Temat: Commando na Atarce z EXT. RAM?

Jak wiadomo jakiś czas temu (chyba rok) światło dzienne ujrzał ROM cartridge'a z grą Commando. Czy isnieje jakiś sposób by odpalić tą gierkę na Atarce z rozszerzoną pamięcią np. do 1088 KB? Sam ROM ma 1MB, ale ponad połowa nie zawiera informacji, więc po obcięciu pliku do 512 KB też działa pod emulem, więc może dałoby się nawet ruszyć na Atarkach z 576KB RAM? Nie znam się na programowaniu Atarki i jeśli piszę herezje to mnie sprostujcie  ;) Ale może dałoby się napisać jakiś LOADER, który uruchamiałby Commando przechowywane w EXT. RAM Atarki?

2

Odp: Commando na Atarce z EXT. RAM?

eeekhm.
nie wiem do końca o co Ci chodzi, ale domyślam się, że pytasz, czy da się odpalić Commando bez cartridge'a, tylko ładując całość do extra RAMu.
Problem w tym, że dane z cartridge'a lądują w obszarze (o ile dobrze pamiętam) $8000-$bfff, natomiast rozszerzona pamięć jest dostępna w $4000-$7fff. Czyli, kod który odwołuje się do danych z cartridga musiałby zostać przerobiony na inny obszar pamięci.
Czyli potrzebne by było całe przeorganizowanie struktur danych w grze, co niekoniecznie musi być proste.

: 404. Stopka not found

3

Odp: Commando na Atarce z EXT. RAM?

A może podmienić tylko procedurkę przełączjącą banki carta na przełączającą banki pamięci i kopiującą zawartość banku w obszar $A000-$BFFF. Obszar $8000-$9FFF zajmował drugi kartridż w Atari 400 i 800 (nie pamiętam już lewy, czy prawy).

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

4

Odp: Commando na Atarce z EXT. RAM?

Zrobic by sie dalo zapewne, ale jak to potem ze standardowej stacji dyskow ladowac  :lol:  :?:
Moze w dobie HDD to malo wazne, ale polgigamega to ze 3 strony w DD.... ze o kaseciaku nie wspomne  ;)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

5

Odp: Commando na Atarce z EXT. RAM?

Hej!

Tu moze sie zdarzyc jeszcze jeden problem. Kod gry moze caly czas przelaczac banki carta aby dostac sie do odpowiednich danych, tak wiec przepiswyanie danych z obszaru $4000-$7FFF w obszar $8000-$BFFF moze byc po prostu klopotliwe i moze uniemozliwic dzialanie gry ;(

Pamietam jak kiedys, Miker sie uparl aby zrobic mu z cart'a gry GATO wersje file ;-) Gra wlasnie caly czas przelaczala banki aby wykorzystac jakies dane. Nie wnikajac w kod gry (bo komu by sie chcialo kod relokowac), rozwiazalem to wlasnie w ten sposob ze wszystklie dane z bankow ktore znajdowaly sie w obszarach $8000-$bfff zostaly umieszczone w dodatkowych bankach i potem procedury przelaczajace banki w carcie zostaly podmienione na procedurke przepisujaca dane z bankow w obszar $a000-$bfff lub $8000-$9fff. Gra dzialala strasznie wolno poniewaz co klatke przelaczala sobie banki ;-) ale poniewaz i tak oryginal rysoawl i tak pare klatek na sekunde to dodanie jeszcze wiekszego spowolnienie nie spowodowalo makabrycznego spowolnienia ;-)

Trzeba by bylo zobaczyc jak czesto commando przelacza owe banki i mozna sie zastanowic czy da sie zrobic file ;-) Jezeli jednak robi to co np.  ramke to mozna zapomniec o wersji file ;-)

co do objetosci pliku, to wydaje mi sie ze dane z commado sie bardzo dobrze spakuja ;-) Plik pewnie nie byl by duzy, po spakowaniu jednak gra wymagala by pewnie troche rozszezonej pamieci ;)

Jezeli gra nie przelacza bankow co chwile to mozna by sie pokusic o dekompresje i przemieszczenie danych w odpowiedni obszar w chwili przelaczenia banku przez kod gry ;-)

pozdrawiam
Seban/SLIGHT

6

Odp: Commando na Atarce z EXT. RAM?

Zrobic by sie dalo zapewne, ale jak to potem ze standardowej stacji dyskow ladowac  :lol:  :?:
Moze w dobie HDD to malo wazne, ale polgigamega to ze 3 strony w DD.... ze o kaseciaku nie wspomne  ;)

Pewnie by tak było. Po mojemu Seban ma rację. Gra powinna się ładnie spakować. A nawet gdyby, to można file podzielić na kilka plików o wielkości 180kB i po załadowaniu jednego, pojawiałaby się prośba o włożenie następnej dyskietki, tak jak to jest we współczesnych demach. :) Gra ładowała by się wtedy, tyle co z magnetofonu. :twisted:

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

7

Odp: Commando na Atarce z EXT. RAM?

spakowalem plik ROM z Commando, deflaterem FOX'a z 524288 bajtów wyszlo 16950 bajtów :) wiec nie bylo by zadnego machania dyskietkami, tylko troche dluzsza kompresja, albo podzielic caly ROM na 16KB pliki i je spakowac i podczas ladowania depakowac

chyba ze deflater FOX'a nie jest przystosowany do kompresji tak dlugich plikow, bo ZIP spakowal to do 56253 bajtow

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

8

Odp: Commando na Atarce z EXT. RAM?

A co do ładowania tego "półgigamega (R)" to w sumie HDD czy SIO2PC sie na tyle spopularyzowały... No ale spakowanie do 16950 bajtów robi wrażenie, na co autorom był aż cart 1MB skoro bez pakowania da się zrobić 512 KB 8O Ale wracając: wersja FILE Commando byłaby git  ;)

9

Odp: Commando na Atarce z EXT. RAM?

Wlasnie, tez sie zastanawialem po co tyle miejsca. Grafika i tak nie wyswietla sie bezposrednio z carta, bo sprite'y sa softwareowe. Wydaje mi sie ze poprostu jest ona przepisywana w czasie gry jakas szybka procedura (proste kopiowanie) i zapisana na carcie bez zadnych kombinacji, dla ulatwienia jako ciag danych skladajacych sie na caly poziom. Trzebaby to poprzegladac, moze latwo da sie zrobic przepisywanie z innego miejsca pamieci, a moze i przepisywanie z prosta dekompresja!! - stawiam, ze cala gra miesci sie w normalnym RAMie, a z kolejnych bankow ROM pobiera sobie tylko dane grafiki....

No ale to takie przemyslenia na szybko.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

10

Odp: Commando na Atarce z EXT. RAM?

A'propos file'a to można zabawić się w Reditusa i spackować wsio PowerPacker'em i dorobić 'Select Banks' (może być z muzycką z Commando na SIDzie)! :D

I Ty zostaniesz big endianem...

11

Odp: Commando na Atarce z EXT. RAM?

hi!

Prawda, mozna pakowac Amigowskim Power Packerem ;-) Tak kiedys robilem ;-) Procedury do dekompresji gdzies jeszcze mam ;-) Tak sie pakowalo pare lat temu file pod koniec dzialalnosci Clever People ;-)

Mam chyba gdzies jeszcze zrodla moich procedurek depakujacaych do PP20 wlasnie z Amigi, zreszta pomysl stary jak swiat, swego czasu "rilejzy" Bloody Coders byly pakowane wlasnie Amigowskim Power Packerem ;-) (np. Cavernia z logo Bloody Coders, ta w bazie plikow wlasnie jest spakowana PP20).

Potem jak mialem dostep do ST napisalem depacker do PACK-ICE z ST ;-) i kolejne "fajlowki" wlasnie nim pakowalem ;-) Musze poszukac zrodelek ;-) mam nadzieje ze sie dyskietki przeczytaja ;-)

pozdr
Seban/SLIGHT

12

Odp: Commando na Atarce z EXT. RAM?

można zabawić się w Reditusa i spackować wsio PowerPacker'em i dorobić 'Select Banks' (może być z muzycką z Commando na SIDzie)! :D

To byłaby miazga dopiero - wersja FILE i jeszcze z taką czołówką :D Świetnie byłoby gdyby tak dobra giera nie była pozostawiona na pastwę emulów  ;)

13

Odp: Commando na Atarce z EXT. RAM?

Hejka,

Kartridż z Commando zajmuje 128 KB. Wersja 512-kilowa powstała przez zduplikowanie pewnych fragmentów, żeby całość chodziła na MegaCarcie.

Obraz 128-kilowy widziałem gdzieś na forum, albo na AtariAge.

Pozdrawiam,
a Commando jest wypas :D

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

14

Odp: Commando na Atarce z EXT. RAM?

hehe;- lecz niekiedy depacking przy pewnych przyzwyczajeniach nabytych przy okazji używania równolegle obsługiwanego twardziela może człowieka doprowadzić do szewskiej pasji - gdzie ładowanie trwa kilka sekund, a depacking .. kilka minut..  :D  :D ;- to coś wręcz przeciwnie dla użyszkodników stacji. A dla kaseciarzy - nie lada gratka. Widziałem i takich, co w drodze do pracy na Walkmanie *.cas'ów słuchali... , no co? Dźwięk skąd-inąd piękny. Aż magneta odpale. 8O  :D . Tak z innej strony;- widzieliście AIRBALL w wersji plikowej?? (oryginał; XECART - chyba 128kB na kompa z 64), w pliku rozwalony na banki, lecz;- i o wilku mowa. Niektóre rzeczy chadzały tam ładne kilka razy wolniej...

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

15

Odp: Commando na Atarce z EXT. RAM?

Wyjaśnienie z AtariAGE dotyczące zagadkowych rozmiarów ROM'u:  ;)

Half the 'mega-cart' image is just empty, half of whats left is just duplicate copies of the fixed a000-bfff bank to make it work on the 'mega-cart' hardware. Take whats left and you have the original 128k xegs format.

Dokopałem się poza tym na AtariAge do tej wersji 128KB (XEGS) oraz muzyczki w RMT, stylizowanej na tą z C64.

Co do depakowania racja, może po prostu nie warto byłoby "na siłę" tego mieścić w 64 KB kosztem komfortu pracy z HDD, skoro rozszerzenia RAM'u są popularne. A gra mieści się jak widać w 128KB (XEGS).