Temat: A Basic Compiler ATARI XL/XE - IRON SOFT

Witam wpadła mi ostatnio kaseta IRON SOFT -A BASIC COMPILER ATARI XL/XE  . Nie mogę za bardzo znaleźć informacji odnośnie wydawcy tego oprogramowania .Jedynie znalazłem że założycielem był Dariusz Rogoziński . Może ktoś coś podpowie więcej .

Ostatnio edytowany przez kismet75 (2021-06-12 14:14:50)

2

Odp: A Basic Compiler ATARI XL/XE - IRON SOFT

Wydaje mi się że Dariusz Rogoziński z IRON SOFT nie miał żadnego wydawcy programów, swego czasu ogłaszał się on w czołówkach swoich programów i oferował sprzedaż bezpośrednią, często jego programy były emitowane w audycji Radiokomputer. Przesyłając niektóre ze swoich programów do emisji na antenie "Radiokomputera", dodawał do tych emitowanych programów informacje o możliwości zakupu swoich innych komercyjnych programów:

http://seban.pigwa.net/aa/iron_abc/iron_turbo.png http://seban.pigwa.net/aa/iron_abc/zagęszczacz.png

Jeżeli chodzi o "A Basic Compiler", to nawet nie jest program autorstwa Dariusza Rogozińskiego/IRON SOFT, to po prostu "crack", czyli przerobiona wersja kompilatora "ABC" (A Basic Compiler) firmy Monarch Data Systems:

http://seban.pigwa.net/aa/iron_abc/iron_abc1.png http://seban.pigwa.net/aa/iron_abc/iron_abc2.png

Na jakiej zasadzie IRON SOFT to sprzedawał? Pewnie na takiej samej jak wszyscy ówcześni handlarze giełdowi. Nie było zapewne jeszcze ustawy o prawie autorskim i Dariusz Rogoziński sprzedawał wersję przerobioną przez siebie jako produkt "ulepszony".

Oczywiście to wszystko to tylko moje domysły, ale logiczne myślenie i wspomnienia z tamtych czasów tak by sugerowały. Być może ktoś przedstawi inną wersję lub wyjaśnienie tej sprawy.

Garść informacji można znaleźć na Atariki: IRON SOFT

Ostatnio edytowany przez seban (2021-06-12 15:49:36)

3

Odp: A Basic Compiler ATARI XL/XE - IRON SOFT

Ok dziękuję seban za wyjaśnienie .Nigdzie w sieci nie mogłem znaleźć informacji odnośnie tej kasety .Brak zdjęć nakładu itp.. Czyli jak na ówczesne czasy była to kopia A Basic Compiler crack przerobiona przez Iron Soft . Faktycznie o firmie Iron Soft nie wiele jest w intrenecie .

4

Odp: A Basic Compiler ATARI XL/XE - IRON SOFT

Hej!

Pan Dariusz Rogoziński był w w latach '80 twórcą całkiem pokaźniej liczby programów, w tym wielu ciekawych i pomysłowych rozwiązań. Czy w tamtych czasach "IRON SOFT" to była firma w pełnym tego słowa znaczeniu tego nie wiem, ale znając realia tamtych czasów to chyba nie była to nawet formalnie "jednoosobowa działalność gospodarcza", jednak to tylko moje domysły.

Ja programy od IRON SOFT zawsze uważałem za jakaś inspirację :) Jako nastolatek słuchając tych wszystkich audycji i opisów jego programów, a potem nagrywając te programy puszczane w eter na taśmę "szpulowca" byłem bardzo podekscytowany i ucieszony że znowu jakiś ciekawy soft od Iron Soft będę miał.

Nie ukrywam że twórczość pana Dariusza była dla mnie swego rodzaju inspiracją i to dzięki jego twórczości powstało potem wiele moich programów. Pamiętam że jako dzieciak bardzo zachwycałem się tymi jego czołówkami dodawanymi do programów pisanych przez niego i czekałem aż podczas wczytywania pojawi się w końcu ta jego uniwersalna plansza tytułowa.

Swoją drogą bardzo chętnie bym przeczytał/posłuchał jakiegoś wywiadu z panem Dariuszem i bardzo chętnie poznałbym jego punkt widzenia na tamte czasy oraz poznał realia w jakich próbował prowadzić swoją działalność związaną z Atari, jaki wyglądała jego współpraca z redakcją "Radiokomputera", etc.

Dla mnie IRON SOFT to swego rodzaju kwintesencja końcówki lat '80 jeżeli chodzi o twórców softu na Atari 8-bit, a pan Dariusz Rogoziński czy tego chce czy też nie, stał się pewnego rodzaju ikoną tamtych czasów. Sądzę że jego twórczość inspirowała nie tylko mnie ale również wielu innych ludzi.

http://seban.pigwa.net/aa/iron_abc/perk_hdr.png  http://seban.pigwa.net/aa/iron_abc/perk_info1.png

http://seban.pigwa.net/aa/iron_abc/perk_info2.png  http://seban.pigwa.net/aa/iron_abc/perk_info3.png

Ostatnio edytowany przez seban (2021-06-13 12:47:37)

5

Odp: A Basic Compiler ATARI XL/XE - IRON SOFT

Ok jeszcze raz dzięki za wyczerpującą wypowiedz.