Temat: Instrukcja POKE

Może mi ktoś powiedzieć, gdzie znajdę dokładny opis POKE. Chodzi mi o to że np. POKE 756,204 odwołuje się do czcionki a chcę sprawdzić za co odpowiada np. POKE 708, 0 bo nie wiem. Jest jakieś zestawienie jaka liczba odpowiada za co w pamięci?

2

Odp: Instrukcja POKE

https://www.atariarchives.org/mapping/memorymap.php

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

3

Odp: Instrukcja POKE

Po tych dwóch liczbach doznałem flashbacków z liceum ;)

Swoją drogą myślałem, że te informacje są też w Atariki, ale nie ma. Przydałoby się uzupełnić.

4

Odp: Instrukcja POKE

klopeks:
POKE mówi do jakiej komórki pamięci (od 0 do 65535) wpisać jaką wartość (od 0 do 255).
Ty nie szukasz instrukcji POKE, tylko szukasz mapy pamięci, którą podesłał perinoid. Czyli która komórka pamięci za co odpowiada.

Odp: Instrukcja POKE

@klopeks,

Gdyby pamięć Atari oznaczyć jako tablicę bajtów MEM, wówczas zapis POKE 756,204 oznaczałby MEM[756] = 204, czyli przypisanie komórce 756 wartości 204.  Odwrotnością procedury POKE jest funkcja PEEK, która podaje wartość, np. X = PEEK(756)  - co powinno zwrócić 204, jeśli wcześniej zostało wywołane POKE 756,204.  Warto zwrócić uwagę, że czasem do pamięci zapisywane są wartości szesnastkowe - zwykle, jeśli przedstawiają one adresy.  Podobnie przy odczycie. Przykładowo odczytanie adresu display list'y: DL=PEEK(560)+PEEK(561)*256   .  Tutaj widać, że komórce 561 jest starszy bajt, a w 560 młodszy bajt dwubajtowego słowa (16 bit) reprezentującego adres pamięci.

Oczywiście tak jak koledzy wcześniej pisali, jedna rzecz to zrozumienie zasady działania POKE/PEEK, a druga to znaczenie kolejnych wartości pamięci.  Tutaj jest potrzebna mapa pamięci oraz różne przykładowe programy, które przedstawią Ci różne przypadki użycia.

serwus,
Piotr

Atarowiec... inżynier elektroniki, informatyki i automatyki. Programista i przedsiębiorca.

6

Odp: Instrukcja POKE

Albo z obrazkami :) https://archive.org/details/ataribooks- … p/mode/2up

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.