Temat: TOMS Turbo Drive & LDW 2000

Witam!:)

niedawno udało mi się przerobić stację na system TOMS Turbo Drive i w związku z tym mam kilka pytań:

1) czy do tego systemu są jakieś dedykowane programy/dyskietki systemowe itp?
2) o co chodzi z widocznym na ekranie (po włączeniu komputera z podniesioną dźwignią stacji) napisem TOMS Turbo Drive: START or SELECT - bo zarówno START, jak i SELECT powodują odczyt dyskietki?
3) niektóre programy nie działają prawidłowo w trybie turbo (np gra Phantasie) - czy jest to spowodowane błędem w montażu, czy to cecha tego systemu?
4) czy warto i czy w łatwy sposób można zaimplementować zamiast Turbo Drive system Multi?

nie marudz

2

Odp: TOMS Turbo Drive & LDW 2000

START i SELECT wczytują ze stacji program, który przyczepia się do przerwań szeregowych i powoduje pracę w szybkiej transmisji (w trybie TOP DRIVE). START wczytuje ten program od adresu $0100, a SELECT od $0600.

TOMS Multi ma, oprócz Top Drive'a, jeszcze Ultrę, którą np. SpartaDOS, QMEG, albo DracOS  ;) potrafią włączyć automatycznie i bez doczytywania czegokolwiek.

KMK
? HEX$(6670358)

3

Odp: TOMS Turbo Drive & LDW 2000

http://ftp.atari.art.pl/stuff/collectio … 20-%20atr/

Zgraj sobie stamtąd TOMSpack i TOMS Multi Drive utlility a oraz b.

Z drugiego i trzeciego ATRa pójdą takie programy jak TOMS Copy (autorstwa Our 50ft! :) ), posiadający ciekawą opcję - nowatorską w tamtym czasie, powtarzania odczytu sektora oraz TDK115 - do kopiowania niektórych zabezpieczeń (ale tylko niektórych!)

Zresztą, poeksperymentuj (hehe - też kiedyś zaczynałem od TOMSa Turbo)! :D

Powodzenia!

I Ty zostaniesz big endianem...

4

Odp: TOMS Turbo Drive & LDW 2000

posiadający ciekawą opcję - nowatorską w tamtym czasie, powtarzania odczytu sektora

Tak, nowatorską, 10 lat po MS-DOS-ie  :P

A TDK z tego co pamiętam tylko synchronicznych ścieżek nie umiał kopiować, ale może technika zabezpieczeń się posunęła od tamtej pory ...

KMK
? HEX$(6670358)

5

Odp: TOMS Turbo Drive & LDW 2000

Niektóre programy/gry nie będą Ci poprawnie działać podczas wczytywania w transmisji Toms Turbo.Zdaje sie że conajmniej jedno demo ZTCP z historycznych produkcji tez nie pójdzie.Pozostaje odpalanie z tradycyjną prędkoscią 19000 bodów; to wina tych programów/programistów.
Co do synchronicznego to rzeczywiście Toms Turbo nie pokona tego zapisu.Poradzi sobie chyba ztcp Multi.Zresztą ta ostatnia przeróbka jest znacznie lepsza/na więcej pozwala niż Turbo Drive.No i koniecznie warto zaopatrzyc sie w systemowe dyskietki dla obydwu przeróbek; zawierają naprawde przydatne programy...TDK i Turbo Copy itp. :o

gep/lamers^dial

6

Odp: TOMS Turbo Drive & LDW 2000

Moja CA-2001 z Tomsem Turbo w pewnym momencie przestała pracować w turbo z Track Copierem... Dawno tego nie oglądałem ale chyba były dwie wersje Tracka - Tomsowa i orginalna(?) i obie niedziałały.
Miał ktoś podobny podobny efekt?
A kopier z Our5oftu faktycznie jest fajny.
Na moich dyskach systemowych do Tomsa było coś takiego jak Super Dos 3.7t - nie znalazłem go w inecie. W weekend będę miał okazję w tym pogrzebać więc jak będzie do przeniesienia to mogę udostępnić.

A przy okazji mam dwa romy na przełączniku - orginalny i tomsowy.
Teraz zastanawia mnie czy można dołożyć do tego Tygrysa?

7

Odp: TOMS Turbo Drive & LDW 2000

MIałem podobny efekt z Track Copierem ale na LDW 2000 z Tomsem; zaczęło sie to w momencie kiedy stacja zaczęła mieć problemy z rozpoznaniem gęstości (starta głowica)...jakiś czas potem "czarna stacja" padła...:(

gep/lamers^dial

8

Odp: TOMS Turbo Drive & LDW 2000

dzieki za odzwe:)

nie bylo mnie dluzszy czas w necie wiec dopiero teraz uaktualniam informacje

zaraz sciagne dyskietki systemowe i poeksperymentuje sobie znimi

A co do zalozenia Multi - czy wystarczy tylko wymiana romu w stacji, czy tez trzeba jeszcze jakies inne machlojki przeprowadzac? ;)

nie marudz