26

Odp: SID w ATARI reaktywacja a moze filtr analogowy jak w moogu ?

wersja na mikrokontrolerze PIC bylaby calkiem na miejscu .Szczegolnie jesli opracowales na latwo dostępnym i tanim 16f84 a nie 16f877 jak w midiSIDbox'ie

eeee... 16f84 nie ma PSP (pararell slave port). Trzeba wybrać coś z PSP, co jest normalnie dostępne. Ja mogę mieć dostęp do wsztstkich ale nie o to chodzi. Chodzi o to jakie PIC'e z PSP można dostać w rozsądnej cenie w detalu.

A i pomysł zastosowania PIC'ka nie jest mój tylko Electrona. Chyba nawet Electron zaproponował jakiś schemat i do tego zaproponował wykorzystanie mocy szybkiego PIC'ka do wykonania dodatkowych zadań. Np. mnożenia, itp.

Jestem za rozwiązaniem z wlasnym rezonatorem kwarcowym 1MHz. Seban jesli nie masz czasu to i tak warto bys udostępnil schamaty w tej postaci w jakiej sa Po tych 9 latach :D Niech inni nad tym tez pracują równolegle Wkoncu  moc tkwi w równoleglym przetwarzaniu:D

Pewnie masz racje... jak bym to udostępnił to pewnie już ktoś kto ma więcej czasu już by to dawno dokończył. Może i tak zrobie. Może ktoś z was mający więcej czasu się tym zajmie. w takim razie musze doprowadzić do porządku dokumentacje i postaram się opbulikować to co jest zrobione do tej pory.

pozdr
Seban/SLIGHT

27

Odp: SID w ATARI reaktywacja a moze filtr analogowy jak w moogu ?

Może ktoś z was mający więcej czasu się tym zajmie. w takim razie musze doprowadzić do porządku dokumentacje i postaram się opbulikować to co jest zrobione do tej pory.

Seban ty tu nie kombinuj tylko koncz to co zaczeles ;] pisales ze juz prawie skonczyles wiec czekam na rezultaty ;-) masz czas do Quasta
:lol:  :mrgreen:

"wszystko się kiedyś kończy......."

28

Odp: SID w ATARI reaktywacja a moze filtr analogowy jak w moogu ?

pewnie powstana i trackery na maluicha, jesli tylko SID bedzie dostepniejszy, wiec ktos to zoptymalizuje i ustandaryzuje

a jak wyglada dostepnosc SID'a ? czy trzeba pruc C64, bo jak tak to ja z mila checia bede je niszczyl :)

z tego co slyszalem sa dwie wersje SID'a starsza glosniejsza i nowsza cichsza, czym sie roznia dokladniej, moze nowe mozliwosci dzwiekowe :)?

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

29

Odp: SID w ATARI reaktywacja a moze filtr analogowy jak w moogu ?

O ile wiem, nowa wersja SIDa różni się tym, że ciszej odtwarza sample, przez co popularna była zamiana go na starszą wersję.

Czy ktoś wie, jak wygląda odtwarzanie sampli na SIDzie? Swego czasu porównując brzmienie sampli (z Tkaczem - wówczas jeszcze komodziarzem) zgodnie stwierdziliśmy, że sample na atarce brzmią nieco lepiej (mniej metalicznie), ale czy to prawda? Test był przeprowadzany przez dwóch gości z drewnianym słuchem.

30

Odp: SID w ATARI reaktywacja a moze filtr analogowy jak w moogu ?

Tak do końca nie wiem czy to prawda bo nie miał mi kto potwierdzić tych informacji. Jednak zakładam iż jeżeli player z C64 odpalony na ATARI wykonuje się podobną ilość czasu to oznacza to tylko jedno... VIC nie wstrzymuje 6510, albo nie spowalnia go w takim stopniu jak ANTIC spowalnia 6502.

Prawda, prawda. VIC działa w przeciwfazie, przez co Atari z włączonym ekranem jest tylko ok. 20% szybsze od C64.

KMK
? HEX$(6670358)

31

Odp: SID w ATARI reaktywacja a moze filtr analogowy jak w moogu ?

PIC na którym to opracowałem to 16F871. Schemat opublikowałem w jednym z wątków tego forum.

Układ PIC ma 40-pin (DIP) i ma PSP.

Można też zastosować 18F452 - do "zadań dodatkowych" jest lepszy.

Z całego projektu zrobiłem właśnie te zadania dodatkowe, tj. mnożenie sprzętowe - i działało OK. Na resztę zabrakło mi czasu i chęci niestety.

Co do dostępności układów Microchip to nie ma co płakać... Np firma www.gamma.pl ma ich pełno i chętnie sprzeda nawet pojedyncze sztuki.
Programator można sobie bardzo tanio złożyć samemu - np. JDM.
Oprogramowanie pod Windozę jest darmowe - IC-PROG.

Jeżeli to dla kogoś zbyt duża bariera to może niech sobie lepiej daruje
temat a nie narzeka że to trudno, drogo itd.

pomidor

32

Odp: SID w ATARI reaktywacja a moze filtr analogowy jak w moogu ?

Swego czasu porównując brzmienie sampli (z Tkaczem - wówczas jeszcze komodziarzem) zgodnie stwierdziliśmy, że sample na atarce brzmią nieco lepiej (mniej metalicznie), ale czy to prawda?

Pewnie prawda, bo to, że na SIDzie da się odtwarzać sample, to jest pomyłka konstruktorów, z tego co słyszałem. Właśnie nowsza wersja ma tę pomyłkę poprawioną i dlatego sampli na niej prawie nie słychać.

Aczkolwiek podobno jest jakiś workaround na to, ale jak usłyszałem, na czym ma on polegać, to weń nie wierzę.

KMK
? HEX$(6670358)

33

Odp: SID w ATARI reaktywacja a moze filtr analogowy jak w moogu ?

Można też zastosować 18F452 - do "zadań dodatkowych" jest lepszy.

Dokładnie o takim samym myślałem ;)

A co do gammy to nie bardzo mają ochotę na sprzedawanie pojedyńczych sztuk. Mam ich pod domem, po drugiej stronie ulicy i znam się z nimi niejko poprzez poprzednią pracę. Gdzie utrzymywałem z nimi silne kontakty ze względu na dość znaczne zakupu PIC'ow ;) Na początku nie robią trudności jeżeli pojedyńcze sztuki kupuje firma i mają nadzieję na dalszą współpracę. Natomiast jak PICki kupują prywatne osoby to tak niechętnie do tego raczej podchodzą, aczkowliek sprzedadą pewnie.

A co do róźnicy w brzmieniach 6581 (stary) a 8580 (nowy)  to ja słyszę wyraźną różnicę w brzmieniu fitrów. 6581 wydaje się nieco miększy i bardziej dynamiczny. 8580 ma dla mnie bardziej metaliczne i ostrzejsze brzmienie. Co ciekawe niektóre msx'y pisane na 6581 bardzo źle brzmią na 8580 i vice versa. Ale w 80% nie ma to znaczenia. Dopiero mistrowie SID'owego układu potrafili wykorzystać możliwości filtrów i sztuczki poszczególnych układów.

Co do sampli, to do końca nie wiem jak jest. Niektóre produkcje źle grają sample na nowych sidach (bardzo cicho). Z drugiej jednak strony nowsze produkcje źle odtwarzają sample na starym SID'ie. Wiec coś w tym jest. Do końca nie wiem na czym polegał trick z otwarzaniem sampli na sidzie, bo sprzętowo chyba nie ma takiej możliwości. Trzeba by było kod playera jakiegoś przeanalizować ;) Ale wszystko w swoim czasie ;)

Kiedyś w C&A był schemat układu poprawiającego jakość sampli w nowym sidzie ;) Z tego co pamiętam przeróbka polegała na zatrzasku podpiętym pod konkretny adres sida i przetoworniku C/A złożonym z drabinki R-2R. Wiec zapis do kokretnego rej. SID'a powodował po prostu wpis do tego prostego 4-bitowego C/A. Wyjście C/A było jakoś dopiete do Audio Out. I to była cała przeróbka.

Wiem że SoTe popełnił dwie konwersje digi-sampli z ATARI na C64 (chyba Crazy Cars i Ethnicolor produkcji HTT). Wiem że miał nowe C64 i znał/znalazł metodę na odtwarzanie sampli na SID8580.

pozdros
Seban/SLIGHT

34

Odp: SID w ATARI reaktywacja a moze filtr analogowy jak w moogu ?

na sidzie sample mardzie slychac ale jest przerobka ktora pozwala "wymienic" rejestr sida na zwyklego covoxa i wtedy sample brzmia jak trzeba ;-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

35

Odp: SID w ATARI reaktywacja a moze filtr analogowy jak w moogu ?

No właśnie. Mnie natomiast pewna osoba ze sceny tamtejszej usiłowała przekonać, że wystarczy sczytać wartości rejestrów starego SID-a i zapisać to, co się było sczytało, do rejestrów nowego SID-a, i wtedy już wszystko będzie działało jak na starym.

Bardzo to dziwne byłoby zważywszy, że większość rejestrów SID-a jest write-only.

KMK
? HEX$(6670358)

36

Odp: SID w ATARI reaktywacja a moze filtr analogowy jak w moogu ?

Jeśli chodzi o technikę odgrywania sampli na SIDzie to są mi znane 2 techniki :

1) ustawia się (o ile pamiętam z rozmów z gośćmi z C64 ) falę prostokątną najlepiej na wszystkich kanałach jednocześnie , współczynnik wypełnienia ustawia się tak aby wynosił 100% (+5v na wyjściu audio sida) po czym wpisuje się dane sampla do rejstru globalnej głośności (4 bity) - dokładnie tak samo jak do pokeya!

2) technika polega na ustawieniu max. częstotliwości fali prostokątnej , po czym dane sampla wpisuje się do rejestrów PWM. Oczywiście wiąże się to ze specyficznym piskiem ale można użyć filtru LPF i efekt jest naprawdę dobry. Tak nawiasem rejestry PWM są 12 bitowe więc teoretycznie tą techniką można uzyskać taką rozdzielczość sampli ! (ale najczęściej stosuje się 8 bitowe próbki)

37

Odp: SID w ATARI reaktywacja a moze filtr analogowy jak w moogu ?

a jak wyglada dostepnosc SID'a ? czy trzeba pruc C64, bo jak tak to ja z mila checia bede je niszczyl Smile

tak jak dostępnoć C 64 na Allegro:D wiec  siekierki w dlon ( omijaj tylko SIDa taki 28 nozkowy ukladzik )

z tego co slyszalem sa dwie wersje SID'a starsza glosniejsza i nowsza cichsza, czym sie roznia dokladniej, moze nowe mozliwosci dzwiekowe Smile?

- starsza wersja 6581 faktycznie odtwarza glosno sample (4 bitowe) ale to w przypadku ATARI nas nie interesuje az tak bo u nas brzmią znacznie lepiej:) Chyba ze zostaje uzyta metoda modulacji wspólczynnika wypelnienia fali prostokatnej PWM tak jak pisal "saint" wtedy efekt jest calkiem dobry (max 12 bit)
za to ta wersja ma bardziej skuteczny i analogowo ( tlusto)  brzmiacy filtr Zasilana jest napieciami 5V i 12V
- nowsza wersja posiada zmodyfikowana troche architekture , poprawioną konstrukcje ale jednoczesnie filtr brzmi troche inaczej co nie znaczy ze gorzej .Sample tworzone normalna metoda sterowania 4 bit rejestrem glosnosci faktycznie malo slyszalne . Za to posiada mozliwosc tworzenia kombinacji fal (trojkatna + piloksztaltana + prostokatna.. ) co daje ciekawe efekty brzmieniwe .Zasilanie zmienione takze 12V i 9V

38

Odp: SID w ATARI reaktywacja a moze filtr analogowy jak w moogu ?

Co do sensownosci skladania rozszerzen na ukladach programowalnych to chcialbym zauwazyc, ze nie bedzie to pierwsze tego typu rozszerzenie. Pasiu od dawna z powodzeniem stosuje GAL'e (wiem, ze to prostszy uklad, ale z punktu widzenia uzytkownika: kupujesz, programujesz to to samo), nie mowiac juz o Epromach..
Na picu jest na przyklad AKI :)

39

Odp: SID w ATARI reaktywacja a moze filtr analogowy jak w moogu ?

...niech będzia na czymkolwiek czy to na PICu czy na ATMELu , GALu ale by dzialalo jak nalezy i  dalo sie ladnie oprogramowac.
Dodatkowo szybkie PICe mozna zmienic w samodzielny uklad dziekowy z paroma wyjsciami na bazie modulacji PWM lub nawet uruchomic  procedury DSP np do symulacji  filtrów i efektów reverb/delay ale chyba nie tędy droga.
Na bazie  falconowskiego DSP  oparty jest tylko syntezator ACE . Licze ze teraz szybko powstanie finalna wersja interface SID do ATARI
PS gdzies widzialem  schamat interface SID z 8255

40

Odp: SID w ATARI reaktywacja a moze filtr analogowy jak w moogu ?

zaraz Macgyver sie odezwie i zapyta, skoro juz podlaczacie SID'a to czemu nie SoundBlastera skoro jest lepszy ;)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

41

Odp: SID w ATARI reaktywacja a moze filtr analogowy jak w moogu ?

mowisz i masz  ;)  http://www.6502.org/users/krzysztof/sound2.jpg projekt zaadoptowania codeca audio z PCtowej  karty dzwiekowej

42

Odp: SID w ATARI reaktywacja a moze filtr analogowy jak w moogu ?

no to juz jest grzech pierworodny, jak on mogl dokonac takiego bezecenstwa ;)

skoro to takie proste, male, zintegrowane i pewnie dostepniejsze, czemu nikt tego nie montuje masowo, czyzby wyniknely jakies problemy ?

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

43

Odp: SID w ATARI reaktywacja a moze filtr analogowy jak w moogu ?

tak, swiety dlubie cos w scalakach ...

narazie dajcie mu spokoj, najpierw ay2pokey pozniej niech sie zajmie sprzetowym sidem ;-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

44

Odp: SID w ATARI reaktywacja a moze filtr analogowy jak w moogu ?

proponuje pobrac material genetyczny od Swietego, Pasia i innych wybrancow a nastepnie przekazac go zonom innych atarowcow aby ... no wiadomo sklonowac, najlepszy material genetyczny powinien byc chroniony i powielany w najczystszej formie

co wy na to ? ktos chce zostac matka zastepcza ?

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

45

Odp: SID w ATARI reaktywacja a moze filtr analogowy jak w moogu ?

tebe jest wyznaczony do pobieranie materialu genetycznego  :lol:

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

46

Odp: SID w ATARI reaktywacja a moze filtr analogowy jak w moogu ?

Oooooooo... Widzę że ktoś znalazł moje projekty na 6502.org - w tej chwili obecny codec jest już w moim atarku - muszę go tylko oprogramować a właściwie przeportować kod z jednego z moich projektów na 6502 !

Co do innych projektów to na razie jest HALT bo mam w tej chwili poważniejsze wyzwanie ale na razie nic nie mówię - nie chodzi o Atari ale o jeden z projektów na 6502 który już jest w fazie końcowej (a muszę go skończyć jak najszybciej bo mnie w końcu szlag trafi)

Co do materiału genetycznego to jedynie mogę oddać go mojej żonie !  :D
No chyba że się z nią ktoś dogada  8)