26

Odp: Bajtek

Krzysztof (Kaz) Ziembik napisał/a:

A co jest zlego w DejaVu,

Jakośc ?
A co do FR 9 to zawsze sa warezy ;p

"wszystko się kiedyś kończy......."

27

Odp: Bajtek

DejaVu jest dla mnie do tej pory narzedziem z innej planety - technologia kosmiczna. Nie wiem jak zostalo to napisane, ale rozklad dokumentu na warstwy grafika/tekst jest genialna. Jakosc w porownaniu do objetosci jest w przypadku czasopism rewelacyjna. A konwersja na ten format w porownaniu z PDF bajecznie prosta. Chodzi mi rzecz jasna o konwersje do PDF z wydzueleniem tekstu zeby zmniejszyc objetosc dokumentu, a nie oz wykle skany. I czyta sie to swietnie.
Tyle ze ma jedna wade: po takim rozlozeniu operacja odwrotna jest bardzo trudna i mocno stratna. Ciezko sobie z takiego dokumentu wyciac obrazek...
No i jest to format dosc niszowy. Sa pluginy na rozne systemy inne niz winda? Jest to format otwarty?
Ciezko zagwarantowac, ze bedzie wspierany np na kolejnej wersji windowsa.
Samkiedys uzywalem namietnie DejaVu, ale teraz sam juz nie wiem...

Odp: Bajtek

nosty napisał/a:

Tyle ze ma jedna wade: po takim rozlozeniu operacja odwrotna jest bardzo trudna i mocno stratna. Ciezko sobie z takiego dokumentu wyciac obrazek...

Mozesz to zrobic np. przez MWSnap3 :). A jak wycinasz obrazek z formatu PDF?

nosty napisał/a:

No i jest to format dosc niszowy.

Racja, jak kiedys Linux. Ale chyba chodzi nam o zalety i wady, a nie to, czy pani Krysia w firmie X bedzie w stanie przeczytac Bajtka z 1985 roku?

nosty napisał/a:

Sa pluginy na rozne systemy inne niz winda? Jest to format otwarty?

Sa pluginy, sa dedykowane przegladarki dokumentow, sa programy do tworzenia dokumentow, sa konwertery z roznych formatow, w tym PDF, sa na Windowsa i Maca (i inne platformy) - i wszystko jest darmowe. Z tego co wiem, specyfikacja formatu jest publicznie dostepna (bilioteki).
Podstawowa lektura:
http://djvu.org/
http://djvu.org/resources/djvu_digital_ … ro_pdf.php
http://djvu.sourceforge.net/

nosty napisał/a:

Ciezko zagwarantowac, ze bedzie wspierany np na kolejnej wersji windowsa.

A kto ma zagwarantowac, ze bedzie nastepna wersja Windows? :)

Warto porownac ksiazke np. 100 stronicowa zrobiona do PDF i do DjVu. Roznice objetosci pliku, szybkosci przegladania przez program sa kolosalne.

Edit:
widze, ze FR9 tez juz wspiera DjVu:
http://planetdjvu.opendoc.it/viewtopic.php?p=1058#1058

Ostatnio edytowany przez Krzysztof (Kaz) Ziembik (2008-01-20 15:24:03)

Kaz/Rohar
Prowadzę stronę dla obłąkanych: http://atari.online.pl/

29

Odp: Bajtek

Masz racje KAZ. Przyznaje ze moje zastrzezenia byly nieprzemyslane i Twoje argumenty sa trafne.
DejaVu faktycznie nie ustepuje PDF'owi, moze za wyjatkiem popularnosci, ale przeciez nie o to nam chodzi. Optymalne byloby zrobienie PDF z OCR - wtedy tekst daloby sie kopiowac po zaznaczeniu kursorem. Ale to jest tak pracochlonne, ze malo komu chce sie to robic dobrze.
Jesli jest wybor miedzy skanami wklejonymi do PDF a DejaVu to ten drugi format ma wiecej przewag. Inna sprawa, ze glowna przewaga to mniejsza wielkosc dokumentu. A na MB coraz mniej nam zalezy w epoce szybkiego netu i TB-wych dyskow.
Wazna jest mozliwosc darmowego tworzenia dokumentow, Adobe wciaz na to nie pozwala.

Ostatnio edytowany przez nosty (2008-01-20 16:09:06)

Odp: Bajtek

Nosty, nic nie szkodzi, sam przymyslalem zalety i wady obu rozwiazan dopiero w reakcji na Twoj post. Wczesniej po prostu wolalem DjVu ze wzgledu na darmowosc narzedzi to tworzenia dokumentow i chec wspierania konkurnecji dla monopolisty.

nosty napisał/a:

Jesli jest wybor miedzy skanami wklejonymi do PDF a DejaVu to ten drugi format ma wiecej przewag.

No wlasnie o to chodzi, ze PDF chyba nie ma za wielu przewag poza popularnoscia. Bo jakosc dokumentow w DjVu jest bardzo dobra. Jezeli chodzi o ilosc miejsca - to nie problem przy jednym czy dziesieciu dokumentach. Ale przy setkach plikow roznice sa wyrazne, tym bardziej, ze waskim gardlem nie jest obecnie pojemnosc dyskow, tylko przepustowosc lacz internetowych.

nosty napisał/a:

Wazna jest mozliwosc darmowego tworzenia dokumentow, Adobe wciaz na to nie pozwala.

Z tego co widze w Wiki, specyfikacja Adobe zostala uwolniona w styczniu 2007.

Na koniec: przeciez nie o to chodzi, zeby sie przekomarzac, co lepsze (bo jeszcze Dely przeniesie watek do dzialu Ring ;). Jak Stryker zrobi PDF, to ja zrobie z tego DjVu i o to mi chodzilo. Bedzie cos i dla milosnikow jednego i drugiego formatu :)

Kaz/Rohar
Prowadzę stronę dla obłąkanych: http://atari.online.pl/

31

Odp: Bajtek

Witam, jakby co, to ja mam pełną Bajtkologię od numeru 3-4/86 do ostatniego z '92... plus 2 czy 3 roczniki iKSa... plus parę egzemplarzy specjalnych (TOP SECRET i tylko o Atari), plus parę gazetek z Avalonu, plus parę "komputerów"...

___
Press play on tape...

32

Odp: Bajtek

No, to lepiej dać komuś "pewnemu" do poskanowania.

Albo może niech paru ludków porobi skany z jakichś nie zachodzących na siebie okresów.

I np. na pigwę. :)

I Ty zostaniesz big endianem...

33

Odp: Bajtek

miker napisał/a:

Albo może niech paru ludków porobi skany z jakichś nie zachodzących na siebie okresów.

I np. na pigwę. :)

Świetna propozycja! Osobiście sam się za to zabrałem... Wyciągnąłem Bajtki... Ustawiłem wygodnie skaner... kładę na szybie Bajtka i ... KUKU to nie A4 lol :( Pie....m skanerem i zabrałem się za SIO2SD...
Mam nadzieję, że ktoś z zapałem nie polegnie tak jak ja ;)

34

Odp: Bajtek

Scalak: no właśnie - cały ból w tym, że to nie A4, także trzeba mieć skaner A3 lub coś w tej podobie.

Aha - dzięki za zdjęcia komputerka. Przejrzę, obrobię nieco i wrzucę do Atariki. :)

I Ty zostaniesz big endianem...

35

Odp: Bajtek

stryker napisał/a:

A co do FR 9 to zawsze sa warezy ;p

Normalnie to nie używam, ale dla FR9 nawet poszukałem, z tym że znajdowałem samo gówno z wirusami, a ostatecznie na którymś forum stwierdzono że jeszcze nie ma.  To było jakieś 2-3 tygodnie temu. Był co prawda generator kluczy, który pozwalał "prawie" odblokować wersję trialową, z tym że wiadomo że prawie robi małą ;) różnicę i po tym trzeba było podać jeszcze dodatkowy kod do aktywacji, a generatora takich kodów to już nie znalazłem. jak ktoś ma to chętnie się przyjrzę

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

Odp: Bajtek

Poczytalem wiecej na temat DjVu, troche poskanowalem i porobilem pliczki PDF i DjVu i chyba wiem, skad sie wzielo calkowicie falszywe przekonanie, ze DjVu oferuje gorsza jakosc materialow wyjsciowych. Wrecz przeciwnie, wszystkie porownania (takze moje) wykazuja, ze DjVu jest znacznie wydajniejszy w kompresji niz na przyklad JPG czy PDF i przy tej samej lub zblizonej objetosci pliku koncowego daje znacznie lepsza jakosc (albo w druga strone - przy tej samej jakosci lub zblizonej daje znacznie mniejszy plik wynikowy).

Po prostu DjVu umozliwia rozne stopnie kompresji, a im silniejsza, tym wieksze straty jakosci. Ale przeciez nie trzeba uzywac najsilniejszych metod. To mozna regulowac. Ja uzywam "DjVu Solo 3.1" i tam nieco mylace jest podawanie jakosci kompresji (program pyta o zrodlo materialow i im mniejsza podana rozdzielczosc, tym lepsza jakosc dostaniemy na koncu). Przykladowo dla magazynu Atari Age (zapodanego ostatnio gdzies na AA), ktory byl skanowany w 200 dpi, lepsza jakosc osiaga sie podajac np. 100 dpi i gorsza podajac 300 dpi.

Do poczytania o zaletach tego formatu tutaj: DjVu czy PDF?
Z calej wymienionej listy chcialbym zwrocic uwage na dwie rzeczy, ktore nie sa tam wyraznie podkreslone:
- DjVu konwertuje grafike liter w sposob, ktory ulatwia pozniejsze OCR-owanie,
- warstwa tekstu (ktora moze zostac dolaczona pozniej) moze byc przeszukiwana przez zwykle Szukaj w Windows za pomoca plugina np. "DjVu IFilter" (download tutaj).

Ostatnio edytowany przez Krzysztof (Kaz) Ziembik (2008-01-26 10:17:36)

Kaz/Rohar
Prowadzę stronę dla obłąkanych: http://atari.online.pl/

37

Odp: Bajtek

Mam pytanie do KAZa! Czy gdybym zeskanował wszystkie numery (co i tak uczynię), to jest 7 sztuk Moje Atari (są to chyba wszystkie jakie się ukazały) to czy stworzył byś taką rubrykę na stronie Atari on line CZASOPISMA ATARI? Napewno nie jeden Atarowiec by skorzystał z downloadu tych gazetek (nie wiem jak z prawami autorskimi - czy tak można?). Już próbowałem skanować - wygląda to tak: skanuję skanerem A4 po pół stronki i składam ję GIMPem, a potem te JPGi w DjVu i po sprawie. Jakość naprawdę super - coś jak te zeskanowane ATARI AGE. A chciałem napomnieć że jakość tych gazetek mam jak prawie z drukarni. Nie wspomnę o ATARI Magazynach i Świat ATARI.

Atari 130XE, LDW Super 2000, Atari410.

Odp: Bajtek

Tak, jezeli zeskanujesz te materialy tak jak mowisz i podeslesz je do mnie, to powstanie dzial czasopism (czy tez szerzej: literatury). I tak mial powstac... :)))

Napisz do mnie maila, to podam Ci namiary na serwer (login, haslo), gdzie bedziesz mogl wrzucac wszystkie juz gotowe materialy.

Ostatnio edytowany przez Krzysztof (Kaz) Ziembik (2008-02-06 22:48:51)

Kaz/Rohar
Prowadzę stronę dla obłąkanych: http://atari.online.pl/

39

Odp: Bajtek

No to podawaj! A ja zakasam rękawy...

Ostatnio edytowany przez MrKaczorsky (2008-02-07 11:02:28)

Atari 130XE, LDW Super 2000, Atari410.

40

Odp: Bajtek

Właśnie wrzuciłem Świat ATARI (dopiero jedną gazetkę) w DjVu i zajmuje jakieś 21MB. Czy to nie problem? Jest zgrane jako Photo i o taką jakość mi chodzi. Jak dałem opcję Skan to plik co prawda miał nie całe 2MB, no ale jakość TRAGICZNA jak dla mnie. Przypomnę że wszystkie skanowane strony i przerobione w JPG przed wrzuceniem do DjVu zajmowały około 100MB. Myślę że na serwerze jest jeszcze miejsce na takie pliki. Pewnie każdy atarowiec woli trochę poczekać i ściągać dłuższy plik i cieszyć się lepszą jakością skanów niż... wiadomo.

Atari 130XE, LDW Super 2000, Atari410.

41

Odp: Bajtek

MrKaczorsky - lepiej zedytuj swój mail i usuń z niego małpę... boty spamerskie nie śpią.

___
Press play on tape...

42

Odp: Bajtek

Racja! Z edytowałem.

Atari 130XE, LDW Super 2000, Atari410.

Odp: Bajtek

Jakim programem przygotowujesz DjVu? Jezeli DjVu Solo, to wybierz Skan, ale ustaw niskie wartosci DPI. Ja dla AtariAge ustawialem 75 dpi (chociaz sadze, ze i 100dpi byloby dobre) i dostawalem pliki rzedu 1,5 - 4,5 MB (16 - 37 stron). Jakosc swietna.

PS. Albo po prostu wrzucisz na serwer JPG, a ja sobie zrobie DjVu, a milosnicy PDF zrobia sobie PDF-y.

Ostatnio edytowany przez Krzysztof (Kaz) Ziembik (2008-02-07 11:12:16)

Kaz/Rohar
Prowadzę stronę dla obłąkanych: http://atari.online.pl/

44

Odp: Bajtek

Robię to DjVu Solo. Dałem 75dpi i plik zmniejszył się tylko o 6MB, próbowałem też w 100dpi i różnica pojemnościowa tylko w kilobajtach. Jakość faktycznie super. Tylko że nie bardzo wierzę że 32 strony zajmą od 1,5 do 4,5 MB. Mi teraz przy 75dpi i opcji SKANNED wychodzi 15-16MB. Chyba że masz jeszcze jakieś ASy w rękawie i sztuczki kruczki którymi się podzielisz. Bo ja już nie wiem co dalej żeby zmniejszyć te pliki. A więcej opcji ten programik nie ma. Może tak ci wyszło przy czarnobiałych stronkach? Zaraz wyślę ci emaila z moim adresem email.

Atari 130XE, LDW Super 2000, Atari410.

45

Odp: Bajtek

A napisz jaka rozdzielczość była tych JPGów. Bo te mają po 1500x2300. Może je zeskalować?

Atari 130XE, LDW Super 2000, Atari410.

46

Odp: Bajtek

MrKaczorsky - proponuje zajrzec na http://tajemnice.atari.org/
przyklad idealnego (imho) wykorzystania .djvu

jak bedziesz mial problemy - poskanuj do .png (bedzie nieeeeco zajmowalo) - wystaw gdzies do sciagniecia i adres przekaz "in priv" kazowi - on na pewno pomoze ci przy tym.
inna opcja - vncserver + namiary na kompa "in priv" kazowi - a on juz przy pomocy vncviewera "pomacha ci kursorem" pokazujac jak ustawiac parametry w danym programie.
kaz - podaje Ciebie bo chyba masz spora w tym praktyke ;) mam nadzieje ze sie nie obrazisz sie ;)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

47

Odp: Bajtek

Tę stronkę już dawno przejrzałem. Dzięki.
Tu nie chodzi o to że Prześlę Kazowi i on zrobi, bo nie na tym problem polega że ja nie umiem, a i też pewnie Kaz ma inne żeczy do roboty.
Ja tylko chcę zrobić skany naszych fajnych pisemek, w bardzo dobrej jakości i podzielić się z innymi. Bo te dwa Bajtki o Atari udostępnione na stronie TAJEMNIC ATARI w plikach DjVu mają wiele do życzenia (zrozumiałe że dla potrzeb internetowych). Tutaj dochodzę do takich wniosków:
Przerobię te skany (właściwie to jedną gazetkę już skończyłem) na rozdzielczość 1024x1480 w 75dpi (jak Kaz przykazał), co zajmie tylko niecałe 4MB i przyzwoitą jakość (podobną chyba do tych Bajtków).
I nie ma co już nad tym deliberować... orginalne JPG prześlę na serwer czy gdzie tam kolwiek jak Kaz poda mi namiary.

Finito.

Atari 130XE, LDW Super 2000, Atari410.

48

Odp: Bajtek

Ja tam nie mam nic przeciw temu aby na atari.online powstał dział z literaturą, wprost przeciwnie :)
Ale może warto też podzielić się skanami z innymi serwisami.. tak dla bezpieczeństwa, no choćby to wspomniane wyżej nieoficjalne archiwum Tajemnic Atari. A to znacie: http://retroreaders.pl ?
Adam.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

49

Odp: Bajtek

Tak czy siak ja już z góry składam wielkie dzięki za "Moje Atari". Kiedyś miałem co prawda wszystkie numery realne ale na przestrzeni dziejów gdzieś się zatraciły.

50

Odp: Bajtek

Jak najbardziej popieram. Ja przecież nie mam praw do tych gazetek - tak więc śmiało można je będzie powielać i kopiować na inne stronki ku naszej uciesze (Atarowców). Taki też jest cel - pamiętam jak szukałem tych czasopism (w postaci skanu) w sieci bez sukcesu. Dopiero teraz  zakupiłem je na Allegro i  skaner w ruch.

Atari 130XE, LDW Super 2000, Atari410.