Temat: Sprzętowe odtwarzanie wielokanałowe

Tak się zastanawiam - czytałem o różnych rozszerzeniach do zxspectrum czy małego atari, które rozbudowywało możliwości dźwiękowe tych komputerowych, a czy do Atari STE były próby rozbudowy jego wewnętrznych możliwości? Nie musi to być nic zewnętrznego, bo tutaj jest MIDI i można sobie co kto chce podłączyć, ale coś, co rozbudouje wewnętrzne jego możliwości, np. dodanie w sprzęcie odtwarzania 4 lub 6 kanałowej muzyki na samplach - czegoś w rodzaju "pauli" (jeśli się dobrze orientuję). 6 kanałów byłoby myślę wystarczająco - 4 na muzykę + 2 na efekty dźwiękowe. Gdyby coś takiego dało się zintegrować i bezpośrednio z płytą i nie byłoby zbyt drogie może by ktoś coś na to napisał ;-). Wie ktoś może czy istaniły próby stworzenia czegoś takiego?

Atari TT (DE) 4MB ST RAM + ECL2VGA + SCSI2SD + StormTT 64MB, Atari Falcon 030 14MB (FR) + NetUSBee + MIDEX+, Atari MEGA STE 4MB (DE) +UltraSatan Internal, Atari 520 STE 4MB (UK) + UltraSatan + NetUSBee + Gotek FF, Atari 520 ST 512KB (UK) + SF354, Atari 1040 STE 4MB (DE), 2xMiST/MiSTer/ARAnyM

2

Odp: Sprzętowe odtwarzanie wielokanałowe

z przeróbek znam takie jak rozdzielenie dzwięku jednego YM na stereo, dodatkowy kanał 8bit Covox, zamianę YMa na inny nowszy YM oraz chyba właśnie dodanie drugiego YM (ale tego nie jestem pewien).
Wiem że powoli trwają prace nad dodatkowymi układami dźwiękowymi, jeden z nich wkładany w port YM, inny w port kartów.

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

3

Odp: Sprzętowe odtwarzanie wielokanałowe

O nie wiedziałem o covox'ie dla ST. Czytałem o dodatkowym YM i stereo, ale bardziej myślałem o dodaniu czegoś, co by odciążyło procesor w odtwarzaniu MODów. Jest dostęnych parę schematów realizujacych odtwarzanie jako oddzielne urządzenia: https://modarchive.org/forums/index.php?topic=4729.0, mnie jednak bardziej ciekawi osiągnięcie tego efektu poprzez możliwie niewielką rozbudowę wewnętrzną STE.

Atari TT (DE) 4MB ST RAM + ECL2VGA + SCSI2SD + StormTT 64MB, Atari Falcon 030 14MB (FR) + NetUSBee + MIDEX+, Atari MEGA STE 4MB (DE) +UltraSatan Internal, Atari 520 STE 4MB (UK) + UltraSatan + NetUSBee + Gotek FF, Atari 520 ST 512KB (UK) + SF354, Atari 1040 STE 4MB (DE), 2xMiST/MiSTer/ARAnyM

4

Odp: Sprzętowe odtwarzanie wielokanałowe

no to właśnie słyszałem o czymś takim jak PokeyMax ale dla ST. Rozumiem że wkładałoby się to zamiast YM i miało by się parę układów dźwiękowych, łącznie z samplami

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org