26

Odp: Obraz po composite

To nie może być bufor z OE 74HC541, tylko zatrzask, synchroniczny przerzutnik D, czyli 74HCT273 albo 74HCT374 jak najbardziej pasuje (pinout widocznej na zdjęciu części ścieżek też się zgadza). Kwestią zagadki pozostaje dokąd prowadzi tajemniczy kabelek (tzn. do którego zegara).

Nie wierz za bardzo w wyliczenia ChatGPT, bo on jest modelem językowym i liczyć za bardzo nie potrafi.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2023-07-08 21:18:49)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

27

Odp: Obraz po composite

Dałem do myślenia ;-) ?

Tylko dlaczego nikt wcześniej czegoś podobnego nie wymyślił ?.

Każdy narzeka na zły obraz, a w mojej atarce mieszka już ponad rok to rozwiązanie.
Zamontowałem na próbę w kilku atarynkach i jak dostałem info, że wszystko działa ok, to zdecydowałem się podzielić tą informacją, że można prosto i tanim kosztem poprawić jakość obrazu.

Po poprzednich perypetiach z tzw "zarabiaczami" zdecydowałem się nie upubliczniać mojego rozwiązania, bo na moich kilku pomysłach teraz zarabia sporo "producentów".
Przykro mi jest tylko, że korzystając z moich pomysłów o tym fakcie nie wspominają.

28

Odp: Obraz po composite

Środowisko testowe to ATARI podpięte sygnałem coposite poprzez chinch-e do 27 calowego telewizora Sharp Aquos (ten telewizor nie posiada wejścia s-video).

Efektem mojej zabawy jest:

- wyraźniejsze litery w sysinfo
- brak pionowej kreski w sysinfo - test GTIA
- jednokolorowe tło już nie składa się z krateczek
- ostrzejsze przejścia między kolorami
- a dodatkowo po niewielkich modyfikacjach na płycie głównej brak jest zakłóceń na obrazie (prążki i pionowe kreseczki)

https://atarionline.pl/forum/comments.p … e=1#Item_1

Ostatnio edytowany przez kkrys (2023-07-08 21:07:48)

29

Odp: Obraz po composite

kkrys napisał/a:

...Tylko dlaczego nikt wcześniej czegoś podobnego nie wymyślił ?...

Żeby inni Ci zazdrościli, że jesteś pierwszy  :)

30

Odp: Obraz po composite

Nie robi to problemów w demakch, które robią "cuda" z timingami video (np. Ilusia)? W końcu wprowadza to jakieś opóźnienie w torze video.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

31

Odp: Obraz po composite

podeślij jeszcze inne nazwy dem to potestuje

32

Odp: Obraz po composite

Ilusia idzie OK

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=10720&download=1

Ostatnio edytowany przez kkrys (2023-07-08 21:47:02)

Post's attachments

20230708_224104.jpg 242.78 kb, liczba pobrań: 318 (od 2023-07-08) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

33

Odp: Obraz po composite

Np. Far Away, C-DRUG, Arsantica, CyberPunk, Too Hard 3.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

34

Odp: Obraz po composite

Far Away, C-DRUG, CyberPunk - nie mam


Arsantica - idzie

Too Hard 3 - też działa

Ostatnio edytowany przez kkrys (2023-07-08 22:02:16)

35

Odp: Obraz po composite

Działać będzie, ale czy np. w Ilusii nie robią się jakieś "krzaki" w tej ramce? Jak pamiętam, to GTIA fix przesuwa lub "strzępi" zawartość tej ramki.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

36

Odp: Obraz po composite

nie zauważyłem ale puszczam jeszcze raz

Na 4050 jak i na zamienniku nie widzę róźnicy w wyswietlaniu krawędzi.
Różnica jest jedynie na jednolitym tle.
W 4050 tło składa się z krateczek, a w zamienniku kolor jest rozlany jednolicie - nie widać krateczek

Ostatnio edytowany przez kkrys (2023-07-08 22:22:21)

37

Odp: Obraz po composite

Napiszę tyle: Jak ktoś jest hardcorem i nie jest fanem krystalicznie czystego, emulatorowego obrazu jaki daje Sophia2 (ja osobiście lubię i sobie chwalę) to ten dynks od kkrysa jest rewelacyjnym rozwiązaniem. Nie trzeba szukać nic innego. Za ułamek ceny dajmy na to Sophii2 czy VBXE jest ... po prostu świetnie. Brawa dla autora.

38

Odp: Obraz po composite

Namalowałem płytkę w Eaglu i zamówiłem w Chinach, za ~2 tyg. zobaczymy co mi z tego wyjdzie ;)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

Odp: Obraz po composite

_tzok_,

Mogłeś po prostu kupić od KKrysa.. Po co powielać projekty ?  Jest tyle innych rzeczy ciekawych do zrobienia..

Np. ja siedzę już &^*&^*&^ trzeci dzień, żeby ustalić jak zrobić, aby CSYNC działał jak potrzeba.

Atarowiec... inżynier elektroniki, informatyki i automatyki. Programista i przedsiębiorca.

40

Odp: Obraz po composite

... zapytaj KKRYSa :-)

https://systemembedded.eu/ ... https://www.youtube.com/watch?v=GwS7Es1x6mw
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

Odp: Obraz po composite

@pancio,

Jestem z Krzysztofem w kontakcie.  Jeszcze z innymi i chyba wszyscy się głowimy nad przypadkiem mojego zestawu.

Dzisiaj będę robił kolejne próby.

serwus,
Piotr

Atarowiec... inżynier elektroniki, informatyki i automatyki. Programista i przedsiębiorca.

42

Odp: Obraz po composite

Pisząc o CSYNC masz na myśli złożony sygnał synchronizacji (do czego to jak nie ma RGB?), czy złożony sygnał wideo? Ja tam zostawiam modulator w spokoju, jak się poprawi poziomy napięć, to wcale nie przeszkadza.

peterkaczorowski napisał/a:

Mogłeś po prostu kupić od KKrysa.

Jakoś nie chwali się, że to sprzedaje... poza tym zrobienie płytki pod to w Eaglu to jakieś 15 minut.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2023-07-10 17:19:07)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

43

Odp: Obraz po composite

Wkrótce będzie dostępne...

Ostatnio edytowany przez kkrys (2023-07-10 19:24:19)

Odp: Obraz po composite

@_tzok_,

CSYNC = Composite Sync, który powinien być terminowany 75R i tak skonstruowany, aby podłączany terminujący odbiornik przez przewód, który to może razem z tym przewodem wprowadzać zakłócenia (zasilania, antenowe, inne), nie destabilizował sygnału CSYNC co spowoduje zakłóceniem na ekranie.

Póki co CSYNC ze SpectreAV spełnia te wytyczne.  Będę jutro sprawdzał dalej.

Atarowiec... inżynier elektroniki, informatyki i automatyki. Programista i przedsiębiorca.

Odp: Obraz po composite

_tzok_,

Myślę, że jak Ci coś takiego potrzebne, a byś kupił takie małe cudo od KKrysa, to byś wsparł jego pracę i badania.
Troszkę szkoda, że ktoś coś wymyśla, pokazuje, a kilka osób po prostu chce skopiować.  No ale dobra.. rozumiem, że dla siebie.

Mimo wszystko uważam, że fajnie jakby ktoś coś potrafił też fajnego zupełnie autorskiego zrobić.

Atarowiec... inżynier elektroniki, informatyki i automatyki. Programista i przedsiębiorca.

46

Odp: Obraz po composite

Szczerze jestem pod wrażeniem tego prostego, ale bardzo zmyślnego pomysłu z zatrzaskiwaniem "pikseli" z lumy - uważam, że to genialne w swej prostocie. @kkrys: wielkie gratulacje tego pomysłu. Przy wolnej chwili wezmę sobie scalaka i na pająka sklecę takie coś, żeby sprawdzić jak zadziała u mnie:-)

Ostatnio edytowany przez Mq (2023-07-11 21:34:09)

47

Odp: Obraz po composite

peterkaczorowski napisał/a:
perinoid napisał/a:

Ona wygenerowała ciekawość i pytanie @peterkaczorowski.

Zawsze powtarzam AS'owi... jak działa to nudne ;)


serwus,
Piotr

To teraz będziesz miał moje nudne 130xe na serwisie :)

48

Odp: Obraz po composite

peterkaczorowski napisał/a:

CSYNC = Composite Sync, który powinien być terminowany 75R i tak skonstruowany, aby podłączany terminujący odbiornik przez przewód, który to może razem z tym przewodem wprowadzać zakłócenia (zasilania, antenowe, inne), nie destabilizował sygnału CSYNC co spowoduje zakłóceniem na ekranie.

Ja wiem co to CSYNC, tylko się zastanawiam do czego to może być przydatne. Sygnał CSYNC (w miejscu CVBS) generowały Atari ST bez modulatora TV, bo niektóry monitory RGB (w tym TV z wejściem SCART) potrzebowały złożonej, a nie oddzielnej synchronizacji, ale małe Atari nie generuje sygnału RGB, a wszystkie inne standardy (CVBS, S-Video, Component Video) mają synchronizację "zaszytą" w sobie. Układ, który widać na jednym ze zdjęć @kkrus w miejscu modulatora TV jest mikserem lumy (która ma w sobie synchronizację) i chromy. On generuje sygnał CVBS, a nie CSYNC. Swoją drogą CVBS można z powodzeniem używać jako CSYNC do RGB. Taki układ znajdował się na płycie głównej 800XL i we wnętrzu modulatorów TV w serii XE.

peterkaczorowski napisał/a:

Myślę, że jak Ci coś takiego potrzebne, a byś kupił takie małe cudo od KKrysa, to byś wsparł jego pracę i badania.
Troszkę szkoda, że ktoś coś wymyśla, pokazuje, a kilka osób po prostu chce skopiować.  No ale dobra.. rozumiem, że dla siebie.

Mam inne spojrzenie na te tematy. Jak sam coś opracuję to to publikuję i cieszę się, kiedy się komuś przyda. Poza tym @kkrys nie opublikował żadnych szczegółów swojego rozwiązania, nie miałem go w rękach, więc trudno tu mówić o skopiowaniu. Potraktowałem to raczej jako wyzwanie, do czego zresztą sam się walnie przyczyniłeś ;) Pozostaje też kwestia czy jest mi to potrzebne - nie, absolutnie nie jest mi to do niczego potrzebne. Retro komputery traktuję jako zabawę i rozrywkę, nie podchodzę do tego zarobkowo.

Tak na marginesie to jest opcja, że mój układ nie zadziała, bo choć na pewno jest to przerzutnik D, to może być albo przerzutnik (flip-flop) albo zatrzask (latch), czyli może być albo aktywowany (zatrzaskiwany) poziomem, albo wyzwalany zboczem. Ja postawiłem na wyzwalanie zboczem. Pozostaje też kwestia dobrania właściwego zegara.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2023-07-10 22:35:20)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

49

Odp: Obraz po composite

_tzok_ napisał/a:

tylko się zastanawiam do czego to może być przydatne. Sygnał CSYNC (w miejscu CVBS) generowały Atari ST bez modulatora TV, bo niektóry monitory RGB (w tym TV z wejściem SCART) potrzebowały złożonej, a nie oddzielnej synchronizacji, ale małe Atari nie generuje sygnału RGB, a wszystkie inne standardy (CVBS, S-Video, Component Video) mają synchronizację "zaszytą" w sobie.

Do tego samego co w ST, czyli do RGB po SCART - w przypadku użycia VBXE.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

50

Odp: Obraz po composite

Na zdjęciach obraz wygląda fatycznie super, testowaliście na wszystkich rodzajach płyt czy tylko wybranych?