Temat: 1040 STF Permanentny stan niski na pinie HALT

Mój 1040 STF nie bootuje, tzn wyświetla czarny obraz, stacja nie klika, świeci się jedynie dioda power.
Na 100% układy MMU, GLUE, Shifter oraz TOSY (obie kości) są sprawne (działają na innym egzemlparzu STFM).
Zaglądnąłem do service manuala dzięki czemu ustaliłem że na CPU HALT ma stan niski, BERR wysoki co zapewne tłumaczy brak obrazu.
Wylutowałem ukad U1 74ls05 sprawdziłem w progamatorze tl866II i pokazuje że jest sprawny.
Przycisk reset jest sprawny
Nie mam oscyloskopu, jedynie sondę logiczną dlatego nie mogę sprawdzić rezonatora

porównywałem pomiary do sprawnego STFM i zauważyłem że mam zwarcie na R8, tzn około 85ohm na układach wlutowanych w płytę, po podniesieniu jest 1k czyli sprawny. Ren sam rezystor w sprawnym egzemplarzu daje pomiar 85 po czym rośnie do 150ohm, domyśla się że za ten wzrost odpowiedzialny jest któryś kondensator. Nie mam jednak pewności czy to zjawisko jest w ogóle powiązane z moim problemem

Podobne problemy zazwyczaj miały źródło w uszkodzonym ramie. Mam całą mase tych małych kości pod PSU i zastanawiam się czy mógłbym jakoś sprawdzić uruchamiając tylko część tej  pamięci ?

Nie związane z problemem ale  klawiatura I PSU są sprawne, kabel wideo również.

2

Odp: 1040 STF Permanentny stan niski na pinie HALT

Żeby HALT był nisko to musi działać U1 bo ten sygnał na procesorze jest podciągany do 5V rezystorem. Czyli albo na pinie 1 albo 3 tego układu masz stan wysoki. A te stany wystawia kość U2 (czyli NE556).
Sprawdziłbym układ 556. Może z nim jest coś nie halo? Sprawdziłbym też drabinkę rezystorową (RP7), która podciąga HALT do 5V.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

3

Odp: 1040 STF Permanentny stan niski na pinie HALT

U1 ma na pinach 1 i 3 stan niski. Pin 1 podciąga się do wysokiego przy naciśnięciu reset, pin 3 jest niski cały czas.
Drabinka RP7 jest sprawna, tzn pomiary pokazują 4,7k.
A jak mogę sprawdzić 556 (bo chyba 866 nie ma takiego IC )?

4

Odp: 1040 STF Permanentny stan niski na pinie HALT

goolash napisał/a:

U1 ma na pinach 1 i 3 stan niski. Pin 1 podciąga się do wysokiego przy naciśnięciu reset, pin 3 jest niski cały czas.
Drabinka RP7 jest sprawna, tzn pomiary pokazują 4,7k.
A jak mogę sprawdzić 556 (bo chyba 866 nie ma takiego IC )?

Poczekaj, czegoś nie rozumiem... HALT jest aktywne w stanie niskim i u ciebie jest nisko, tak? Stan domyślnie jest ustawiany wysoko przez drabinkę rezystorową RP7. Żeby zrobił się nisko to musi go w dół ściągnąć U1 poprzez podanie stanu wysokiego na pin 1 albo 3 (bo to jest inwerter). Ale powiedziałeś, że na 1 i 3 masz stan niski...

Wniosek z tego jest następujący - masz zwarcie w procesorze i to on ściąga sygnał w dół. Ewentualnie zwarcie jest gdzieś pomiędzy drabinką RP7, procem a U1. Druga opcja: na drabince nie ma zasilania i nie ma ona jak podciągać HALT do 5V. I to bym sprawdził najpierw - wyjmij procesor i zobacz, czy na wejściu tej drabinki jest 5V. Jeśli nie to sprawdź, czy nie masz problemóœ z zasilaniem bo może albo masz zwarcie na linii 5V, albo zasilacz niedomaga. Jeśli tu będzie OK to wtedy zmierz ponownie HALT ale z wyjętym procesorem bo może to on jest walnięty.

Ewentualnie sprawdź, czy w ogóle masz połączenie między pinem procesora, pinami 2 i 4 U1 oraz drabinką. Bo może masz problem typu przerwana ścieżka lub niedrożna via.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2023-08-19 14:40:38)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

5

Odp: 1040 STF Permanentny stan niski na pinie HALT

brawo perinoid ! Procesor robił zwarcie, po jego wymianie wymianie, problem niskiego stanu został rozwiązany. Teraz na pinie 17 jest równiutko 5V.
Niestety komputer dalej wyświetla czarny obraz. I tu na ile znam życie poszedł zapewne RAM. Mam model z 32 kostkami przewlekanymi. Z tego co rozumiem są one poukładane w dwa banki 1 i 2 aby odłączyć je muszę podnieść rezystory 59,60,61 ab odłączyć bank 1 i 71,72,73 dla banku 2.
Czy komputer ruszy z samym bankiem 2 ? Albo  ewentualnie mogę podpiąc bank2 jako bank 1 ?

Ostatnio edytowany przez goolash (2023-08-19 15:18:26)

6

Odp: 1040 STF Permanentny stan niski na pinie HALT

Zamiana banku wymaga podpięcia na krzyż linii aktywujących (RAS/CAS). Jeśli masz farta to może to wystarczyć.

Ale... Mam takie STF z 32 kośćmi. Naprawa skończyła się na wylutowaniu WSZYSTKICH kości RAM. Popsutych było koło 20 - więcej niż połowa. A dlaczego wszystkie musiałem wylutować? Bo były zwarcia na liniach adresowych. Kości z jednego banku przywierały kości z drugiego banku, bez względu na to, czy bank był aktywny czy nie.

Przydałby ci się cart diagnostyczny. Obyś ty miał farta ;-)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

7

Odp: 1040 STF Permanentny stan niski na pinie HALT

Czy jest możliwe obsadzenie tylko połowy banku 0 , tak aby wystartował z 256kB RAM ?

8

Odp: 1040 STF Permanentny stan niski na pinie HALT

Nie. Masz kości 41256, czyli 256Kx1. Pół banku to rzeczywiście 256KB ale daje jedynie 8-bitów danych. Motorola 68000 ma szynę danych szerokości 16 bitów i w przypadku ST potrzebuje pełnego banku czyli 16 kości 1-bitowych.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2023-08-19 23:00:24)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

9

Odp: 1040 STF Permanentny stan niski na pinie HALT

Wylutowałem kości, wstawiłem podstawki dla potomnych,  sprawdziłem wszystkie 32 sztuki na innej działającej jednostce. Efekt mnie zaskoczył. Wszystkie są sprawne. Komputer wciąż wyświetla czarny obraz.

Ostatnio edytowany przez goolash (2023-08-23 20:10:28)

10

Odp: 1040 STF Permanentny stan niski na pinie HALT

Następne do sprawdzenia masz U57/U58/U60/U61 (74LS373 i 74LS244). U mnie dwie z tych kości były uszkodzone. TL866 ci to zweryfikuje.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2023-08-23 20:35:46)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

11

Odp: 1040 STF Permanentny stan niski na pinie HALT

są sprawne, tll866 sam je rozpoznał i przetestował, dodatkowo sprawdziłem u68 (mam 2 chipowy TOS) i też jest ok.

12

Odp: 1040 STF Permanentny stan niski na pinie HALT

Mi w tym momencie komp już wstał... Dalej nie wiem. Jeśli, jak pisałeś, MMU, GLUE, Shifter oraz TOSY masz sprawne to nie mam dalej pomysłu jak w tym grzebać. Może cart diagnostyczny by pomógł...

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

13

Odp: 1040 STF Permanentny stan niski na pinie HALT

Udało mi się uruchomić komputer. Winny był układ u51 (7404) . Niestety po wymianie na sprawny, TOS wciąż nie widzi dysków (FDD ani SATANa, dla potomnych informacja że komputer też bootuje bez U51).
No to chyba zostaje już tylko DMA :/
edit.
Wymiana DMA rozwiazala problem.Winne byly CPU, 7404, oraz DMA.

Ostatnio edytowany przez goolash (2023-08-25 16:05:59)

14

Odp: 1040 STF Permanentny stan niski na pinie HALT

No ale idziesz do przodu. Brawo!

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

15

Odp: 1040 STF Permanentny stan niski na pinie HALT

Kupie DMA :), jak ktoś ma zapraszam  do kontaktu.