taką siłą, że wypchnął piny z gniazda DB19 na płycie. Na nieszczęście nie te zewnętrzne (co łatwiej byłoby zauważyć), tylko te bliżej krawędzi płyty, a one  kolei zwarły do zewnętrznych i doopa. Sprawa już poprawiona, wylutowałem gniazdo, podłożyłem kawek plastiku między rzędy, aby ponownie nie wyskoczyły. To na razie tyle.

Było miło :) Do widzenia.

50

Odp: Atari ST TOS Upgrade, nowe kostki nie działają

Super, że udało się zdiagnozować i naprawić! Dzięki!!! W sierpniu stream z tego kompa (+ultrasatan mini) na naszym kanale!! Jeszcze raz dzięki!