26

Odp: Polskie zaginione gry

@Sikor Nie wiem skąd ta ziarnistość, przycisku do skanowania slajdów ten skaner nie posiada (są: PC Fax, OCR, Scan i PC Copy). Sterownik po wybraniu odpowiedniej opcji przełączał skaner na podświetlenie lampą. Próbowałem skanować negatywy (słaba jakość sama w sobie) i kolorowe slajdy - przeźrocza, które mam oklejone w tekturowych ramkach, nie widać na nich dodatkowej folii, jedynie co mi przychodzi do głowy, to mogły być odwrócone niewłaściwą stroną.

No i przy skanowaniu przeźroczy rozdzielczość była większa niż przy normalnym skanowaniu, może dochodziła tam interpolacja, która psuła efekt?

Ostatnio przeglądając stare pliki natknąłem się na swoje zdjęcie skanowane chyba z negatywu tym skanerem, jakoś bardzo słaba, ale akurat to zdjęcie oryginalnie było bardzo ciemne.

Dziś ewidentnie optyka jest do czyszczenia (chyba, że ze starości padła), kiedyś jak się dopiero pojawiały smugi to próbowałem widoczne części luster wyczyścić, ale nic to nie zmieniło.

Teraz użyłem uniwersalnego sterownika w wersji demo (dodaje napisy-ramki reklamujące ów sterownik). Fajnie, że działa, ale zdarza się, że kończy pracę zostawiając "wózek" z przeciwnej strony skanera niż powinien.

Skanery CCD są dużo droższe niż kiedyś.

Też chciałem skanować rodzinne zdjęcia, jak też gotowe slajdy stereoskopowe i zwykłe z różnymi widokami, jakich mam niewiele, ale zawsze coś :)

Kilka razy oddawałem negatywy do Empiku, raz zrobili lepiej raz gorzej, nie wiem czy jeszcze prowadzą takie usługi.

Ostatnio sprawnym skanerem CIS bawiłem się w skanowanie większego niż skaner obrazka - bardzo dobrze złożył mi to program Hugin. Jednak nie wiem jak go ustawić, żeby nie obcinał prawej krawędzi (da się na pewno - ale rozwiązałem to doklejając kawałek - 400 pikseli pustej przestrzeni) i żeby wyjściowe pliki miały taką samą rozdzielczość w dpi jak wejściowe. Niestety program trochę je powiększa i niestety nie jednakowo - przykładowo dwie strony skanu różnią się rozdzielczością i trzeba je potem na oko przeskalować. Problemem jest też nie jednakowe nasycenie kolorami. A może wystarczy tylko wiedzieć co i jak ustawić? Ktoś coś podpowie?

27

Odp: Polskie zaginione gry

QTZ napisał/a:

A o co chodzi z tą przystawką do telefonu?

Ano o to, ze telefon ma prostokątną geometrię i wysoką rozdzielczość. Robisz taką skrzyneczkę, wkładasz tel, wrzucasz slajd, celujesz w chmury i masz skan doskonałej jakości.

28

Odp: Polskie zaginione gry

Może dałoby się taką skrzyneczkę zrobić z czarnego kartonu? W chmury, znaczy się pod słońce? Mógłbym użyć lampy ze starego skanera? Do przytrzymania slajdu mógłbym użyć ramek do niego dołączonych. Tylko nie wiem jak taka skrzyneczka wygląda...