76

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

W poniedziałek zaprogramowałem pamięć flash  załączonym tutaj  wsadem.
No i ruszyło. Nie zmieniałem na razie nic poza tym co napisałem.
Klawiatura na razie nie reaguje. Dodatkowo włożyłem kartę Hercules, aby zobaczyć
czy jest dodany port lpt.

Mały update. Odszukałem moją kartę kontrolera FDD na 8-bitowym porcie i podłączyłem do Xi-8088.
DOS 5.0 z dyskietki załadował się. Niestety klawiatura nadal mi nie działa.
Ten kontroler klawiatury mam chyba nieodpowiedni.
Fotki w załączeniu.

Ostatnio edytowany przez JLS (2021-02-23 11:48:08)

Post's attachments

IMG_1.JPG 489.42 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_2.JPG 288.96 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_3.JPG 538.25 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_4.JPG 390.42 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_5.JPG 388.44 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

77

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

zobacz na moje rozwiązanie odnośnie kontrolera - powinieneś być w stanie to odpalić, niemniej przy zimnym starcie zawsze jest post 60, dopiero po resecie startuje normalnie

zamówiłem układy wyspecyfikowane w projekcie, niemniej nie wiem kiedy tu dotrą - wziąłem 3 sztuki i jeśli okażą się sprawne to będę mógł się podzielić

przechodze na tumiwisizm

78

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

Candle napisał/a:

......
- wziąłem 3 sztuki i jeśli okażą się sprawne to będę mógł się podzielić

Chętnie skorzystam. Przeszukałem moje PC-towe rzeczy w szafie,
znalazłem płytę na Socket 7 z kontrolerem klawiatury HOLTEK HT6542B.
Wylutowałem, wstawiłem do Xi-8088 i efekty na fotce. Komputer nie dziala z biosem tym ze strony
http://www.malinov.com/Home/sergeys-projects/xi-8088
a jedynie z tą wersją którą tutaj dołączyłeś do wątku.
Więc też najprawdopodobniej układ kontrolera klawiatury nie jest docelowy - albo może złe wnioski wyciągam.
Myszki PS2 nie rozpoznaje, a mam ją wpiętą.
W innej płycie znalazłem  kontroler Winbond W83C42 jutro sprawdze czy on działa.
Zmieniłem procesor na 80C88.

Ostatnio edytowany przez JLS (2021-02-23 16:51:38)

Post's attachments

IMG_6.JPG 501.19 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_7.JPG 389.3 kb, liczba pobrań: 1 (od 2021-02-23) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

79

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

widzę, że jednak coś udało się napisać?

przechodze na tumiwisizm

80

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

Tak udało sie, po tym jak wymieniłem  kontroler klawiatury na HOLTEK HT6542B.

81

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

W końcu dotarły płytki do XT-CF, tak więc wszystkich zainteresowanych proszę o kontakt.
Na razie z tego co mam u siebie zapisane, mam tak:
JLS: ZX-UNO, Cart 2600 i płytka XT-CF
pawel: cały komplet płyt czyli Xi8088, backplane i XT-CF, drabinki, popatrzeć, jakie mi zostaną scalaki
lopez: simmexp, zx-uno, fujinet, xt-cf, cart c64. Ciągle czekam na xilinxa i flashe do zx-uno
candle: płytka CF-IDE

82

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

zapomniałeś o zx-uno

przechodze na tumiwisizm

83

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

x_angel napisał/a:

..... zainteresowanych proszę o kontakt.

Posłałem wiadomość na e-mail.

84

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

candle: no zapomniałem, bo ta sprawa ciągnie się od miesiąca, część zamówień jest tu na forum, a część na mailach, a część tu i tu :)  Oczywiście odkładam xt-cf i zx-uno

85

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

x_angel napisał/a:

lopez: simmexp, zx-uno, fujinet, xt-cf, cart c64. Ciągle czekam na xilinxa i flashe do zx-uno


Czekam cierpliwie, ale xt-cf to nie dla mnie, chyba, że po pijaku coś pisałem ;) reszta się zgadza :)

86

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

Albo ja po pijaku notowałem :)
Mniejsza z tym, w takim razie bez płytki XT-CF.
Czekamy na scalaki.

87

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

przyszły scalaki do klawiatury, wiem tyle, że POS przechodzi, więc zakładam że sprawne
kupiłem 3, mam 1 na zbyciu jeśli ktoś by reflektował
cena 17zl + wysyłka paczkomatem (hint - nie, nie 8.99)

przechodze na tumiwisizm

88

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

Jestem zdecydowany na zakup ukladu klawiatury
Wieczorem sie odezwe

Ostatnio edytowany przez JLS (2021-03-11 10:58:22)

89

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

Candle napisał/a:

przyszły scalaki do klawiatury, wiem tyle, że POS przechodzi, więc zakładam że sprawne
kupiłem 3, mam 1 na zbyciu jeśli ktoś by reflektował
cena 17zl + wysyłka paczkomatem (hint - nie, nie 8.99)

Wysłałem do Ciebie e-mail, moze poszedł do spamu.

90

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

nie poszedł, odpowiem w pn

przechodze na tumiwisizm

91

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

jako że jestem w trakcie, a właściwie po składaniu xt-cf to...
noszja(tu dowolna wiązanka) znowu goście poszaleli z drabinkami - teraz 9 pinowe są passe, a w modzie są 10 pinowe...

przechodze na tumiwisizm

92

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

Candle napisał/a:

jako że jestem w trakcie, a właściwie po składaniu xt-cf to...
noszja(tu dowolna wiązanka) znowu goście poszaleli z drabinkami - teraz 9 pinowe są passe, a w modzie są 10 pinowe...

A XT-CF choc zadziałało ?;)

93

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

A ja "pupa" nie spojrzałem, że tam idą te drabinki i nie wrzuciłem do paczki... :(

U mnie oczywiście zabrakło dip-switchów 4-polowych i znów puściłem trzy zamówienia z allegro, bo rezystory u jednego gościa, inne rezystory u drugiego, a switche u trzeciego - drogi ten komputerek wyjdzie :)

Ale odpalałem bez karty XT-CF i jest "No bootable device" tak więc jesteśmy na dobrej drodze.

Aaaa i jeszcze zabrakło mi gniazd mini-din w kolorach zielonych i fioletowych, a nie chcę lutować samych czarnych, bo potem zawsze się myli.

Na układzie VIA klawiatura działa.

Candle: jeśli możesz, to podziel się źródłem układów VIA - będzie dla potomnych.

Ostatnio edytowany przez x_angel (2021-03-15 21:47:54)

94

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

via jest z aliexpresów i to po prostu pierwszy link z listy, nie wiem czy warto się tym przejmować

karta jakby nie działa
jeśli bios jest wypalony na karcie, bios główny nie znajduje jej w ogóle, nie ma próby bootowania z karty cf
natomiast, jeśli za główny bios wypalimy sobie ten z pliku with xt-cf support, to tam jest po prostu od adresu f0000 umieszczony na chama 8kb blok z biosem tej karty i soft próbuje szukać karty CF pod adresem 0x300 - zlewając aktualną konfigurację karty (dip-switche)
nawet jeśli dopasujemy sobie adres wg rozpiski w tabelce z tym co jest skanowane, nadal brak jakichkolwiek sukcesów
adapter nie widzi żadnej z 15 kart jakie mam do testu (16MB-32GB + adapter dla kart SD)

ot kolejny wielki sukces

przechodze na tumiwisizm

95

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

no dobra... otóż...
bios, który jest umieszczony w paczce z biosem do xi8088, mimo tego, że zdaje się "coś" wykrywać, tego nie robi, natomiast soft, dostarczany z kartą xt-cf jest preconfigurowany na konkretny obszar pamięci - nie ma tu dowolności, co mnie trochę dziwi i nie wiem w tym momencie z czego to wynika ALE...

w celu uruchomienia karty:
ustawić IO na 0x300
ustawić BIOS na 0xCC000
BIOS xi8088 powinien być BEZ WSPARCIA dla XT-CF

w tym momencie karta ruszyła, a dzięki koledze ucr0bee byłem w stanie zrobić sobie bootowalną kartę CF
narzędzie: HDD-Raw-Copy-Tool

po tym udało się zabootować dysk, natomiast nie wiem jak tam z kompatybilnością tego systemu - być może jest to kwestia karty graficznej - nie umiem tego w tej chwili ocenić
tytuły które znam i w które grałem na XT za gnoja zwyczajnie się wywalają, ale bywa i tak, że komputer po resecie nie inicjalizuje karty graficznej i udaje, że działa
przydałby się jakiś feedback z Waszej strony

przechodze na tumiwisizm

96

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

Na zdrowie :)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

97

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

Candle napisał/a:

no dobra... otóż...
......................
przydałby się jakiś feedback z Waszej strony

Płytka XT-CF doszła, ale najwcześniej poskładam i dokończe ją w week end, tak wiec odezwe sie później jak mi poszło.
Jeszcze pytanie odnośnie Xi-8088, czy po włożeniu myszki PS/2 jest ona rozpoznana ?
Aktualnie zgłasza się komunikatem "Absent" na ekranie startowym.

98

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

nie mam pojęcia - nie mam myszki ;)
natomiast ważne może być położenie zworki jp4 - IRQ12 - w jednej pozycji odpowiada za myszkę, w drugiej zaś jest podłączone do szyny ISA

przechodze na tumiwisizm

99

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

Candle napisał/a:

.... ważne może być położenie zworki jp4 - IRQ12

Ech, zapomniałem o tym, rzeczywiście jest tak jak piszesz.

100

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

Ja czekam na zielone gniazda PS/2, bo nie chcę lutować dwóch czarnych, bo potem będzie się całkiem myliło. Przyjdą zielone, wlutuję i dam znać.
Na razie utknąłem na etapie bootowania z CF - coś mi tu kuleje i dalej nie wiem co. Kartę CF wykrywa, podaje model lub nazwę w zależności jaką kartę włożę (Kingston, Sandisk i jakaś przemysłowa), natomiast jak do tej pory żaden DOS mi nie wstał.
Miałem dwie karty ze stawianym kiedyś systemem na nich, a dziś robiłem kartę prosto z dyskietek DOS-a 6.22 - robiłem na dwóch kompach i robiłem na lapku Pentium 433 - wszystkie karty po zrobieniu wstawały w sprzęcie, w którym zostały zrobione, a w Xi8088 nie.
Załączam jeszcze fotki:
https://obrazki.elektroda.pl/9179465400_1616018849_thumb.jpg https://obrazki.elektroda.pl/3973719100_1616018849_thumb.jpg https://obrazki.elektroda.pl/1080818900_1616018850_thumb.jpg