26

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

No tak, mowa o DUNIT, a mnie się pomerdało z DDEVIC. :(

CURDEV używane jest przez COMMAND.COM do ustalenia, z którego dysku ma pobrać katalog bieżący dla np. wyświetlenia prompcika. Shell jest ładowany po wykonaniu CONFIG.SYS-a, a przed AUTOEXEC.BAT.

Do ROM-u właśnie zaglądam. Tylko dlaczego 4.20, a nie 4.22? Zmiany i tak wymuszą konieczność wrzucenia ROM-u do scalaka, więc chyba lepiej od razu pracować na ostatniej wersji. Przy okazji pozbędzie sie kilku błędów z 4.20 i być może poprawi sie te z 4.22.

[ Dodano: 02.01.2005 17:55:32 ]
A tak się ma +1 do statsów na AA i Mistrza offtopicu. :mrgreen:

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

27

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

A to dlatego, żeby nie mieszać, bo np. adres CURDEVa jest inny w 4.22 ($C5F). A Ty i Draco macie 4.20 :D.
Zgadzam się, że poprawka powinna być dla 4.22. (np. 4.23 ;)) Ale póki co  oprócz innych adresów reszta jest taka sama. Jak wszystko będzie już ustalone, to spaczuję 4.22.

28

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

Nie sądzę, by przesunięcie adresów o 2 bajty spowodowało zmianę wersji o 2 numerki. :D Widać coś tam się zmieniło, bo niektóre procedury są przesunięte o więcej niż 2 bajty. Jak na razie nie wpadłem na to by sprawdzić różnice. ;)

BTW. Ty nie patrz na to, że większość ma 4.20, tylko poprawiaj ostatnią wersję.

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

29

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

Twoje życzenie jest dla mnie rozkazem ;)
Testujcie tę wersję (spaczowana SDX 4.22).

[ Dodano: 2005-01-02 20:16:04 ]

Widać coś tam się zmieniło, bo niektóre procedury są przesunięte o więcej niż 2 bajty.

Np. do ramdisk.sys doszło durne wyświetlanie komunikatu o braku 816 ;)

30

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

No tak, a $L w prompcie nie wymaga dopisywania ':'. :D Ze znanych rzeczy to jest jeszcze zmodyfikowany ataridos.sys, ale na czym polega modyfikacja? któż to wie?

Ok, nie ma co się rozwodzić nad czymś co niczego nie wnosi, zabeiram sie do testowania SDX.

[ Dodano: 02.01.2005 20:26:39 ]
A tak się ma +1 do statsów na AA i Mistrza offtopicu. :mrgreen:

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

31

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

sav_dunit jest odpalana zamiast pierwszego odczytu sektora.

Jak to "zamiast"?

[ Dodano: 03.01.2005 16:51:36 ]

Widać coś tam się zmieniło, bo niektóre procedury są przesunięte o więcej niż 2 bajty.

Np. do ramdisk.sys doszło durne wyświetlanie komunikatu o braku 816 ;)

Ale ramdisk.sys nie znajduje się ani w banku 0 ani w pierwszym. Jeśli procedury są poprzesuwane, to musieli coś poprawiać. Pytanie co i czy to istotne.

KMK
? HEX$(6670358)

32

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

Jak to "zamiast"?

Spokojnie, nic nie wywaliłem ;) Zamiast pierwszego skoku pod adres $730E (czyli do procedurki, którą wypisałeś w 1-szym poście), w którym testowana jest obecność dysku startowego, wykonywany jest skok do procedury sav_unit, a dopiero w niej tamten skok.

33

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

Aha, verstehen.  :D

Z potestowaniem twojej Sparty nie wiem jak będzie, bo trzeba zaprogramować EPROM-a, a to mój standardowy problem  :?

Zmieniłeś może numer wersji? Przydałoby się, dla odróżnienia, np. 4.23.

KMK
? HEX$(6670358)

34

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

Ja testuję na emulcu z właśnie z powodu braku eproma. Muszę jeszcze tylko przerobić OS-ROM, by bootował z innego napędu niż D1:. Przydałaby się emulacja PBI. A może jakiś emulator to potrafi?

[ Dodano: 03.01.2005 17:56:03 ]
A tak się ma +1 do statsów na AA i Mistrza offtopicu. :mrgreen:

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

35

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

No z przerobieniem jest tylko taka trudność, że DUNIT=1 ustawia się w dwóch miejscach  :?  a poza tym trzeba przeliczyć sumy kontrolne na nowo. No i żaden emulec nie emuluje 65c816 i mój ROM nie działa  :?

KMK
? HEX$(6670358)

36

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

Jakiś podobno, gdzieś elumuje, ale Pinek wspominał, że mu to raczej nie wychodzi. :? Przeliczenie sum kontrolnych nie jest chyba sprawą kłopotliwą jak ma się ROM w postaci pliku.

[ Dodano: 03.01.2005 17:59:44 ]
A tak się ma +1 do statsów na AA i Mistrza offtopicu. :mrgreen:

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

37

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

Ja z lenistwa robię tak:
1. Odpalam emulator Atari800Win ze spaczowaną Spartą
2. Trafiam w moment (hehe), gdy jeszcze jest start OSu, ale nie Sparty i naciskam F8.
3. Piszę c 301 3 (2,5,... łotewa)
4. Piszę CONT
5. Sparta się ładuje z C:

Zmieniłeś może numer wersji? Przydałoby się, dla odróżnienia, np. 4.23.

Zapomniałem...
Ale pytanie - w Sparcie 4.22 jest  $42 pod $701 i $00 pod $702. A u nas jak to wypełnić ?

[ Dodano: 2005-01-03 18:42:09 ]

No z przerobieniem jest tylko taka trudność, że DUNIT=1 ustawia się w dwóch miejscach

Chyba inna: OS nic nie zdąży wpisać do DUNITa przy starcie, bo najpierw jest inicjowany kart Sparty.

38

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

Ja sie nie chce wiele wtracac, bo za cienki jestem, zeby Wam pomoc, ale jak juz ma byc zmiana wersji (a powinna!), to moze ciut radykalniej? 4.30?! ($43 $00) Zmian zanosi sie od groma w koncu...

39

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

Vasco: może to i racja, zmiana kodu nie jest duża, ale jest znaczna zmiana w działaniu. Jestem za $701 = $43.

Trub: jasne, masz rację, zapomniałem o tym, Sparta startuje zanim OS się zechce bootować.

Czy $0702 jest aby na pewno przeznaczone na dalszy ciąg numeru wersji?

[ Dodano: 03.01.2005 21:34:15 ]

Przeliczenie sum kontrolnych nie jest chyba sprawą kłopotliwą jak ma się ROM w postaci pliku.

Jasne że nie, nawet mam do tego gotowy program  :D

KMK
? HEX$(6670358)

40

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

W takim razie wychodzi na to, że będzie wersja 4.30 :D:D

Czy $0702 jest aby na pewno przeznaczone na dalszy ciąg numeru wersji?

Nie jestem pewny, ale chyba nic nie korzysta z $702. Można więc by do tego użyć i potem w programach sprawdzać. W ogóle w Sparcie numeracja wersji jest skopana.

41

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

No z przerobieniem jest tylko taka trudność, że DUNIT=1 ustawia się w dwóch miejscach

Chyba inna: OS nic nie zdąży wpisać do DUNITa przy starcie, bo najpierw jest inicjowany kart Sparty.

No i jest inicjowany przed otwarciem edytora, przez co wyświetlenie żadnego menu nie wchodzi w rachubę. Czyli nawet posiadanie ROM-u z moim selektorem dysków nie pomoże - co najwyżej można zmienić DUNIT za pośrednictwem sterownika twardego dysku.

KMK
? HEX$(6670358)

42

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

Lizard napisał:   
Przeliczenie sum kontrolnych nie jest chyba sprawą kłopotliwą jak ma się ROM w postaci pliku.   

Jasne że nie, nawet mam do tego gotowy program

A kto Ci przy nim pomagał, jak zapomniałeś, że char jest signed by default i dziwiłeś się, że źle liczy. :mrgreen:

Czyli nawet posiadanie ROM-u z moim selektorem dysków nie pomoże - co najwyżej można zmienić DUNIT za pośrednictwem sterownika twardego dysku.

Czyli jednak obecne rozwiązenie musi Cię satysfakcjonować.

Komórka $0702 wydaje się być nie wykorzystywana, więc może przeznaczyć ja na jakiś numer builda. ;)

[ Dodano: 04.01.2005 01:25:52 ]
A tak się ma +1 do statsów na AA i Mistrza offtopicu. :mrgreen:

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

43

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

No i jest inicjowany przed otwarciem edytora, przez co wyświetlenie żadnego menu nie wchodzi w rachubę. Czyli nawet posiadanie ROM-u z moim selektorem dysków nie pomoże

Dlaczego? Gdybyś sprawdzał jakiś klawisz przy starcie (np. help ;)) i gdy naciśnięty, przed inicjowaniem karta wyświetlał menu (można je umieścić w SELFTTEST ROM-ie), a po wyjściu z menu byłaby dalsza część procedury Reset z ustawionym DUNIT?

44

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

Dokładnie tak się robi (klawisz jest START), ale chciałem, żeby menu było wyświetlane na E:

[ Dodano: 04.01.2005 13:35:15 ]

A kto Ci przy nim pomagał, jak zapomniałeś, że char jest signed by default i dziwiłeś się, że źle liczy. :mrgreen:

No bo kto to widział gdzie tę arytmetykę ze znakiem ... na 6502 prawie wszystko jest bez znaku i tak powinno było pozostać   8)

KMK
? HEX$(6670358)

45

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

Może to głupie, ale gdyby tak edytor inicjować wcześniej?

No bo kto to widział gdzie tę arytmetykę ze znakiem

W C wszystko jest ze znakiem, chyba, że programisa zażyczy sobie inaczej.

[ Dodano: 04.01.2005 16:37:15 ]
A tak się ma +1 do statsów na AA i Mistrza offtopicu. :mrgreen:

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

46

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

Menu w E: ? Fe, a ja myślałem, że będzie wyskakiwało animowane logo "DracOS" :D

Może by tak połączyć OSa i IDE, tzn. przy butowaniu:
1. OS ustala DUNIT na 1
2. IDE ustala DUNIT na podstawie jakiegoś zapisanego bajtu (np. w 1-szym sektorze).
3. Czy naciśnięto START? Jak nie to do 5.
4. MENU z wyborem DUNITa (można zapisywać do sektora startowego)
5. Dalszy start (init karta, boot z dysku itd.)
W ten sposób jak nie mamy IDE, to domyślnie start z D1:, albo wybór z menu, a jak mamy IDE to start z zapisanego domyślnego dysku, albo wybór z menu ?

47

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

Może to głupie, ale gdyby tak edytor inicjować wcześniej?

Przed zainicjowaniem kartridża? Przecież zaraz się znajdzie 20 kartridźy, które przestaną na to działać. Trzeba byłoby edytor otworzyć, potem znowu zamknąć, a potem znowu otworzyć, a to jest już rzeźbienie.

W C wszystko jest ze znakiem, chyba, że programisa zażyczy sobie inaczej.

Wiem, m68k ma nawet specjalne rozkazy rozszerzeń znakowych, a arytmetyka wskaźników jest ze znakiem czy nam się to podoba czy nie. Co ma swoje zalety, ale ja się wychowałem na 6502 i dla mnie rozszerzenie znakowe to jest coś nienaturalnego  8)

[ Dodano: 04.01.2005 18:56:29 ]

4. MENU z wyborem DUNITa (można zapisywać do sektora startowego)

To MENU trzeba jakoś wyświetlić, i ono musi być na E:, bo w przeciwnym wypadku, jak będziesz miał wpiętą przez PBI kartę graficzną, to guzik będzie widać, a nie żadne menu.

KMK
? HEX$(6670358)

48

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

> Co ma swoje zalety, ale ja się wychowałem na 6502 i dla mnie rozszerzenie znakowe to jest coś nienaturalnego 

Otoz to! Widzial ktos kiedys -1????

49

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

Przecież zaraz się znajdzie 20 kartridźy, które przestaną na to działać.

Nowoczesność wymaga wyrzeczeń, w cholerę z nimi ! ;)
Ale skoro nie chcesz wyświetlać meniu, to może sprawdzać klawisze 1-8 i startować z naciśniętego dysku? Tylko nie opowiadaj mi tu o żadnej klawiaturze na PBI :twisted:

50

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

Ależ ja "chcę" wyświetlać menu, a ściślej chcę, żeby komputer je wyświetlał, tyle że przez E:.

Jak masz twardy dysk KMK/JZ, to numer partycji bootującej możesz ustawić FDISK-iem na przykład. Dajesz boot = D2:, bootmode "pass" i z moim ROM-em system powinien pójść z D2:, choćby to była stacja dysków (z normalnym ROM-em boot = D2 i bootmode "control" powinno dawać podobny efekt).

Ogólnie jeszcze pomyślę nad tym, bo wychodzi na to, że menu, które wbudowałem do ROM-u jest obecnie nie do użytku pod SDX.

[ Dodano: 04.01.2005 21:24:28 ]
PS. Klawiatura na PBI nie stanowi(łaby) problemu  :D

[ Dodano: 05.01.2005 02:35:02 ]
PS2. Załadowałem poprawioną Spartę pod emula. To był pierwszy raz, jak zobaczyłem SDX 4.22. I widzę jeszcze jedną różnicę w stosunku do 4.20. Mianowicie zajawka, którą wyświetla command.com jest wyjątkowo jakoś paskudna.

SDX 4.20 ma coś takiego:

      SpartaDOS X 4.20 2-06-89
    Copyright (C) 1988 by ICD, Inc.

A SDX 4.22 coś takiego:

        SpartaDOS X 4.22  11-05-95
        Copyright (C) 1995 by FTe

Nie dałoby się tego jakoś poprawić, skoro i tak już poprawiamy? Przynajmniej zlikwidować dodatkową spację pomiędzy "4.22" a datą, bo przez to górny wiersz wyłazi na prawo. A dolny wiersz można wydłuzyć przez zastąpienie tekstu "FTe" przez "FTe&Trub"  :D i wrócić do formatowania znanego z 4.20.

Co wy na to?

KMK
? HEX$(6670358)